MIM-104 Patriot (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
Értek mindent amit írsz, hidd el. Amire ezt írtam az az, hogy X véges forrásból ha saccperkábé 800.000 dolláros támadó fegyverre 8 millióssal vadászol, hülye vagy. Akkor lenne ennek értelme, ha azon atomtöltet lenne, amúgy nincs.
Ennyi a lényeg faék egyszerűségre leegyszerűsítve.
Vili :).

De Leót sem veszünk páncél nélkül, mert olcsó. Én rendszeresíteném a tüzérségi rakéta rendszert is.
Nyilván Izrael is rögtön küldi a válaszcsapást, sőt sokszor a megelőzőt is, de attól még az Iron Dome szükséges.

Én az ATACMS pusztító erejét nem értem még teljesen. Hpasp azt mondta olyan, mint egy 250kg-os bomba. Ehhez én picit nagyobb rakétát víziónáltam volna, de
mondjuk valóban egy 250 kg-os bomba. Van amit kiüt és van amit nem. De ami különösen veszélyes, azt le kell lőni és kész.
Olyan ez mint a sivatagban 3 nap szomjazás után akár egy millát is megér egy palack víz. A másodikért már nem adnál annyit...;)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 416
44 028
113
Vili :).

De Leót sem veszünk páncél nélkül, mert olcsó. Én rendszeresíteném a tüzérségi rakéta rendszert is.
Nyilván Izrael is rögtön küldi a válaszcsapást, sőt sokszor a megelőzőt is, de attól még az Iron Dome szükséges.

Én az ATACMS pusztító erejét nem értem még teljesen. Hpasp azt mondta olyan, mint egy 250kg-os bomba. Ehhez én picit nagyobb rakétát víziónáltam volna, de
mondjuk valóban egy 250 kg-os bomba. Van amit kiüt és van amit nem. De ami különösen veszélyes, azt le kell lőni és kész.
Olyan ez mint a sivatagban 3 nap szomjazás után akár egy millát is megér egy palack víz. A másodikért már nem adnál annyit...;)
500 fontos harci része van, ez testvérek közt is max. 230 kg. Ebbe olyan pusztító erő azért nincs, ilyet egy harcászati vadászbombázó repülőgép elvisz átlagban 4-8 db-ot is. Nem kell tőle hasra esni. Erősített betonfedezék, hangár és a Gripenek többé kevésbé máris védve. A kecsó betonját ahogy Hpasp írta két ilyennel megkínálják, és a Gripenek üzemelnek utána másik reptérről, autópályáról, vagy a maradék betonról kecsón...
Én azt gondolom, nekünk egyszerűen nem realitás megpróbálni levédekezni egy nagyságrenddel drágább fegyverrel egy ilyen eszközt, ennek ott van értelme, ahol tömegpusztító harci rész van rajta.

Erről azért itt szó nincs, ez így ablakon kiszórt pénz. Mi nem vagyunk, és ne is legyünk már Izrael, aki baszom-faszom kasszamokra lövöldözi addig az Iron-Dome rakétáit, amíg az el nem fogy, meg szaudiak se akik ötösével veretik a patriotot a sivatagba csapódó iráni szutyokra...

Ez a luxus nekünk nem fér bele!
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1586

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
Ide is leírom.
Emberek, ajánlom mindenki figyelmébe @Szittya korábbi kommentjeit. Ezek alapján tessék találgatni, hogy mi lesz.;)

"Mar soszegeztem az elejen :) azt hogy mijen legvedelmi rendszert veszunk mar reg el van dontve /a bejelentes elott allunk./ az amiktol objektum/terulet vedelemre veszunk tovabbi valamit... De ezt is nyilatkozzak es nyilatkoztak csak sokan tobbet akarnak belelatni. /es igen a tervezett mar regota kivalasztott rendszernek is lessz koze amerikahoz./ ahogy valoszinuleg azamiktol beszerzett rendszernek is.!/ nemegy rendszer lessz beszerezve.

Annyit mondok hogy van ami mar biztos /ami bejelenrtes elott all./ es van ami bizonytalan /amit az amik most ajanlottak.../hogy ez csupan objektumvedelem lessz /pl stingerek automata alvanyon 8 db./vagy valami komolyabb ami balisztikus raketak elfogasara is alkalmas/ azon mullik hogy a mar fixalt rendszerhez /lehet e ballisztikus raketak elleni vedelmet kerni vagy sem./... :) jol meg mondtam hogy nem mondtam semmitsem :) /nem ismerem a legvedelmi rendszerek parametereit sajna. Igy en is csak tippelek hogy most mi is hogy is lessz /vegulis sok minden keresztbe letthuzva...vagy nem.../ de valami az biztos...

Mondtak igazabol mindent kis-kozepes-anti ballisztikus- teljes orszagot lefedo - objektum vedelmi :) /ami fix nem egy rendszerrol van szo./azt tudom hogy amit terveztek az is kotodik usa hoz + ez a latogatassal meg valami bekerul az melle /mert az nem eleg./hogy ez most milyen kategoria lessz szerintem meg csak most dontenek rolla.../ egy biztos nem az a kategoria lessz ami mar fix. /esaztudtommal a kis-kozepes./"
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A nagy hatótávú ballisztikus rakéták elleni tevékenységet nem kellene a NATOra bízni? Mi van, ha a nekünk szántat Szlovákia fölött kell lelőni egy Romániából indított Patriottal?
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
500 fontos harci része van, ez testvérek közt is max. 230 kg. Ebbe olyan pusztító erő azért nincs, ilyet egy harcászati vadászbombázó repülőgép elvisz átlagban 4-8 db-ot is. Nem kell tőle hasra esni. Erősített betonfedezék, hangár és a Gripenek többé kevésbé máris védve. A kecsó betonját ahogy Hpasp írta két ilyennel megkínálják, és a Gripenek üzemelnek utána másik reptérről, autópályáról, vagy a maradék betonról kecsón...
Én azt gondolom, nekünk egyszerűen nem realitás megpróbálni levédekezni egy nagyságrenddel drágább fegyverrel egy ilyen eszközt, ennek ott van értelme, ahol tömegpusztító harci rész van rajta.

Erről azért itt szó nincs, ez így ablakon kiszórt pénz. Mi nem vagyunk, és ne is legyünk már Izrael, aki baszom-faszom kasszamokra lövöldözi addig az Iron-Dome rakétáit, amíg az el nem fogy, meg szaudiak se akik ötösével veretik a patriotot a sivatagba csapódó iráni szutyokra...

Ez a luxus nekünk nem fér bele!
A minap olvastam hogy India a kínai határvonalon a katonai repterekre betonfedezékeket épít. Hát most nem kerestem konkrétumot, de gépenként 10 millió USD körüli árra emlékszem. A Patriotot én is drágállom, de elvben teljesen elfogadom, hogy itt tart a technika. Ennek a mellékterméke egy repülőgépek elleni közel 100%-os védelem (Molni most tépné a haját a radarhorizont végett) és egy megfelelő HMZ. S-300-at sajnos nem vehetünk.
Az Aster nekem is jobban bejönne, de az USA rendszereinek van olyan ára is ami áttételes. Bízom abban hogy ha megadják az árat, akkor az ellentételezéssel megéri, legyen az olyan dolog amit esetleg csak utólag tudunk meg (talán akkor is csak egy Nógrási György előadás elejtett fél mondatából).

Az eddigi beszerzések alapján nincs okom kételkedni abban hogy az alkuknál elmennek a falig.
Én még reménykedek a Meads-ben is. Úgy tűnik nem idegenkednek a tök új rendszerektől (EC 145M, nem tudjuk de a brazil KC gép is erre menne), addig meg Nasams.
PÁr hónap múlva úgyis kiderül minden... :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 506
72 485
113

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 416
44 028
113
A minap olvastam hogy India a kínai határvonalon a katonai repterekre betonfedezékeket épít. Hát most nem kerestem konkrétumot, de gépenként 10 millió USD körüli árra emlékszem. A Patriotot én is drágállom, de elvben teljesen elfogadom, hogy itt tart a technika. Ennek a mellékterméke egy repülőgépek elleni közel 100%-os védelem (Molni most tépné a haját a radarhorizont végett) és egy megfelelő HMZ. S-300-at sajnos nem vehetünk.
Az Aster nekem is jobban bejönne, de az USA rendszereinek van olyan ára is ami áttételes. Bízom abban hogy ha megadják az árat, akkor az ellentételezéssel megéri, legyen az olyan dolog amit esetleg csak utólag tudunk meg (talán akkor is csak egy Nógrási György előadás elejtett fél mondatából).

Az eddigi beszerzések alapján nincs okom kételkedni abban hogy az alkuknál elmennek a falig.
Én még reménykedek a Meads-ben is. Úgy tűnik nem idegenkednek a tök új rendszerektől (EC 145M, nem tudjuk de a brazil KC gép is erre menne), addig meg Nasams.
PÁr hónap múlva úgyis kiderül minden... :rolleyes:
Az a betonfedezék ám az jó elég sok dolog ellen, nem csak ATACMS ellen, ezeknek alapnak kellett volna már eddig is hogy legyenek.
Aster szerintem harcászati paraméterek/ár alapján jobb választás, nekem már azért is szimpatikusabb lenne amúgy mert EU termék.
A patriot is megérheti, de csakis a háttéralkuk miatt. Ha valami fontosat így tudunk elérni az USA-nál, hát legyen. Nem a fegyver miatt, hanem a geopolitikai előny miatt amit veszünk vele.
Igen, szerintem se félünk merészen új dolgokba nyúlni, ez jó is, meg rizikó faktor is, az idő majd eldönti.
A MEADS szerintem is egy köztes és jó megoldás lehetne, kicsit német, kicsit amerikai, van benne rendszer szinten vállalhatóbb árú Iris-T SL és PAC3 vegyesen.
Meglátjuk nemsokára, így van :p.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
Szerinted miért írom feljebb, hogy orosz fenyegetés nélkül a Patriot is fölösleges, meg miért a közepes rendszer a szakmai magyar tervek maximuma?

Persze te nagyon okos vagy! :D
Mivel lérakos tiszt a katonai végzettségem és érdekel most is, ezért elég sokat foglalkozom is vele, talán értek is hozzá valamennyit. Kicsivel többet, mint itt sokan mások.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Különösebben amúgy nem vagyok oda a Patriot komplexumért, szerintem egy kis (és szegény) ország számára luxus nem 360 fokos komplexumot venni...
... magyar ATACMS azért nem megoldás, mert míg a Románok gyakorlatilag az egész országot fenyegethetik vele, addig mi csak max Erdélyt...
Ezért is kellene inkább légi és/vagy földi inditású manőverező robotrepülőgép. Legalább néhány tucat,...a fenyegetés fenyegetésére...
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Ezért is kellene inkább légi és/vagy földi inditású manőverező robotrepülőgép. Legalább néhány tucat,...a fenyegetés fenyegetésére...
Ezek atomfej nélkül puszta pénzkidobások. Iszonyú pénzért odaküldesz egy 500 kilós bombát. És?
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 609
113
Ezek atomfej nélkül puszta pénzkidobások. Iszonyú pénzért odaküldesz egy 500 kilós bombát. És?
a tomahawk ~1,6M$/db, a román cucc ~800k$/db, szerintem nem nagy a különbség, főleg úgy, hogy a románok atacms-el tudják lőni saját területről Budapestet, míg mi ha lenne atacms-ünk nem tudnánk lőni saját területről bukarestet.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
a tomahawk ~1,6M$/db, a román cucc ~800k$/db, szerintem nem nagy a különbség, főleg úgy, hogy a románok atacms-el tudják lőni saját területről Budapestet, míg mi ha lenne atacms-ünk nem tudnánk lőni saját területről bukarestet.
Oszt minek tennénk ilyet? Semmilyen hadiértéke nem volna.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 609
113
Oszt minek tennénk ilyet? Semmilyen hadiértéke nem volna.
Valaki itt jött múltkor ezzel, de bukarest helyére berakhatsz nyugodtan más 300km-nél nagyobb távban lévő a saját hadiértékednek megfelelő célpontot, míg Budapest helyére is berakhatsz bármilyen más célpontot. Különbség annyi, hogy a románok nagyjából bármit be tudnak lőni nálunk saját területről, míg mi semmit.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Valaki itt jött múltkor ezzel, de bukarest helyére berakhatsz nyugodtan más 300km-nél nagyobb távban lévő a saját hadiértékednek megfelelő célpontot, míg Budapest helyére is berakhatsz bármilyen más célpontot. Különbség annyi, hogy a románok nagyjából bármit be tudnak lőni nálunk saját területről, míg mi semmit.
Ja. Oszt 5 lövésbe belerokkan a gazdaságuk. Izrael pl megtehetné, oszt mégse teszi. Ennél még az autóbomba is okosabbnak tünik. Donbaszba sem értek el semmit egy halom Tocska ellövöldözésével.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Mivel lérakos tiszt a katonai végzettségem és érdekel most is, ezért elég sokat foglalkozom is vele, talán értek is hozzá valamennyit. Kicsivel többet, mint itt sokan mások.
Ha értesz hozzá, akkor miért erőltetnél tejesen fölöslegesen, irreális mennyiségű Patriot beszerzést? Sz200ból tartott a Néphadsereg tizenkét indítót és valami hetven rakétát, pedig akkor még mennyiségi volt a fenyegetés!
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Ezek atomfej nélkül puszta pénzkidobások. Iszonyú pénzért odaküldesz egy 500 kilós bombát. És?
A tudat, hogy bárhová (értsd Románia területén, ha már erről volt a példa) oda tudok varázsolni egy 500kg-os bombát néhány méterre tőled megfizethetetlen. Minden másra ott van az IMF hitel. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Halfdan

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Vili :).

De Leót sem veszünk páncél nélkül, mert olcsó. Én rendszeresíteném a tüzérségi rakéta rendszert is.
Nyilván Izrael is rögtön küldi a válaszcsapást, sőt sokszor a megelőzőt is, de attól még az Iron Dome szükséges.

Én az ATACMS pusztító erejét nem értem még teljesen. Hpasp azt mondta olyan, mint egy 250kg-os bomba. Ehhez én picit nagyobb rakétát víziónáltam volna, de
mondjuk valóban egy 250 kg-os bomba. Van amit kiüt és van amit nem. De ami különösen veszélyes, azt le kell lőni és kész.
Olyan ez mint a sivatagban 3 nap szomjazás után akár egy millát is megér egy palack víz. A másodikért már nem adnál annyit...;)
Több féle harci fej van hozzá.Az idézett változat lényegében egy precizis betonromboló bomba.Egy hidpillért simán kiüt.De vannak hozzá különféle kazettás töltetű fejek.Aknatelepitőtől a páncélvadász önirányitó altöltetig.Veszélyes fegyver.
The ATACMS M57 unitary warhead has been designed to minimize collateral damage and to attack critical target points in all weather.
Its 300 km range allows it to attack targets far behind enemy lines and rapid reloading allows for sustained firing.
The small size of the missile and the mobility of launch vehicle system allow the missile to be positioned for maximum effectiveness.


Ha jól értem egy GPS irányított negyed tonnás harci részt képes 300km-en belül bárhová eljuttatni.
Gyakorlatilag mintha ledobhatnál nagy pontossággal 54db negyedtonnás bombát bárhová az országban úgy, hogy az agyon-hypeolt Griffeknek esélyük sincs azt megakadályozni...
- gondolom a 12 griff hangár,
- a Kecskeméti betonra legalább 2db
- Duna hidak (2db per híd hogy a Tatai dandár maradjon a Dunántúlon)
- erőművek (hogy az ország összeomoljon)
- fix lokátorok
... és még mindig marad az 54db-ból.

Nyilván a Románok a szövetségeseink...
...mint eddig a történelem során mindig is.
:rolleyes:
Mondjuk a NASAMS ESSM block II rakétával nem lehetne alkalmas a harcászati BM elfogására?Haditengerészeti rakéta,aminek elvileg képesnek kell majd lennie az újgenerációs 2-3M sebességű ASMek elháritására.Persze a Sentinelnél komolyabb radar kellene hozzá.Zsiráf 4Aval összekombinálva,nem tartom elképzelhetetlennek a dolgot.Persze hálozatba működve a távolfelderitő radarokkal.
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 358
113
hagyjátok már abba ezt a "románia majd csapást mér Bp-re " dolgot mert leugrok egy kicseszett hídról , kb annyira esélyes minthogy a németek megint megtámadják a lengyeleket , térjünk vissza a MiM-hez vagy a légvédelemhez mert ennek semmi értelme így. Előbb jönnek a nyakunkra az ukránok/oroszok.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
Ha értesz hozzá, akkor miért erőltetnél tejesen fölöslegesen, irreális mennyiségű Patriot beszerzést? Sz200ból tartott a Néphadsereg tizenkét indítót és valami hetven rakétát, pedig akkor még mennyiségi volt a fenyegetés!
Miért gondolod, hogy én bármit is erőltetek. én személy szerint eleve mást vennék, de ezt már írtam. Te erőlteted ezt az egy üteg Patriot-ot, aminek semmi értelme. Én csak erre válaszoltam, hogy az nem logikus és gyakorlatias, mivel ezzel gyakorlatilag nem sokat érünk. Ha nem tudunk normális rendszert kiépíteni, mert drága és nincs rá pénzünk, akkor inkább másra költsük.
Az Sz-200 meg egy másik történet. Értelmezni kellene, amit leírtam
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed