A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Több lehet, olyan 60-70 db között saccolom. Viszont ramaty állapotban lehetnek. Totál felújítás kellene nekik. A KUB alvázak is szóba jöhetnek, hiszen súlyra könnyebb lehet ez ? Persze, azokat is totál fel kellene szerintem újítani.
A KUB alváz nagyon sokat fogyaszt. Ezért használnak hozzá külön aggregátor kocsit. Normális APU sincs benne. Legfeljebb a kaszni tűnik használhatónak.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
924
250
63
A Honvédségben mindenkinek van gépkarabélya vezérezredestől közkatonáig beosztásra való tekintet nélkül(szóvala jogi tisztnek a minisztériumban meg a pilótának is).Az,hogy a géppuskásnak van-e az nem egységes pl az amerikai tengerészgyalogos géppuskásnak van gépkarabélya amit visz is magával nálunk is van de nem viszi magával.
Igen természetesen van a páncéltörő szakasz katonáinak is(meg mindegyiknek amit felsoroltál sőt az aknavető szakasznak van minimum egy géppuskája is) hisz minden katonának és alegységnek képesnek kell lennie az önbiztosításra.Olyanra kell itt gondolni,hogy teszem azt a páncéltörő szakasz önálló menetben lesállásba fut akkor neki azt meg kell tudnia oldani önállóan amihez elengedhetetlen az,hogy minden katonának legyen gépkarabélya.Megoldhatatlan az,hogy minden nem lövész szakaszt vagy rajt lövészek kísérjenek mert nincs képességük az önbiztosításra.
Mióta van a géppuskásnak karabélya nálunk? Géppuskásként egy PKM és P9RC járt, a lövészeknek pisztoly nem volt a nevükön, amikor harcjármű irányzó lettem akkor meg csak egy P9RC járt nekem is meg a sofőrnek is. Friss infóim (5 perces) a helyzet változatlan.
A mesék nem számítanak, hogy valahol egy raktárban van mindenkinek minden.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 513
113
Mióta van a géppuskásnak karabélya nálunk? Géppuskásként egy PKM és P9RC járt, a lövészeknek pisztoly nem volt a nevükön, amikor harcjármű irányzó lettem akkor meg csak egy P9RC járt nekem is meg a sofőrnek is. Friss infóim (5 perces) a helyzet változatlan.
A mesék nem számítanak, hogy valahol egy raktárban van mindenkinek minden.
Van csak nem viszed magaddal, fegyverszobában tartózkodik és várja a gazdáját magányosan :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Mióta van a géppuskásnak karabélya nálunk? Géppuskásként egy PKM és P9RC járt, a lövészeknek pisztoly nem volt a nevükön, amikor harcjármű irányzó lettem akkor meg csak egy P9RC járt nekem is meg a sofőrnek is. Friss infóim (5 perces) a helyzet változatlan.
A mesék nem számítanak, hogy valahol egy raktárban van mindenkinek minden.

Én 10 éve vagyok katona és a 88-as zászlóaljnál vagy utódainál mindig volt a géppuskásnak gépkarabélya is.Amikor géppuskás voltam 3 fegyver volt a nevemen:géppuska,gépkarabélyés pisztoly(egyébként máshol is így van max ott nem használják az irányzók).Én sem vittem magammal egyszerre géppuskát és gépkarabélyt gyakorlatra de amikor gépkarabély lövészet volt mindig a saját gépkarabélyommal lőttem.Elvileg minden katonának évente lőnie kell gépkarabéllyal értékelt 1-es számú lőgyakorlatot(a géppuskásoknak is)az meg fura ha nem a saját belőtt karabélyoddal lövöd.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
924
250
63
Én 10 éve vagyok katona és a 88-as zászlóaljnál vagy utódainál mindig volt a géppuskásnak gépkarabélya is.Amikor géppuskás voltam 3 fegyver volt a nevemen:géppuska,gépkarabélyés pisztoly(egyébként máshol is így van max ott nem használják az irányzók).Én sem vittem magammal egyszerre géppuskát és gépkarabélyt gyakorlatra de amikor gépkarabély lövészet volt mindig a saját gépkarabélyommal lőttem.Elvileg minden katonának évente lőnie kell gépkarabéllyal értékelt 1-es számú lőgyakorlatot(a géppuskásoknak is)az meg fura ha nem a saját belőtt karabélyoddal lövöd.
Amikor géppuskás voltam nem lőttem karabéllyal. Csak azzal ami a nevemen volt. Irányzóként is a BTR-el és pisztollyal lőttem. Missziós felkészítésen volt alkalmam lőni MP5-el és AK-val mert olyan beosztásra készültem ahol az járt. Egyre furcsább, hogy ennyire nagy eltérések vannak kicsi seregünkön belül.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 513
113
Amikor géppuskás voltam nem lőttem karabéllyal. Csak azzal ami a nevemen volt. Irányzóként is a BTR-el és pisztollyal lőttem. Missziós felkészítésen volt alkalmam lőni MP5-el és AK-val mert olyan beosztásra készültem ahol az járt. Egyre furcsább, hogy ennyire nagy eltérések vannak kicsi seregünkön belül.
Eléggé, pedig az 1. számú gépkarabélyt kötelező minden katonának lelőni beosztástól függetlenül. Még a személyügyes néniknek is. A kiképzési részlegetet picsán kellett volna rugdalni mert tuti csak beírták nektek az eredményt aztán kész.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 340
113
En is geppuskas voltam de viszonylag sokszor fel kellett vennem a SAJAT karabelyomat. Nem csak karbantartas eseten.
1 es loveszet kotelezo. Vedelmi rajkent ha az ember epp beleesik. Ha orsegmegerositesre vagy csak sima hatarmenti jarorre akarjak kuldeni a delikvenst kell hogy karabellyal lojon elotte adott evbe... Kszksz eseten szinten kell karabelyal loni mind1 hogy keppuskas vagy geppuskas az illeto vagy harcjarmuvezeto vagy barmi. V4 szinten zenesz. Tehat vegulis ha az ember kesszenleti szolgalatot vallal vagy abba kerul kell hogy karabelyal lojjon... /keszenleti szolgalatba meg szerintem mindenki belekerul egy evbe egyszer ebbe abba valamibe..../ jaror tevekenyseg vegzese elott szinten zenesz adott evbe megelozoen 1x minimum kotelezo./egy szimpla orsegmegerositeshez is kell /legyen az akar sajat helyorseg./ missziohoz szinten.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
R

rejsz felügyelő

Guest
Mert a pajeszosok olcsónak és olcsón üzemeltethetőnek igérik,olan harcelektronikával,hogy a Gripen C elsirja magát.
És ez mitől jobb mintha a Gripenbe raknád bele ugyanezt(vagy hasonló vagy még jobb) elektronikát?
Elég egyértelmű hogy ezt a Kfir modernizációt a most is rendszerbentartó latin-amerikai országokra próbálták rásózni, úgy tűnik kevés sikerrel.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
  • AZ Sz-300PSz-re gondolhat a szlovákoknál. Apró hiba, hogy a tűzíve korlátozott, tehát önmagában 1 db osztály azért korlátozottan képes csak dolgokra.
  • Ukránoknak sok eszközük van, de Sz-300V és Buk-M1-nél újabb eszközük mi van...?
  • Románoknak van HAWK XXI.
Bár azt nem értem barátunkon, hogy akkor miért erőlteti a Kfirt...
Gripen C önvédelmi rendszerei mennyire védenék meg a jelenleg már létező környékbeli légvédelmi rakétáktol a gépeinket?
Különben ez nem a Kfirre érv,hanem az F35re.
 
K

kamm

Guest
Mióta van a géppuskásnak karabélya nálunk? Géppuskásként egy PKM és P9RC járt, a lövészeknek pisztoly nem volt a nevükön, amikor harcjármű irányzó lettem akkor meg csak egy P9RC járt nekem is meg a sofőrnek is. Friss infóim (5 perces) a helyzet változatlan.
A mesék nem számítanak, hogy valahol egy raktárban van mindenkinek minden.

Pedig 30 eve tutira voltak, sot, ugyanugy ki is kepeztek ra egy normalis alegysegnel.
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem az F-35 helyett jobban járnánk 2 század gripen e géppel! Adják csak lengyelek meg ha lesz nekik akkor a románok az első pofont!
És ez miféle összehasonlítási alap?
Mennyiség nélküli F-35A vs 2 század Gripen E és mindkettő ár és fegyverzet csomag és support nélkül?

Anyám...

Gripen C önvédelmi rendszerei mennyire védenék meg a jelenleg már létező környékbeli légvédelmi rakétáktol a gépeinket?
Különben ez nem a Kfirre érv,hanem az F35re.
Az ilyen kérdések megválaszolhatatlanok. Kettőt lehet találni, hogy a HTÖ EW része miért a '80-as évek legelején ér kb. véget kivéve az ALE-50/55-öt...
 
K

kamm

Guest
És ez mitől jobb mintha a Gripenbe raknád bele ugyanezt(vagy hasonló vagy még jobb) elektronikát?
Elég egyértelmű hogy ezt a Kfir modernizációt a most is rendszerbentartó latin-amerikai országokra próbálták rásózni, úgy tűnik kevés sikerrel.

Hagyd a fenebe, ertelmetlen az egesz eszmecsere, semmi nem marad meg nala, ugyanazt a logikatlan, rohejes marhasagot szajkozza honapok ota, mindenfele holdkoros kefirekrol meg hasonlo afrikai banankoztarsosagokba valo hulladekrol. Meg a szovetsegi rendszer alapjait sem erti, nemhogy az mit jelent standardizacio stb szempontjabol, az elvart kepessegeket ill az egesznek a ktgvonzatarol egy kozepes orszag eseten mar nem is beszelve.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 848
12 347
113
Gripen C önvédelmi rendszerei mennyire védenék meg a jelenleg már létező környékbeli légvédelmi rakétáktol a gépeinket?
Különben ez nem a Kfirre érv,hanem az F35re.

Azt hiszem a holland átadón is azzal érvelt egy fejes hogy akkor ezzel majd szét lehet kapni az ellenség légvédelmét. Ez mennyire marketing?

Ha adott egy korszerű légvédelem(legyen mondjuk NASAMS, Aster vagy valami hasonló) "megfelelő" mennyiségben akkor azt mennyire könnyen kapná szét mondjuk egy F-35 század? Mint kés a vajon, vagy várhatóak lennének azért náluk is veszeteségek?
 
K

kamm

Guest
Felesleges ezek alá a könnyű rakéták alá a T72 alváz.Kubokra anno volt egy korszerűsitési javaslat az Aspide rakétákkal.Simán elbirja a NASAMSot is.De meg kéne várni,hogy mi is lesz IFV/APC fronton,és ahoz igazodni.

Ujabb ganyolasi otlet... felejtsuk mar el ezt a sok hulladek regi vasat.
Ha jonnek a Patriak is, akkor azokra kell tenni egy masodik batteryt es szetosztani a zaszloaljak kozott, az elso battery meg szetrakva az orszagban legtervedelemre (utobbiak felolem akar Rabakon is, ha van megfelelo modelljuk, ha annyira ragaszkodunk hazai ipari reszvetelhez.)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 513
113
Azt hiszem a holland átadón is azzal érvelt egy fejes hogy akkor ezzel majd szét lehet kapni az ellenség légvédelmét. Ez mennyire marketing?

Ha adott egy korszerű légvédelem(legyen mondjuk NASAMS, Aster vagy valami hasonló) "megfelelő" mennyiségben akkor azt mennyire könnyen kapná szét mondjuk egy F-35 század? Mint kés a vajon, vagy várhatóak lennének azért náluk is veszeteségek?
Hát láttunk már lopakodót ócska szovjet légvédelmi rendszertől kimúlni, szóval szerintem beeshetne ott is egypár elvesztett gép.
 
K

kamm

Guest
Ha adott egy korszerű légvédelem(legyen mondjuk NASAMS, Aster vagy valami hasonló) "megfelelő" mennyiségben akkor azt mennyire könnyen kapná szét mondjuk egy F-35 század? Mint kés a vajon, vagy várhatóak lennének azért náluk is veszeteségek?

Hát láttunk már lopakodót ócska szovjet légvédelmi rendszertől kimúlni, szóval szerintem beeshetne ott is egypár elvesztett gép.

Valamiert meg mindig vannak akik azt hiszik, az F-35 lathatatlan a radarokon - nem az.