A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 322
46 049
113
Most akkor forrást kérnék, mert eddig 10-en húszfélét mondtak. Nekem eddig az jött le, hogy 75M ki lett fizetve, de végül csak 8 db heli jött ki belőle.
Forrás
Nem hivatalos bejelentés, de most nem volt időm többet keresni.
A lényeg:
A szerződés 2017.11.08-án került aláírásra, a beszerzési eljárás nyertesével, az AO Vertoljoti Rossziju céggel. A szerződés értéke opcióval együtt 69.345.428 Euro. A szerződés opcióval együtt 6 darab Mi-24P, valamint 6 darab Mi-24V típusú helikopter komplex ipari nagyjavítását és kiegészítő műszaki szolgáltatások nyújtását tartalmazza. A helikopterek komplex ipari nagyjavításon esnek át mind szerkezeti, mind hajtómű és meghajtás vonatkozásában. A szerződés részeként, a kiegészítő műszaki szolgáltatások keretében különböző képzések megtartása is feladata a Vállalkozónak. A gépek elszállításának megszervezése a szerződéskötést követően már elkezdődött. A szerződés alapján a gépek nagyjavítását a javításba adástól számított 10 hónapon belül kell a Vállalkozónak végrehajtania.


Annyi pontosítást igényel, hogy bár én 70M dollárról tudtam, itt euro szerepel. Nagyságrenden nem hiszem, hogy változtat.
 
M

molnibalage

Guest
Forrás
Nem hivatalos bejelentés, de most nem volt időm többet keresni.
A lényeg:
A szerződés 2017.11.08-án került aláírásra, a beszerzési eljárás nyertesével, az AO Vertoljoti Rossziju céggel. A szerződés értéke opcióval együtt 69.345.428 Euro. A szerződés opcióval együtt 6 darab Mi-24P, valamint 6 darab Mi-24V típusú helikopter komplex ipari nagyjavítását és kiegészítő műszaki szolgáltatások nyújtását tartalmazza. A helikopterek komplex ipari nagyjavításon esnek át mind szerkezeti, mind hajtómű és meghajtás vonatkozásában. A szerződés részeként, a kiegészítő műszaki szolgáltatások keretében különböző képzések megtartása is feladata a Vállalkozónak. A gépek elszállításának megszervezése a szerződéskötést követően már elkezdődött. A szerződés alapján a gépek nagyjavítását a javításba adástól számított 10 hónapon belül kell a Vállalkozónak végrehajtania.


Annyi pontosítást igényel, hogy bár én 70M dollárról tudtam, itt euro szerepel. Nagyságrenden nem hiszem, hogy változtat.
Ezt tök jó, csak ebből nem derült ki, hogy mennyit fizettünk ki.
 
K

kamm

Guest
Jelenleg a grif tenderen van : Botswana , Brazília , Horvátország , Canada , Columbia ("gondolkozik rajta") , Indonézia , Finnország , Svájc és India
lenne rá vásárló azért

az meg kevés egy normális légvédelemre
Mitol lenne mar keves? Annyibol mar Patriot is kijon, igaz, nem sok toltennyel
 
M

molnibalage

Guest
Figyel, ha valami
8x+4x=69.345.428euro, akkor azért nem túl nehéz kiszámolni, hogy mennyi a 8x.
Látom neked sem esik le.
Nincs tisztázva, hogy mi volt az opció. Az, hogy te elképzeled, hogy mennyinek kéne lenni, az nem az, hogy mit fizettek ki. Semmilyen hivatalos oldalon nincs az leírva, hogy kevesebbet költöttek el. Hogy te ezt így képzeled, az csak egy vélemény. Nem tény.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 322
46 049
113
Látom neked sem esik le.
Nincs tisztázva, hogy mi volt az opció. Az, hogy te elképzeled, hogy mennyinek kéne lenni, az nem az, hogy mit fizettek ki. Semmilyen hivatalos oldalon nincs az leírva, hogy kevesebbet költöttek el. Hogy te ezt így képzeled, az csak egy vélemény. Nem tény.
Ha Benkő azt nyilatkozza a 8 gép megérkezése és aktív használata után, hogy egyelőre nem hívjuk le az opciót, amikor 12 gép lett kiküldve, akkor logikusan mi lehet az opció? Mert szerintem a kint lévő 4 gép helyreállítása. Ha a teljes szerződés 70M euro, és ez tartalmazza az opciót, akkor mire gondolhat még a "költő"?
Abban igazad van, hogy ezt csak kikombinálni lehet, de azért valljuk be, ez így logikus, nem?
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 842
12 339
113
Mitol lenne mar keves? Annyibol mar Patriot is kijon, igaz, nem sok toltennyel

Csak egy kérdés. Lengyelek miért akarnak közép hatótávú légvédelmet beszerezni ha már ott lesz nekik a Patriot?
Vagy azt hiszed hogy nekünk lesz valamikor is pénzünk Patriotra és mondjuk még NASAMS-ra is? :D
 
M

molnibalage

Guest
Ha Benkő azt nyilatkozza a 8 gép megérkezése és aktív használata után, hogy egyelőre nem hívjuk le az opciót, amikor 12 gép lett kiküldve, akkor logikusan mi lehet az opció? Mert szerintem a kint lévő 4 gép helyreállítása. Ha a teljes szerződés 70M euro, és ez tartalmazza az opciót, akkor mire gondolhat még a "költő"?
Abban igazad van, hogy ezt csak kikombinálni lehet, de azért valljuk be, ez így logikus, nem?
Arra, hogy a maradék összeget elvitte pl. a korszerűsítés, amiről az elején mélyen hallgattak. Azt is leírták már páran, hogy azért került többe a móka, mert a gépek nem voltak olyan jó állapotban, mint azt az oroszok gondolták.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 322
46 049
113
Csak egy kérdés. Lengyelek miért akarnak közép hatótávú légvédelmet beszerezni ha már ott lesz nekik a Patriot?
Vagy azt hiszed hogy nekünk lesz valamikor is pénzünk Patriotra és mondjuk még NASAMS-ra is? :D
Miért? Akarnak? :rolleyes:
Hozzájuk a "Patriot" fog érkezni csak a Skyceptor "verzióban". Ez azt jelenti, hogy az izraeli eredetű Stunner rakétákkal (ezeknek az amerikai gyártásban Skyceptor lesz a neve) megokosított Patriot rendszer.
Ezt itt (persze szokás szerint rossz helyen) vitattuk meg. :)
 

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113
8 + opcionálisan 4 gép felújítására kötöttünk szerződést, ha nem hívtuk le az opciót az azt jelenti, hogy nem is fizettük ki. Van aki érti van aki nem.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 676
6 436
113
Csak egy kérdés. Lengyelek miért akarnak közép hatótávú légvédelmet beszerezni ha már ott lesz nekik a Patriot?
Vagy azt hiszed hogy nekünk lesz valamikor is pénzünk Patriotra és mondjuk még NASAMS-ra is? :D
Akkor már esélyesebb hogy mi is 72 F35-ot veszünk az amiktól mint az ausztrál kollegák :D:p:D
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 842
12 339
113
Miért? Akarnak? :rolleyes:
Hozzájuk a "Patriot" fog érkezni csak a Skyceptor "verzióban". Ez azt jelenti, hogy az izraeli eredetű Stunner rakétákkal (ezeknek az amerikai gyártásban Skyceptor lesz a neve) megokosított Patriot rendszer.
Ezt itt (persze szokás szerint rossz helyen) vitattuk meg. :)

https://www.armadninoviny.cz/polsko...vropskye2809c-system-protivzdusne-obrany.html

Igen, ukránokkal együtt fejlesztik a "kelet európai" NASAMS-ot. Szóval még a csilliárdos Patriot se jó mindenre.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
NASAMS nékem rendkivűl szimpatikus rendszer,mert igen rugalmas.Lényegében bármilyen rakéta integrálható hozzá,ami önirányitott.Akár ARH,akár IR,akár a kettő egyszerre.Radar sem kötött,nem csak a Sentinel alkalmazható hozzá.Én speciel inkább a Saab Zsiráf család legkisebb tagját illeszteném közvetlenűl a rendszerhez.A család nagyobb tagjai meg támaogathatná a rendszert.Saját véleményem,és nem biztos,hogy mükszik is,de szerintem a Zsiráf 4/8A támogatásával,és a Stunner rakéta integráciojával a rvidebb lábú harcászati BMek ellen is védelmet nyujthatna.A nagyobb Zsiráfok beszerzésére amúgy is szükséges lenne.A 4A a harctéri légtérfelderités,és tüzérségi bemérő szerepet is elláthatna.8A meg "réskitöltő" távolfelderitőnek.Idézőjelben,mert tényleges háborúban a fixen telepitett gerinclokátorok nemnagyon hiszem,hogy hosszúéletűek lennének,a réskitőltők lennének az alapvető lokátorok akkor
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 322
46 049
113
https://www.armadninoviny.cz/polsko...vropskye2809c-system-protivzdusne-obrany.html

Igen, ukránokkal együtt fejlesztik a "kelet európai" NASAMS-ot. Szóval még a csilliárdos Patriot se jó mindenre.
Ez tök jó. Erről én nem tudtam.
Én nem vagyok a téma avatott szakértője, de te közép hatótávolságú légvédelmi rendszerről beszéltél.
Ha a Google Translate nem hibásan fordít csehről angolra, akkor azt mondanám, hogy ez a cikk végig SHORAD-ról beszél, ami meg a rövid hatótávolságú védelmi rendszer mozaikszava.
Az az igazság, hogy ahogy én tudom a NASAMS az rövid ÉS kicsit közép hatótávolságú rendszer. Ez elsősorban a hozzá rendelt rakétáktól (AMRAAM verzióitól) függ.
Elvileg többféle rakétát is képes kezelni, de szerintem a Raytheon (és az amerikaiak) azt preferálná, ha minden rakéta tőlük jönne. Meglátjuk!
De úgy érzem, hogy a ezek a rakétarendszerek egyre jobban hasonlítanak a patchworkre. Már az összes rendszer képes mindenféle elemet magába integrálni. Olyan, hogy tisztán egyik, vagy másik gyártó által szállított rendszer, már nem nagyon van. A gyártók is rájöttek, hogy jobb, ha egyéni igényeknek megfelelően szállítanak részelemek, mint hogy egyáltalán ne szállítsanak. Jó példa erre a MEADS, és ebből kifolyólag a TLVS.