A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 910
73 306
113
Birom ezt a suketelest, "ujabb fegyvereket" - konkretan meg semmit sem vettunk az amerikaiaktol. :D

Legutóbb valószínűleg ezek közül valamit...

"The Defense Security Cooperation Agency delivered the required certification notifying Congress of this possible sale on November 16, 2018.

NATO Support and Procurement Agency as Lead Nation has requested a possible sale of precision guided munitions kits. The components that comprise the kits are: five hundred (500) KMU-556 F/B Joint Direct Attack Munition (JDAM) Kits for GBU-31 2000-lbs; forty (40) KMU-557 F/B JDAM Kits for GBU-31 2000-lbs; one thousand five hundred (1,500) KMU-572 F/B JDAM Kits for GBU-38 500-lbs; one thousand (1,000) Munitions Adapter Unit (MAU)-210 F/B Enhanced Computer Control Groups (ECCGs) for GBU-48 1,000-lb EPII; three hundred (300) MAU-210 F/B ECCGs for GBU-49 500-lbs EPII; three hundred (300) MXU-650K/B AFGs for GBU-49 500-lbs EPII; one thousand twenty-five (1,025) MAU-209 C/B or MAU-169 L/B CCGs for GBU-12 500 lbs Paveway II; one thousand twenty-five (1,025) MXU-650 K/B AFGs for GBU-12 500 lbs Paveway II; four thousand three hundred sixty-five (4,365) Joint Programmable Fuze, FMU-152 A/B for all GBU types. Also includes Detector Sensing Unit (DSU)-38A/B Laser kits, DSU-33D/B proximity sensors, Wireless Paveway Avionics Kit (WIPAK) interfaces for Enhanced Paveway II bombs, repair and return services, transportation, engineering services, and other support services. The estimated value is $320.5 million.

This proposed sale supports the foreign policy and national security of the United States by increasing the flexibility of Belgium, Czech Republic, Denmark, Finland, Greece, Hungary, Italy, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Spain and the United Kingdom."
 
  • Tetszik
Reactions: arcas
K

kamm

Guest
Legutóbb valószínűleg ezek közül valamit...

"The Defense Security Cooperation Agency delivered the required certification notifying Congress of this possible sale on November 16, 2018.

NATO Support and Procurement Agency as Lead Nation has requested a possible sale of precision guided munitions kits. The components that comprise the kits are: five hundred (500) KMU-556 F/B Joint Direct Attack Munition (JDAM) Kits for GBU-31 2000-lbs; forty (40) KMU-557 F/B JDAM Kits for GBU-31 2000-lbs; one thousand five hundred (1,500) KMU-572 F/B JDAM Kits for GBU-38 500-lbs; one thousand (1,000) Munitions Adapter Unit (MAU)-210 F/B Enhanced Computer Control Groups (ECCGs) for GBU-48 1,000-lb EPII; three hundred (300) MAU-210 F/B ECCGs for GBU-49 500-lbs EPII; three hundred (300) MXU-650K/B AFGs for GBU-49 500-lbs EPII; one thousand twenty-five (1,025) MAU-209 C/B or MAU-169 L/B CCGs for GBU-12 500 lbs Paveway II; one thousand twenty-five (1,025) MXU-650 K/B AFGs for GBU-12 500 lbs Paveway II; four thousand three hundred sixty-five (4,365) Joint Programmable Fuze, FMU-152 A/B for all GBU types. Also includes Detector Sensing Unit (DSU)-38A/B Laser kits, DSU-33D/B proximity sensors, Wireless Paveway Avionics Kit (WIPAK) interfaces for Enhanced Paveway II bombs, repair and return services, transportation, engineering services, and other support services. The estimated value is $320.5 million.

This proposed sale supports the foreign policy and national security of the United States by increasing the flexibility of Belgium, Czech Republic, Denmark, Finland, Greece, Hungary, Italy, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Spain and the United Kingdom."

Szerintem ez csak a baltikumi ill altalanos NATO "osszetartas" miatt felturbozott operational cache, semmi mas.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 341
46 132
113
Szerintem ez csak a baltikumi ill altalanos NATO "osszetartas" miatt felturbozott operational cache, semmi mas.
Szerintem is, ez egy általános NATO kit beszerzés. Az biztos, hogy egy ilyen 320M dolláros megrendeléstől, ami ráadásul 13 ország között lesz szétosztva (hangsúlyosan nem mi vagyunk a legnagyobb felhasználók!!!) nem fog Trump kutyába lemenni. Ahhoz szerintem minimum 9 nulla kell, és egy országtól! :rolleyes:
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Áruljátok már el, hogy az miért nem merül fel senkiben opcióként, hogy kipengetjük a mostani gépek árát, és onnantól akkor rendelünk és olyan gépet, amilyet akarunk? :rolleyes:
De,felmerűlt.Bár én azt mondom,hogy új gépként csak az F35st érdemes megvenni,használt gépként nagyon is logikus a jelenlegi Gripenek korszerűsités utáni továbbéltetés,és darabszámuk bővitése.Ha pénzügyileg is ez a legjobb megoldás.Mert ehez szerintem alapvetően nem gépszimpátia szerint kéne hozzáállni,hanem harci és pénzügyi hatékonyság szerint.Teljesen attol függ,hogy mennyiért adnák a svédek a gépeket,mennyibe kerülne a modernizálás,és úgy általánosan az élettartam költsége.És azért a pénzért milyen harcértéket kapunk.Ha egy tisztességes összehasonlitó vizsgálat azt hozza ki,hogy a Gripen C/D korszerűsitve való továbbéltetése a legjobb megoldás,úgy ejteni kell a többi lehetőséget,mint a telefonkagylót.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 910
73 306
113
Szerintem ez csak a baltikumi ill altalanos NATO "osszetartas" miatt felturbozott operational cache, semmi mas.


Szerintem is, ez egy általános NATO kit beszerzés. Az biztos, hogy egy ilyen 320M dolláros megrendeléstől, ami ráadásul 13 ország között lesz szétosztva (hangsúlyosan nem mi vagyunk a legnagyobb felhasználók!!!) nem fog Trump kutyába lemenni. Ahhoz szerintem minimum 9 nulla kell, és egy országtól! :rolleyes:

Persze, ez egy közös NATO beszerzés, a "Smart Defence" koncepció egyik újítása. Azért találták ki hogy egyszerre, nagy tételben olcsóbban tudjanak rendelni a tagállamok. Ez egyszerűsíti a beszerzési eljárást is. A Baltic Air Policing az légvédelmi feladat, ezek meg levegő-föld feladatokhoz kellenek. Nem azt mondtam hogy ettől meghatódik Trump, hanem hogy azért rendeltek már amerikai dolgokat...
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 118
119 437
113
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 845
12 343
113

Ilyen memorandumot idáig hány országgal kötöttünk? :D

Ha már valamilyen nem "standard" oszággal akarunk üzletelni akkor vegyünk inkább valami török cuccot - bár én inkább azoktól se semmit.

T-72-t nem akarják felújítani Benkő szerint(bár ettől még lehet fel lesz...). Akkor meg már inkább a csehekkel, szlovákokkal közösen kéne.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Ilyen memorandumot idáig hány országgal kötöttünk? :D

Ha már valamilyen nem "standard" oszággal akarunk üzletelni akkor vegyünk inkább valami török cuccot - bár én inkább azoktól se semmit.

T-72-t nem akarják felújítani Benkő szerint(bár ettől még lehet fel lesz...). Akkor meg már inkább a csehekkel, szlovákokkal közösen kéne.
vagy a lengyelekkel
 
  • Tetszik
Reactions: Anti

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
De,felmerűlt.Bár én azt mondom,hogy új gépként csak az F35st érdemes megvenni,használt gépként nagyon is logikus a jelenlegi Gripenek korszerűsités utáni továbbéltetés,és darabszámuk bővitése.Ha pénzügyileg is ez a legjobb megoldás.Mert ehez szerintem alapvetően nem gépszimpátia szerint kéne hozzáállni,hanem harci és pénzügyi hatékonyság szerint.Teljesen attol függ,hogy mennyiért adnák a svédek a gépeket,mennyibe kerülne a modernizálás,és úgy általánosan az élettartam költsége.És azért a pénzért milyen harcértéket kapunk.Ha egy tisztességes összehasonlitó vizsgálat azt hozza ki,hogy a Gripen C/D korszerűsitve való továbbéltetése a legjobb megoldás,úgy ejteni kell a többi lehetőséget,mint a telefonkagylót.
Naszóval,az én meglátásom,amivel nem kell egyetérteni,hogy új gépként csak az F35öst érdemes megvenni.Árban ugyanott van,mint az eurókacsák,vagy inkább olcsóbb.Fentartási költsége a Gripen Enél valószinleg több,de ezen nem nagyon lehet csodálkozni.Maga a gép is nagyobb.Az F35 technológiai fölénye viszont olyan harcászati többletet jelent,ami bven kárpótol a magsabb üzemrezsiért.A jelenleg ismert tervek szerint egyetlen környező országnak sem lesz olyan fegyverrendszere,ami egyenragú lehetne vele harcértékben.És itt gondolni kell a légvédelmi rakétarendszerekre is.Az F35 a szlová S300,és a román Hawk IXX,és leendő Patriot rendszereit is degradálja.Ha megengedhetűk magunknak egy századnyi új gépet,az F35 a hosszútávú hatékony megoldás.
Viszont szerintem az 1bázison települt 1százados légierő kevés,és tulságosan sebezhető.Minimum 2 működő légibázis szükségeltetik.Adja magát,hogy ezek Kecsó és Pápa legyenek.Mindkét bázist el kéne látni repülőfedezékkel,akár egyedi,akár rajfedezék formájában.
Az F35 ára,és üzemrezsie miatt szerintem szükséges lenne egy kiegészitő,jelentsen olcsóbb beszerzésű és üzemrezsijű,de megfelelő harcértékű tipus.F35 egyszerűen túl drágának gondolom részünkre,hogy az általam szükségesnek tartott mennyiségben rendszeresitsük.
Alapkövetelmény,hogy a kiegészitő tipus fegyverzet szempontjábol teljesen,üzemeltetés szempontjábol a lehető legnagyobb mértékben kompatibilis legyen a fő tipussal.
4jelöltem van.Használt felújitott gépek az F16(V),a Gripen C/D,és az ominózus szegény Kfir block 60.Új gyártásúként a KAI FA50 bvr képes vb változata.
KávéháziKonrádként nem nagyon lehet kiokumálni,hogy melyik tipus lenne a leginkább megfelelő.Pl mennyibe kerül az FA50 Elta lokátoros,bvr képes vb változata?!?20 és 50millás árat is olvastam róla.Szerintem meg kéne versenyeztetni őket egy jol összerakott tenderen.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Anti

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 341
46 132
113
Meg ergonómiájában, illetve ez stabilizált fegyvere van neki. Meg értelmesebb elektronikája, hátul van a deszantajtó. Lényegében mindenben előrelépés lenne a BTR-hez képest.
Ahhoz mondjuk nem nagy kunszt! :rolleyes:
Ên úgy vagyok ezekkel az oldalsó "lövészablakokkal". Hogy ha már az oldalát mutatja egy ilyen jármű az ellenségnek, akkor már régen rossz, ráadásul a plusz védelem felrakásának a lehetőségét is rontja.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
912
2 262
93
Itt is legyen meg:
"Bemutatásra kerül a Leopard 2A7+ és a többi modern fegyver ami a Zrínyi 2026 során kerül rendszeresítésre a Magyar Honvédségnél."
53018082_2293497790670904_865419292915531776_n.jpg
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ahhoz mondjuk nem nagy kunszt! :rolleyes:
Ên úgy vagyok ezekkel az oldalsó "lövészablakokkal". Hogy ha már az oldalát mutatja egy ilyen jármű az ellenségnek, akkor már régen rossz, ráadásul a plusz védelem felrakásának a lehetőségét is rontja.
Viszont figyelni tudják a jármű környezetét,és tűz alatt is tudják tartani.
A kiegészitő páncélzat felrakását meg miért gátolná?Olyankor a kiegészit egyszerűen eltakarja az ablakot.Lásd,a franci VABok lehajtható páncéllapjait.
Érdekesmód a hibridháborút gyakorlatban is vivók,mint a szerbek és a dél afrikaiak,nagyon is fontosnak látják a jó kilátást,és a deszant lefogótűz adási képességét.Alighanem a gyakorlati tapasztalat okán