Mi-28 Havoc (Mil, Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 178
61 046
113
Szerintem nem feltétlenül. A hátul/ felül ülő pilóta látásából a radar már nem sokat vett el, különösen, ha azt nézzük, hogy repüléskor a gép erősen lógatja az orrát.
Az operátor meg úgyis a szenzorokon keresztül észlelte a külvilágot.

Így viszont kissé sután néz ki.
Eddig olyan volt mint egy patkány, most meg mint egy patkány, aminek levágták az orrát.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 815
81 128
113
A lapátok is megvannak én már csak a rakétákra vagyok kíváncsi, állítólag fejlesztenek hozzá (vagy modernizálnak) új rakétát.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 815
81 128
113
A lapátok is megvannak én már csak a rakétákra vagyok kíváncsi, állítólag fejlesztenek hozzá (vagy modernizálnak) új rakétát.

Meg is találtam:
<b>новая ракета</b> для Ми-28НМ будет иметь несколько заметных отличий от существующих систем. Она получит инерциальную навигационную систему, которая сможет выводить ракету на дальность до 6-8 км от точки пуска, а также «хорошее конечное наведение». Все это позволит надежно поражать наземные цели различных типов.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 815
81 128
113
Ez is rajta lesz
http://77rus.smugmug.com/Military/HeliRussia-2014/i-7K4RZpr/1/O/HeliRussia2014-52.jpg
http://77rus.smugmug.com/Military/HeliRussia-2014/i-WWdfqjc/1/O/HeliRussia2014-50.jpg
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 047
113
Képek az Mi-28nm ötödik generációs harci helikopterről. (Katt a képre, és akkor továbbléptethető.)

írja a "Kiállunk Oroszország mellett"

Na ja hát persze
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 700
28 127
113
Ez is rajta lesz
http://77rus.smugmug.com/Military/HeliRussia-2014/i-7K4RZpr/1/O/HeliRussia2014-52.jpg
http://77rus.smugmug.com/Military/HeliRussia-2014/i-WWdfqjc/1/O/HeliRussia2014-50.jpg
Prezident-Sz
http://htka.hu/kozosseg/discussion/comment/214475/#Comment_214475
http://kret.com/en/product/10174/
 

sidewinder1

Member
2012. március 13.
217
3
18
<blockquote rel="boki">A lapátok is megvannak én már csak a rakétákra vagyok kíváncsi, állítólag fejlesztenek hozzá (vagy modernizálnak) új rakétát.

Meg is találtam:
<b>новая ракета</b> для Ми-28НМ будет иметь несколько заметных отличий от существующих систем. Она получит инерциальную навигационную систему, которая сможет выводить ракету на дальность до 6-8 км от точки пуска, а также «хорошее конечное наведение». Все это позволит надежно поражать наземные цели различных типов.</blockquote>

Hát az új rakétától egyelőre nem vagyok elájulva. Értem én,hogy lesz inerciális nav rendszere és az nagyon jó, de ebben a szövegben csak 6-8km hatótávolságról van szó. Az nem valami sok. 6-ot tud a jelnlegi Ataka rakéta is. A Vihr 10 km-et tud, amivel veri a Hellfire rakétát is,ami ugye 8-at. mi van azzal a talán Hermes nevű páncéltörő rakétával amit még korábban tervezgetett harcihelikopterekre a tulai KBP, és 25 km hatótávolsága lett volna?! Az egyértelmű királya lehetett volna a kategóriájának. Anyagi okokból azt törölték?
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 815
81 128
113
Elvileg elkészult , a 2007-es MAKSZ-on be is mutatták, de azóta nem hallani róla.

Hermes
8mdzq.jpg

IM9v5.jpg
 

sidewinder1

Member
2012. március 13.
217
3
18
Igen molni ezt kővári is leírta egy régebbi aranysasban hogy "két harci helikoptert rendszeresítenek akár az ország kárára is" .

+ tegnap hozta a vpkname a hírt hogy 2020--ig 146 ka-52 áll szolgálatba.

Bár megnyugtató hogy új elektro-optikai szenzort kap a Mi-28nm és sisakcélzót azért még is kiváncsi lennék arra hogy külalakra meg lehet e majd különböztetni egy NH változattól.

A 146 gép azért lesz, mert úgy tudom kap a flotta is,annak ellenére,hogy nincs hozzá hajó.Pár egyéb okot dudi és Allesmor már leírt. További ok amiért 146 Kamovot rendszeresítenek, mert jelenleg is tudja hozni azokat a dolgokat, amit a Mi-28NM majd tudni fog. Úgy,hogy már sorozatgyártásban van legalább 4 éve.Lejött, hogy a kedvenced a Mi-28N, de azért nézzük a tényeket! A világon minden harci helinél erősebb páncélzatát leszámítva szinte semmi pluszt nem tud a Kamovhoz képest. Jóval gyengébb védelmi rendszerek,MAWS hiánya, kisebb hatótávolságú és páncéláttörő képességű rakétafegyverzet (Vihr vs Ataka&Sturm).A gépágyúja esetében előny a szabadabb mozgás, de hátrány, hogy kb feleannyi lőszer van hozzá mint a Kamov esetében. Magát a gépet nézve én előnynek tartom a tandem elrendezést(szemből kisebb célpont) viszont adott esetben lehet az sajnos hátrányos is.Tehát van összesen 3 pluszom( minden más harci helikopternél erősebb páncélzat,tandem elrendezés,szabadabban mozgatható gépágyú) a Mi-28N esetén.Ebből kettő viszont sajnos csak fél pontot ér( a gépágyú és a tandem elrendezés).Nézzük tovább a 28N-t: némileg lassabb mint a Kamov, MAWS tudtommal nuku, katapultülés nuku. Továbbá ott a sérülékeny farokrotor is. Szegény Hajbibulin ezredes és Dolgin hadnagy lelövésének videója óta gondolom, hogy inkább hátrány mint előny.Igen, az nem Mi-28N volt, de világosan látszott, hogy amennyiben ellőtték a farokrotorját a gépednek(pedig nem ment lassan) akkor kb annyi volt az életed. A Kamovnak ha így ellövik a farkát az bizony nagy eséllyel hazaevickél. A Ka-26-os esetében tudom,hogy pl a gép farkán lévő oldalkormányfelületeknek 60km/h alatt inkább csak fékező hatása van, ilyenkor a két rotor differenciált kitérése fordítja el a gépet.Az 52-esnél nagyobb ez a felület, de biztos vagyok benne,hogy ott is van egy sebesség ami alatt 0 szerepe van az oldalkormánynak a gép függőleges tengely körüli forgatásában. Dr Szilágyi Dénes mondta azt(a Kamov rotorrendszeréből doktorált),hogy egy Kamov a faroktartó hiányában is elrepülne, bár újra ki kéne egyensúlyozni. Ebből gondolom, hogy ellőnék a farokrész utolsó rövid részét(annyit amit a Mi35m-nek) akkor az még nem jelentene annyi mínusz súlyt amitől a gép vezethetetlenné válna. Ha konkrétan a Mi-35 m lelövését vizsgáljuk akkor nem szabad megfeledkezni a Kamov katapultüléseiről sem. Ennyi idő alatt tudtak volna biztonságosan katapultálni. Persze, lehet, hogy ezzel csak időlegesen élték volna túl a dolgot, és később ha a terroristák elkapják őket,akkor még borzalmasabb haláluk lett volna. Ezt nem lehet tudni.Még egy dolog és szintén a farokrotorral kapcsolatban, a Mi- 28N-nek valami baja van a farokrotorral, ezért halt meg a Berkuti kötelék egyik pilótája és ha jól emlékszem akkor a Szíriában lezuhant gépnek is ez volt a baja(ott a teljes személyzet meghalt). A Kamov Ka-52-nél a farokrotor meghibásodás egy nem létező probléma,mert nincs is neki. Nem lehúzni akarom a 28-ast, de ha az összképet nézzük,akkor az bizony a Kamov mellett szól.Mert egy korszerűbb,jobb fegyverplatform mint a Mil jelenlegi gépe, és persze az 52-es is még tovább korszerűsíthető. Mielőtt nekem jönnétek, szólok,hogy nem utálom a Mil gépeit. A 24-es és a 35M a kedvenceim között vannak, civil téren pedig a Mi-34-es. A 28NM projectnek is szurkolok, és persze annak hogy megoldják a rotorrendszer problémáit(fura,hogy a 35M ugyanazt a rendszert használja és annál nem jött ki egyszer sem). Viszont ne akarjátok már kinyírni azt a tervezőirodát(Kamov),amelynek a világ egyik legjobb harci helikoptere,a Ka-52 köszönhető. Ez a típus jelenleg egyértelműen az orosz fegyveres erők legjobb legkorszerűbb harci helikoptere.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 985
113
Nem akarok senki lelkivilágába beletaposni, de bár nekem a RÉGI Mi-28 nagyon tetszett, ez az új olyan randa mint a kölcsönkérés... Akkor már inkább a Ka-52!
 

szegcsab

Well-Known Member
2015. január 25.
6 904
15 157
113
Minél randább, annál jobb !
Hogy a magyarság megosztottságát növeljem : nekem tetszik !
Bár furcsának furcsa...
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
1.jpg


Nem értem az esztétikai problémát, ez a helikopter egyáltalán nem néz ki rosszul, sőt.

Tudod, ízlések és pofonok.....
Ha mindenkinek mindenből ugyanaz/ugyanolyan tetszene, akkor mindenből csak egyféle/egyforma lenne, emberből viszont sokkal kevesebb, mert mindenki azért az egyféléért tülekedne, harcolna és végül is ölné egymást! Így legalább megoszlik az érdeklődés, a birtoklási vágy. :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 327
76 966
113
Szépnek én sem nevezném bár az előző sem volt egy matyóhímzés de legalább voot egy jellegzetes agresszív kinézete ennek meg már ez sincs meg.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 602
14 551
113
1.jpg


Nem értem az esztétikai problémát, ez a helikopter egyáltalán nem néz ki rosszul, sőt.

Az Apache ormótlanabb verziója.

Csak azt nem tudom, hogy ha a jóval kisebb (5,165 kg) Apache-ba 1200 30mm-es lőszert tudtak bezsúfolni akkor ebbe a batárba (7,890 kg) hogyhogy csak 250-et...
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Talán nem akartak bele többet a rakétafegyverzet az elsödleges abbol elég sokat elvisz. És ha nem elég a rskétafegyverzet hanem a gépágyúhoz kell már nyúlni akkor az ellenség igen nagy számban van jelen. És az olyan nagy számu ellenségnél lehet némi manpads is.
Koltséghatékonyság teren meg a hegyekben álló irányitatlan rakéta nembiztos hogy koltségesebb mint a gépágyú lőszer aminek az eltarthatosága joval tobb idő és a hadználni képes fegyverek száma is joval magasabb