A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

XYZ86

Member
2018. március 28.
52
78
18
Apropó, megint öltözködünk! Ez mi a? :eek:

tun-5787.jpg
Kövezzetk meg, lehet ócska ízlésem van de nekem tetszik. Föleg a sapka vagy csákó vagy mi az.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
Az most sincs csak asszimetrikus háborúkban és amióta megjelentek az IED elleni védelmi rendszerek(nem páncélzat) drsztikusan visszaestek az IED támadások
Donbaszban azért használnak IED-eket, mutatva, hogy nincs többé szimmetrikus vagy asszimetrikus háború, csak háború van, amiben már minden van! Ráadásul Szíriában ott tanul a fél orosz hadsereg! Szándékosan nem akartam a hibrid jelzőt használni.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 927
18 395
113
És akkor minek fejlesztették a Komondort? Pont az MRAP kategória volt ahol van (volt?) saját fejlesztés

Próbáljunk már tisztázni egy alapvető tényt. A Komonodort nem a Honvédség maga, nem a Honvédség kérésére fejlesztette ki a cég, aki megalkotta. Saját elgondolásból, hogy készít egy bázisjárművet, a saját vegyi sugár felderítő eszközeinek. Ez az alaphelyzet szerintem a Komondorral. Aztán készítettek még pár protót, más felszereltséggel. Ennyi. Ebből a Honvédség szerintem semmit nem kért. Nem is érdeklődik, hisz fegyverhordozó platformot a mai napog nem tudtak felmutatni. Amennyiben később Fehárvárra kell is vegyi sugár felderítő jármű, akkor is max egy tucat vagy annyi sem ebből az eszközből, honvédségi szinten, szerintem. Ráadásul kisipari módon készül, feltehetően komoly logisztikai gondokkal majd a későbbi felhasználók számára. Szerintem zsákutca. Jobban járt volna a cég, ha jó hírű eszközeinek, egy szintén jó hírű alapjárművet vásárol és arra építkezik.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 236
14 085
113
Oké, de egy humvee-t ha megnézel, ott is műanyag a beltér. Egy üléstömés is az...ezzel nem tusz mit kezdeni. De ha egy ilyen ég, ott mindegy mi vesz körül, mert mi is jól égünk. Oskosh?


Persze. De ahol nem muszáj oda nem tennék. Az ülésbe persze kell. De nem tudom ezeknek a huzata mennyire bírja a hőt.
Nem csak arra gondolok amikor már bent nyaldossák a lángok az arcát a harcosoknak.
Hanem hogy a külseje ég. Esetleg egy borulás után.
Az ekkor megolvadó műanyag elfolyhat, rá az emberre. Mérgesgázokat képez.
Persze ha van egy hatékony tűzoltórendszer akkor az oks.
Bár a múltkor láttam egy rallys balesetet. Ahol baszhatták a beindított tűzoltórendszert. Porrá égett az R5.

Az ülésekre visszatérve én ezekkel soha nem voltam megelégedve.
Értem, hogy egy land cruiser vagy egy g merci ülése nem repeszállós faszikra van kitalálva.
De mintha a humvee,maxpro,cougar tervezésénél sem vették volna figyelembe.
Azt meg végképp nem, hogy esetleg van seggzsákod vagy camelbackod. Így ezekben nem igazán komfortos az utazás.

A török csodát meg meg tudom hová akarják beilleszteni a hadrendbe. Külszolgálaton kívűl én max a rendészeknél,tűzszerészeknél látom értelmét egy mrap-nak.
Az nms-t meg valami könnyű alegységnél. Ha jó a terepjáróképessége.
A promóvideóknak nem hiszek.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 347
46 150
113
Egy körbesétálós videó az új földi eszközökről (nem saját, a youtube ajánlotta az előbb)

A videón látszik is, hogy az NMS meg a Jelcin nyitott ajtajain, hogy ezeken már rajta van a pótpáncél.
Az NMS-esen kívülről vannak rögzítve a lemezek, a Jelcinen, meg belülről, és az nekem nem holmi hagyományos acélnak tűnik (mármint a Jelcinen), hanem valami kompozitnak (vastag fekete tömbök). Érdekes, hogy nem minden elem van felrakva. A zsanér felőli oldalról hiányoztak a panelek. Ott látszik, ahol a vezető ülés lőréstakaróinak zárómechanizmusa majd 10cm-rel beljebb van emelve, mint indokolható lenne.
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
Persze. De ahol nem muszáj oda nem tennék. Az ülésbe persze kell. De nem tudom ezeknek a huzata mennyire bírja a hőt.
Nem csak arra gondolok amikor már bent nyaldossák a lángok az arcát a harcosoknak.
Hanem hogy a külseje ég. Esetleg egy borulás után.
Az ekkor megolvadó műanyag elfolyhat, rá az emberre. Mérgesgázokat képez.
Persze ha van egy hatékony tűzoltórendszer akkor az oks.
Bár a múltkor láttam egy rallys balesetet. Ahol baszhatták a beindított tűzoltórendszert. Porrá égett az R5.
Én annak idején azt tanultam hogy a müanyagoknak kettő fajtája van, hőre lágyuló és a hőre keményedő.;)
 
  • Tetszik
Reactions: honved

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 255
76 808
113
Donbaszban azért használnak IED-eket, mutatva, hogy nincs többé szimmetrikus vagy asszimetrikus háború, csak háború van, amiben már minden van! Ráadásul Szíriában ott tanul a fél orosz hadsereg! Szándékosan nem akartam a hibrid jelzőt használni.

Arra amennyit Donbasszban használnak IED-t használtak minden konvencionális háborúban.Semmi új nincs abban,hogy konvolyokat robbantanak fel valamilyen robbanóanyaggal.Az újdonság az volt,hogy erre alapozták a tálibok a harcászatukat.Egész egyszerűen semmi másból nem álltak minthogy IED-ket robbantottak meg lövöldöztek utána egy keveset.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 764
65 055
113
Apropó, megint öltözködünk! Ez mi a? :eek:

tun-5787.jpg
Az uj tarsasagi egyenruha. :) Vegre megerkezett.


Amugy dr Gavay Gyorgy neven van fenn egy doktori ertekezesben szo a neten ezekrol a torok vasakrol a neten, csak telon nem tudom megnezni.
Az egyik kepen70 fokos emelkedot meg 40 fokos oldal dolesszoget, 90 centis arkot es 90 centis vizet adnak meg az NMS hatarertekeinek...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 347
46 150
113
Apropó, megint öltözködünk! Ez mi a? :eek:

tun-5787.jpg
Ez így, ezeken a bábukon elég gyatrán néz ki. Sajnos egy órával a zárás előtt érkezve a technikai részleg privilégiumot élvezett, de erről olvastam és megnéztem volna.
Így kívülről/lépről nagyon műszálasnak tűnik. A barna alapon barna sujtás, meg... Lehet hogy megnéznék fegyverzeti színű zsinórozással is (nem biztos, hogy úgy a jobb, csak megnézném). Fegyverzeti színű bojtokat meg nem is értem.. Ha pedig ez a sujtásos design marad, akkor hova kerülnek a kitüntetések? A hátára? :p:D

De az igazi meglepetés, hogy nem bocskai a kalap. Ezek szerint a bocskainak reszeltek?:oops:
Mert ha a díszelgő ruhán ez van, akkor ezt követni fogja a gyakorló és a köznapi is, nem?
Én mondjuk szerettem a bocskait, és ebből a 48-as honvédkalapból nem tudom elképzelni a gyakorló sapkát, ha még a köznapi sima liba is...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 130
119 495
113
Az uj tarsasagi egyenruha. :) Vegre megerkezett.


Amugy dr Gavay Gyorgy neven van fenn egy doktori ertekezesben szo a neten ezekrol a torok vasakrol a neten, csak telon nem tudom megnezni.
Az egyik kepen70 fokos emelkedot meg 40 fokos oldal dolesszoget, 90 centis arkot es 90 centis vizet adnak meg az NMS hatarertekeinek...
Gyerekek nem kell befosni ez a köztársasági őrség új ruhája.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 130
119 495
113
Ez így, ezeken a bábukon elég gyatrán néz ki. Sajnos egy órával a zárás előtt érkezve a technikai részleg privilégiumot élvezett, de erről olvastam és megnéztem volna.
Így kívülről/lépről nagyon műszálasnak tűnik. A barna alapon barna sujtás, meg... Lehet hogy megnéznék fegyverzeti színű zsinórozással is (nem biztos, hogy úgy a jobb, csak megnézném). Fegyverzeti színű bojtokat meg nem is értem.. Ha pedig ez a sujtásos design marad, akkor hova kerülnek a kitüntetések? A hátára? :p:D

De az igazi meglepetés, hogy nem bocskai a kalap. Ezek szerint a bocskainak reszeltek?:oops:
Mert ha a díszelgő ruhán ez van, akkor ezt követni fogja a gyakorló és a köznapi is, nem?
Én mondjuk szerettem a bocskait, és ebből a 48-as honvédkalapból nem tudom elképzelni a gyakorló sapkát, ha még a köznapi sima liba is...
A bocskai örök és elpusztíthatatlan megmondta Tibi Atya...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 764
65 055
113
Ez a terv az új díszegyenruhára(le akarják váltani a köznapit és a társaságit is).Sokkal jobb és magyarosabb mint a mostani!
Jujj ebbe beletrafaltam. :) De amugy tenyleg inkabb ez, es sosem ertettem minek a koznapi meg kulon a tarsalgasi mikor mar 15 eve is vagy 100000 ft volt egynek az ara es sosem hordja senki gyakorlatilag. Azert az M1861 mintaju kardot ne felejtsek el hozza.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Próbáljunk már tisztázni egy alapvető tényt. A Komonodort nem a Honvédség maga, nem a Honvédség kérésére fejlesztette ki a cég, aki megalkotta. Saját elgondolásból, hogy készít egy bázisjárművet, a saját vegyi sugár felderítő eszközeinek. Ez az alaphelyzet szerintem a Komondorral. Aztán készítettek még pár protót, más felszereltséggel. Ennyi. Ebből a Honvédség szerintem semmit nem kért. Nem is érdeklődik, hisz fegyverhordozó platformot a mai napog nem tudtak felmutatni. Amennyiben később Fehárvárra kell is vegyi sugár felderítő jármű, akkor is max egy tucat vagy annyi sem ebből az eszközből, honvédségi szinten, szerintem. Ráadásul kisipari módon készül, feltehetően komoly logisztikai gondokkal majd a későbbi felhasználók számára. Szerintem zsákutca. Jobban járt volna a cég, ha jó hírű eszközeinek, egy szintén jó hírű alapjárművet vásárol és arra építkezik.
Nem sírom vissza a Komondort, de ezt a Török vasat is tök feleslegesnek érzem.
- nálunk nincs semmiféle IED vagy akna veszély ergó a masszív páncéllemezekből hegesztett doboz utas és vezető tér meg a V alváz felesleges…
- 14 tonna 4 kerékre elosztva...ez is u.úgy el fog süllyedni az erdőkertesi homokban mint a Komondor
(persze ha veszne mellé sok Belarusz traktort ami kiráncigálja őket akkor megértem)

Azt elfogadom hogy pl. egy parancsnoki járműnek bírnia kell pl. a közelben becsapódó tüzérségi gránátok repeszeit de ha olyat akarsz amelyiknek terepen is tutira kell mozognia akkor annak láncosnak kell lennie.

Ha meg valami magasabb parancsnok aki nem megy terepre annak meg elég egy sima 6x6 os Rába H18.240-es a VZF felépítménnyel.
...szerintem
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 927
18 395
113
Nem sírom vissza a Komondort, de ezt a Török vasat is tök feleslegesnek érzem

Majd megtudjuk mire kell. Nem biztos hogy felesleges, mert ez a kategória eddig nem igazán volt. Viszont több féle fwegyvwerzettel is kérhető, ha jól néztem.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 130
119 495
113
Nem sírom vissza a Komondort, de ezt a Török vasat is tök feleslegesnek érzem.
- nálunk nincs semmiféle IED vagy akna veszély ergó a masszív páncéllemezekből hegesztett doboz utas és vezető tér meg a V alváz felesleges…
- 14 tonna 4 kerékre elosztva...ez is u.úgy el fog süllyedni az erdőkertesi homokban mint a Komondor
(persze ha veszne mellé sok Belarusz traktort ami kiráncigálja őket akkor megértem)

Azt elfogadom hogy pl. egy parancsnoki járműnek bírnia kell pl. a közelben becsapódó tüzérségi gránátok repeszeit de ha olyat akarsz amelyiknek terepen is tutira kell mozognia akkor annak láncosnak kell lennie.

Ha meg valami magasabb parancsnok aki nem megy terepre annak meg elég egy sima 6x6 os Rába H18.240-es a VZF felépítménnyel.
...szerintem
szerinted.