Magyarország ipara

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 437
10 197
113
Én amúgy nem bevándorlókra gondoltam, amikor írtam hanem vendégmunkásokra, annak minden előkészített törvényi keretével, megnézve a nemzetközi szerződéseket is nehogy valami kiskapunk keresztül egy is a nyakunkon maradjon aki nekünk nem kell, jó törvényi háttérrel megfelelő előválogatással növelni tudjuk az előnyünket a többi országgal szemben.
Viszont akkor már bevándorlási rész, én ismerek itt felnőtt vietnámiakat, egy félorosz csajt, pár ukránt, és mind magyarnak tartja magát, ebből az érdekesebb a vietnámiak, mert ők ugye belül magyarok a külső ellenére, mikor hazalátogattak se érzik otthonuknak Vietnámot, itt van minden ismerősük, egész életük, vegyes családokban meg nem is kérdés hogy magyart nevelnek Magyarországon. Bárkit lehet asszimilálni ha nem engeded hogy elkülönüljön és párhuzamos társadalmat hozzon létre, ha már azt elérjük hogy ne fogyjunk hanem maradjunk miközben a környéken fogynak akkor már győztünk.
Személy szerint hibásnak tartom a külhoni magyarok csábítását, ott kell őket támogatni hogy gazdaság a magyar kézbe kerüljön miközben az "országuk" többségi népe fogy, így idővel előbb a külhoni vegyes családok is magyarokat nevelnek majd, aztán elkezdik mások is használni a nyelvet mert ez karrierben már nem hátrány hanem előny. Ne fegyverrel akarjunk már végre "háborút" nyerni hanem ésszel... mondjuk ez már túlmutat a topicon, csak ne féljünk a vendégmunkásoktól mert van példa amiből lehet tanulni hogy mit hogy ne és hogyan igen.
Ja és amúgy ez a dél afrikai dolog, ismerem a helyzetüket, de ha tegyük fel valóban nem tudnak eljönni semmi módon, akkor ha kicsit összekapják magukat, de a magyart még nem értik igazán, miért ne menjenek tovább ahol saját nyelvüket használják? Meg ugye itt akkor gondolom inkább családok jönnének ami megint csak bajosabb és költségesebb, mint egy melós aki lehúz x évet és ha nem volt vele gond és már a nyelv is ráragadt elindít egy honosítást .
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 028
11 900
113
Ja és amúgy ez a dél afrikai dolog, ismerem a helyzetüket, de ha tegyük fel valóban nem tudnak eljönni semmi módon, akkor ha kicsit összekapják magukat, de a magyart még nem értik igazán, miért ne menjenek tovább ahol saját nyelvüket használják? Meg ugye itt akkor gondolom inkább családok jönnének ami megint csak bajosabb és költségesebb, mint egy melós aki lehúz x évet és ha nem volt vele gond és már a nyelv is ráragadt elindít egy honosítást .
Mert olyan szerződést kötnénk velük, hogy ne érje meg nekik felrúgni.
Mondjuk 5 év munkavállalást kötelezővé tenni Magyarországon, 10 millió forint büntetés kilátásba helyezésével, ha megszegik.
5 év alatt a gyerekeit megtanulnak folyékonyan magyarul, ők is egy konyhanyelvi szinten, onnantól kezdve ők sem akarnának az iszlamizálódó-színesbőrűsödö nyugatra menni.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 437
10 197
113
Mert olyan szerződést kötnénk velük, hogy ne érje meg nekik felrúgni.
Mondjuk 5 év munkavállalást kötelezővé tenni Magyarországon, 10 millió forint büntetés kilátásba helyezésével, ha megszegik.
5 év alatt a gyerekeit megtanulnak folyékonyan magyarul, ők is egy konyhanyelvi szinten, onnantól kezdve ők sem akarnának az iszlamizálódó-színesbőrűsödö nyugatra menni.

Értem az elgondolást, nemzetstratégiai szempontból pozitív az eredménye mert ha csak pár ezer olyan magyar lesz 1-2 generáció múlva aki amúgy nem lenne megérte, viszont a kivitelezés meglehetősen költséges, és egy cégnek miért lenne érdeke drága és valószínűleg képzetlen munkaerőbe fektetni ha ő nem drága hanem olcsó droidot akar, ha pedig képzettet akkor azt most is kap meg külföldit is idecsábíthat a kérdés csak mennyire nyílik a pénztárcája. konkrét anyagi jellegű állami támogatás meg ellenmenne az eddig kormánykommunikációnak, az lehet hogy te meg én meg az emberek egy része értené, de a sötét tömegek akiknek szól a "sorosmigránslibsi" propaganda nem értené meg hogy most akkor mi van. Bár ez a kisebb gond, meglehet velük szoktatni ha eleget hallják, de anyagilag mindenképpen bajos.

Érdekes, hogy a filippínó lányoktól a kelet-ázsiaiakon keresztül a dél-afrikai szegényekig mindenkit akartatok már behozni, csak azt nem értem, hogy a magyarul jól beszélő, általában -jól-képzett kivándorolt magyarok hazacsábítása nem szerepel a terítéken.

Már szerepelt, sokszor, rengeteg szervezet várja az ötleteket és annak meghallhatóságát felvázoló terveket, szerintem a kormánypártoknál is lehet kifejteni véleményt ötletet akinek van, de a többség annyiból áll hogy "édes haza így édes haza úgy" meg elénekeljük közösen a székelyhimnuszt és már is jobbnak kéne lennie, aztán meg mégse....
Itt nem fog célt érni az sem ha konkrétan pontokat ragadunk ki és oda öntünk egy halom pénzt, sokan vándoroltak ki sokféle okból, nem feltétlenül anyagi jellegű okokból egy jól élhető hellyé kell tenni az országot, ahol mindenki megtalálhatja az örömét és boldogulását. Nem írok konkrét dolgokat mert rengeteg javítani való dolog van, de először is talán ha nem lenne magyar a magyarnak farkasa az fénysebességre kapcsolna minket, de ez kb a lehetetlen kategória.... nem tudom mi az oka de a magyar egy elég tehetséges és szorgalmas nép, de ha már három négynél több van együtt akkor annyi felé menne mind, és ebben a környezetben sz*r lenni....
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Már szerepelt, sokszor, rengeteg szervezet várja az ötleteket és annak meghallhatóságát felvázoló terveket, szerintem a kormánypártoknál is lehet kifejteni véleményt ötletet akinek van, de a többség annyiból áll hogy "édes haza így édes haza úgy" meg elénekeljük közösen a székelyhimnuszt és már is jobbnak kéne lennie, aztán meg mégse....
Pár tippem lenne ..., de elkeserítő, hogy mindenhol ötlettelem emberekbe futni. Hát azok az emberek, akik ezért fizetést kapnak, buborékban élnek? Nincs, aki szétnézne az országban és látná .-példának okáért- az egyre pusztuló vidéket, az értelmetlenül, funkciótlanul -és eszem ágában sincs stadionozni- elköltött tíz-száz milliárdokat? És lehetne hosszan folytatni a sort ... és még ötletek hiányában vannak... :hadonaszos:
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Pár tippem lenne ..., de elkeserítő, hogy mindenhol ötlettelem emberekbe futni. Hát azok az emberek, akik ezért fizetést kapnak, buborékban élnek? Nincs, aki szétnézne az országban és látná .-példának okáért- az egyre pusztuló vidéket, az értelmetlenül, funkciótlanul -és eszem ágában sincs stadionozni- elköltött tíz-száz milliárdokat? És lehetne hosszan folytatni a sort ... és még ötletek hiányában vannak... :hadonaszos:
Az ötlet kevés lesz ide. A mi családunkból is többen leléptek Németországba, miután itt épphogy sikerült megélniük, és semmi perspektíva nem látszott előttük. Élhető, jó kilátásokkal kecsegtető, megbízható hátteret adó országot kell csinálni, ahol egyénileg is érdemes pár évi melót befektetni a jövőbe, a családba. Amíg az egészségügy romokban, az oktatás szar, vállalkozni szopás, addig minek is jönnének?
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Amíg az egészségügy romokban, az oktatás szar, vállalkozni szopás, addig minek is jönnének?
Minden dolog egy jó ötlettel kezdődik. Sokszor látom, hallom, hogy abból hiány van. (Igazábból jobban, mint pénzből, mert nagyon sok minden nem pénz kérdése.) Vagy rendszerben való és a hosszú távú gondolkodás hiányát még égetőbbnek látom. Nem is annyira állami felsővezetés szintjén, még ott ilyenek felfedezhetők, de helyi, mikro szinten már annál inkább.
A felsorolt három dolog szerintem annyira azért nem "szopás". Persze, vannak hiányok és lemaradottságok, de ezek orvoslása nem egyik napról a másikra történik.
Az egészségügy nincs romokban, persze, vannak lerohadt épületek (átlagban javuló helyzet), rossz struktúrák (egy megyében 3-4 kórház minek -de még szavazatok alapján választják a képviselőket, ki fogja egy vonással bármelyiket is bezárni?), nem hatékony betegségmegelőzési, szűrési rendszer (de ez nem egészségügyi, hanem társadalmi helyzet, mint, ahogy pl. az alkohol fogyasztás mértéke, minősége és annak következményei is).
Az oktatás, meg a vállalkozás meg olyan, hogy tudni kell élni vele, nagyrészt az egyén döntése, hogy él e vele, vagy sem. Ha valaki nem tanul, mert... sok oka lehet, akkor a legjobb képességű tanár sem tud vele mit kezdeni, még a vállalkozás is ilyen, hogy minek megy valaki pl. egyéni vállalkozónak, mikor alkalmazottnak is lusta, alkalmatlan és tőkéje sincs (nyilván nem mindenki azért csődöl be, mert lusta és hülye). Hangsúlyozom, nem tartom egyiket sem teljesen jónak és hibátlannak, de azért nem gondolom, hogy pont ezekért tartható élhetetlen az ország.
 
  • Tetszik
Reactions: vata

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Minden dolog egy jó ötlettel kezdődik. Sokszor látom, hallom, hogy abból hiány van. (Igazábból jobban, mint pénzből, mert nagyon sok minden nem pénz kérdése.) Vagy rendszerben való és a hosszú távú gondolkodás hiányát még égetőbbnek látom. Nem is annyira állami felsővezetés szintjén, még ott ilyenek felfedezhetők, de helyi, mikro szinten már annál inkább.
A felsorolt három dolog szerintem annyira azért nem "szopás". Persze, vannak hiányok és lemaradottságok, de ezek orvoslása nem egyik napról a másikra történik.
Az egészségügy nincs romokban, persze, vannak lerohadt épületek (átlagban javuló helyzet), rossz struktúrák (egy megyében 3-4 kórház minek -de még szavazatok alapján választják a képviselőket, ki fogja egy vonással bármelyiket is bezárni?), nem hatékony betegségmegelőzési, szűrési rendszer (de ez nem egészségügyi, hanem társadalmi helyzet, mint, ahogy pl. az alkohol fogyasztás mértéke, minősége és annak következményei is).
Az oktatás, meg a vállalkozás meg olyan, hogy tudni kell élni vele, nagyrészt az egyén döntése, hogy él e vele, vagy sem. Ha valaki nem tanul, mert... sok oka lehet, akkor a legjobb képességű tanár sem tud vele mit kezdeni, még a vállalkozás is ilyen, hogy minek megy valaki pl. egyéni vállalkozónak, mikor alkalmazottnak is lusta, alkalmatlan és tőkéje sincs (nyilván nem mindenki azért csődöl be, mert lusta és hülye). Hangsúlyozom, nem tartom egyiket sem teljesen jónak és hibátlannak, de azért nem gondolom, hogy pont ezekért tartható élhetetlen az ország.
Szerintem sem élhetetlen, de szép hazánk ma kissé nehezen állja az ösezehasonlitást a legtöbb magyarlakata nyugati országgal. Az számít, hogy amikor Jenő hazaszkájpol a anyunak Londonból, akkor mit hall tőle. Minden narratívacsatától függetlenül ott vannak az egyéni valóságok, amik alapján döntenek. A "nagy ötletem" tehát az, hogy hozassuk haza az anyukákkal a gyerekeiket. :) Hogyan? Go to 10: ha anyuka szerint itt, pl. Kazincbarcikán jobb, mint Londonban, akkor kampányolni fog a hazatérésért. Másképp nem hinném.

Kommunikációs szempontból egy ötlet az én tapasztalatom szerint kevés. A valóságra építő, érzelmileg is átélhető koncepció és jövőkép kell, mert hazudni végzetes lenne.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 866
12 385
113
Szerintem sem élhetetlen, de szép hazánk ma kissé nehezen állja az ösezehasonlitást a legtöbb magyarlakata nyugati országgal. Az számít, hogy amikor Jenő hazaszkájpol a anyunak Londonból, akkor mit hall tőle. Minden narratívacsatától függetlenül ott vannak az egyéni valóságok, amik alapján döntenek. A "nagy ötletem" tehát az, hogy hozassuk haza az anyukákkal a gyerekeiket. :) Hogyan? Go to 10: ha anyuka szerint itt, pl. Kazincbarcikán jobb, mint Londonban, akkor kampányolni fog a hazatérésért. Másképp nem hinném.

Kommunikációs szempontból egy ötlet az én tapasztalatom szerint kevés. A valóságra építő, érzelmileg is átélhető koncepció és jövőkép kell, mert hazudni végzetes lenne.

Szerintem ezt nem anyuka hanem az ingatlanárak fogják megoldani. Ha mondjuk valaki havonta félre tud rakni ezer eurót(mert lássuk be ha nem tud akkor nem sok értelme volt kimenni) tíz év alatt az +- százezer amiből azért Magyarországon már lehet kezdeni valamit, Londonban nem annyira.
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Szerintem ezt nem anyuka hanem az ingatlanárak fogják megoldani. Ha mondjuk valaki havonta félre tud rakni ezer eurót(mert lássuk be ha nem tud akkor nem sok értelme volt kimenni) tíz év alatt az +- százezer amiből azért Magyarországon már lehet kezdeni valamit, Londonban nem annyira.
Ebben is sok igazság van, de ha nincs munka és jövőkép, akkor minek a ház? Már ma is durván áron alul vehetsz meg akár fél falvakat. De ez már nagyon off ide az iparhoz, bocs.
 

vata

Well-Known Member
2015. december 5.
598
2 558
93
" Ebben is sok igazság van, de ha nincs munka és jövőkép, akkor minek a ház? Már ma is durván áron alul vehetsz meg akár fél falvakat. De ez már nagyon off ide az iparhoz, bocs."
Nem tudom te hol élsz de itt a Balaton felvidéken óriási a munkaerőhiány.
Nagyon könnyű jól fizető állást szerezni még segédmunkás szinten is, de ha van targoncás vizsgád akkor már bőven 300 nettó felett tudsz keresni (igaz hogy több műszakban). Én az építőiparban vállalkozom, nálunk a segédek 250 körül keresnek, a szakik meg háromszáz fölött (nettó és legálisan bejelentve).
Építkezés meg családi háztól az ipari csarnokig annyi van, hogy sokszor fél éveket állnak mert nem találnak vállalkozót.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
" Ebben is sok igazság van, de ha nincs munka és jövőkép, akkor minek a ház? Már ma is durván áron alul vehetsz meg akár fél falvakat. De ez már nagyon off ide az iparhoz, bocs."
Nem tudom te hol élsz de itt a Balaton felvidéken óriási a munkaerőhiány.
Nagyon könnyű jól fizető állást szerezni még segédmunkás szinten is, de ha van targoncás vizsgád akkor már bőven 300 nettó felett tudsz keresni (igaz hogy több műszakban). Én az építőiparban vállalkozom, nálunk a segédek 250 körül keresnek, a szakik meg háromszáz fölött (nettó és legálisan bejelentve).
Építkezés meg családi háztól az ipari csarnokig annyi van, hogy sokszor fél éveket állnak mert nem találnak vállalkozót.
Nem mindenhol ilyen rózsás a helyzet. :(
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Új hazai buszgyártó születik
A Reform névre keresztelt járműveket magyar mérnökök tervezték
https://magyarnemzet.hu/gazdasag/uj-hazai-buszgyarto-szuletik-6692801/

Még mindig ez a fidesz közeli szarakodás. Miután a saját buszgyártás sehogy se jött össze ezért külföldi alkatrészekből jó drágán összelegóznak valamit, majd felső utasításra állami pénzen megveszik a társaságok.
Iparági források úgy tájékoztatták lapunkat, hogy a Reform buszokat magyar mérnökök tervezték különféle beszállítók alkatrészeiből.



Más: ma összefutottam egy ukrajnai magyarral Komáromban. Nagyon úgy érzi, hogy átbaszták a közvetítők, mivel csak azt reklámozták, hogy az itteni gyárakban fizetés 4* annyi, mint Ukrajnában, azt már nem, hogy a megélhetés is legalább annyi szorosa, az albérletárakról nem is beszélve. 4-en laknak másfél szobában, 1 emberé a kis szoba, őt többet fizet a közösbe, 3-an osztoznak a nagy szobán, így tudnak haza is küldeni a pénzből...
 
  • Tetszik
Reactions: Robur

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
Más: ma összefutottam egy ukrajnai magyarral Komáromban. Nagyon úgy érzi, hogy átbaszták a közvetítők, mivel csak azt reklámozták, hogy az itteni gyárakban fizetés 4* annyi, mint Ukrajnában, azt már nem, hogy a megélhetés is legalább annyi szorosa, az albérletárakról nem is beszélve. 4-en laknak másfél szobában, 1 emberé a kis szoba, őt többet fizet a közösbe, 3-an osztoznak a nagy szobán, így tudnak haza is küldeni a pénzből...
Ez mindenhol így működik. Az emberkereskedelem alapja az átbaszás. Tudnék mesélni vad dolgokat, miket láttam az évek során odahaza, kezdve a "trükkös bejelentésen" át a félévente más cégbe bejelentett dolgozón át, a munkahelyen balesetet szenvedett, majd autóval a HÉV-megállóba kivitt melóson át, akinek úgy hívták a mentőt, hogy ott szerezte a sérüléseket. Az emberkereskedő szart a munkavédelemre (is), a melós tartotta a száját, közben a betegállományra nem kapott pénzt, stb..

Rengetegen ebből élnek. Behülyítik az embereket, kamu papír a szakmáról egy hét alatt (hegesztőtől a burkolóig akármi), majd irány külföld. Nem lennék meglepődve, ha a Notre Dame is valami agytröszt "munkájától" kapott volna lángra. Nagy poén az is, amikor kimész egy építkezésre átvételre, minden felirat német meg angol, mögötted meg románok kezdik vagdalni az élő vezetéket vágókoronggal, holott tábla tiltja, csak olvasni nem tud vagy nem is akar. A lényeg, hogy számlázni lehessen szerencsétlen után. Érdemes megnézni, milyen könnyen lehet tűzvédelmi papírt, hegesztőtanúsítványt meg hasonlókat beszerezni. Szégyen.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Még mindig ez a fidesz közeli szarakodás. Miután a saját buszgyártás sehogy se jött össze ezért külföldi alkatrészekből jó drágán összelegóznak valamit, majd felső utasításra állami pénzen megveszik a társaságok.
Iparági források úgy tájékoztatták lapunkat, hogy a Reform buszokat magyar mérnökök tervezték különféle beszállítók alkatrészeiből.
Most ezzel mi a baj? Az autógyártók nem "különféle beszállítók" termékeit építik be? Mennyi különféle autóipari beszállító van... Még a motorok terén is vannak közös fejlesztések nagy, befutott gyártók között; akkor miért ne lehetne a kis illetve magyar gyártóknak is ugyanúgy? Nem nekünk kell az X+1. motort, vagy elektorinát, stb. kifejleszteni -a semmiből. Egyébként elég valószínű, hogy itthon is sok mindent le lehet gyártatni a magyarországi autóipari beszállítók által.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Most ezzel mi a baj? Az autógyártók nem "különféle beszállítók" termékeit építik be? Mennyi különféle autóipari beszállító van... Még a motorok terén is vannak közös fejlesztések nagy, befutott gyártók között; akkor miért ne lehetne a kis illetve magyar gyártóknak is ugyanúgy? Nem nekünk kell az X+1. motort, vagy elektorinát, stb. kifejleszteni -a semmiből. Egyébként elég valószínű, hogy itthon is sok mindent le lehet gyártatni a magyarországi autóipari beszállítók által.

Az, hogy megvették a Mercedes licenszét, de nem a Mercedes rakja össze 10 petákért, hanem OrbánfanXII 18-ért, ugyanazoktól a beszállítóktól egyedileg rendelve ahonnan a Merci is hozná bejáratott csatornákon.
Ez tiszta lopás, nem más.