A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 359
113
12-ről volt szó eredetileg csak 4 olyan rossz állapotban volt, hogy azt mondták az oroszok, hogy nem nagyjavíthatók.
jaa , azt hittem azt mondod hogy a második négyest nem csinálták meg :D
Értem én amúgy hogy a mostani nagyjavítás is felesleges volt de ha már meglettek csinálva akkor szerintem legyen normális megcsinálva arra a 7 évre , kapjanak normális fegyverzetet és repüljenek csak sokat amíg még lehet
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 984
113
jaa , azt hittem azt mondod hogy a második négyest nem csinálták meg :D
Értem én amúgy hogy a mostani nagyjavítás is felesleges volt de ha már meglettek csinálva akkor szerintem legyen normális megcsinálva arra a 7 évre , kapjanak normális fegyverzetet és repüljenek csak sokat amíg még lehet
Csak erre el tudunk baszni 10 milliárdot, de arra meg nem, hogy rendes személyi felszerelése legyen az emberinknek....
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 359
113
Csak erre el tudunk baszni 10 milliárdot, de arra meg nem, hogy rendes személyi felszerelése legyen az emberinknek....
lehet mert ezt csak megvesszük aztán csókolom , az egyéni felszerelést , pl ruházat meg fegyver/lőszer stb azt meg itthon akarják kivitelezni csak nem túl jól haladnak
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 107
113
Csak erre el tudunk baszni 10 milliárdot, de arra meg nem, hogy rendes személyi felszerelése legyen az emberinknek....
Természetesen, de a Gripenre meg sokkal többet elköltöttünk, és közben ugyan úgy várt minden 10+ évet. Ez a dolog így sehova sem vezet.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Én akkor is mondtam, nektek, hogy az baromira nem eredeti állapot lesz ahogy visszajönnek amikor kivitték őket. De ettől függetlenül, egy értelmes irányított rakétafegyverzettel (ami nem a ruszki újravéve a bolgároktól...) el kéne látni pl. a lengyelek spike-ot integrálnak az ő gépeikre.
A képek alapján a tüzvezető célzó rendszer az eredeti.Nincs északai célzóképessége,ATGMt csak terepmegvilágitás esetén tud célravezetni.És nem konpatibilis hozzá a Spike.Csak a Sturm és Ataka rakétákat tudja kezelni,semmi másféle PTURSTot nem.Cserélni kéne hozzá a harcelektronikát.Ez az északai gépágyzás nem egy nagy dolog.Sima Mókus megcsinálja NGV szemüveggel és GIAT gá konténerrel.Az ATGM célravezető rendszere ettől még sima nappali optika.NGVvel nem használható
A Mihu topikba meg fényképet is betettem,hogy bizony van északa is használható légvédelmi cucc a közelünkben......
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Mint az egyik videóban mondta egyik kollégád, folyik a fegyverzet beszerzése hozzájuk.
Ja, ha látják őket nappal akkor igen, de ezek már szemmel láthatóan éjszakai harctevékenységre készülnek. Milyen MANPADS van a környéken és kinek, aminek van éjszakai célzókészüléke?


Grom-M, FN-6, Verba, Igla-S, Stinger-E van választék. Pár száz darab nem egy komoly összeg. Viszont a helikopterek mellett nehezítené a repülők, drónok használatát is. Ha nekem kéne a magyar beszerzésekre reflektálnom biztosan előkerülne a MANPAD vásárlás is.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
12-ről volt szó eredetileg csak 4 olyan rossz állapotban volt, hogy azt mondták az oroszok, hogy nem nagyjavíthatók.

Nem úgy volt, hogy megcsinálják, csak nem annyiért?
(Nem is tudom, ajtók, ablakok maradnak, többi csere... :D )

lehet mert ezt csak megvesszük aztán csókolom , az egyéni felszerelést , pl ruházat meg fegyver/lőszer stb azt meg itthon akarják kivitelezni csak nem túl jól haladnak

Havi nettó kétszázért szerintem már lenne ember, aki csinálná.
Van olyan minisztérium, ahol több milliós prémiumok repkednek kb. a semmire, főosztályok szintjén. Sima tisztviselő is kap 6-24 havi prémiumokat. Vagy csináltatnak egyébként fölöslegesen határeset használhatatlan programokat sokmilliárdokért. (Aztán morognak, hogy pereg a vakolat...) Vagy éppen haver cégét bízzák meg száz misiért, hogy végezze már el redundánsan azt, amit más már megcsinált. Időnként pár kamu jelentés meg hasalt tanulmány...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 438
113
Jah csak 4 van és minek 4 gépre még több pénzt költeni, ha 7 év múlva kidobod ?
Szerintem ez egy általános félreértés. Ez a beavatkozás nem nagyjavítás volt (bár annak hívják), hanem komplett felújítás, gyári technológiával. Nem véletlenül került annyiba, amennyiben.
A 7 év a következő nagyjavítás tervezett ideje. Ez tudtommal normál. Az a beavatkozás már biztosan nem fog ennyibe kerülni.
Addig biztos(ított) a működés. Ez a felújítás nem erről szólt elsősorban....
Nem vagyok biztos benne, hogy máshol a gépeket össze tudták volna ilyen szinten lapátolni.
Ez egy alap. Ha később beválnak, simán lehet menni a lengyelekhez képesség növelésre, de szerintem a mostani állapotban bármelyik jelenleg is alkalmazó ország átvenné őket (persze, pénzért!!!), az akkorra bennük lévő max. 1300 repült órával.
Ebben az esetben is pozitívan fogunk kijönni az ügyből, mert addig sem mentek el a kezelők, műszakiak az Ald*ba pénztárosnak. Hét év múlva meg eldönthetjük, hogy mi legyen. Mennek tovább emelt képességekkel, vagy az akkori kínálatból tudunk olyan ár/érték aránnyal rendelkező váltótípust venni, amire érdemes leváltani.
Számomra sem egyértelmű, hogy jelenleg lett volna jobb megoldás, ami miatt hagyni kellett volna veszni a 8 gépet.
Persze örömmel vennék egy Apache-t rendszerben, de ott a komplett átállást is ki kellene fizetni, ami komoly tétel lett volna. Egy olyan szerződés ami tartalmaz mindent (átképzés, új szerszámok, berendezések) szerintem simán felkúszna 350-400M dolláros régióba, még ha csak 12 gépet is veszek.
Egy példa: https://www.dsca.mil/major-arms-sal...helicopters-and-related-equipment-and-support
Az egyiptomiaknak egy komplett csomagba 10 gép került 1Mrd dollárba. Igen 1 milliárd dollár!!!!!!
 
  • Tetszik
Reactions: honved

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 359
113
Havi nettó kétszázért szerintem már lenne ember, aki csinálná.
Van olyan minisztérium, ahol több milliós prémiumok repkednek kb. a semmire, főosztályok szintjén. Sima tisztviselő is kap 6-24 havi prémiumokat. Vagy csináltatnak egyébként fölöslegesen határeset használhatatlan programokat sokmilliárdokért. (Aztán morognak, hogy pereg a vakolat...) Vagy éppen haver cégét bízzák meg száz misiért, hogy végezze már el redundánsan azt, amit más már megcsinált. Időnként pár kamu jelentés meg hasalt tanulmány...
nyilván belehetne honnan hozni azt a pénzt amit bele kéne rakni még az MH-be
Az a beavatkozás már biztosan nem fog ennyibe kerülni.
HA lesz akkor még egy ilyen beavatkozás
Egy példa: https://www.dsca.mil/major-arms-sal...helicopters-and-related-equipment-and-support
Az egyiptomiaknak egy komplett csomagba 10 gép került 1Mrd dollárba. Igen 1 milliárd dollár!!!!!!
megértem én hogy rohadt drága dolog ez de mindig megy a sírás hogy konkrétan MINDENT cserélni kéne modern nyugati eszközre , valamikor pedig ha nem is harci helik formájában de a precíziós csapásmérést a levegőből NEM vadászgépről , mint képesség értem , vissza kéne hozni rohadt hamar mert eléggé életet tud menteni egy Hellfire rakéta néha
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
...a precíziós csapásmérést a levegőből NEM vadászgépről , mint képesség értem , vissza kéne hozni rohadt hamar mert eléggé életet tud menteni egy Hellfire rakéta néha
Az Airbus helikopterekkel mindezt év végétől meg lehetne tenni, csak ugyanúgy meg kell hozzá venni a rakétákat mint most a Mi-24-esekhez. Így nézve megint ugyanott vagyunk, hogy teljesen felesleges volt az orosz vasak rendberakása.
7-20 évig üzembentartani is pénzbe kerül a 24-eseket, és úgy, hogy az új H-145M a HForce-val szinte zárójelbe teszi ezt a régi de felújított technikát, ez a pénz most máshonnan fog hiányozni. Tényleg történelmi volt ez az éleslövészet, jó volt látni a képeket, ...de én is azt mondom, hogy ez egy felesleges "fejlesztés" volt.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba
M

molnibalage

Guest
Sajnálom ha ismétlem, de sokan itt leszolták mi-24 újraélesztést.
https://honvedelem.hu/cikk/115611_ejszakai_elesloveszeten_a_mi_24_esek

Azért nem ugyanaz a minyok jöttek vissza éjszaka is bevethetők, hát azért az picit over killeb mint eddig .
Szerintem igen is jó döntés volt életben tartani, környéken senkinek sincs Harci helikoptere.
Khöm. Pont volt téma sok éve, amikor turbómagyarok nekiestek valahol a románoknak, hogy nekünk van Mi-24. Ok, csak az akkor csak nappalis volt, a full éjszakai képességgel asszem 20 milis ágyús román helivel szemben. Szóval senkit nem érdekel a "harci" titulus, ha éjszaka a román multirole szállítóheli cafatokra lőne mindent. Annak pont olyan éjszakai ágyús képessége van, mint most a magyar 24-esnek.

https://en.wikipedia.org/wiki/IAR_330
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Szerintem ez egy általános félreértés. Ez a beavatkozás nem nagyjavítás volt (bár annak hívják), hanem komplett felújítás, gyári technológiával. Nem véletlenül került annyiba, amennyiben.
A 7 év a következő nagyjavítás tervezett ideje. Ez tudtommal normál. Az a beavatkozás már biztosan nem fog ennyibe kerülni.
"Komplett felújítás gyári technológiával" - igen, pontosan ezt hívják a repiparban általánosan (ipari) nagyjavításnak, a polgári vonalon "D check"-nek, a tengerentúlon meg "depot level maintenance"-nak. ;) A következő nagyjavításra meg nem valószínű hogy sor kerül, mert ezek a gépek már most 30 évesek, szóval azzal a 7 évvel le is jár a teljes élettartamuk!!
 
  • Tetszik
Reactions: krisss