A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 361
113

Tényleg csak 40 - 100 HUF között mozog az orosz gáz m3-e?
Akkor tényleg nem lesz belőle akkora pénz, mint gondoltam...
29 millió m3*2*30nap*12hó= 20880 millió m3 éves termelés
A legdrágább orosz gázzal számolva: 20880 millió m3*100HUF= 2088000 millió HUF = 2088 milliárd HUF = 7,3 milliárd USD
Ha csak önellátók lesznek románok, akkor ennek kb. a felét takarítják meg évente.
A Zrínyi 2026-nak mekkora a költségkerete?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 092
33 370
113
Tényleg csak 40 - 100 HUF között mozog az orosz gáz m3-e?
Akkor tényleg nem lesz belőle akkora pénz, mint gondoltam...
29 millió m3*2*30nap*12hó= 20880 millió m3 éves termelés
A legdrágább orosz gázzal számolva: 20880 millió m3*100HUF= 2088000 millió HUF = 2088 milliárd HUF = 7,3 milliárd USD
Ha csak önellátók lesznek románok, akkor ennek kb. a felét takarítják meg évente.
A Zrínyi 2026-nak mekkora a költségkerete?
Igen am de nem lesznek onellatok. A lakossagi gazellatas edelyben es romania eggyes teruletein nagyon alacsony... Ami eddig nem is okozott fenakadast mert zomeben erdos teruletekrol van szo... De a tavaji evi villamaradasok es foldcsuszamlasok radobbentettek oket hogy az erdoirtast vissza kell venni mert tobb kart okoz mimd hasznot... A lakossag egy jelentos reszet igy at kell alitani gazra ami megnoveli a hazai igenyeket emellett ugye meg a fodgaz halozat bovitese is fennforog... /ne felejtsuk el hogy a romanoknak piaci aron kell megvenniuk ugyan ugy a gazt mint eddig annyi hogy mostmar nem az oroszoktol hanem az usa tol es az osztraktol.... /szerintem eggyik se fog kedvezmenyt adni nekik nem arrol hiresek./es ehhez jon meg hozza a regi kutak kimerulese./
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 555
113
Nem a színe a lényeg amúgy, de van sima zöld is, Hanem hogy infrafény alatt nem világít fehéren az adott gép amin rajt van, valamint a hőképet is csökkenti.
A jármű festését nem érdemes variálni, mivel úgyis álca kerül rá! Hogy az álca miben pompázik az csak a terepen múlik, amin használni fogják.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 361
113
Érdemes elolvasni a teljes jegyzőkönyvet! (A DCA rész a 23. lapon kezdődik)

Egyrészt, mert ilyenek aranyköpések vannak benne.... :D

"Kósa Lajos elnök: Miniszter úr, elnézést, csak hogy értsem. Mi az, hogy NATO-jellegű beruházás? Tudja, ez olyan, mint a TESCO-ban a puszta jellegű ital, ami vodka, csak nem lehet rá kiírni, mert tiltják."

Másrészt, azért mert egészen más a hangzása az miniszteri válaszoknak, ha nem csak a környezetéből kiragadott részeket olvassuk el.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 555
113
Érdemes elolvasni a teljes jegyzőkönyvet! (A DCA rész a 23. lapon kezdődik)

Egyrészt, mert ilyenek aranyköpések vannak benne.... :D

"Kósa Lajos elnök: Miniszter úr, elnézést, csak hogy értsem. Mi az, hogy NATO-jellegű beruházás? Tudja, ez olyan, mint a TESCO-ban a puszta jellegű ital, ami vodka, csak nem lehet rá kiírni, mert tiltják."

Másrészt, azért mert egészen más a hangzása az miniszteri válaszoknak, ha nem csak a környezetéből kiragadott részeket olvassuk el.

Szíjjártó Péter: "Conteo miniszter úr" - szóval így hívták a háta mögött Pompeo-t!
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 850
12 350
113
Egyébként lenne helye a légierőben egy L-159 vagy valamilyen hasonló kaliberű gépnek vagy ezeket a feladatokat már inkább hagyjuk a drónokra?
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 144
10 861
113
Egyébként lenne helye a légierőben egy L-159 vagy valamilyen hasonló kaliberű gépnek vagy ezeket a feladatokat már inkább hagyjuk a drónokra?

Jajj, nem tudod, mibe nyúltál most bele. :D
Egyébként szerintem nem.
Képeznénk rajtuk évente kb 2 pilótát. A rendszerben tartás meg annyiba lenne, hogy ihaj.
A harci részt meg inkább Gripen és mindenféle UAV.
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Érdemes elolvasni a teljes jegyzőkönyvet! (A DCA rész a 23. lapon kezdődik)

Egyrészt, mert ilyenek aranyköpések vannak benne.... :D

"Kósa Lajos elnök: Miniszter úr, elnézést, csak hogy értsem. Mi az, hogy NATO-jellegű beruházás? Tudja, ez olyan, mint a TESCO-ban a puszta jellegű ital, ami vodka, csak nem lehet rá kiírni, mert tiltják."

Másrészt, azért mert egészen más a hangzása az miniszteri válaszoknak, ha nem csak a környezetéből kiragadott részeket olvassuk el.
A magyar nyelvvel hivatásszerűen foglalkozó emberként azt kell mondanom, hogy ez többszörösen is nagyon gáz. A teszkós trutymót azért nem árulhatják vodkaként, mert nem az -- benne van az Élelmiszerkönyvben, hogy mi a vodka. Tehát itt pont nem az igazság kimondásának tiltásáról van szó, hanem a hazugság megakadályozásáról. A teljes magyar politikai osztály mesteri szinten alkalmazza ezt a duplafenekű beszédet, ami jól hangzik, csak hát ilyenféle hazugságokon alapszik.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 594
113
Nem értek egyet veled, a festés fontos dolog, a vizuális felderítés megnehezítésére. Pontosabban a festés is része az álcázásnak.

http://hadmernok.hu/2012_3_gyulai_nagy.pdf
Leginkább volt része. Ma jelenleg, egy pasztellesebb olív zöld (úgynevezett adaptive green) a jó alap, amit hálózol meg bokrozol, esetleg pakolsz rá, némi fehéret télen, pacában.
12-swatch.jpg
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 555
113
Leginkább volt része. Ma jelenleg, egy pasztellesebb olív zöld (úgynevezett adaptive green) a jó alap, amit hálózol meg bokrozol, esetleg pakolsz rá, némi fehéret télen, pacában.
12-swatch.jpg

Igen, ezt mondnom én is, hogy a mostani zöldünknél pár árnyalattal enyhébb zöld alapszín kell és a festést le is tudtuk.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 409
113
Igen, ezt mondnom én is, hogy a mostani zöldünknél pár árnyalattal enyhébb zöld alapszín kell és a festést le is tudtuk.

Igen, ezt mondnom én is, hogy a mostani zöldünknél pár árnyalattal enyhébb zöld alapszín kell és a festést le is tudtuk.

Nem tudom, én elhiszem amit írtál, biztosan így van. Ennek ellenére a legtöbb haderő, több színkombinációból álló, a harcjárművön nagy foltokban látható, festéssel látja el harcjárműveit. NATO erők is, vagy leginkább ezek. Ma már a vizuális felderítés csak egy a több felderítési lehetőség közül, ez igaz. Azonban a harctéren továbbra is jelen van. Amennyiben több színnel, megtöröd egy eszköz valódi alakját, ( alakmásítás ) az bizonyos távolságról nehezen azonosítható be, vagy nem fedezhető fel olyan tisztán. Szerintem ez ma is áll. Vizuális felderítés esetén. Ezért én nem vetném el egy egységes terepfestés lehetőségét sem a későbbiekben. Mert ami most van a Honvédsgénél, az a következő, ha jól tudom. Van egy hivatalos zöld szín, aminek a szám kódja is ismert. Ez az elmélet, illetve a gyakorlatban anyi, ha újrafestenek valamit, akkor az ezt a színt kapja. Azonban a valóságban, ahány helyről szereztünk be szárazföldi gép és harcjárművet, az annyiféle zöldben pompázik, ha nem festik le itthon újra. Leginkább nem. Ezért van Humwee NATO camuflage, vagy sivatagi homoksárga. Teherautók, német beszerzésből, NATO álcaszínben, szintén. Matt zöldben, újrafestett Uralok, BTR harcjárművek, talán ez a hivatalos. Azonban még látni, fényes, más zöld árnyalatú, egykori Szovjet Uralokat is. T--72 harckocsijaink szintén legalább két féle zöldben virítanak. Szóval, ha már emelkedett a költségvetés. akkor a haderőnek, illene egy totál egységes megjelenés, külsőre is. Magyarul ,minden harc és gépjármű, egységes festést kellene hogy kapjon. Nem tudom ez mennyire eretnek gondolat, de én ezt az álláspontot képviselem.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 409
113
Leginkább volt része. Ma jelenleg, egy pasztellesebb olív zöld (úgynevezett adaptive green) a jó alap, amit hálózol meg bokrozol, esetleg pakolsz rá, némi fehéret télen, pacában.
12-swatch.jpg

Amikor az Allison váltók gyártása indúlt Szentgotthárdon, vagy 20 éve, behoztak egy ilyen festésű teherautót az Opel gyárba, próbára, tesztelésre. Azt hiszem osztrák katonai gép volt. Nagyon tetszett a színe és a matt fényezés. Szerintem jó.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 555
113
Nem tudom, én elhiszem amit írtál, biztosan így van. Ennek ellenére a legtöbb haderő, több színkombinációból álló, a harcjárművön nagy foltokban látható, festéssel látja el harcjárműveit.

Hidegháborús örökség, nálunk sajnos akkor, amikor még nem volt más hatékony álca kimarad, de szerencsére ma sincs ezért, így bevezetni nettó hülyeség lenne, mert semmi funkciója nincs. A korszerű álca az a járműre illeszkedő cserélhető takaróponyva.