A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Az inkabb csak floddolas volt.
(Arra is lusta voltal, hogy par szoban kommentald vagy idez beloluk esetleg, ne adj isten, a cimuket bemasold. Masra sem vagyom mint szamolatlanul letolteni az ismeretlen pdf fajlokat... Ha van energiad minden masodik hozzaszolasodban arrol ertekezni, milyen rossz a "rendszer", akkor arra is legyen, hogy a letoltendo fajlokrol irsz par sort.)
Későbbiekben már azért odaírta miről van szó bennük. Nem lenne jobb amúgy külön egy pdf-es fórum,hogy ne vesszenek el a folyamban?
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Szerintem ez nem a kecskemetieken mulik.
Szerintem se. Nos, akkor kin múlik?
Ha azt nézem, hogy ugye állítólag kevés darabszám került és drágán beszerzésre anno az Aim-9-esekből, melyeket reptettünk is ill. ha minden igaz saját készletből lőttünk is el belőlük, és lejárt az "üzemidejük", ill. hogy Amraam-ból is kis darabszám van -gyakorlatilag egy komplet javadalmazás se- amit azóta szintén reptetünk,...nos én arra következtetek, hogy tényleg készül valami váltás, ami szakmai berkekben esetleg már "köztudott", igy annyira nem aggódom.
Ez nem azt jelenti, hogy egyetértek a jelenlegi állapottal (azaz hogy nincs Aim-9) , hanem azt, hogy látva múlt évben megkezdett irányvonalat és a beszerzéseket én úgy látom, hogy tervezetten, időrendi lebontás szerint jönnek mennek a dolgok,...mégha Celebrának ez nem is tetszik,...és zajlik egyfajta átállás,végre zajlik a haderőreform ha lehet igy nevezni.
Meghát tudod, ha zűr lenne-e körül, a zoom és társai már megirták volna :D ,Demeternél sem érte el a mércét az Aim-9 hiánya, hogy beszélt volna róla...:D pedig aggódós tipus.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Ugye megvan,hogy hadsereg szervezési elvet irtam?Korábban azt is leirtam,milyet.Belinkeltem tanulmányokat,amikre alapoztam az elgondolást.De minek?Ugysem olvassa el őket senki
Realista vagyok, azt látom amit meg tudunk venni és amit hosszútávon hadrendben tudunk tartani, főleg ne csak papiron. Ha azt nézzük, hogyan kéne kinézni egy ütőképes hadseregnek, akkor ahhoz hiányzik néhány kőolajmezőnk és afrikai gyarmatunk. Ha azt nézzük hogy Mo-t a helyén kezelve mit engedhetünk meg magunknak úgy, hogy kb. tiz éves folyamat az, amire elnyúlik az egész átszervezés technikástól...,hát...akkor mi a fenét akarsz? o_O
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and krisss

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Románoknak fel volt ajánlva rakéta gyártósor a SAMP/T-hez. Ők végül Pariotot vettek én meg reménykedem :)
Egyébként én úgy tudom mikor itt volt MBDA tavaj akkor jöttek a csehek is. Szerintem benne van a pakliba egy KUB modernizáció is MBDA meg a csehek bevonásával:

https://www.armyrecognition.com/ide..._modernization_program_by_retia_and_mbda.html

Ez alapján a KUB aspide 2000-et kapna. Sok minden benne van a pakliban MBDA-val majd meglátjuk mi lesz belőlle. Mindenestre szerintem van tér arra hogy valami komolyabb is kijöhet ebből mint hogy elad a Rába pár alvázat...
Lehetséges, miért is ne...kiváncsian várom itt mire jutottak a HM-ban.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Románoknak fel volt ajánlva rakéta gyártósor a SAMP/T-hez. Ők végül Pariotot vettek én meg reménykedem :)
Egyébként én úgy tudom mikor itt volt MBDA tavaj akkor jöttek a csehek is. Szerintem benne van a pakliba egy KUB modernizáció is MBDA meg a csehek bevonásával:

https://www.armyrecognition.com/ide..._modernization_program_by_retia_and_mbda.html

Ez alapján a KUB aspide 2000-et kapna. Sok minden benne van a pakliban MBDA-val majd meglátjuk mi lesz belőlle. Mindenestre szerintem van tér arra hogy valami komolyabb is kijöhet ebből mint hogy elad a Rába pár alvázat...
Dehát az a cseh tuning nem 2004-es? Nem mai csirke. Meg az Aspide is inkább tengeri alkalmazásos,bár lehet,hogy ez nem jelent semmit. Különben nekem is tetszett anno. Ja meg a láncos jármű régi szovjet gyártmány,szóval fene tudja ki gyárt hozzá alkatrészt.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 031
6 350
113
https://www.armyrecognition.com/ide..._modernization_program_by_retia_and_mbda.html

Ez alapján a KUB aspide 2000-et kapna. Sok minden benne van a pakliban MBDA-val majd meglátjuk mi lesz belőlle. Mindenestre szerintem van tér arra hogy valami komolyabb is kijöhet ebből mint hogy elad a Rába pár alvázat...

Ez kb. olyannak tűnik, mintha a NASAMS-t ráraknánk a mostani KUB-ok lánctalpas járműveire (végülis láttam én már NASAMS-t mindenféle járművön, bármire felrakják a Norvégok, amit csak adunk).
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Ez kb. olyannak tűnik, mintha a NASAMS-t ráraknánk a mostani KUB-ok lánctalpas járműveire (végülis láttam én már NASAMS-t mindenféle járművön, bármire felrakják a Norvégok, amit csak adunk).
Bevallom, ebben a NASAMS-ban bizom, ha már a tengerentúlról is venni kell valamit (ugyebár a rakéták), ennek ill. a radarok elemeit el tudom képzelni hogy hazai ipar bevonásával tegyék valamilyen platformra. Ez viszont valami új lesz, és nem régi orosz technika.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Az inkabb csak floddolas volt.
(Arra is lusta voltal, hogy par szoban kommentald vagy idez beloluk esetleg, ne adj isten, a cimuket bemasold. Masra sem vagyom mint szamolatlanul letolteni az ismeretlen pdf fajlokat... Ha van energiad minden masodik hozzaszolasodban arrol ertekezni, milyen rossz a "rendszer", akkor arra is legyen, hogy a letoltendo fajlokrol irsz par sort.)
Egyszer már elmagyaráztam neki én is, de nem érti.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 514
72 518
113
Szerintem se. Nos, akkor kin múlik?
Ha azt nézem, hogy ugye állítólag kevés darabszám került és drágán beszerzésre anno az Aim-9-esekből, melyeket reptettünk is ill. ha minden igaz saját készletből lőttünk is el belőlük, és lejárt az "üzemidejük", ill. hogy Amraam-ból is kis darabszám van -gyakorlatilag egy komplet javadalmazás se- amit azóta szintén reptetünk,...nos én arra következtetek, hogy tényleg készül valami váltás, ami szakmai berkekben esetleg már "köztudott", igy annyira nem aggódom.
Ez nem azt jelenti, hogy egyetértek a jelenlegi állapottal (azaz hogy nincs Aim-9) , hanem azt, hogy látva múlt évben megkezdett irányvonalat és a beszerzéseket én úgy látom, hogy tervezetten, időrendi lebontás szerint jönnek mennek a dolgok,...mégha Celebrának ez nem is tetszik,...és zajlik egyfajta átállás,végre zajlik a haderőreform ha lehet igy nevezni.
Meghát tudod, ha zűr lenne-e körül, a zoom és társai már megirták volna :D ,Demeternél sem érte el a mércét az Aim-9 hiánya, hogy beszélt volna róla...:D pedig aggódós tipus.

Nagyon abba az iranyba mutatnak a dolgok, hogy europai raketak lesznek helyettuk.

En 100 db-nal tobb AIM-9re emlekszem. De van, ahol csak 80 db-ot irnak. Kb. 10 darab ami el lett love belole. (a tobbi sved RB74 volt)

A raketaknal is van nagyjavitas, amitol ujabb x evig vagy valamennyi repult oraig/ ciklusig meg hasznalhatok. Nyilvan nem lehet majd oket szabadon tovabbadni. Vajon mi lesz az amerikai raketak sorsa?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Szerintem se. Nos, akkor kin múlik?
Ha azt nézem, hogy ugye állítólag kevés darabszám került és drágán beszerzésre anno az Aim-9-esekből, melyeket reptettünk is ill. ha minden igaz saját készletből lőttünk is el belőlük, és lejárt az "üzemidejük", ill. hogy Amraam-ból is kis darabszám van -gyakorlatilag egy komplet javadalmazás se- amit azóta szintén reptetünk,...nos én arra következtetek, hogy tényleg készül valami váltás, ami szakmai berkekben esetleg már "köztudott", igy annyira nem aggódom.
Ez nem azt jelenti, hogy egyetértek a jelenlegi állapottal (azaz hogy nincs Aim-9) , hanem azt, hogy látva múlt évben megkezdett irányvonalat és a beszerzéseket én úgy látom, hogy tervezetten, időrendi lebontás szerint jönnek mennek a dolgok,...mégha Celebrának ez nem is tetszik,...és zajlik egyfajta átállás,végre zajlik a haderőreform ha lehet igy nevezni.
Meghát tudod, ha zűr lenne-e körül, a zoom és társai már megirták volna :D ,Demeternél sem érte el a mércét az Aim-9 hiánya, hogy beszélt volna róla...:D pedig aggódós tipus.
Celebrának tetszik a hadsereg technikai eszközeinek megújitása.A hadseregszervezés az mást jelent,mint a technikai felszerelés.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Ez nem a sima Patria plusz valamik vannak az oldalán ezért tud 28 tonnásan is úszni, ezért is 28A a neve a sima Patria nem úszóképes ilyen nehezen.
Neked lehet igazad. Ettől függetlenül a Patriát tartom jó választásnak. Kipróbált típus minden feladatra. Személy szerint én beszereznék belőle 105mm-es löveggel rendelkező variánst is, közvetlen tűztámogatásra.
A Honvédség szállító repülőgépei nem jártak Finnországban az elmúlt 1 évben. Így nekem nem tűnik valószínűnek, hogy a finn Patria-t választották.
Elvileg az APC beszerzés a Zrínyi program végére várható.
Mennyire biztos az úszóképesség kritérium?
Nem tudjuk, csak ötletelünk. Szerintem 2 ekkora folyóval az ország közepén nem árt ha vannak úszóképes járműveink.
Későbbiekben már azért odaírta miről van szó bennük. Nem lenne jobb amúgy külön egy pdf-es fórum,hogy ne vesszenek el a folyamban?
Itt elfér: https://forum.htka.hu/threads/könyvespolc.1357/page-3
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 030
2 707
113
Milyen IFV:APC arány lenne optimális(gondolom ez attól is függ hogy az APC/IFV struktúrát mely "családtagokból" raknák össze)?

Az aktuális hadrend szerint, 2 z.alj ifv (Tatára), és 3 z.alj apc (Debrecenbe). Az ivf kellene első körben, mert nyuszibusz, ha nem is valami fényes, de legalább van.
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Neked lehet igazad. Ettől függetlenül a Patriát tartom jó választásnak. Kipróbált típus minden feladatra. Személy szerint én beszereznék belőle 105mm-es löveggel rendelkező variánst is, közvetlen tűztámogatásra.

Itt elfér: https://forum.htka.hu/threads/könyvespolc.1357/page-3
Én is nagyón jónak tartom a Patriát. Szerintem a Leonardo gyártású 120 mm.-es ill. belga CIM 120mm.-es lövegel szerelt tornyot is elbírná. A 120 mm.-es AMOS és NAMOS aknavetős megoldásról meg ne is beszéljünk... gyönyör a köbön.
Ja ott tényleg elférne!
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 124
113
Én meghallgattam, szerintem más is tegye meg!
...
- harkocsi beszerzés ellentételezés - Mo.i szervízközpont !?

Légvédelemnél is említette hogy rendszerben gondolkodnak - tehát radar, rakéta egy gyártótól.

Ha reális a szervizközpont(esetleg gyártás?) akkor talán logikus lenne mindent a KMW-től venni. Gyártanak mindent - Puma, Boxer, Fennek stb. Biztos jobb tárgyalási pozícióban lennének mintha 5 különböző dolgot 5
különböző gyártótól vennék.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Nagyon abba az iranyba mutatnak a dolgok, hogy europai raketak lesznek helyettuk.

En 100 db-nal tobb AIM-9re emlekszem. De van, ahol csak 80 db-ot irnak. Kb. 10 darab ami el lett love belole. (a tobbi sved RB74 volt)

A raketaknal is van nagyjavitas, amitol ujabb x evig vagy valamennyi repult oraig/ ciklusig meg hasznalhatok. Nyilvan nem lehet majd oket szabadon tovabbadni. Vajon mi lesz az amerikai raketak sorsa?

Anno nem új, hanem használt, nagyjavított Sidewinder-eket vettünk, hogy élettartamban hol jártak, arról én nem olvastam infót. Szóval lehet hogy már teljesen lejárt az élettartamuk, és mindenképpen új infra-vezérlésű rakétákra van szükségünk.
 
M

molnibalage

Guest
Anno nem új, hanem használt, nagyjavított Sidewinder-eket vettünk, hogy élettartamban hol jártak, arról én nem olvastam infót. Szóval lehet hogy már teljesen lejárt az élettartamuk, és mindenképpen új infra-vezérlésű rakétákra van szükségünk.
Azért '70-es évek FM vezérlésű alapja finoman szólva nem korszerű ma...
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 706
113
Valaki aki ért hozzá válaszoljon már nekem.

Ha lejár egy légiharcrakéta üzemideje, akkor azt már a gyártó szerint nem biztonságos felrakni egy gépre? Úgyértem veszélyezteti azt?

Vagy egyszerűen nem működik olyan üzembiztosan?
Ha így van miért nem lövik el, így a pilóták is több tapasztalattal rendelkeznének?
Esetleg azért nem mert egy esetleges konfliktusban azért ráraknák a gépekre?