A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 961
113
Feldoppingolt AMD a TEK fegyvertaraban?
27099841_864896bc42b733863acdd414b1afe13a_wm.jpg

Volt valami projekt erre? Vagy ez ott egyeni igeny szerint mukodik?
 

alba

Active Member
2016. augusztus 15.
136
90
28
Srácok én nagyon szeretem a mesterlövész,dmr fegyvereket.

De kicsit furcsa a magya honvédség ezen a téren is.

Ha jól számolom nálunk rendszerben van.

Gepard m1
Gepard m2
Szvd
Szép puska
M 24
M110

Hogy milyen elgondolás szerint azt nem tudom.

Bár szerintem nagyjából elég lenne 2.
Dmr hamár cz van akkor az. A gpu val megegyező lőszerrel. Még akkor is ha nekik valami spécibb lőszer mindenképp kellene.

Kimondottan mesterlövésznek valami forgó tolózáras, lapua magnum vagy hasonló lőszeres fegyver. Ahogy dudi írta a 308at el kell felejteni mesterlövész szempontból.

12.7 hát ha valaki nagyon akarja de az szerintem nem létkérdés.


Ha jól tudom a gepard M3 is rendszeresítették!
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Lehet tévedek, de a Gepárdok közül nem csak az M1 van itthon rendszerben?

Én láttam 2 est 1-2 darabotbár lőni sosem lőttünk vele. Lehet már kivonták. A századnál nem volt. Kforban láttam, meg tatán a raktárban. Bár ott volt pps, meg mosin nagant is:).

Úgyhogy nem tudom milyen szinten volt hadrendben.

3mast nem tudom.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
6 éve vagyok a rendszerben abból 2 éve tisztként.
Én 1987-ben kezdtem a főiskolát, de akkor sem gondoltam, hogy tártáska, fél liter víz és ennyi, a tisztek akkor is röhögtek az egészen, de a politika ennyi pénzt szánt ránk!
Viszont az jó volt, hogy megtanultunk összetartani, bajtársak voltunk (Ez úgy látom, hogy ez már nem így van köztetek!)! Az meg teljesen elképzelhetetlen volt, hogy egy tiszt nyíltan egy másik tisztet vagy tábornokot bíráljon, azt mindig négyszemközt tettük meg, a lojalitás és engedelmesség minden hadsereg alapja, főleg egy tisztnek, akinek példát kell mutatnia! Ez a tábornoki kar van, akik azért jól képzettek és tapasztaltak, a tapasztalataik nagy részét nem az MN-ben hanem az MH-ban szerezték meg, már húsz éve mint NATO tisztek. A tábornokok, személyesen is ismerek néhányat, pedig már nagyon régóta mondják, hogy le kell cserélni a felszerelést és fegyverzetet, de a politikát nem hatotta meg a dolog! Talán végre elkezdődött valami és nem a mostani tábornoki karon múlott, hogy ez idáig nem történt meg! A nagyobbik lányomnak is mindig ezt mondom, aki négy éve végzett tisztként, majd eljön a Ti időtök is, türelem, majd bizonyíthatjátok a vezetői képességeteket!
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
A gépesített lövész doktrína és a felszerelésekhez való hozzáállás az tovább élt kb 2000 ig.
Végh tábornok idején próbáltak ezen változtatni, de a politika még a VSZ fegyverzet (BMP-1, Gvozgyika, T-72) modernizálására sem adott pénzt! Áttértünk 1997 és 1999 között a NATO elvek szerinti szervezésre, a szabályzatok hozzá lettek igazítva. Már 1998-ban törzstiszti tanfolyamon a NATO elvek szerinti gyalogsági és páncélos harcászatot tanultunk, a gyakorlatok is így lettek szervezve. Aztán jött ez a "könnyűlövész izé" és nézett mindenki hülyén, nemhogy a NATO hanem a VSZ doktrinát is sikerült alulmúlni! A felszerelés és fegyverzet cseréjére a folyamatos javaslatok ellenére egy fillért sem kapott a hadsereg 1990 és 2010 között!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Végh tábornok idején próbáltak ezen változtatni, de a politika még a VSZ fegyverzet (BMP-1, Gvozgyika, T-72) modernizálására sem adott pénzt! Áttértünk 1997 és 1999 között a NATO elvek szerinti szervezésre, a szabályzatok hozzá lettek igazítva. Már 1998-ban törzstiszti tanfolyamon a NATO elvek szerinti gyalogsági és páncélos harcászatot tanultunk, a gyakorlatok is így lettek szervezve. Aztán jött ez a "könnyűlövész izé" és nézett mindenki hülyén, nemhogy a NATO hanem a VSZ doktrinát is sikerült alulmúlni! A felszerelés és fegyverzet cseréjére a folyamatos javaslatok ellenére egy fillért sem kapott a hadsereg 1990 és 2010 között!
Tisztában vagyok vele sajnos :(
Most sincs a Z2026 kiemelten pénzelt projektjei közt sajnos.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
A gondolkodásmód ha nem is ott végeztek maradt.
Hiszen maguk közt csak azt tűrték meg. Az jutott előrébb. Az értelmesebbje álltalában nem lett előléptetve, vagy elhagyta a sereget.
Ha nem így lenne nem itt tartana a sereg. Ez nem csak pénz kérdése volt hanem mentalitás is.

Pl.Tatán volt pl 5 napos városi harc tanfolyam! 5 szájbabaszott nap. 1 nap elmélet. 4 nap gyakorlat.

VICC!!! 5 nap alatt mi a faszt tanul meg az ember?

Bent a laktanyában. Nem pénz kérdés. Nem idő kérdése. Hisz sokszor csak fegyver karbantartás volt a program.

Ráadásul a 3 század egyszerre volt lent a 8 foglalkozási helyen.
Mivel a 3. csak jelképes század volt, így is több mint 200 ember. A 4 nap lemértem. A 7 óra foglalkozásból 34 perc tényleges végrehajtásban vettem részt. Ez csak mentalitás. Nem pénz.

Pedig ekkor az ikrek egyike volt a dandárpk.

Nem számít a tábi bák mikor végeztek.

És a tábornoki karon múlott az amit leírtál! Ez szakasz, század, zászlóalj, esetleg dandár szintű kérdés! Szervezés és ennyi! Azért én a legénységi állományban is ismertem olyan katonákat akik nem arról voltak híresek, hogy szorgos hangyák lennének, örültek a dagonyázásnak!
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 961
113
A gépesített lövész doktrína és a felszerelésekhez való hozzáállás az tovább élt kb 2000 ig.
Most ezzel kíváncsivá tettél. Nem konkrétan a lövész doktrínával meg a felszereléssel. Hanem úgy az állapotokkal. Ha bent vagy a laktanyában megtennéd hogy elsétálsz ide
47.671624, 18.315688
nézz körül 360 fokban, 20 éve unalmamban kidobáltam ott pár ablakot meg lámpát ,mintegy versenyként pár társammal hogy kinek megy messzebbről, kicserélték őket? Kapott vagy 4 épület körben amerre ellátsz, a konyha mögötti raktár, a két kis raktár a telephely előtt, plusz a nagyobb épület. Vajon 20 év alatt kicserélték? Ha igen lehet van remény. :)
Remélem a tornacipők már nem lógnak a fákon.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Most ezzel kíváncsivá tettél. Nem konkrétan a lövész doktrínával meg a felszereléssel. Hanem úgy az állapotokkal. Ha bent vagy a laktanyában megtennéd hogy elsétálsz ide
47.671624, 18.315688
nézz körül 360 fokban, 20 éve unalmamban kidobáltam ott pár ablakot meg lámpát ,mintegy versenyként pár társammal hogy kinek megy messzebbről, kicserélték őket? Kapott vagy 4 épület körben amerre ellátsz, a konyha mögötti raktár, a két kis raktár a telephely előtt, plusz a nagyobb épület. Vajon 20 év alatt kicserélték? Ha igen lehet van remény. :)
Remélem a tornacipők már nem lógnak a fákon.
Nem abban a laktanyában vagyok, csak tavaly ősszel odavezényeltek pár hónapra.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Én 1987-ben kezdtem a főiskolát, de akkor sem gondoltam, hogy tártáska, fél liter víz és ennyi, a tisztek akkor is röhögtek az egészen, de a politika ennyi pénzt szánt ránk!
Viszont az jó volt, hogy megtanultunk összetartani, bajtársak voltunk (Ez úgy látom, hogy ez már nem így van köztetek!)! Az meg teljesen elképzelhetetlen volt, hogy egy tiszt nyíltan egy másik tisztet vagy tábornokot bíráljon, azt mindig négyszemközt tettük meg, a lojalitás és engedelmesség minden hadsereg alapja, főleg egy tisztnek, akinek példát kell mutatnia! Ez a tábornoki kar van, akik azért jól képzettek és tapasztaltak, a tapasztalataik nagy részét nem az MN-ben hanem az MH-ban szerezték meg, már húsz éve mint NATO tisztek. A tábornokok, személyesen is ismerek néhányat, pedig már nagyon régóta mondják, hogy le kell cserélni a felszerelést és fegyverzetet, de a politikát nem hatotta meg a dolog! Talán végre elkezdődött valami és nem a mostani tábornoki karon múlott, hogy ez idáig nem történt meg! A nagyobbik lányomnak is mindig ezt mondom, aki négy éve végzett tisztként, majd eljön a Ti időtök is, türelem, majd bizonyíthatjátok a vezetői képességeteket!
Egyébként az alulról érkező visszajelzés valahogy mindig elsikkad. Kikerül valami csapatpróbára. Megmondják miért nem jó. Változtatások nélkül mégis bekerül a rendszerbe.

Illetve az is gáz, hogy megszűnt az ilyen jellegű k+f képesség. És nincs kiépítve annak a lehetősége hogy kis darabszámban lehessen prototípusokat legyártatni és a közbeszerzési rendszer megöli az egészet.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Egyébként az alulról érkező visszajelzés valahogy mindig elsikkad. Kikerül valami csapatpróbára. Megmondják miért nem jó. Változtatások nélkül mégis bekerül a rendszerbe.

Illetve az is gáz, hogy megszűnt az ilyen jellegű k+f képesség. És nincs kiépítve annak a lehetősége hogy kis darabszámban lehessen prototípusokat legyártatni és a közbeszerzési rendszer megöli az egészet.
A közbeszerzési törvényt nem az MN-ben szocializálódott tábornokok találták ki;)
Egyszer úgy 2003 környékén bevezettek egy ruházati cikket, kiadták előtte csapatpróbára, egy kalap sz... volt. Leírtuk, hogy nem megfelelő, leveleztem, hisztiztem, behívattak az akkori logisztika vezetőszervhez, az illetékeshez. Megmutatta a levelezést amit Ő írt a ruházati cikkről a legfelső szintnek, ugyanazt írta mint mi, hogy nem megfelelő. Jött is Neki válasz rá, az akkori politikai vezetéstől, hogy az jó és kuss (Nem katonai vezető válaszolt!). Ennyi! De volt olyan is, hogy kiadtak csapatpróbára egy eszközt, mi azt mondtuk, hogy nem jó, jött a dokumentumokkal alátámasztott válasz, hogy hét alakulatnál meg azt mondták, hogy kircsi az eszköz úgyhogy bevezették.
A helyzet ma annyiban lehet más, hogy olyan miniszter van, aki feküdt a sárban ütegparancsnokként és szagolt bakancsot is. Aki ismeri, azt mondja, hogy emlékszik is rá!