A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 917
11 565
113
Szerintem a puma fegyverzete nem túl erős, inkább közepesnek mondanám, de hosszabb távon nem lesz elég.
Az oroszokról példát véve jó lenne egy 57 mm-es Bofors löveget rátenni. Egy lánctalpastól ez elvárható lenne.
A BAE kifejlesztett egy olyan lőszert hozzá, amely korlátozottan képes irányváltásra is.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
3. Kétlem hogy Pumát a németek engednék Mo-n gyártani , Lynx-et lehet hogy igen[/QUOTE]

Én is ezt hittem sokáig de a cseheknek is felajánlották a gyártás szóval nekünk miért ne tennék? Konkrétan maguk gyárthatnák le mind a 200 Pumát amire igényt tartanak. Nagyon keresem a cikket de nem találom. Valahol itt van pár 100 oldallal ezelőtt linkeltem :) kb december.
Ha megvan elküldöm :)
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
Még nem győztél meg,valahogy a "sok lúd disznót győz" elv még mindig erősebb :)
Úgy értem szomszéd baráti országok ellen inkább legyen 250 CV90 vagy Ascod mint 100 Puma, vagy csak én látom rosszul?
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 060
1 640
113
Szerintem a puma fegyverzete nem túl erős, inkább közepesnek mondanám, de hosszabb távon nem lesz elég.
Az oroszokról példát véve jó lenne egy 57 mm-es Bofors löveget rátenni. Egy lánctalpastól ez elvárható lenne.
A BAE kifejlesztett egy olyan lőszert hozzá, amely korlátozottan képes irányváltásra is.

Ahogy tudom, egyelőre elvi síkon létezik pl a 40 mm-es Lockheed Warrior torony itt pl a Patria tetején. Valamiért a nyugati világ nem érzi sürgősnek a nagyobb kaliberre váltást.
DIK-HKtWAAEcr3V.jpg
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 839
113
Abba a leendő nehéz dandárba én is a Pumát képzelném el. Viszont idehaza hazai körülmények között elférne egy olcsóbb változat is. (db szám is legyen a Pumával együtt)
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Szerintem a puma fegyverzete nem túl erős, inkább közepesnek mondanám, de hosszabb távon nem lesz elég.
Az oroszokról példát véve jó lenne egy 57 mm-es Bofors löveget rátenni. Egy lánctalpastól ez elvárható lenne.
A BAE kifejlesztett egy olyan lőszert hozzá, amely korlátozottan képes irányváltásra is.

Én úgy olvasom ez egy elég nagy vita a világban per pillanat. Persze minél nagyobb a löveg annál jobb csak hát ahogy nő a kaliber úgy nő a tömeg meg a lőszer mérete is. És bizony az nem mindegy hogy mennyi ideig tudsz ott lenni a harcmezőn mert lehet akár milyen jó 1 ifv ha nincs skuló és nem tud tűztámogatást nyújtani nem sok haszna van...
A CV90 a 40 mm-es löveggel 232 db lövedéket tud magával vinni míg ugyan az a CV90 a 30 mm-es löveggel pedig több mint 2X annyit... A katonáknak kell eldönteni mi a jobb, bár az én privát véleményem az hogy szerintem jelenleg már egy 30 vagy egy 35 mm is mindent lebont MBT-n kívül per pillanat a harcmezőn szóval inkább én a több muníciót választanám.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 917
11 565
113
  • Tetszik
Reactions: Python

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 060
1 640
113
Az oroszok meg valamiért sürgősnek érzik:
http://weaponews.com/news/29537-uralvagonzavod-showed-bmp-3-with-57-mm-combat-module-au-220.html
Talán azért ,mert az újabb IFV-ket védetté teszik a 30mm-es lövedékek ellen, minimum szemből.

Gondolom én is, hogy ez az oka. Az meg kimaradt, hogy a CV90 mkiv-hez van 50 mm-es fegyverzet is, bár amúgy árat nem találtam. Pedig érdekelt, mert korábban szoba került már itt (a CV 90) és ez sem az olcsók közé tartozik ha jól emlékszem.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 358
113
@Crusader
Egy konvencionális háborúban, valószínűleg bőven lennének célpontok, így nem baj ha a Spike on túl is van élet... Romboljon az a fő fegyver.
Nyilván persze, nem mondtam hogy csak Spike legyen rajta :D de a 30 vagy 40 milis maradjon pusztítani másra, a lánctalpas nehéztechnikára mehet szerintem nyugodtan a Spike.(Legyen az lánctalpas IFV vagy MBT) Amúgy mint olyan érdekes kérdés lehet hogy hány ATGM-nek kéne lennie egy ilyen eszközön.Szerintem a két oldalt összesen 4 indokolt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
Szép dolog ATGM-el IFV-re lőni csak az a baj,hogy mit csinálsz ATGM-nélkül a harckocsiva.Lehetsz hatékony egy 30mm-es gépágyúval(az optikálat meg az érzékelőket le lehet bontani)de ez szükségmegoldás,erre alapozni nem lehet.
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Szerintem a puma fegyverzete nem túl erős, inkább közepesnek mondanám, de hosszabb távon nem lesz elég.
Az oroszokról példát véve jó lenne egy 57 mm-es Bofors löveget rátenni. Egy lánctalpastól ez elvárható lenne.
A BAE kifejlesztett egy olyan lőszert hozzá, amely korlátozottan képes irányváltásra is.

Hát azért az a Bofors elég overkill lenne egy ifv-n még az S-60hoz képest is. Gyakorlatban meg nem sok haszna lenne a limitált mennyiségű lőszer miatt, amit magával tudna vinni a jármű.

WNSweden_57-70_mk123_ammunition_pic.jpg


Amúgy szerintem is a 30mm kezd kevés lenni egy ifv-n, de 35/(modern cta vagy supershot)40mm-es ágyúk bőven megfelelő középutat jelentenek. Mondjuk egy 35mm-es bushmaster, a jövőben 50mm-es supershotra átalakitva. :D

Az oroszok meg valamiért sürgősnek érzik:
http://weaponews.com/news/29537-uralvagonzavod-showed-bmp-3-with-57-mm-combat-module-au-220.html
Talán azért ,mert az újabb IFV-ket védetté teszik a 30mm-es lövedékek ellen, minimum szemből.

Igen, nyugaton már lassan az új kerekes ifv-k is mind ellenállnak szemből a 30mm-es orosznak, így valamit lépni kellett. Gondolom úgy vannak vele, hogy a 30mm-es lővedékeik elérték a fejleszthetőségük határát. Mint a 25mm-es bushmaster...

Azért nyugaton is megy szép lassan az űrméret növelés. Britek és a franciák is átállnak a 40mm-es cta-ra a warriorokon és vbci-on, az új ajax és VBMR is azt kapja. Amcsik is valószínűleg 35/50mm supershot felé mennek majd el a Bradley váltótípusánál. CV90 már régóta 35mm-es bushmasterrel megy exportra. Lynx-hez is elérhető 35mm-es ágyú, ahogy a Boxerhez is felajánlották az ausztrál tenderre. Szintúgy arra a tenderre az AMV Patriát is a CV90 tornyával és a bushmasterral ajánlották.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 358
113
@dudi
Szép dolog ATGM-el IFV-re lőni csak az a baj,hogy mit csinálsz ATGM-nélkül a harckocsiva.Lehetsz hatékony egy 30mm-es gépágyúval(az optikálat meg az érzékelőket le lehet bontani)de ez szükségmegoldás,erre alapozni nem lehet.
mondjuk ez jogos, de akkor már inkább rakatnék a pumákra 35 de inkább 40 milis (nem tudom létezik e ilyen config) puskát mint a 30 miliset. Ami a CV90-et illeti ,ugyanígy ,szívesen látnám itthon mindkettőt bár a nagy szerelmem a K21 de arre azért elég kicsi az esély :D .
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Egy konvencionális háborúban, valószínűleg bőven lennének célpontok, így nem baj ha a Spike on túl is van élet... Romboljon az a fő fegyver.

Azt se felejtsétek el hogy minél nagyobb a löveg annál nagyobb a torony is ami így több helyet fog elvenni a hasznos térből valamint a muníció és több helyet foglal így kevesebb embert tud szállítani a jármű. Ha ezt ellensúlyozni akarod növelni kell a méreteket amivel nő a tömeg is na meg egy bazi nagy zsíros célpont lesz a csatamezőn. Vagy a másik megoldás hogy több ifv kell ami meg ugye lóvé :D Igazándiból ez egy nagyon jó kérdés és tényleg nagyon sok helyen vitatkoznak én meg nem akarok tovább okoskodni bár szerintem ez egy nagyon izgalmas téma :) Az biztos hogy van elmozdulás a 40 mm felé. Meg kell találni a megfelelő kompromisszumot ami biztosítja a megfelelő tűzerőt de a jármű még be tudja tölteni a szerepét ami én úgy tudom alapvetően az hogy embereket szállít és azoknak tűztámogatást ad. Lehet ez az oka hogy megjelentek ifv-k 120 mm-es ágyúval?