[BIZTPOL] India-Pakisztán fegyveres konfliktus (1947- ...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
India és Pakisztán sok évtizedes konfliktusa kisebb-nagyobb rendszerességgel lángol fel, főként máig rendezetlen területi vitáik miatt. A két ország 1965-ben és 1971-ben háborút vívott egymással, azóta csak kisebb incidensek, fegyveres összecsapások történtek, azok viszont rendszeresen, mégpedig a reguláris haderőnemek, köztük a légierő részvételével.
A 2019 februári előtt 1999 nyarán történtek súlyos összecsapások Kargil környékén, miután az indiai légierő egyik MiG-21bisz vadászgépe lelőtte a határ övezet közelében repülő pakisztáni Breguet Atlantic tengeri járőr gépet. Akkoriban már mindkét ázsiai ország rendelkezett atomfegyverekkel, amelyek bevetéséig szerencsére nem jutottak el.
A 2019 február végén kiújult ellenségeskedések egyik főszereplője megint a korszerűsített régi orosz típus, amelyről később még lesz szó.
Az 1,2 milliárdos lélekszámú India és a 200 milliós Pakisztán hadereje között természetesen hasonló az arányosság, ami azonban nem jelenti azt, hogy a pakisztániak egyes területeken ne vehetnék fel a versenyt, ez például a nukleáris harci résszel szerelt ballisztikus rakéták és légibombák.
Atomhatalmak a háború szélén
Milyen már az a barkács sisak.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
5d97e9822030275a1247add7.JPG

‘Hit by our own missile’: Indian air force chief says downed helicopter’s friend-or-foe system was off during clash with Pakistan
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
https://magyarnemzet.hu/kulfold/tuzersegi-parbajt-vivott-india-es-pakisztan-7996313/
"Ismét tüzérségi párbajt vívott India és Pakisztán vasárnap a vitatott hovatartozású Kasmírban.
Az indiai rendőrség szerint legalább három civil meghalt és többen megsebesülhettek a Kupvara régióban a pakisztáni területről kilőtt és az indiai területen lakóházakba csapódott lövedékektől. A felek kölcsönösen egymást okolták a tüzérségi támadás megindításával.
Péntek óta Pakisztán a tűzszünet ismételt megsértésével vádolja Indiát. Iszlámábád állítása szerint India szándékosan lőtt civilekre a határ pakisztáni oldalán nyolc embert megsebesítve a hétvégén..."
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
W

Wilson

Guest
Pakisztán személyzet nélküli robotizált járműveket küld az indiai határhoz
Író Ata
Publikálva 2 órája


(Fotó: Lex Kitaev)



Az Sputnik orosz székhelyű hírügynökség jelentése szerint június 23-án a pakisztáni hadsereg számos személyzet nélküli robotizált járművet küldött az indiai határon lévő Kashmir határövezetbe.

A régió ellentmondásos területein az információk szerint ezeket a robotizált fegyver platformokat a pakisztániak már bevetteték az indiai rendőrséggel a májusban lezajlott konfliktus során.

Azt régióba szállított, személyzet nélküli robotizált járművek , nagyon hasonlítanak az orosz„Platform-M” személyzet nélküli járműre.

A Platform-M İKA egy személyzet nélküli robotizált jármű-platform, amelyet az NITI Progress fejlesztett ki az orosz védelmi minisztérium megbízása alapján. A járművet először a győzelem napi felvonuláson mutatták be Kalinyingrádban, 2015. május 9-én.

A személyzet nélküli robotizált járművet hírszerzéshez, álló és mozgó célok felderítéséhez és megsemmisítéséhez, járőr- és terepi védelmi feladatokra lehet használni. Az irányított fegyvereket automatikus vagy félautomata vezérlőrendszer vezérli.

A járműbe beépíthető az RPG-26 rakétavető és a 7,62 mm általános célú géppuska, a járművek elérik a 25 km / órás sebességet, és LOS (látóvonal) technológiával akár 16 km-s távolságból is irányíthatók. Az ilyen járművek, kiváló felhasználhatóak a pakisztáni hadsereg határkonfliktusaiban.

Platform-M-UGV.jpg

Platform-M pilóta nélküli földi jármű. (Fotó: Lex Kitaev )

Pilóta nélküli földi járművek csata / terepi használatra


Mindenekelőtt a harci térségben részt vevő İKA-k képesnek kell lenniük megszakítás nélkül működni mindenféle terepen és időjárási körülmények között.

Az ICA-k kritikus fontosságúak a harci zónákban, mivel képesek a rutinszerű és viszonylag unalmas feladatokat elvégezni , lényegében mechanikai rendszerként képesek ismétlődő feladatokat gyorsan és pontosan elvégezni, veszteségeik kevésbé fontosak, mint a személyzet veszteségei,

Platform-M pilóta nélküli földi jármű

 

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 645
3 237
113
Teljesen felesleges szerintem ilyen hagymázas felvetéseket felvetni, mert ha háború törne ki India és Pakisztán között, az nehezen elképzelhető, hogy ne fajulna atomháborúvá, részben pont India fölénye miatt.
 
  • Tetszik
Reactions: Roni

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
Teljesen felesleges szerintem ilyen hagymázas felvetéseket felvetni, mert ha háború törne ki India és Pakisztán között, az nehezen elképzelhető, hogy ne fajulna atomháborúvá, részben pont India fölénye miatt.
Viszonylag kis atomarzenállal bír mindkét oldal - Pakisztán sokkal rosszabbul jönne ki belőle.
India lakossága és területe is 5x nagyobb: lakossága kevésbé koncentrált. India milliós veszteséggel, de kibírná - Pakisztán nem!
 
  • Hűha
Reactions: formosa1

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 645
3 237
113
Viszonylag kis atomarzenállal bír mindkét oldal - Pakisztán sokkal rosszabbul jönne ki belőle.
India lakossága és területe is 5x nagyobb: lakossága kevésbé koncentrált. India milliós veszteséggel, de kibírná - Pakisztán nem!

Nem tudom, pontosan mennyi atomfegyverük van, de szerintem van nekik elég, hogy tönkretegyék Indiát.
Egy atomháborúból meg nem tudom, hogy hogyan tudna valaki jobban kijönni a másiknál, mindketten belepusztulnának. Vagy úgy érted, hogy Pakisztán halna meg elsőként, India meg a másodikként?

Most utánanéztem gyorsan, e szerint a kép szerint 120 atomfegyverük van, hát, szerintem nem véletlenül nem tört ki az a háború.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
Nem tudom, pontosan mennyi atomfegyverük van, de szerintem van nekik elég, hogy tönkretegyék Indiát.
Egy atomháborúból meg nem tudom, hogy hogyan tudna valaki jobban kijönni a másiknál, mindketten belepusztulnának. Vagy úgy érted, hogy Pakisztán halna meg elsőként, India meg a másodikként?

Most utánanéztem gyorsan, e szerint a kép szerint 120 atomfegyverük van, hát, szerintem nem véletlenül nem tört ki az a háború.
160-165 atomfegyver van mindkét országban - ilyen adatot találtam.

Azt világossá kell tenni, hogy erősen el van túlozva, hogy egy "atomháborúban mindenki meghal".
Ez még 80-as években sem lett volna igaz ha az USA-SU esik egymásnak.

India és Pakisztán is nagyjából max. 200kt-s fegyverekkel rendelkeznek, ezek nagyon nagy része raktáron van, nem is egyből bevethető. Ezek hatása az alábbi linken látható:
Ezek kb. egy Budapest méretű város tudnak kiütni viszonylag gyorsan, de külvárosi részekben élők többsége így is megúszná az instant halált. Indiában egy Budapest méretű város kisebb falunak számít csak.
kb. félévet töltöttem Indiában. Amikor mondtam nekik, hogy honnan jövök és mekkora az országom, akkor kb. kiröhögtek, hogy Mumbai városa nagyobb...

Pakisztán kiesebb és sűrűbben lakott terület: ők sokkal jobban megszívnák az atomháborút.
Nem mindegy, hogy 220millióból vesztesz 80-100 milliót vagy 1400 millióból!

Az a helyzet, hogy ilyen méretű országok és és atomarzenálok mellett, igenis "nyerhető" egy atomháború - persze csak brutális veszteségek mellett, ami miatt igyekeznek elkerülni a dolgot.

Pakisztán nem fog belekezdeni, mert garantáltan veszíteni fog: konkrétan nem maradna élhető terület arra felé.
Egyetlen esetben lenne értelme számukra atomfegyvert bevetni, ha India szárazföldi invázióba kezdene. Ebben az esetben India nem fog atomfegyvert bevetni, mert különben a saját csapatai annak a sugárzásába sétálnának bele vagyis öngól.
Viszont Pakisztán megszórhatja az indiai hátországot, ha nagyon vesztésre áll egy szárazföldi háborúban - ami szinte biztosra vehető az indiai túlerő miatt.

Az biztos hogy mindkét fél a végsőkig kivárna az atomfegyverek bevetésével. Ettől még mehet tengeri és légi háború - Kashmir fölött szokták is tolni néha a légi csatát konkrét gépveszteségekkel. Ennek ellenére még sem röpködnek atombombák...
 

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 645
3 237
113
160-165 atomfegyver van mindkét országban - ilyen adatot találtam.

Azt világossá kell tenni, hogy erősen el van túlozva, hogy egy "atomháborúban mindenki meghal".
Ez még 80-as években sem lett volna igaz ha az USA-SU esik egymásnak.

India és Pakisztán is nagyjából max. 200kt-s fegyverekkel rendelkeznek, ezek nagyon nagy része raktáron van, nem is egyből bevethető. Ezek hatása az alábbi linken látható:
Ezek kb. egy Budapest méretű város tudnak kiütni viszonylag gyorsan, de külvárosi részekben élők többsége így is megúszná az instant halált. Indiában egy Budapest méretű város kisebb falunak számít csak.
kb. félévet töltöttem Indiában. Amikor mondtam nekik, hogy honnan jövök és mekkora az országom, akkor kb. kiröhögtek, hogy Mumbai városa nagyobb...

Pakisztán kiesebb és sűrűbben lakott terület: ők sokkal jobban megszívnák az atomháborút.
Nem mindegy, hogy 220millióból vesztesz 80-100 milliót vagy 1400 millióból!

Az a helyzet, hogy ilyen méretű országok és és atomarzenálok mellett, igenis "nyerhető" egy atomháború - persze csak brutális veszteségek mellett, ami miatt igyekeznek elkerülni a dolgot.

Pakisztán nem fog belekezdeni, mert garantáltan veszíteni fog: konkrétan nem maradna élhető terület arra felé.
Egyetlen esetben lenne értelme számukra atomfegyvert bevetni, ha India szárazföldi invázióba kezdene. Ebben az esetben India nem fog atomfegyvert bevetni, mert különben a saját csapatai annak a sugárzásába sétálnának bele vagyis öngól.
Viszont Pakisztán megszórhatja az indiai hátországot, ha nagyon vesztésre áll egy szárazföldi háborúban - ami szinte biztosra vehető az indiai túlerő miatt.

Az biztos hogy mindkét fél a végsőkig kivárna az atomfegyverek bevetésével. Ettől még mehet tengeri és légi háború - Kashmir fölött szokták is tolni néha a légi csatát konkrét gépveszteségekkel. Ennek ellenére még sem röpködnek atombombák...

Ebből is csak az jött le, hogy jelenleg bármilyen nagyobb konfliktusról beszélni nem más mint science-fiction. Egyszerűen nincs realitása.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
Ebből is csak az jött le, hogy jelenleg bármilyen nagyobb konfliktusról beszélni nem más mint science-fiction. Egyszerűen nincs realitása.
India-Pakisztán háborúra szerintem is nulla az esély a "szokásos" határvillongáson túl.
Az évtized második felében elképzelhető, hogy Kína megpróbálja megszállni Tajvant, de ez sem biztos...távolról sem.
Ez Kína belső és külső viszonyainak függvénye.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
24 553
80 891
113