A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mokiengine

Active Member
2018. január 12.
219
239
43
Idaig tok elfogadhato magyarazhato dontesek tortentek.
Gripen marad es bovitik Papara is egy adaggal

Kerdes h Amerika Izrael tengelytol mi jon meg ezekhez hozza.....
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Jómagam is az F35-öst favorizálom, pont az itt sokszor leírt hosszútávú gondolkodás miatt.
Bárhogy nézzük, mikor került képbe a mostani Gripen flottánk? Mennyi idő volt amíg idekerültek majd keszit adtak. Baltikum, új fegyverek, képességek(ne menjünk bele, hogy ez mikor kellett volna már),,, de ami a lényeg, lízing ide vagy oda, a térségben még hány évig potenciális gépnek fognak számítani? Szerintem alsó hangon 10... SK F-16V? Tudtommal még szerződés sincs (javítsatok ki ha igen) Ro F-16 flotta? Az tényleg nagyobb lesz előbb utóbb mint a mi légierőnk, de az még igen messze van. Erre alapozom, hogy a Gripennek maradnia kell, ismerjük, repüljük, és sokáig nem lesz még "tesco gazdaságos" kategória.
F35. Sokak szerint kell a második század(szerintem is). Két század F35-re tuti nincs pénz és jó ideig nem is lesz. Egyre? Óvatosan, lassan szerintem bele lehetne vágni, de szigorúan a jól (!!) működő Gripen század mellett. Így a térségben sokáig,, nagyon sokáig overkill lehetne a két század.
Azt sem értem, hogy miért indul itt ki mindenki a "most" ból. Abszolut nem kell most (!) két század, főleg nem F35-ösből. Lassan felépíteni,, ki tudja tíz év múlva hogy fog állni az F35 program. Lehet, hogy feleannyiba fog kerülni, lehet, hogy a második századunk (mikor a Gripent szétrepültük már) F35C/E/V,,, bármi komolyabb lesz..
Még egy tényező. Azt sem zárom ki, hogy a szomszédos országok helyzeteit tekintve(gazdaság pl. HR) , a harci gépek nem normális költségeinek növekedése, magával hozza azt, hogy pár év múlva védünk még más légteret is NATO feladatként,, az pedig ugye nem ingen van.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 335
46 099
113
Jómagam is az F35-öst favorizálom, pont az itt sokszor leírt hosszútávú gondolkodás miatt.
Bárhogy nézzük, mikor került képbe a mostani Gripen flottánk? Mennyi idő volt amíg idekerültek majd keszit adtak. Baltikum, új fegyverek, képességek(ne menjünk bele, hogy ez mikor kellett volna már),,, de ami a lényeg, lízing ide vagy oda, a térségben még hány évig potenciális gépnek fognak számítani? Szerintem alsó hangon 10... SK F-16V? Tudtommal még szerződés sincs (javítsatok ki ha igen) Ro F-16 flotta? Az tényleg nagyobb lesz előbb utóbb mint a mi légierőnk, de az még igen messze van. Erre alapozom, hogy a Gripennek maradnia kell, ismerjük, repüljük, és sokáig nem lesz még "tesco gazdaságos" kategória.
F35. Sokak szerint kell a második század(szerintem is). Két század F35-re tuti nincs pénz és jó ideig nem is lesz. Egyre? Óvatosan, lassan szerintem bele lehetne vágni, de szigorúan a jól (!!) működő Gripen század mellett. Így a térségben sokáig,, nagyon sokáig overkill lehetne a két század.
Azt sem értem, hogy miért indul itt ki mindenki a "most" ból. Abszolut nem kell most (!) két század, főleg nem F35-ösből. Lassan felépíteni,, ki tudja tíz év múlva hogy fog állni az F35 program. Lehet, hogy feleannyiba fog kerülni, lehet, hogy a második századunk (mikor a Gripent szétrepültük már) F35C/E/V,,, bármi komolyabb lesz..
Még egy tényező. Azt sem zárom ki, hogy a szomszédos országok helyzeteit tekintve(gazdaság pl. HR) , a harci gépek nem normális költségeinek növekedése, magával hozza azt, hogy pár év múlva védünk még más légteret is NATO feladatként,, az pedig ugye nem ingen van.
kb. már a felénél nyomtam a likeot
 
  • Tetszik
Reactions: marton
T

Törölt tag 1586

Guest
Két század F35-re tuti nincs pénz és jó ideig nem is lesz. Egyre? Óvatosan, lassan szerintem bele lehetne vágni,
Az F35 elsősorban nem pénz kérdés hanem politikai akarat mind az USA mind OV részéről.
Ha a NATO D.i határa tényleg a Bolgár és a Görög határ lesz akkor Mo.i szetepe is felértékelődik. Ergó az USA szorosabbra fogná a gyeplőt és akár még tolna ide csapatokat és korszerű technikát is (persze jó pénzért...)
Ez viszont számunkra azt jelentené hogy nincs kikacsingatás a távorból (keleti nyitás, rendszeres Putyin látogatások, stb...)
Nem hiszem hogy mi készen állunk egy ilyen szoros szövetségesi kapcsolatra és v.színű nem is áll igazán érdekünkben.
 
  • Tetszik
Reactions: Ratamahata

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 456
23 915
113
Használt gépböl a Gripen C.Új gépböl az FA50 bvr képes vb változata.De már ezt korábban is többször leirtam.Csak a Kfir hatalmas deltaszárnyai ugylátszik eltakarta a szemetek elöl....
Ennyi erővel régebben volt szó sugárhajtóműs kiképzőgépekről, abból vehetnénk +1-2 századot és megvan a kiképzés + alap légtérellenőrzés meg ha kell bombázni is lehet velük.
L-39/159, újabb mint a mirageIII, szintén lehet rá rakni AIM-9-et meg papíron 120-at is
Na mit szólsz? Szerintem ha ennyire így akarod az extra gépeket, abban az esetben ha jönne f35 akkor ez épkézláb elgondolás lenne.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
:eek:
Törökökkel mi lesz?
A Törökök köszönik és teljes gázzal robognak a bteonfal felé...
Csak kettő az elmúlt napok hírei közül...
https://www.defensenews.com/congress/2019/05/03/lawmakers-offer-bill-to-block-f-35-for-turkey/

https://www.defensenews.com/global/...7-fighter-jet-if-f-35-deal-with-us-collapses/

És ha a Törökök - hogy is mondjam - új szövetségest találnak, akkor az USA meg fogja próbálni a Grúzokat és az Ukránokat behúzni a NATO ba...

Akkor elég forró lesz a levegő errefelé...
 
R

rejsz felügyelő

Guest
538.jpg


Az utóbbi 1 hétben kb így olvasom minden nap a topikot.
Én olyan lelki állapotba kerültem hogy civilfóbiám van pedig életemben nem voltam katona. :D
Könyörgöm ne hozd szóba!!!...ne :confused:
"BRIAN DON'T...!" :D
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 903
73 288
113
A cseheknek jóváhagyta a kongresszus az AH-1Z harcihelikoptert és a Blackhawk-ot is....

Lehet mérlegelni, hogy mi mennyibe kerül....

4 AH-1Z 205 millió USD
12 Blackhawk 800 millió USD

Nekik ezt eredményezte a Trump meghívás.


The State Department has made a determination approving a possible Foreign Military Sale to Czech Republic of four (4) AH-1Z attack helicopters and related equipment for an estimated cost of $205 million. The Defense Security Cooperation Agency delivered the required certification notifying Congress of this possible sale today.

The Government of Czech Republic has requested to buy four (4) AH-1Z attack helicopters, eight (8) T700-GE-701D engines (installed), eight (8) Honeywell Embedded Global Positioning Systems with Inertial Navigation (EGI) and Precise Positioning Service (PPS) (installed), and fourteen (14) AGM-114 Hellfire missiles. Also included is communication equipment, electronic warfare systems, M197 20mm machine guns, Target Sight System, support equipment, spare engine containers, spare and repair parts, tools and test equipment, technical data and publications, personnel training and training equipment, U.S. government and contractor engineering, technical, and logistics support services, and other related elements of logistics and program support. The total estimated program cost is $205 million.

The State Department has made a determination approving a possible Foreign Military Sale to Czech Republic of twelve (12) UH-60M Black Hawk helicopters and related equipment for an estimated cost of $800 million. The Defense Security Cooperation Agency delivered the required certification notifying Congress of this possible sale today.

The Government of Czech Republic has requested to buy (12) UH-60M Black Hawk helicopters, with twenty-eight (28) T700-GE-701D engines (24 installed and 4 spares), twenty-nine (29) H-764GU Embedded Global Positioning Systems with Inertial Navigation and Country Unique SAASM (24 installed and 5 spares), twenty-four (24) M240H machine guns, one-hundred fourteen (114) Advanced Precision Kill Weapon Systems (APKWS), and fifteen (15) AN/AAR-57(V)3 Common Missile Warning System (CMWS) (12 installed and 3 spares). Also included are four (4) Aviation Mission Planning Systems (AMPS), twenty-nine (29) AN/ARC-231 UHF/VHF Radios with RT-1808A, twenty-nine (29) AN/ARC-201D SINCGARS Airborne Radios System with RT-1478D, fifteen (15) AN/ARC-220(V)3 HF Radio, twelve (12) Federated Advanced Navigation System (FANS) with RNP/RNAV, fifteen (15) AN/APX-123 IFF with Mode 4/5 Transponder (12 installed and 3 spares), fifteen (15) AN/ARN-147(V) (12 installed and 3 spares), fifteen (15) AN/ARN-149(V) Automatic Digital Frequency (12 installed and 3 spares), fifteen (15) Tactical Airborne Navigation System (TACAN) AN/ARN-153 (12 installed and 3 spares), fifteen (15) AN/APR-39C(V)l/4 Radar Warning Receiver, fifteen (15) AN/AVR-2B(V) Laser Warning System (12 installed and 3 spares), sixty (60) Military Grade AN/AVS-6 Night Vision Goggles (NVGs), four (4) EBC-406HM Emergency Locator Transmitter (ELT), Aircraft Wireless Intercom System (AWIS), forty-eight (48) Machine Gun Mounts, twenty-four (24) M134D Mini Gun, four thousand (4,000) M-134 Inert Training Rounds, twenty-four (24) M-134 Power Supply Pack, twelve (12) GP-19 Machine Gun Pods, twelve (12) GAU-19B Machine Guns, twenty-four (24) M-134 Power Supply Pack, one hundred forty-four (144) M-134 Spare Barrels, four thousand (4,000) M-134 Training Rounds, twelve (12) M-134 Mount Systems, twelve (12) Packaging Crating and Handling Mount System in Support of M-134, twelve (12) M261 Rocket Launchers, one hundred thousand (100,000) 7.62MM 4 Ball M80 1 Tracer M62 Linked, five hundred one thousand (501,000) Cartridge 7.62MM 4 Ball 1 Tracer, ten thousand (10,000) Cartridge 50 Caliber Ball, ten thousand (10,000) 50 Caliber 4 Ball 1 Tracer, ten thousand (10,000) Cartridge 50 Caliber 4 Armor Piercing Incendiary 1 Armor Piercing Incendiary Tracer Linked, three Hundred (300) Cartridge 25.4 Millimeter Decoy M839, four (4) Cartridge Impulse CCU-92/A, three hundred eighty-four (384) Rocket 2.75 Inch High Explosive Warhead M151 Fuze M423 Motor MK66-4, two hundred forty (240) Warhead 2.75 Inch Rocket M151HE, one hundred eighty (180) Rocket Motor 2.75 Inch MK66-4, four hundred (400) Flare Aircraft Countermeasure M206, Two (2) Airborne Command and Control Systems includes three (3) PRC-117s (two (2) as line-of-sight and one (1) as beyond line-of-sight, one (1) iridium phone, one (1) ROVER 4 (to UAS), DAGAR (GPS)), twelve (12) AN/APN-209 Radar Altimeter, twenty-four (24) Upturned Exhaust System, thirteen (13) MX-10D EO/IR Sensor with Laser Designator (12 and 1 spare), thirteen (13) IZLED 200 PIR Laser (12 installed and 1 spare), thirty (30) User Data Modules (UDM) for Common Missile Warning System (CMWS), Common Missile Warning System (CMWS) Classified Software Updates, Machine Gun Component Spare Parts, Operation Mission Data Set (MDS) in support of the AN/APR-39C(V)l/4, twelve (12) AN/AVS-7 Heads-Up Display, aircraft warranty, air worthiness support, calibration services, spare and repair parts, support equipment, communication equipment, weapons, ammunition, night vision devices, publications and technical documentation, personnel training and training devices, site surveys, tool and test equipment, U.S. Government and contractor technical and logistics support services, and other related elements of logistical and program support. The total estimated program cost is $800 million.
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75

alba

Active Member
2016. augusztus 15.
136
90
28
Tegnap munka közben gondolkodtam! Mi van akkor ha OV belemegy az amerikai kérésekbe? Vagyis hogy nem veszünk több gázt oroszoktól kiszállunk a déli gázvezetékből veszünk amerikai fegyvereket (f-35 m777 stb...) viszont ezért cserébe kárpátalját kérjük tőlük hogy csatolják vissza + felajánlva nekik hogy egységeket állomásoztathatnak ott?
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 571
16 133
113
Tegnap munka közben gondolkodtam! Mi van akkor ha OV belemegy az amerikai kérésekbe? Vagyis hogy nem veszünk több gázt oroszoktól kiszállunk a déli gázvezetékből veszünk amerikai fegyvereket (f-35 m777 stb...) viszont ezért cserébe kárpátalját kérjük tőlük hogy csatolják vissza + felajánlva nekik hogy egységeket állomásoztathatnak ott?
Azért elsőnek Erdélyt kérném :).
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
A cseheknek jóváhagyta a kongresszus az AH-1Z harcihelikoptert és a Blackhawk-ot is....
Lehet mérlegelni, hogy mi mennyibe kerül....
4 AH-1Z 205 millió USD
12 Blackhawk 800 millió USD
Nekik ezt eredményezte a Trump meghívás.

Mikor bejelentették hogy az amik mennyire elégedettek a mostani fegyvervásárlási körrel, erősen elkezdtem gondolkodni hogy vajon mi lehet az amit vettünk és ennyire boldogok tőlle. Először úgy gondoltam akkor ez eldőlt és veszünk Patriot-ot de ezt elvetettem a Benkővel készült interjú után amikor is azt mondta "2020-21 környékén lehet eredménye a közép-hatótávolságú rakétavédelmi rendszer beszerzését szolgáló tárgyalásoknak" vagyis ezt nem valószinű hogy be tudja jelenteni a Viktor a Trump találkozón. Zord nagyon jól informált volt eddig is szóval NASAMS-ot én kezdem biztosra venni de őszintén szólva nem gondolom hogy csupán a NASAMS-tól ennyire boldogok/elégedettek lennének. Ha megnézzük 3 dolgot próbálnak mindenkire a környéken rásózni: Patriot (Lenygel, román), F16 (Szlovák, most győzködik Horvátokat meg ha jól tudom a Bulgárokat is) és a Viper (Csehek és a románoknak is nagyon tolják még gyárat is ígértek nekik). Szóval patriot még nem kerülhet szóba, F16 nekünk nem hiszem hogy opció hisz jelenleg van 4. generációs gépünk. Emiatt felmelrült bennem a kérdés hogy esetleg nekünk is befigyelhet pár Viper? Bevallom kezdem nagyon várni ezt a Trump talákozót...
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 844
4 828
113
Mikor bejelentették hogy az amik mennyire elégedettek a mostani fegyvervásárlási körrel, erősen elkezdtem gondolkodni hogy vajon mi lehet az amit vettünk és ennyire boldogok tőlle. Először úgy gondoltam akkor ez eldőlt és veszünk Patriot-ot de ezt elvetettem a Benkővel készült interjú után amikor is azt mondta "2020-21 környékén lehet eredménye a közép-hatótávolságú rakétavédelmi rendszer beszerzését szolgáló tárgyalásoknak" vagyis ezt nem valószinű hogy be tudja jelenteni a Viktor a Trump találkozón. Zord nagyon jól informált volt eddig is szóval NASAMS-ot én kezdem biztosra venni de őszintén szólva nem gondolom hogy csupán a NASAMS-tól ennyire boldogok/elégedettek lennének. Ha megnézzük 3 dolgot próbálnak mindenkire a környéken rásózni: Patriot (Lenygel, román), F16 (Szlovák, most győzködik Horvátokat meg ha jól tudom a Bulgárokat is) és a Viper (Csehek és a románoknak is nagyon tolják még gyárat is ígértek nekik). Szóval patriot még nem kerülhet szóba, F16 nekünk nem hiszem hogy opció hisz jelenleg van 4. generációs gépünk. Emiatt felmelrült bennem a kérdés hogy esetleg nekünk is befigyelhet pár Viper? Bevallom kezdem nagyon várni ezt a Trump talákozót...
Ugyanarra gondoltunk. A NASAMS2 beszerzés szinte biztosnak tűnik, több újság már tényként írja. Nem valószínű, hogy ettől lennének olyan elégedettek az amerikaiak, márcsak azért is mert alapvetően norvég fegyverrendszer, csak a rakéták amerikaiak. A kérdés az, hogy ezen felül még mit veszünk? Nyilván a legnagyobb jelentőségű az F-35 beszerzés lenne. 1 század beszerzése 2026-ra egyáltalán nem lenne megterhelő az ország számára és biztosítaná az erőegyensúlyt a románokkal akik borítékolható, hogy beszerzik. De Benkő a múltkor cáfolta az ilyen találgatásokat. Úgyhogy maradt a szállítógép beszerzés és az AH-1Z.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 845
12 343
113
Multkor itt le le irva hogy ilyen pici orszagoknak foleg itt Europaban a harci helikoptereknek nem sok ertelme van - 4 darab meg tenyleg meg vicc kategoria se. Abbol a 200 milliobol vegyenek inkabb "bakancsot".
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and therob