9K33 Osza / 9K33 Osa / SA-8 Gecko (Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Az egész cikkben egy kép se volt a belsejéről. Egy szó sem arról, hogy kinek mit kellett csinálni hány mp alatt.
  1. Az ilyen kommentek helyett talán figyelhetnél is.
    Én is hiányoltam, de ez alapvetően egy orosz nyelvű anyag fordítása...
  2. A HTÖ-re visszautal, ahol el vannak magyarázva részletesebben dolgok.
  3. SAMsim manul is a HTÖ melléklete.
  4. A belseje nélkül nem érthető a szöveg, ami a fejlesztésről szólt?
  5. Köszönöm kérdésed.
De tudod mit? Adok neked anyagod, van annyi mint a nyű, írjál belőle nyers változatot, aztán meglátjuk, hogy mit lehet kigyurmázni belőle.

Csak picit bőszítő, amit itten előadsz az gulágozástól kezdve mindennel...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Lehet kritikát megfogalmazni,teszem azt: Miért nem fért bele a kezelők feladata és a kezelőszervek bemutatasa?Vagy:sokan örültek volna a kezelőszervek bemutatásának és a kezelők munkájának bemutatásának.Vagy valami,de semmiképpen nem úgy ahogy előadtad!
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
van a szimulátorhoz magyar nyelvű doku, ami lépésről lépésre elmagyarázza a teendőket...
:cool:
Ö. Nem az angol nyelvvel van a problémám, hanem azzal, hogy tök tufa vagyok az egészhez. Linuxom van. Letöltöttem ezt a "Médiafire" dolgot, kicsomiztam, és lett ezer képecském, de nem állt össze egy egészzé. Egy exe fájlt találtam közte, de azt nem tudom futtatni. Amúgy is, valamikor 1983 körül elvesztettem a fonalat.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 123
53 702
113
Érdekes írás volt az OSZA-s cikk. Köszönjük!
Bár így jobban utána olvasva se szerettem meg ezt a rendszert :)
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 315
13 362
113
Lehet kritikát megfogalmazni,teszem azt: Miért nem fért bele a kezelők feladata és a kezelőszervek bemutatasa?Vagy:sokan örültek volna a kezelőszervek bemutatásának és a kezelők munkájának bemutatásának.Vagy valami,de semmiképpen nem úgy ahogy előadtad!

Igazából az orosz eredeti egy általánosabb fejlesztréstörténet, sztorizgatósabb, nagyon rákoncentrálva a nevekre - a szélesebbkörű orosz olvasótábornak címezve.
Ahogy itt szerepel, úgy van benne az orosz anyagban, az írás jellegéből adódóan nem erre lett kihegyezve.
Amit te kérsz, az már az Operation Handbook :D
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 688
3 825
113
„Egy független energiaforrás is felszerelésre került a BAZ-5937-esen, míg a BAZ-5939 egy a dízelmotor hajtotta további generátort kapott. (Valószínűleg a daru működtetéséhez – Molnár Balázs kiegészítése)”
Ez csak halovány többletinfó részemről (ha jól látom, sem ez, sem a korábbi írások nem térnek ki rá), de legjobb tudomásom szerint a BAZ-5937 független energiaforrása annyiban érdekes, hogy itt jelent meg először a 9I56-os fedélzeti gázturbina. És úgy tűnik, nagyon jól bevált, mert nagyon sok mobil légvédelmi rendszerüknél ez lett a standard „független energiaforrás” Ezt illetve ennek változatait használja a Tor, Tunguzka, és az Sz-300-as is, sőt, ha több áram kell, akkor hajlamosak kettőt is felszerelni:
https://avatars.mds.yandex.net/get-pdb/933338/c8d84027-4d0d-4348-b8e0-3a3afc0b92e6/s1200
A korábbi rendszereknél szinte ahány féle, annyi gázturbina:
Silka: DG-4M
Krug: 2PV8 és GTD-5;
Kub: 2PV8 és GTD-5M
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ö. Nem az angol nyelvvel van a problémám, hanem azzal, hogy tök tufa vagyok az egészhez. Linuxom van. Letöltöttem ezt a "Médiafire" dolgot, kicsomiztam, és lett ezer képecském, de nem állt össze egy egészzé. Egy exe fájlt találtam közte, de azt nem tudom futtatni. Amúgy is, valamikor 1983 körül elvesztettem a fonalat.

Ezt töltsd le, ebben van magyar nyelvű Osza szimulátor kezelési leírás.
(SA-8B_Magyar.pdf)

A szimulátorhoz Windows (emulátor) kell.
:)
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999
M

molnibalage

Guest
Nagyon tartalmas és olvasmányos lett, gratulálok a csapatnak! Köszi! :D
Sajnos van benne súlyos gépelési hiba.

"A rádió parancsvezérelt rakéták pontossága a félaktív vezérléssel szemben a távolsággal nő."

Itt a hibája nő vagy távolsággal csökken akart lenni. Valami hotfix kéne, day 1 patch. :)
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Ennyi ember átolvasta és mégis ennyi hiba van benne? A második bekezdésnél letettem. Kedves szakmai lektorok, azért magyarul se felejtsünk el...
 
M

molnibalage

Guest
Ennyi ember átolvasta és mégis ennyi hiba van benne? A második bekezdésnél letettem. Kedves szakmai lektorok, azért magyarul se felejtsünk el...
Ezt úgy veszem, hogy önként jelentkeztél a feladatra. Küldhetem a szöveget átolvasásra?
Arra is kíváncsi lennék, hogy mi a bajod az első két bekezdésnél.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba and emel

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 315
13 362
113
Ennyi ember átolvasta és mégis ennyi hiba van benne? A második bekezdésnél letettem. Kedves szakmai lektorok, azért magyarul se felejtsünk el...

Nem kell olyan szigorúnak lenni velünk, vedd figyelembe:
- mi ezt hobbiból csináljuk, munka, család, más hobbik mellett. Nem ebből élünk, nem kerül kereskedelmi forgalomba;
- az írás nem kerül kötetbe, nincs ISBN száma, nem pénzért megy. Az más odafigyelést, lektorálást jelent;
- mi ezt a HTKA olvasóinak és más érdeklődőknek szánjuk - érdeklődőknek érdeklődőktől. Csak reméljük, hogy olyan szeretettel fogadják, amilyennel mi készítettük szabad időnkben számukra.
Nem üti meg hivatalos szakirodalom szintjét nyelvtani vagy más szinten, de nem is annak szántuk. Aki ilyen szintet keres, valóban bele se kezdjen. Nem ő a célcsoport.
 
M

molnibalage

Guest
Nem mondta,hogy rossz,azt mondta,hogy sok a nyelvtani hiba.
Nem a tartalmat kritizálta!
  • Basszus két bekezdést olvasott el egy 30+ oldalas anyagból. Ebből aztán "messzemenő" következtetéseket lehet levonni...
  • Minden ilyen cikk lényege a műszaki tartalom. Ha valamit jambikus pentameter szintjén levő nyelvi magasságokban akar olvasni, arra vannak más művek.
  • Kiemelte, hogy első két bekezdéssel is van baja, de semmi konkrétumot nem írt.
  • Többszöri felhívás volt a visszajelzés topikba, hogy anyag van, feladat van, lehet jönni. Nem jött.
Bocs, de ezek után minimum bőszítő az a komment, amit kb. ideböfögött - mert ez kb. az volt -, hogy "magyarul se felejtsünk el". Ha Grétsy Lászlót akar játszani, akkor tegye, de ne úgy, hogy a partvonal mellől szól be ekkorákat.

Egy Haditechnikai oldalon grammar nácisat játszani lehet, csak nincs értelme főleg úgy, hogy a felkérés ellenére nem jött segíteni.

Vastaps...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
  • Basszus két bekezdést olvasott el egy 30+ oldalas anyagból. Ebből aztán "messzemenő" következtetéseket lehet levonni...
  • Minden ilyen cikk lényege a műszaki tartalom. Ha valamit jambikus pentameter szintjén levő nyelvi magasságokban akar olvasni, arra vannak más művek.
  • Kiemelte, hogy első két bekezdéssel is van baja, de semmi konkrétumot nem írt.
  • Többszöri felhívás volt a visszajelzés topikba, hogy anyag van, feladat van, lehet jönni. Nem jött.
Bocs, de ezek után minimum bőszítő az a komment, amit kb. ideböfögött - mert ez kb. az volt -, hogy "magyarul se felejtsünk el". Ha Grétsy Lászlót akar játszani, akkor tegye, de ne úgy, hogy a partvonal mellől szól be ekkorákat.

Egy Haditechnikai oldalon grammar nácisat játszani lehet, csak nincs értelme főleg úgy, hogy a felkérés ellenére nem jött segíteni.

Vastaps...

Miért velem veszekszel?Két egyszerű tényt írtam le.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Erre csak azt tudom mondani fiúk, hogy amikor önkéntes/ingyenes munkát csinálok, én akkor is csak olyan dolgot adok ki a kezemből, amit utána vállalok, és nem azzal kell takaróznom, hogy "bocs, ez ingyen volt, ezért csak ennyi fért bele". "Vastaps" nektek a teljesítményre. Kb ezek azok a beadandók, amiket az oktatási intézményekben visszaküldenek ez után a két bekezdés után, hogy kollega olvassa át mégegyszer, mert ha így kezdődik... Most az után, hogy hobbiból ízekre szeditek szakmailag egyébként jogosan mások írásait, nos tessék felkötni nektek is a gatyát. Tényleg nem szakmai dolgok a hibák, hanem olyan dolgok, amit bárki normálisan leérettségizett ember észre kellene vegyen ha nem másnapos állapotban olvassa. Akármilyen szép is a szakmai tartalom, ha elcsúfítja az alapvető nyelvi ismeretek felületes kezelése. Egyszerűen elrontja az írás élvezhetőségét, hogy az első két bekezdésben mindben volt olyan hiba amit már az első korrektornak észre kellett volna vennie.
Azért is emelek szót mert amikor ez az egész kóceráj htka-vá alakult találtuk ki, hogy minden cikket megjelenés előtt átolvasunk, hogy ne legyenek benne blődlik. A cikk végén szerepel is, hogy kik olvasták át, és számomra elkeserítő, hogy ennek ellenére ilyen dolgok maradtak benne rögtön az elején. Csak azt tudom mondani, amit már sokszor, a htka mélyrepülésben. A szerző ha odaadta volna az anyjának/lányának/feleségének akár egy egyszeri átolvasásra a szakmailag korrektúrázott cikket, akkor ilyen piszlicsáré hibák nem maradtak volna benne szerintem. Molni: emlékszem a japán belinkelt videódra (többszínű nyomat), hol a japános szakmai alázat, szorgalom, aprólékosság, odafigyelés a részletekre? Egy videó belinkelésééig terjed?

Az 1950-es évek végére a hadsereg légvédelmi egységeinek összegyűlt annyi tapasztalata amelyből leszűrhették, hogy milyen területeken vannak hiányosságaik, amelyek miatt nem megfelelőek a képességeik a harcoló egységek légi oltalmazására. Erre a célra egy alapvetően új típusú mobil légvédelmi komplexumokra volt szükségük, amelyek magas fokú automatizáltsággal, hogy képesek legyen mind fix objektumok (pl. hidak), mind mozgó egységek védelmére a légitámadásokkal szemben.

A csapatlégvédelmi komplexumok első képviselői voltak a közepes hatótávolságú 2K11 Krug (SA-4 Ganef) és a kis hatótávolságú 2K12 Kub (SA-6 Gainful), melyeket szolgálatba állítottak a földi csapatok védelmére a ’60- as évek közepén illetve végén. A közepes légvédelmi rendszerek feladatai között szerepelt a legfontosabb eszközök és objektumok védelme a front és hadsereg szinteken, míg a kis hatótávolságú légvédelmi rakéták feladata a harckocsi hadosztályok a légvédelemének biztosítása volt.​