• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 211
4 414
113
Benkő nem azt mondta hogy 2023-2025 között érkeznek be a vasak? Ezért is kell lízingelni az A4-eseket.
Azt egy kicsit furcsáltam... mi tart 4 évbe mire elkezdik gyártani, úgy hogy elvileg most nincs más rendelés rá.... hacsak stikába nem kezdik el a Szaudi rendelést csinálni... ami valljuk be megeshet hogy most hogy elült a vihar csak leszállitják azt a 700db???? gépet... rohadt nagy biznisz, furcsa lennecsak igy kitáncolni belőle.
 
T

Törölt tag 467

Guest
Benkő nem azt mondta hogy 2023-2025 között érkeznek be a vasak? Ezért is kell lízingelni az A4-eseket.
Az a helyzet, hogy ez bejelentés napi cikk, ami bemondott egy becsült árat (amit mondtál talán Te is, meg még sokan mások, hitelessége pont annyi ezeknek a becsléseknek is, mint e szerző becslésének), ennyire kell ezt a cikket komolyabban venni, mint bármelyiket.
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Azt egy kicsit furcsáltam... mi tart 4 évbe mire elkezdik gyártani, úgy hogy elvileg most nincs más rendelés rá.... hacsak stikába nem kezdik el a Szaudi rendelést csinálni... ami valljuk be megeshet hogy most hogy elült a vihar csak leszállitják azt a 700db???? gépet... rohadt nagy biznisz, furcsa lennecsak igy kitáncolni belőle.

Rosszul nézed. 4 év múlva kezdik el leszállítani az új darabokat. Az alkatrészeket meg kell rendelni, azokhoz a gyártóknak a nyersanyagot megrendelni és így tovább. Ez nem úgy néz ki, hogy oké srácok, akkor a hátsó raktárból most hozzatok előre 12 darab MTU 873-ast és Renk váltót, úgy is hegyekben állnak...

Amikor Dél-Korea rájött, hogy épül 106 darab második szériás K2 harckocsija, és azokhoz a dél-koreai gyártású váltó nem életképes, akkor futottak a Renkhez, hogy hát enschuldigung, kérnénk 106 darab harckocsiváltót, sürgős lenne, mert már készen vannak az első darabok, csak éppen sebváltó nincs bennük. Több, mint 3 év volt, amire a Renk teljesíteni tudta a megrendelést.

Szóval megrendeléstől az első leszállításig a 4 év nem sok...
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 211
4 414
113
Rosszul nézed. 4 év múlva kezdik el leszállítani az új darabokat. Az alkatrészeket meg kell rendelni, azokhoz a gyártóknak a nyersanyagot megrendelni és így tovább. Ez nem úgy néz ki, hogy oké srácok, akkor a hátsó raktárból most hozzatok előre 12 darab MTU 873-ast és Renk váltót, úgy is hegyekben állnak...

Amikor Dél-Korea rájött, hogy épül 106 darab második szériás K2 harckocsija, és azokhoz a dél-koreai gyártású váltó nem életképes, akkor futottak a Renkhez, hogy hát enschuldigung, kérnénk 106 darab harckocsiváltót, sürgős lenne, mert már készen vannak az első darabok, csak éppen sebváltó nincs bennük. Több, mint 3 év volt, amire a Renk teljesíteni tudta a megrendelést.

Szóval megrendeléstől az első leszállításig a 4 év nem sok...
Értem én, de akkor is... 4év.... ugy hogy áll a gyártósor elvileg.... rohadt sok. Értem hogy össze kell hogy álljon a puzzle amit Leopardnak hivnak, de az a válto amit mondtál elvileg gyártásban kell hogy legyen, gondolom a pár ezer Leopardnak kell az alkatrész utánpotlás... szerintem addigra lesz meg rá a fedezet, a gyárto tudna elöbb is szállitani. Ez lehet
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 315
113
Ha akkor lessz ra penz akkor lessz ra penz. Ennyi.
/a romanok is a leo mellett dontottek ha minden igaz 60 db ot szereznek be ha minden igaz a 4 bol modernizaltat. /a5-6-7?/meg nem derult ki. Onjarobol 24 et terveznek beszerezni.
 
M

molnibalage

Guest
Értem én, de akkor is... 4év.... ugy hogy áll a gyártósor elvileg.... rohadt sok. Értem hogy össze kell hogy álljon a puzzle amit Leopardnak hivnak, de az a válto amit mondtál elvileg gyártásban kell hogy legyen, gondolom a pár ezer Leopardnak kell az alkatrész utánpotlás... szerintem addigra lesz meg rá a fedezet, a gyárto tudna elöbb is szállitani. Ez lehet
Ez egy adott ütemű sorozatgyártást lehet, amiről átállni másikra nehéz, ha általános munkaerőhiány van...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 493
113
Értem én, de akkor is... 4év.... ugy hogy áll a gyártósor elvileg.... rohadt sok. Értem hogy össze kell hogy álljon a puzzle amit Leopardnak hivnak, de az a válto amit mondtál elvileg gyártásban kell hogy legyen, gondolom a pár ezer Leopardnak kell az alkatrész utánpotlás... szerintem addigra lesz meg rá a fedezet, a gyárto tudna elöbb is szállitani. Ez lehet

Tudod, hogy van egy " [HUN] Leopard 2 " topik is?https://forum.htka.hu/threads/hun-leopard-2.1568/

A katari tankok gyártását most fejezték be valamikor. Milyen új megrendelésekről tudtok még?

Átépítések, amit így hirtelen találtam:
128 lengyel tank építése folyamatban, 2020-ra végeznek vele.
38 dán tank "tanks are to be upgraded to A7V standard between 2019-22."
104 német tankot építenek át "The first serially retrofitted Leopard 2 A7V tanks will reach the Bundeswehr starting in 2020."

Ez így elég sok tank átépítése a következő 3 évre. De hogy 2022 és 2025 között mit csinálnak, azt nem tudom. Az se biztos, hogy ugyanott megy az átépítés, mint ahola gyártás.


Németország: Von 2019 bis 2024 sollen 69 Bundeswehr Bergepanzer 3
Hollandia: 5 Leguan-Brückenlegesystemen auf Leopard 2 "Die Fahrzeuge werden 2019 und 2020 an das niederländische Heer übergeben."
Hollandia: 18 tank Leopard 2A6MA2 upgrade (upgraded Leopard 2s will be delivered by 2019)
Lengyelország: 14 tank átépítés 2021-re
Finnország: 4 db Leopard 2L (Deliveries of the new vehicles are to be made between 2019 and 2021)


Azért annyira nem unatkoznak szerintem a gyárban....
 
  • Tetszik
Reactions: Cifu

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Értem én, de akkor is... 4év.... ugy hogy áll a gyártósor elvileg.... rohadt sok. Értem hogy össze kell hogy álljon a puzzle amit Leopardnak hivnak, de az a válto amit mondtál elvileg gyártásban kell hogy legyen, gondolom a pár ezer Leopardnak kell az alkatrész utánpotlás... szerintem addigra lesz meg rá a fedezet, a gyárto tudna elöbb is szállitani. Ez lehet

Akkor még 1x: A példám lényege pont az, hogy a Renk sem folyamatosan gyártja az MTU 873-hoz való sebességváltókat, mert nem célja a készlethalmozás, az ugyanis üzleti szempontból nem hasznos (ie.: "áll benne a pénz"). Ha jön holnap Hans a KMW-től Güntherhez, hogy neki van egy tenderen benyújtani kívánt ajánlata 48 Leopard 2A7-hez, és kell (majd) neki 48 darab váltó, akkor Hans és Günther leül az asztalhoz, és egyeztetnek, hogy mikorra tudja Günther legyártani a kívánt mennyiségű és típusú sebességváltókat, amennyiben a megrendelés realizálódik. Hans ezt még eljátsza Kohnnal az MTU-nál, Jürgennel a Rheinmetall-nál, aztán sorban az összes érintett beszállítóval. Mikor mindegyikkel végzett, szépen összegzi a szállítási időpontokat, és ez alapján fogja az ajánlatát benyújtani a tenderre szállítási időpont terén. Ha a tendert megnyerte, akkor a szerződés aláírása előtt még egyszer végigtelefonálja Günthert, Kohnt, Jürgent és a többieket, hogy srácok, örüljetek, pénz áll a házhoz, kell a 48 darab adott alkatrész, tudjátok-e vállalni a korábban megbeszélt szállítási időpontot. Ha mindenkitől pozitív választ kap Hans, akkor a szerződésben is az a szállítási dátum fog szerepelni, amit az ajánlatba írtak.

Ha valaki azt mondja, hogy sajnálom Hans, de a múlt héten futott be egy megrendelés Francotól, így sajnos téged most hátrább kell soroljalak, a korábbi ajánlatomhoz képest csak 9 hónappal később tudom leszállítani az alkatrészt, akkor Hans kénytelen lesz a szerződésbe már egy későbbi időpontot beírni, ami miatt persze a megrendelő majd meg fogja próbálni az árat lejjebb nyomni...

Egy harckocsi nem olyan, mint egy Nissan Juke, hogy bemész a legközelebbi kereskedésbe, majd flegmán odaveted a kereskedőnek, hogy itt van a szatyorban hét misi Nokiás dobozokban, a hétvégére akarok az asszonynak egy kis meglepit, hogy jobban doromboljon az ágyban. Ha piros nincs hátul a placcon, akkor jó lesz a kék is, csak fehér ne legyen, mert azt utálja...
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 211
4 414
113
Akkor még 1x: A példám lényege pont az, hogy a Renk sem folyamatosan gyártja az MTU 873-hoz való sebességváltókat, mert nem célja a készlethalmozás, az ugyanis üzleti szempontból nem hasznos (ie.: "áll benne a pénz"). Ha jön holnap Hans a KMW-től Güntherhez, hogy neki van egy tenderen benyújtani kívánt ajánlata 48 Leopard 2A7-hez, és kell (majd) neki 48 darab váltó, akkor Hans és Günther leül az asztalhoz, és egyeztetnek, hogy mikorra tudja Günther legyártani a kívánt mennyiségű és típusú sebességváltókat, amennyiben a megrendelés realizálódik. Hans ezt még eljátsza Kohnnal az MTU-nál, Jürgennel a Rheinmetall-nál, aztán sorban az összes érintett beszállítóval. Mikor mindegyikkel végzett, szépen összegzi a szállítási időpontokat, és ez alapján fogja az ajánlatát benyújtani a tenderre szállítási időpont terén. Ha a tendert megnyerte, akkor a szerződés aláírása előtt még egyszer végigtelefonálja Günthert, Kohnt, Jürgent és a többieket, hogy srácok, örüljetek, pénz áll a házhoz, kell a 48 darab adott alkatrész, tudjátok-e vállalni a korábban megbeszélt szállítási időpontot. Ha mindenkitől pozitív választ kap Hans, akkor a szerződésben is az a szállítási dátum fog szerepelni, amit az ajánlatba írtak.

Ha valaki azt mondja, hogy sajnálom Hans, de a múlt héten futott be egy megrendelés Francotól, így sajnos téged most hátrább kell soroljalak, a korábbi ajánlatomhoz képest csak 9 hónappal később tudom leszállítani az alkatrészt, akkor Hans kénytelen lesz a szerződésbe már egy későbbi időpontot beírni, ami miatt persze a megrendelő majd meg fogja próbálni az árat lejjebb nyomni...

Egy harckocsi nem olyan, mint egy Nissan Juke, hogy bemész a legközelebbi kereskedésbe, majd flegmán odaveted a kereskedőnek, hogy itt van a szatyorban hét misi Nokiás dobozokban, a hétvégére akarok az asszonynak egy kis meglepit, hogy jobban doromboljon az ágyban. Ha piros nincs hátul a placcon, akkor jó lesz a kék is, csak fehér ne legyen, mert azt utálja...
Most úgy csinálsz mintha nem érteném a rendszert. Én a 4 éven vagyok fennakadva..... ennyi és nem több....
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 975
113
Most úgy csinálsz mintha nem érteném a rendszert. Én a 4 éven vagyok fennakadva..... ennyi és nem több....
Mondjuk mire itthon kiépíted a logisztikáját, állományt képzel hozzá, főleg úgy, hogy baromira hiány van abból is(azt előre szokták nem amikor odaburítják eléd), meg a szervizelési infrastruktúrát kiépíted az nem 2 hét bakker.
Be kell építeni a kiképzési rendszerbe, eleve kellenek olyan emberek akiket oktatói szintre kell képezni mire beérkeznek, egy olyan technikából ami a mostanihoz képest olyan mint a star wars. Nyilván tudtak volna más határidővel is szállítani, de a 4 év teljesen reális.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 587
5 190
113
Most úgy csinálsz mintha nem érteném a rendszert. Én a 4 éven vagyok fennakadva..... ennyi és nem több....

Terminator belinkelte pár hsz-szel feljebb, amit régebben összeszedett megrendeléseket, nem unatkoznak a KMW-nél, be kellett állnunk a sorba, ha 4 év, akkor 4 év. A Puma helikre is akkor jönnek csak....
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Most úgy csinálsz mintha nem érteném a rendszert. Én a 4 éven vagyok fennakadva..... ennyi és nem több....

Értem, hogy min vagy fennakadva, erre reflektálok.

Ha folyamatos és masszív megrendelés van egy gyártói rendszerre, akkor az azt kiszolgáló logiszták is erre lehet kiépíteni. Ha folyamatosan több százas nagyságrendű Leo2 megrendelések lennének, feltehetően "lendületből" tudnának akár 2 év alatt is szállítani, ha éppen úgy fut ki az előző megrendelés. Például a görögök 2003-ban írták alá a szerződést a Leo2HEL változatra, ott 3 év után a helyben végszerelt példányokból adták át az elsőt - csakhogy a beszállítók akkor éppen pörögtek, a spanyol gyártás éppen állt (spanyolország még az 1990-es évek végén aláírta a Leopard 2E helyi gyártásáról a szerződést, mikor a General Dynamics felvásárolta a kinézett spanyol vállalatot, a Santa Bárbara Sistemast - a KMW pedig öt évig húzta-halasztotta a dolgot, mivel biztosítékokat szeretett volna arra vonatkozólag, hogy a kényes gyártási dokumentációk nem jutnak a General Dyanmics kezébe, ami elég nehéz ügy úgy, hogy ők a tulajdonosai a cégnek :p ). Így a görög megrendelést "lendületből" tudták kiszolgálni. A spanyol történet nem volt valami szép, mert az első harmincs harckocsit végül a KMW szállította le nekik, csak 2007-ben kezdték el az első spanyol összeépítésű Leo2E-ket átadni, és évekig nem sikerült a gyártási problémákat illetve minőséget kezelni. A görög Leo2HEL programmal is voltak problémák, de a Leo2E-hez képest ez mégis egy sikertörténetnek minősült... :p

A vége az, ami most van, a KMW gyártósorairól legutóbb a német Leo2A7-esek gördültek le, azóta új építésű harckocsiról nem tudok. A Leo2A7V program és a hasonló történeteknél az erőátvitelt például tudomásom szerint nem cserélik, csak a tornyot építik át, illetve a teknőt erősítik meg. Szóval az, hogy mi 4 évet várunk az első Leo2A7+ harckocsinkra, leginkább ennek köszönhető - jelenleg bizony évek óta alapjáraton pörög a Leo 2 gyártósor és a mögötte lévő beszállítói rendszer...
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 211
4 414
113
Értem, hogy min vagy fennakadva, erre reflektálok.

Ha folyamatos és masszív megrendelés van egy gyártói rendszerre, akkor az azt kiszolgáló logiszták is erre lehet kiépíteni. Ha folyamatosan több százas nagyságrendű Leo2 megrendelések lennének, feltehetően "lendületből" tudnának akár 2 év alatt is szállítani, ha éppen úgy fut ki az előző megrendelés. Például a görögök 2003-ban írták alá a szerződést a Leo2HEL változatra, ott 3 év után a helyben végszerelt példányokból adták át az elsőt - csakhogy a beszállítók akkor éppen pörögtek, a spanyol gyártás éppen állt (spanyolország még az 1990-es évek végén aláírta a Leopard 2E helyi gyártásáról a szerződést, mikor a General Dynamics felvásárolta a kinézett spanyol vállalatot, a Santa Bárbara Sistemast - a KMW pedig öt évig húzta-halasztotta a dolgot, mivel biztosítékokat szeretett volna arra vonatkozólag, hogy a kényes gyártási dokumentációk nem jutnak a General Dyanmics kezébe, ami elég nehéz ügy úgy, hogy ők a tulajdonosai a cégnek :p ). Így a görög megrendelést "lendületből" tudták kiszolgálni. A spanyol történet nem volt valami szép, mert az első harmincs harckocsit végül a KMW szállította le nekik, csak 2007-ben kezdték el az első spanyol összeépítésű Leo2E-ket átadni, és évekig nem sikerült a gyártási problémákat illetve minőséget kezelni. A görög Leo2HEL programmal is voltak problémák, de a Leo2E-hez képest ez mégis egy sikertörténetnek minősült... :p

A vége az, ami most van, a KMW gyártósorairól legutóbb a német Leo2A7-esek gördültek le, azóta új építésű harckocsiról nem tudok. A Leo2A7V program és a hasonló történeteknél az erőátvitelt például tudomásom szerint nem cserélik, csak a tornyot építik át, illetve a teknőt erősítik meg. Szóval az, hogy mi 4 évet várunk az első Leo2A7+ harckocsinkra, leginkább ennek köszönhető - jelenleg bizony évek óta alapjáraton pörög a Leo 2 gyártósor és a mögötte lévő beszállítói rendszer...
Köszi a részletes felhomályosítást. Tiszta :)
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Értem én, de akkor is... 4év.... ugy hogy áll a gyártósor elvileg.... rohadt sok. Értem hogy össze kell hogy álljon a puzzle amit Leopardnak hivnak, de az a válto amit mondtál elvileg gyártásban kell hogy legyen, gondolom a pár ezer Leopardnak kell az alkatrész utánpotlás... szerintem addigra lesz meg rá a fedezet, a gyárto tudna elöbb is szállitani. Ez lehet

Ha ránézel hadiipari beszerzésekre elég általános ez a 4év. Persze van, hogy vkinek vmi azonnal kell és ha úgy tárgyal és fizet is érte esetleg sor elejére kerülhet.... ha van sor. ld pl egyiptomi rafi vétel sebességét. Gondolom nem volt ingyen.