[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 079
11 757
113
https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12212638@egNews

sokoliS.jpg
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 675
34 553
113
Ágyútöltelék. Pocsék harci szellem és borzalmas körülmények. Kiev nem törődik a katonáival
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 414
6 894
113
Érdekes valóban. Honnan van az adat?
egyrészt nagymamámtól, amikor egyszer mesélt a ruszkik bejöveteléről
hogy azok a ruszkik konkrétan bolgárok voltak
aztán kisúttörő koromban egyszer be kellett menni mohácsra ott volt valami hősi emlékmű a bolgár katonáknak azt kellett megkoszorúzni
a gugli szerint máig létezik az emlékmű, bár én valami nagyobbra emlékszem:
https://www.kozterkep.hu/~/31545/Bolgar_Hosok_Emlekmu_Mohacs.html
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 425
10 236
113
egyrészt nagymamámtól, amikor egyszer mesélt a ruszkik bejöveteléről
hogy azok a ruszkik konkrétan bolgárok voltak
aztán kisúttörő koromban egyszer be kellett menni mohácsra ott volt valami hősi emlékmű a bolgár katonáknak azt kellett megkoszorúzni
a gugli szerint máig létezik az emlékmű, bár én valami nagyobbra emlékszem:
https://www.kozterkep.hu/~/31545/Bolgar_Hosok_Emlekmu_Mohacs.html
Ez már nincs. Vagyis emlékszem hogy régebben sokat kolbászoltam körülötte de mikor legutóbb otthon jártam nem láttam. (bár nem is figyeltem bavallom). Nekem a nagyszülők a retkes szovjet hordáról beszéltek csak, akik csodálkoztak hogy a falból folyik a víz és nőket erőszakoltak. A németek tiszták voltak fegyelmezettek és rendesen viselkedtek.
 

gioo

Well-Known Member
2015. december 25.
13 788
17 336
113
Érdekes képanyag ami 2012 és 2014 között készült Oo.-ban.
A bérbe vett és két évig nyúzott olasz Centauro B1 és Freccia VBM viszontagságairól.
(Véleményem szerint mivel nem szerepel Centauro B1-hez hasonló jármű az orosz repertoárban az izgatta őket igazán,szerintem a torony okozta tömeg vs. gumikerék vs. orosz anyácska talajának viszonya volt itt a kérdés és gyanítom nem jött be.Mint ahogy nem véletlenül nem forszírozták soha a bitang nehéz páncélosokat sem.)
TNWnO4phVCA.jpg
Y_rzVFPKST8.jpg
9LNMpSCJGo8.jpg
7jQeY6Gyv6w.jpg

UflOJT2ZPMs.jpg
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 582
63 950
113
Úgy emlékszem, amikor a végleges (a második világháborúban már meg nem változtatott) front megnevezésekre tértek át, akkor az adott frontok akkori földrajzi helyéről kapták a nevet és hozzá egy számot, Tehát ezért volt Belurosz front 1-4 ig, Ukrán front 1-4 ig és vagy 2-3 Balti front. A számozás meg az akkori frontvonal közepétől indult, ezért volt az első Ukrán és első Belurosz front szomszéd......
Ok, ok, ezt tudjuk. Csak azt mondja meg valaki hogy pl az ukrán területeken levő partizánok miután túlhaladott felettük a front, melyik frontba tagozódtak be? A Balti frontba? Szerintem nem.
 

miértnemjó

Well-Known Member
2018. október 23.
674
1 199
93
Ok, ok, ezt tudjuk. Csak azt mondja meg valaki hogy pl az ukrán területeken levő partizánok miután túlhaladott felettük a front, melyik frontba tagozódtak be? A Balti frontba? Szerintem nem.
Melyik ukrán partizánok? Kapásból vagy 5 irányzat van, akik egymás ellen is harcoltak. Harcoltak a németekkel, a németek oldalán, egyszerre mindkét módon, a lengyeleket ölték, a magyarokat is, a románokkal is összetűztek, az oroszokat és tatárokat is írtották, egymást különösen kegyetlenül. Csak egy dologban voltak jók, remekül őrizték a koncentrációs táborokat és látványosan -szinte művészien égették fel a falvakat, az egyenlőség jegyében etnikai megkülönböztetés nélkül. Aztán persze, a táborok őrzését is otthagyták pár nappal a felszabadításuk előtt, így azokat az utolsó napokban németekkel őrizték, így ők lettek felkoncolva. Az ukránok meg besírták magukat az USA-ba, mert a népírtást sosem lehet eléggé jól megtanulni önerőből, m indig kell külföldi szakértő, még az USA-ban is. Ha azt hiszed, a román egy foglalkozás, /Sztálin szerint/, akkor az ukrán a céltalan kegyetlenség művészete.
Javaslom; Ukrajna története zanzásítva. Gondolkodom, egyszer megírom az unciklipédiába.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Érdekes valóban. Honnan van az adat?

Baranyában és emlékeim szerint tovább Zala/Keszthely irányában is harcolt egy (a középiskolai történelem-atlasz szerint) 1. Bolgár hadseregnek nevezett egység a szovjetek oldalán. Régen a szigetvári vár főkapuja mellett volt is egy parkszerűen bekerített katonai temető, azok is túlnyomórészt bolgár katonák voltak (mikor utoljára ott jártam, akkor ez a temető már eltűnt, nem tudom hogy áttelepítették valahová vagy egyszerűen csak eldózerolták).
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 660
27 819
113
Érdekes képanyag ami 2012 és 2014 között készült Oo.-ban.
A bérbe vett és két évig nyúzott olasz Centauro B1 és Freccia VBM viszontagságairól.
(Véleményem szerint mivel nem szerepel Centauro B1-hez hasonló jármű az orosz repertoárban az izgatta őket igazán,szerintem a torony okozta tömeg vs. gumikerék vs. orosz anyácska talajának viszonya volt itt a kérdés és gyanítom nem jött be.Mint ahogy nem véletlenül nem forszírozták soha a bitang nehéz páncélosokat sem.)
TNWnO4phVCA.jpg
Y_rzVFPKST8.jpg
9LNMpSCJGo8.jpg
7jQeY6Gyv6w.jpg

UflOJT2ZPMs.jpg
Igaz, hogy nem kerekes verzióban hanem a BMP-3 alvázon de nekik is megvan a saját hasonló kategóriás járművük a 2Sz25 Szprut-SzD (illetve az egy-két éve bemutatott modernizált SzDM1) képében. Amúgy az előző hadügyes Szergyukov ötlete volt a nyugati haditechnika beszerzése (akár ez akár a Misztrálok) amivel nem kis ellenszenvet szerzett magának otthon és hosszabb távon biztos nem tett volna jót az orosz hadiipari komplexumnak.
 

gioo

Well-Known Member
2015. december 25.
13 788
17 336
113
Igaz, hogy nem kerekes verzióban hanem a BMP-3 alvázon de nekik is megvan a saját hasonló kategóriás járművük a 2Sz25 Szprut-SzD (illetve az egy-két éve bemutatott modernizált SzDM1) képében. Amúgy az előző hadügyes Szergyukov ötlete volt a nyugati haditechnika beszerzése (akár ez akár a Misztrálok) amivel nem kis ellenszenvet szerzett magának otthon és hosszabb távon biztos nem tett volna jót az orosz hadiipari komplexumnak.
A Szprut-ot először 2014-ben láthattuk a Vörös téren ha jól emlékszem. Szóval pont a Centauro hazaszállításakor.Azt gondolom,hogy az olasszal szerzett tapasztalatok alapján döntöttek a drágább lánctalpas megoldás mellett,valószínűleg egyszerűbb volt így mintha legyártanak egy teljesen harckész prototípust a tesztekhez.
Valahogy én nem tudom elképzelni,hogy olaszoktól akartak venni rendszeresítéshez ilyeneket.A Mistral az azért egy másik történet kicsit bonyolultabb kérdés.
De az is igaz,hogy ott volt a szintén elvetélt Iveco beszerzés...na mindegy :)
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 660
27 819
113
A Szprut-ot először 2014-ben láthattuk a Vörös téren ha jól emlékszem. Szóval pont a Centauro hazaszállításakor.Azt gondolom,hogy az olasszal szerzett tapasztalatok alapján döntöttek a drágább lánctalpas megoldás mellett,valószínűleg egyszerűbb volt így mintha legyártanak egy teljesen harckész prototípust a tesztekhez.
Valahogy én nem tudom elképzelni,hogy olaszoktól akartak venni rendszeresítéshez ilyeneket.A Mistral az azért egy másik történet kicsit bonyolultabb kérdés.
De az is igaz,hogy ott volt a szintén elvetélt Iveco beszerzés...na mindegy :)
Először is mea culpa mivel nem a BMP hanem a BMD-3 alvázán lett kifejlesztve a Szprut. (egy betű a különbség de az itt sokat jelent :))
Elvileg már 2001-ben megkezdődött a tervezés/fejlesztés és 2005-től kezdve előzetes szerződés is volt Szprutok leszállítására a VDV részére csak az akadozva ment, illetve problémák is adódtak a típussal (az üzemanyag rendszerrel voltak problémák többek közt). Vélhetően emiatt kezdtek el Szergejék kacsintgatni a talján technika fele csak aztán rájöttek, hogy azt bizony nem az orosz viszonyok közé tervezték (a 120 millis kaliber rendszeresítéséről nem is beszélve).
Az Iveco LMV meg szintén hasonlóan került a beszerzésre és ott is szépen kiderült, hogy nagy hóban meg sárban nem éppen a legacélosabb. (Láttam is egy videót ahogy a Tigr-t meg a Risz-t télen összevetik és a terepjáró képességeket tekintve messze alulmaradtak az olaszok)
 
Status
Not open for further replies.