A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 994
113
De ha már itt tartun,BMP tornyos Patriat minek tekinted?
Fegyverzet szerint bővel IFV, de gyaníthatóan páncélzat szerint is. Ha felhasználás tekintetében gyalogási harcrendben a deszantolt gyalogsággal együtt harcol, vagy páncélos harcrendben közvetlen a harcskocsik mögött halad akkor IFV. Ha csak a gyalogságot az utolsó terepfedezeti pontig viszi és onnan ad tűztámogatást akkor APC. Lényegében ezeken a gépeken a felpakolt moduláris páncélzat mennyiségétől függ és hogy mire akarod használni. Szerintem ez a szép benne.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Fegyverzet szerint bővel IFV, de gyaníthatóan páncélzat szerint is. Ha felhasználás tekintetében gyalogási harcrendben a deszantolt gyalogsággal együtt harcol, vagy páncélos harcrendben közvetlen a harcskocsik mögött halad akkor IFV. Ha csak a gyalogságot az utolsó terepfedezeti pontig viszi és onnan ad tűztámogatást akkor APC. Lényegében ezeken a gépeken a felpakolt moduláris páncélzat mennyiségétől függ és hogy mire akarod használni. Szerintem ez a szép benne.

Alapvetően én is úgy gondolom,hogy az a legpontosabb megfogalmazás amit krissz írt azaz APC az ami az utolsó terepfedezetig viszii a lövészeket és onnan támogat az IFV pedig az ami együtt megy végig a gyalogsággal és a harckocsikka.Ami nagyon fontos,hogy nincs prioritás beli különbség az IFV-nél a gyalogsággal és a harckocsikkal való együttmozgás tekintetében ebből pedig az következik,hogy IFV csak láncos lehet mert keréken nem tudsz együtt mozogni egy harckocsival minden esetben.
 

exi

Well-Known Member
2018. augusztus 28.
224
469
63
Én meghallgattam, szerintem más is tegye meg!
Egyértelműen arról beszél hogy:
- lesz a Zlineken kívül további 4 db kiképző gép. Ez nálam L39NG-t jelent...
- lesz 3 db rámpás szállítógép
- lesz további 1 db Airbus
- lesz légvédelmi rakéta komplexum úgy hogy az a magyar gazdaság (hadiipar?) fejlődését is támogassa :) (Szerintem ez SAMP/T..)
- harkocsi beszerzés ellentételezés - Mo.i szervízközpont !?
- GRIPEN MODERNIZÁCIÓ !! Arról beszél hogy ha már upgradeltük a Gripenjeinket MS20-ra akkor ennek megfelelő korszerű fegyverek kellenek hozzá. Az MS20 legnagyobb lehetősége a Meteor => szerintem lecseréljük az AMRAAM-ket Meteorra (és talán lesz végre Iris-T-is)
Szó szerint azt mondja hogy: "...ha már egyszer egy korszerűbb softwarrel üzemeltetjük a Gripenjeinket akkor ehhez korszerűbb modernebb harci felszerelés is kell...":)

"Kulonbozo legi celok ellen nekunk kell egy olyan korszeru szarazfoldi telepitesu raketakomplexum, amely vezetesi eszkozeire tavaly alairtuk a szerzodest. Meg be kell szerezni a raketakomplexumot es a hozza tartozo raketakat. Es kellenek azok a raketakomplexumok is amik a szarazfoldi erok alkamazasaval kepesek a legi celokat megsemmisiteni."

Nekem nem tiszta, hogy a csapattamogato vonalon itt a Mistralrol vagy uj eszkozrol beszel-e. Az igazan nagy meglepetes lenne, ha ket uj rendszert is beszereznenk..
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Fegyverzet szerint bővel IFV, de gyaníthatóan páncélzat szerint is. Ha felhasználás tekintetében gyalogási harcrendben a deszantolt gyalogsággal együtt harcol, vagy páncélos harcrendben közvetlen a harcskocsik mögött halad akkor IFV. Ha csak a gyalogságot az utolsó terepfedezeti pontig viszi és onnan ad tűztámogatást akkor APC. Lényegében ezeken a gépeken a felpakolt moduláris páncélzat mennyiségétől függ és hogy mire akarod használni. Szerintem ez a szép benne.
Szerintem nagyon is megfelelne nekünk a Patria,komplett moduláris harcjárműcsalád.Már alabol is elég jó a védelme.És ha szükséges,lehet növelni.Ügyessen összerakták a finnek.
Nem tudom per pillanat mi az ippen hatályos előirás a nagykönyvben,de a szomszéd rovatban most emlegettem tisztek könyvtárában bizony nem minden esetben,sőt,az esetek többségében nem a hk vezeti a hadrendet irtak célravezetőnek.A háború nem csak frontáttörésekböl áll.
Az ember olvas egy ismertetőt erről,vagy arról a járgányrol,és vakarja a fejét.Hogy ezt mán mér sorolja APCnek,amazt meg IFVnek,mikor emez jóval potensebb,mint amaz,meg még védettebb is ráadásul....Közben meg a tényleges harcokban mindig azt használják akármien feladatra,ami épen kéznél van.Izrael,de irán is,még a 80as években is bevetett félhernyótalpas M2 IIvh-s lövészszállitókat közvetlen harckocsikiséretre.Mert marhajol kilehetett belőle látni,körberakni gp-kákkal,és még egy kis 60milis aknavető is elfért a sarkában,egy félrajnyi deszant mellet.Vagyis IFV szerepkört látott el egy ősrégi nyitott lövészszállitó
 
T

Törölt tag 1586

Guest
"Kulonbozo legi celok ellen nekunk kell egy olyan korszeru szarazfoldi telepitesu raketakomplexum, amely vezetesi eszkozeire tavaly alairtuk a szerzodest. Meg be kell szerezni a raketakomplexumot es a hozza tartozo raketakat. Es kellenek azok a raketakomplexumok is amik a szarazfoldi erok alkamazasaval kepesek a legi celokat megsemmisiteni."

Nekem nem tiszta, hogy a csapattamogato vonalon itt a Mistralrol vagy uj eszkozrol beszel-e. Az igazan nagy meglepetes lenne, ha ket uj rendszert is beszereznenk..
En ezt ugy ertettem hogy a legvedelmi temat azzal vezette föl hogy beszelt a legedelem föld- levegő és levegő-levegő eszközeiről.
Az âltalad említett rész után - ha jól emlékszem - meg említette a felderítő eszközök beszerzését is amik szerintem ez esetben a radarok.
 

alba

Active Member
2016. augusztus 15.
136
90
28
Én meghallgattam, szerintem más is tegye meg!
Egyértelműen arról beszél hogy:
- lesz a Zlineken kívül további 4 db kiképző gép. Ez nálam L39NG-t jelent...
- lesz 3 db rámpás szállítógép
- lesz további 1 db Airbus
- lesz légvédelmi rakéta komplexum úgy hogy az a magyar gazdaság (hadiipar?) fejlődését is támogassa :) (Szerintem ez SAMP/T..)
- harkocsi beszerzés ellentételezés - Mo.i szervízközpont !?
- GRIPEN MODERNIZÁCIÓ !! Arról beszél hogy ha már upgradeltük a Gripenjeinket MS20-ra akkor ennek megfelelő korszerű fegyverek kellenek hozzá. Az MS20 legnagyobb lehetősége a Meteor => szerintem lecseréljük az AMRAAM-ket Meteorra (és talán lesz végre Iris-T-is)
Szó szerint azt mondja hogy: "...ha már egyszer egy korszerűbb softwarrel üzemeltetjük a Gripenjeinket akkor ehhez korszerűbb modernebb harci felszerelés is kell...":)

Szerintem nem L-39NG lesz a 4 kiképző hanem az olasz M-346-os! Az L-39NG az eléggé friss!
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
- lesz légvédelmi rakéta komplexum úgy hogy az a magyar gazdaság (hadiipar?) fejlődését is támogassa :) (Szerintem ez SAMP/T..)
Én itt max Rába alvázakra tippelek,...ebből kifolyólag sokminden játszhat...
- GRIPEN MODERNIZÁCIÓ !! Arról beszél hogy ha már upgradeltük a Gripenjeinket MS20-ra akkor ennek megfelelő korszerű fegyverek kellenek hozzá. Az MS20 legnagyobb lehetősége a Meteor => szerintem lecseréljük az AMRAAM-ket Meteorra (és talán lesz végre Iris-T-is)
Szó szerint azt mondja hogy: "...ha már egyszer egy korszerűbb softwarrel üzemeltetjük a Gripenjeinket akkor ehhez korszerűbb modernebb harci felszerelés is kell..."
Pontosan, mivel most pont itt van a legnagyobb hiányosság. Még mindig nincs Aim-9, ill. a kevés (40db) Amraam akkora űrt hagy, hogy azt sürgősen be kell tömni. Az eddigi EU-s irányvonalba jól beleillik a Meteor Iris-t páros.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and borisz

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 535
72 540
113
Én itt max Rába alvázakra tippelek,...ebből kifolyólag sokminden játszhat...

Pontosan, mivel most pont itt van a legnagyobb hiányosság. Még mindig nincs Aim-9, ill. a kevés (40db) Amraam akkora űrt hagy, hogy azt sürgősen be kell tömni. Az eddigi EU-s irányvonalba jól beleillik a Meteor Iris-t páros.

Miota nincs mar AIM-9, vagy harom eve? Azert ez is elegmegdobbento. Ezalatt volt V4 EU BG, Baltikum, eles loveszet, vedik a szloven legteret... majusban ismet Baltikum.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
HeHeHe.Két dd-al?Röhej
Belpol szövegrész meg engem a 30+ ével ezelötti pártálami propagandára emlékeztet.Ugynaz pepitában.
Alapvető véderőszervezési irányváltás kéne.2 gépesitett dd terrorháboruban,4.generációs hadviselésben lényegében értéktelen.Hibrid háborúban,konvencionális hadviselésben meg kevés.
Az ugye megvan, hogy valamiféle célkitűzés meg volt, hogy mire is mekkora haderő kell, ill. ennek az anyagi része beillesztve a magyar gazdaságba?!
Akinek nem világos még, hogy nem lehet über-sereget nagyhirtelen felállitani "A MINDENKI" ellen, annak szólok, hogy nem lehet. Az lesz érdekes majd kb. 8 év múlva, mi lesz még üzemben és milyen lesz a magyar honvédség a többi pl. szomszédhoz képest. Akkor jöhet majd a prop-od.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Miota nincs mar AIM-9, vagy harom eve? Azert ez is elegmegdobbento. Ezalatt volt V4 EU BG, Baltikum, eles loveszet, vedik a szloven legteret... majusban ismet Baltikum.
Ugye láthattuk hogy tényleges bombaoldási képesség nélkül is megúsztuk a felajánlott légitámogatási képességet,...
Abban bizom, ha már ennyire húzódik a történet valami komoly elképzelés és indok van a háttérben. Amikor már svédek nélkül üzemeltetünk és végre bomázunk is nem hiszem, hogy könnyelműen elqrjuk a rakétáinkat és csak műrepülünk...azért ennél komolyabb emberek vannak Kecskeméten - szerintem.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az ugye megvan, hogy valamiféle célkitűzés meg volt, hogy mire is mekkora haderő kell, ill. ennek az anyagi része beillesztve a magyar gazdaságba?!
Akinek nem világos még, hogy nem lehet über-sereget nagyhirtelen felállitani "A MINDENKI" ellen, annak szólok, hogy nem lehet. Az lesz érdekes majd kb. 8 év múlva, mi lesz még üzemben és milyen lesz a magyar honvédség a többi pl. szomszédhoz képest. Akkor jöhet majd a prop-od.
Ugye megvan,hogy hadsereg szervezési elvet irtam?Korábban azt is leirtam,milyet.Belinkeltem tanulmányokat,amikre alapoztam az elgondolást.De minek?Ugysem olvassa el őket senki
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 535
72 540
113
Ugye láthattuk hogy tényleges bombaoldási képesség nélkül is megúsztuk a felajánlott légitámogatási képességet,...
Abban bizom, ha már ennyire húzódik a történet valami komoly elképzelés és indok van a háttérben. Amikor már svédek nélkül üzemeltetünk és végre bomázunk is nem hiszem, hogy könnyelműen elqrjuk a rakétáinkat és csak műrepülünk...azért ennél komolyabb emberek vannak Kecskeméten - szerintem.
Ugye láthattuk hogy tényleges bombaoldási képesség nélkül is megúsztuk a felajánlott légitámogatási képességet,...
Abban bizom, ha már ennyire húzódik a történet valami komoly elképzelés és indok van a háttérben. Amikor már svédek nélkül üzemeltetünk és végre bomázunk is nem hiszem, hogy könnyelműen elqrjuk a rakétáinkat és csak műrepülünk...azért ennél komolyabb emberek vannak Kecskeméten - szerintem.

Szerintem ez nem a kecskemetieken mulik.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 139
113
Belinkeltem tanulmányokat,amikre alapoztam az elgondolást.De minek?Ugysem olvassa el őket senki
Az inkabb csak floddolas volt.
(Arra is lusta voltal, hogy par szoban kommentald vagy idez beloluk esetleg, ne adj isten, a cimuket bemasold. Masra sem vagyom mint szamolatlanul letolteni az ismeretlen pdf fajlokat... Ha van energiad minden masodik hozzaszolasodban arrol ertekezni, milyen rossz a "rendszer", akkor arra is legyen, hogy a letoltendo fajlokrol irsz par sort.)
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az inkabb csak floddolas volt.
(Arra is lusta voltal, hogy par szoban kommentald vagy idez beloluk esetleg, ne adj isten, a cimuket bemasold. Masra sem vagyom mint szamolatlanul letolteni az ismeretlen pdf fajlokat... Ha van energiad minden masodik hozzaszolasodban arrol ertekezni, milyen rossz a "rendszer", akkor arra is legyen, hogy a letoltendo fajlokrol irsz par sort.)
Legtöbbször valami kapcsán linkelek be.És akkor sem olvasnád el,ha remüzét irnák eléjük.Van amit 5x belinkeltem a tüzérségi vitához-kb feleslegessen
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Én itt max Rába alvázakra tippelek,...ebből kifolyólag sokminden játszhat...

Románoknak fel volt ajánlva rakéta gyártósor a SAMP/T-hez. Ők végül Pariotot vettek én meg reménykedem :)
Egyébként én úgy tudom mikor itt volt MBDA tavaj akkor jöttek a csehek is. Szerintem benne van a pakliba egy KUB modernizáció is MBDA meg a csehek bevonásával:

https://www.armyrecognition.com/ide..._modernization_program_by_retia_and_mbda.html

Ez alapján a KUB aspide 2000-et kapna. Sok minden benne van a pakliban MBDA-val majd meglátjuk mi lesz belőlle. Mindenestre szerintem van tér arra hogy valami komolyabb is kijöhet ebből mint hogy elad a Rába pár alvázat...