A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 015
11 836
113
A cseh Mi-24 ek vajon milyen állapotban vannak? Milyen változataik vannak?
Na aki szidja a jó öreg mihukat annak ajánlom a következőket.
Azt hiszem, nem fogtad fel, hogy sok oldallal korábban miről beszéltünk.
Nem önmagában a mihuval van baj, hanem azzal, ahogy mi bántuk velük.
Először is hagytuk szétrohadni őket a szabad ég alatt, majd sok pénzért felújítottuk őket.
Mindkettőt nagy hibának tartjuk. HA folyamatosan tovább üzemeltettük volna, nem lett volna baj, mert akkor megmaradt volna a fegyverzet is, és nem kellett volna annyit pluszban rákölteni (és még ami ehhez jön még).
Most 7 év további használatért kidobtunk egy valag pénzt (erős képességcsökkenés mellett), amit értelmesebben is el lehetett volna költeni.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
A cseh Mi-24 ek vajon milyen állapotban vannak? Milyen változataik vannak?
Na aki szidja a jó öreg mihukat annak ajánlom a következőket. Eddig a Mi-24 ek valamiért nem akarják elengedni a felsorolt országok:
Lengyelek, most már a Csehek is. Bulgárok v ha ide értjük Szerbia. De az inkább mégse lenne reális ha ide értjük.
Nos a v4 ek közül még 3 nál marad egy jó ideig. Kb 8-10 évig kettőnél. Remélem nálunk is elgondolkodnak egy majd lehetséges üzemidő hosszabításon. Még pár évig.
És Bulgária. Igaz ott mát csak 4 db al számolnak. Sajnos szerintem pénzügyei okai lehetnek ott. Meg háttér lehetséges mint másik ok.
Lehetséges e hogy ezzen országok a harci helikopter képességet azért tartanák fent hogy későbbiekben ha váltanak modern harci helikopterekre?? Cseh, lengyeleket ide értve. Akkor a megszerzet képességeket, hátteret (logisztikát) ne építsék le. Magyaran ne a 0 ról kezdjenek.

Az én magánvéleményem az, hogy az ilyen kis, alulfinanszírozott seregeknek a harci helikopter felesleges rongyrázás. Túl drága, túlságosan sérülékeny, felkészült ellenség ellen nagyon nehezen alkalmazható. Ha a H145M kap ATGM képességet nincs harci helikopterre szükségünk.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Csehek miért nem szállnak be a mi airbusos projektünkbe? Simán tudnánk olcsósítani a vásárlást
És ez hogy menne? Most szólnánk, a szerződés aláírása után, hogy "Srácok! Hozzácsapnánk még 20 H225M-et! Lehet olcsóbb? Hja de azokat egy másik nagy vidéki magyar városba kellene szállítani. Pontosan? Prágába. De oda külön szerviz képességet kellene kiépíteni, mer' túl messze van Szolnoktól" :D:p:D
Ha annak idején közösen tárgyaluk az ügyről, akkor esetleg, de úgy meg nem biztos, hogy jól jártunk volna. Lehet, hogy olcsóbb lenne a darabár, viszont lehet, hogy nem idehaza létesül az Airbus alkatrészgyár... ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Anti
R

rejsz felügyelő

Guest
+1 dolog , abból a 15 országból amit mondasz hány is volt anno a gyarmatuk ?
Nem tudom, nem néztem utána pontosan csak emlékezetből írtam.
Remélem ennyi Neked is elég
Nem igazán tudom, volt évfolyamtársam volt a francia idegenlégióban, semmi ilyesmit nem mondott a 81esről. Azt hiszem a kis 51mm-essel is lőtt de az nem rémlik.
Amit szidott az a gépkarabélyuk, borzasztóan utálta.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Ide is berakom,hátha valaki elolvassa.Kicsit régi,a Caracal még EC725 tiusjelen fut benne.Sajna nem találtam friss elemzést.Benne vannak az akkori darabárak is.
http://www.repulestudomany.hu/tdk/2008_Miklosi_Gabor.pdf
Ez egy diplomamunka, ami ráadásul elég vicces is. :)
Nézd már meg az összehasonlításokat. Hogyan jött ki neki a saját adataiból is az UH-60 hasznos terhelése?
7. Táblázat: maximális felszállótömeg: 11100kg üres tömeg: 5100kg
Előtte leírja, hogy külső függesztésként 4500kg-ot bír, majd az összehasonlításnál már valahonnan behasalt egy 5700kg-ot.
Végülis szállító helikopterekről szóló témában ez egy marginális kérdés. :p:rolleyes:

Mondjuk van egy tippem, hogy milyen helikopter volt a konzulensének az irodafalán...:rolleyes::D
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ez egy diplomamunka, ami ráadásul elég vicces is. :)
Nézd már meg az összehasonlításokat. Hogyan jött ki neki a saját adataiból is az UH-60 hasznos terhelése?
7. Táblázat: maximális felszállótömeg: 11100kg üres tömeg: 5100kg
Előtte leírja, hogy külső függesztésként 4500kg-ot bír, majd az összehasonlításnál már valahonnan behasalt egy 5700kg-ot.
Végülis szállító helikopterekről szóló témában ez egy marginális kérdés. :p:rolleyes:

Mondjuk van egy tippem, hogy milyen helikopter volt a konzulensének az irodafalán...:rolleyes::D
Kijön neki,mert összesitve vette a belső és a függesztve vitt terhet.
Ami érdekessebb,hogy az ECt csak a full konfigurációban vette figyelembe,és az árát is annak adta meg,mig a BH alapváltozatú árát,de az AH fegyverzetét.Mil meg csak az avitt TB fegyverzetet,pedig akkor már léteztek a Mi17 komolyabb fegyverzetű változatai.Sima Pumának meg már repült a Sokac változata,de meg sem emlitti.És 2008ban már nem gyártották.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 274
113
Elég érdekes cikkre akadtam nem csak szlovák Blackhawk-ról, sokkal több van benne

https://www.armadninoviny.cz/vyzbroj-pro-slovenske-vrtulniky-uh-60m-black-hawk.html

Nem is tudtam például hogy magyar pilóták már lövöldöztek Svédországban irányított rakétával.

Bónusz: Pali kommentjéből sokat tanulhattok a magyar gazdaság valós helyzetéről :D
Pali kommentjeit régóta olvasgatom, hát az egy idióta...de inkább hagyjuk, nem akarom sértegetni a baloldalban vakon hívőket...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Milyen forditó rogramot használtok,hogy mindent jol fordit?Nekem a hajam égnekáll a gugli forditásaitol.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 848
12 347
113
Mondjuk a 9 "meztelen" szlovák Blackhawk-ért az a 450 millió USD amit írtak nem sok egy kicsit?

Meg egyébként a cseh hozzáállás is fura. Tudom hogy akarok 12 "utility" helikoptert, nem tudom pontosan melyik típust de előre tudom hogy van rá 12.5 milliárd koronám, egyetlenegy országgal tárgyalok(ezt a tárgyalópartner is tudja) aztán csodálkozok hogy kapok ajánlatot 12.6 milliárdért... Nem korrupciógyanús egyáltalán. :D
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Nem tudom, nem néztem utána pontosan csak emlékezetből írtam.

Nem igazán tudom, volt évfolyamtársam volt a francia idegenlégióban, semmi ilyesmit nem mondott a 81esről. Azt hiszem a kis 51mm-essel is lőtt de az nem rémlik.
Amit szidott az a gépkarabélyuk, borzasztóan utálta.
Ha az LLR 81 mm-es francia mortárról beszélünk amit 97-ben állt szolgálatba (de 95-ben csapatpróbán volt ) akkor azt olyan országok rendszeresítették mint Peru , Benin , Kuwait , Pakistán , Írország elvileg , én ennek az elődjével találkoztam , borzalmas volt , nézni is rossz volt mit művelnek milyen hatékonysággal , lehet ez nem a mortar hibája de nekem rányomta a pecsétet arra a vasra , a kis 51 milist én csak láttam , nem gyakorlat közben csak megnézhettük arról nem tudok nyilatkozni.
A szeretett FAMAS-ról pedig én annyit hallottam hogy 4 ember döntötte el hogy az lesz és utána nem volt olyan hogy "nem" ,habár én is ismerek volt légióst (aki oda menekült) de nem nagyon mesélt a FAMAS-ról , de minden bizonnyal nem véletlen cserélik le végre , nem is akármire ,a HK416-os nagyon kis csecse , kompakt és hatékony fegyver tud lenni jó kézben , csak hallásból ismerem a fegyvert de panaszt nem hallottam még rá