Filmek és sorozatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Úristen, ezt a Zs kategóriás Döner Ádám Star Wars török klónt megtaláltam YouTube-on. Ez valami kegyetlen.

Teljesen összekuszált történet, ami nyomokban hasonlít az eredtire, egy török faszi sisakban hadovál miközben random vetítik a Star Wars űrcsatáit a háttérben. Van benne kung fu, kardozás, varázslat, megy alatta az Indiana Jones filmzenéje, mert az volt kéznél. Díszlet és kosztüm csak módjával, egyszer a főhős megver egy majmot (Csubakka?), aztán kínozzák, ami úgy néz ki hogy egy 80-as évekbeli rendőrségi sziréna villog a háttérben miközben egy régi fajta telefonzsinórt rág nagyon, mert.

Saját felősségre

A leírás alapján nagyon ígéretes!
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Van vagy öt "ticking clock" egymás után, és egyre viccesebb, amikor valaki drámai hangon bejelenti, hogy "már csak x időnk van hátra". Az egész olyan, mintha egy gamer írta volna: küldetés, óraindítás, lootolás, akció, könnyek - és ez ismétlődik végig. De a kislány beszéde pl. ütős volt.
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 608
8 797
113
Nyugtass meg, hogy semmiféle műszaki / természettudományos ferdítés nincs benne.
Ezt nem tudom száz százalékosan garantálni. Én nem találtam benne eddig két rész után, de lehet,hogy attól még van. Olvastam már róla olyan kritikát amiben azért szidják a sorozatot, hogy túlerőlteti a történelmi hitelességet, és túlzottan szájbarágósan mond el bizonyos dolgokat. Például azt kifogásolta a kritikus, hogy miért volt benne egy olyan jelenet, amiben egy tudós elmagyarázza egy politikusnak a maghasadás folyamatát. Az ilyenek a kritikus szerint lassítják a sorozatot... Szerintem meg baromi hasznos. Én javaslom, hogy nézd meg, engem két rész után nagyon megfogott.
 
M

molnibalage

Guest
Ezt nem tudom száz százalékosan garantálni. Én nem találtam benne eddig két rész után, de lehet,hogy attól még van. Olvastam már róla olyan kritikát amiben azért szidják a sorozatot, hogy túlerőlteti a történelmi hitelességet, és túlzottan szájbarágósan mond el bizonyos dolgokat. Például azt kifogásolta a kritikus, hogy miért volt benne egy olyan jelenet, amiben egy tudós elmagyarázza egy politikusnak a maghasadás folyamatát. Az ilyenek a kritikus szerint lassítják a sorozatot... Szerintem meg baromi hasznos. Én javaslom, hogy nézd meg, engem két rész után nagyon megfogott.
Mindenki oda és vissza van tőle ezért kérdeztem. Csak aki ismer, az tudja, hogy kevésé dolog bőszít jobban, mint amikor ezen a téren hülyeségeket terjesztenek. Sor fog kerülni rá.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 353
46 158
113
Mindenki oda és vissza van tőle ezért kérdeztem. Csak aki ismer, az tudja, hogy kevésé dolog bőszít jobban, mint amikor ezen a téren hülyeségeket terjesztenek. Sor fog kerülni rá.
Nagyon kíváncsi leszek rá, hogy hogyan fogod átértékelni a véleményedet a paksi elhasznált fűtőelemek problémájával kapcsolatban.... ;):rolleyes:
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 809
7 186
113
Nyugtass meg, hogy semmiféle műszaki / természettudományos ferdítés nincs benne.

Eddig semmi feltűnő hülyeség nem volt, viszont volt apró részletekre odafigyelés, autentikus tárgyak és eszközök sokasága, különösen szép fényképezés és kiváló karakterszínészek. Összességében igen kellemes csalódás.
Kattints ide: https://yesmovies.to/movie/chernobyl-season-1-28551.html

Ezt nem tudom száz százalékosan garantálni. Én nem találtam benne eddig két rész után, de lehet,hogy attól még van. Olvastam már róla olyan kritikát amiben azért szidják a sorozatot, hogy túlerőlteti a történelmi hitelességet, és túlzottan szájbarágósan mond el bizonyos dolgokat. Például azt kifogásolta a kritikus, hogy miért volt benne egy olyan jelenet, amiben egy tudós elmagyarázza egy politikusnak a maghasadás folyamatát. Az ilyenek a kritikus szerint lassítják a sorozatot... Szerintem meg baromi hasznos. Én javaslom, hogy nézd meg, engem két rész után nagyon megfogott.
Hihetetlen, hogy egy 'kritikus' az a pártfunkcionáriusnak lebutított két fél mondatot is sokallta, ezeket a semmihez sem értő, semmilyen végzettséggel nem bíró, ostoba idiótákat ki kellene tiltani a Földről. Kevés sértőbb és megalázóbb emberi jelzőt tudok elképzelni, mint a 'filmkritikus'.
 
M

molnibalage

Guest
Na ez lesz a tuti. :D Már alig bírom kivárni...
Hallottam már erről a sorozatról, de soha nem láttam. Nem lesz fura 13 évvel öregebben látni mindenkit és úgy nézni lezárást?
Milyen jellegű a sorozat? Az ok, hogy western, de misztikus vagy milyen egyéb fő jellege van? Talán így egyszer megnézem.

Nagyon kíváncsi leszek rá, hogy hogyan fogod átértékelni a véleményedet a paksi elhasznált fűtőelemek problémájával kapcsolatban.... ;):rolleyes:
Semennyire. Mert egy elbaszott konstrukciójú erőművel történő nem üzemszerű üzem, ami fizikailag lehetetlen 40+ éves 2. gen. PWR reaktorban az hol releváns ráadásul a fűtőelem problémájánál? Sehol.
Bakker még Cseronbilnál is igaz, hogy a fűtőelem mai napig ott van az erőműben. A grafitpor szóródott szét. Azt meg visszalapátolták, ami elégett és szétterült, azzal nem tudtak mit csinálni. Csak PWR reaktorban ilyen eset nem történhet fizikailag.

Nem értem, hogy erre a kommentre mi szükség volt. Pontosan attól tartottam, hogy ilyen "zseni" kommentek lesznek majd a sorozat miatt. A szezont kevered a fazonnal.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
Hallottam már erről a sorozatról, de soha nem láttam. Nem lesz fura 13 évvel öregebben látni mindenkit és úgy nézni lezárást?
Milyen jellegű a sorozat? Az ok, hogy western, de misztikus vagy milyen egyéb fő jellege van? Talán így egyszer megnézem.

Realista, még a bazmegolás is korhű! :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 353
46 158
113
Semennyire. Mert egy elbaszott konstrukciójú erőművel történő nem üzemszerű üzem, ami fizikailag lehetetlen 40+ éves 2. gen. PWR reaktorban az hol releváns ráadásul a fűtőelem problémájánál? Sehol.
Bakker még Cseronbilnál is igaz, hogy a fűtőelem mai napig ott van az erőműben. A grafitpor szóródott szét. Azt meg visszalapátolták, ami elégett és szétterült, azzal nem tudtak mit csinálni. Csak PWR reaktorban ilyen eset nem történhet fizikailag.
A "te" típusodat pontosan be lehet azonosítani a szereplők között. Az ügyeletes pontosan ilyen racionálisan viselkedett, amikor a 3-4 kilós tömbös grafit "port" látta a saját szemével, és mégis letagadt, amit saját szemével látott
A sorozat nézése közben vegyél a kezedbe egy papírt, ceruzát, és strigulázd a "lapátolókat", majd a számokat összesítsd, és tudatosuljon benned, hogy mind halottak!
Nem értem, hogy erre a kommentre mi szükség volt. Pontosan attól tartottam, hogy ilyen "zseni" kommentek lesznek majd a sorozat miatt. A szezont kevered a fazonnal.
Tényleg "félned" kell egy sorozattól, vagy a hozzá kapcsolódó kommenttől? :rolleyes:
És a gizike, meg a gőzeke? Hja a "TAPS"-ot ki is felejtettem. :D:D:D
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 608
8 797
113
A "te" típusodat pontosan be lehet azonosítani a szereplők között. Az ügyeletes pontosan ilyen racionálisan viselkedett, amikor a 3-4 kilós tömbös grafit "port" látta a saját szemével, és mégis letagadt, amit saját szemével látott
A sorozat nézése közben vegyél a kezedbe egy papírt, ceruzát, és strigulázd a "lapátolókat", majd a számokat összesítsd, és tudatosuljon benned, hogy mind halottak!

Tényleg "félned" kell egy sorozattól, vagy a hozzá kapcsolódó kommenttől? :rolleyes:
És a gizike, meg a gőzeke? Hja a "TAPS"-ot ki is felejtettem. :D:D:D

Most azért igaza van. A Paks VVER vagyis "Vodo-Vodjanoj Energeticseszkij Reaktor" azaz vízhűtésű, vízmoderátorú energetikai reaktor. A Csernobil az pedig RBMK (Reaktor Boljsoj Máscsnosztij Kanalnij) vagyis nagy erejű, csatorna típusú reaktor. A moderátor az grafit volt benne, pontosan ezért szívták meg, továbbá azért mert az emlegetett Gyatlov ügyeletes mérnök, egy olyan kísérlet elvégzésére utasította az embereit,amire abszolút nem volt szükség, és baromi kockázatos is volt. Meg is lett az eredménye... A két reaktortípus totál más.Az RBMK-t tudomásom szerint azért erőltették, mert lehetett vele az atomfegyver gyártáshoz szükséges plutóniumot termelni. Az RBMK-nak ezen kívül meglepő, de teljesítménykihasználási szempontból van például olyan előnye, hogy nem kellett leállítani a reaktort az üzemanyagcseréhez. Ettól függetlenül azonban lassan lejár az üzemidejük, és Oroszországban is bezárják őket. Attól függetlenül, hogy a 2000-es évek közepétől kezdve végrehajtottak rajtuk több modernizációs, biztonság növelő programot. Nem lesz több RBMK. Kurszknál is épülnek már a váltásként szolgáló VVER-TOI típusú reaktorok. A VVER egy lényegesen biztosnágosabb konstrukció, mint az RBMK. Már a VVER-440 is sokkal jobb nála, a modern 1200-asok meg főleg. Ez kicsit olyan, mintha hozzádvágnának egy páncélozott Aurus Senatot, de te visszautasítanád, arra hivatkozva, hogy a például az első Moszkvicsokba nem szereltek biztonsági övet gyárilag, és akkor biztos az Aurus-ban sem lesz, és emiatt egy kis sebességű ütközésbe is belehalhatsz. Az atomenergia a legelérhetőbb és legolcsóbb, üvegházhatású gázt nem termelő, bármikor használható villamosáram termelő energia. Ami ráadásul nagy mennyiségű áramot tud termelni. Egyre több minden megy árammal, tehát a villamosenergia igény nem csökken, hanem növekszik. Ha megfelelően kezelik, akkor az atomerőmű jóval biztonságosabb,és kevésbé környezetszennyező, mint például egy szénerőmű, vagy akár egy vízerőmű. Nem az atomerőműveket kell bezárni egyik napról a másikra, és "soha többé egyet sem építeni", hanem az olyan veszélyes embereket kell bezárni, akik egy működő atomerőművön, rendkívül kockázatos kísérletek végrehajtásával akarják bizonyítani, hogy ők mekkora istencsászárok. A fűtőelemekkel kapcsolatban pedig az a helyzet, hogy az oroszok a "Proriv"(Áttörés) nevű program segítségével egyre közelebb jutnak ahhoz, hogy zárttá tegyék az üzemanyagciklust, és így már a kiégett fűtőelemekkel is jóval egyszerűbb lesz a helyzet.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
914
2 269
93
Mindenki oda és vissza van tőle ezért kérdeztem. Csak aki ismer, az tudja, hogy kevésé dolog bőszít jobban, mint amikor ezen a téren hülyeségeket terjesztenek. Sor fog kerülni rá.

Én is nézem, iszonyat jó. Sose láttad még ennyire részletesen meg igényesen bemutatva hogy mi is történt. Nincs tele hatásvadász katasztrófajelentekkel, amit kell azt azért látványosan megcsináltak, de a dráma a lényeg inkább. Mivel a szakmai részhez nem értek, csak remélni tudom hogy abba is megállja a helyét. Színvonalba messze jobb mint egy átlag mozifilm mostanában, de ez elég sok sorozattal van még így.
 
  • Tetszik
Reactions: fulcrum11

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 896
8 165
113
Most azért igaza van. A Paks VVER vagyis "Vodo-Vodjanoj Energeticseszkij Reaktor" azaz vízhűtésű, vízmoderátorú energetikai reaktor. A Csernobil az pedig RBMK (Reaktor Boljsoj Máscsnosztij Kanalnij) vagyis nagy erejű, csatorna típusú reaktor. A moderátor az grafit volt benne, pontosan ezért szívták meg, továbbá azért mert az emlegetett Gyatlov ügyeletes mérnök, egy olyan kísérlet elvégzésére utasította az embereit,amire abszolút nem volt szükség, és baromi kockázatos is volt. Meg is lett az eredménye... A két reaktortípus totál más.Az RBMK-t tudomásom szerint azért erőltették, mert lehetett vele az atomfegyver gyártáshoz szükséges plutóniumot termelni. Az RBMK-nak ezen kívül meglepő, de teljesítménykihasználási szempontból van például olyan előnye, hogy nem kellett leállítani a reaktort az üzemanyagcseréhez. Ettól függetlenül azonban lassan lejár az üzemidejük, és Oroszországban is bezárják őket. Attól függetlenül, hogy a 2000-es évek közepétől kezdve végrehajtottak rajtuk több modernizációs, biztonság növelő programot. Nem lesz több RBMK. Kurszknál is épülnek már a váltásként szolgáló VVER-TOI típusú reaktorok. A VVER egy lényegesen biztosnágosabb konstrukció, mint az RBMK. Már a VVER-440 is sokkal jobb nála, a modern 1200-asok meg főleg. Ez kicsit olyan, mintha hozzádvágnának egy páncélozott Aurus Senatot, de te visszautasítanád, arra hivatkozva, hogy a például az első Moszkvicsokba nem szereltek biztonsági övet gyárilag, és akkor biztos az Aurus-ban sem lesz, és emiatt egy kis sebességű ütközésbe is belehalhatsz. Az atomenergia a legelérhetőbb és legolcsóbb, üvegházhatású gázt nem termelő, bármikor használható villamosáram termelő energia. Ami ráadásul nagy mennyiségű áramot tud termelni. Egyre több minden megy árammal, tehát a villamosenergia igény nem csökken, hanem növekszik. Ha megfelelően kezelik, akkor az atomerőmű jóval biztonságosabb,és kevésbé környezetszennyező, mint például egy szénerőmű, vagy akár egy vízerőmű. Nem az atomerőműveket kell bezárni egyik napról a másikra, és "soha többé egyet sem építeni", hanem az olyan veszélyes embereket kell bezárni, akik egy működő atomerőművön, rendkívül kockázatos kísérletek végrehajtásával akarják bizonyítani, hogy ők mekkora istencsászárok. A fűtőelemekkel kapcsolatban pedig az a helyzet, hogy az oroszok a "Proriv"(Áttörés) nevű program segítségével egyre közelebb jutnak ahhoz, hogy zárttá tegyék az üzemanyagciklust, és így már a kiégett fűtőelemekkel is jóval egyszerűbb lesz a helyzet.

Ugy gondolom leírható, hogy Csernobilért nagyon áttételes rendszerben az Egyesült Államok is felelős volt. Az amcsik már a szovjetek előtt kísérleteztek RBMK típussal, azaz grafitos reaktrorral. Tudták, amit az oroszok nem, hogy a grafit nagyon hátrányos tulajdonsága (az éghetőség mellett) az, hogy korántsem egyenletesen lehet adja le a hőmérsékletét, hektikusan maradhatnak forró pontok benne. Minél több érzékelőt építenek bele annál biztonságosabban lehet látni, a hőmérséklet alakulását, de a gyors teljesítményváltoztatások komoly problémát jelentenek benne. Az USA ezért is hagyta abban ezt a típusú reaktorkísérletek, és választott már utat. A vízhűtésű jóval nagyobb helyigényű, lassabban lehet a teljesítményt emelni, csökkenteni (persze SRAM-ot lehet, ott is csinálni, csak abban tönkremegy a reaktor.. A vízhűtés helyett a kisebb méretű reaktorokban pld. nitrogénhűtést alkalmaznak stb.
Nem vagyok nukleáris mérnök.. remélem érthetően írtam le.
 
M

molnibalage

Guest
Ugy gondolom leírható, hogy Csernobilért nagyon áttételes rendszerben az Egyesült Államok is felelős volt.
Eddig olvastam. Tovább felesleges. Maga az alapfelvetés is nettó hülyeség. Semmilyen rendszerben nem felelős. A szovjetek is ismertek másféle reaktorokat, de az ő döntésük volt az RBMK. Senki nem tartott pisztolyt a fejükhöz.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 479
113
Eddig olvastam. Tovább felesleges. Maga az alapfelvetés is nettó hülyeség. Semmilyen rendszerben nem felelős. A szovjetek is ismertek másféle reaktorokat, de az ő döntésük volt az RBMK. Senki nem tartott pisztolyt a fejükhöz.
A szovjet tudósok már a 70es évek elején tisztában voltak azzal, hogy az alacsony teljesítményen járatott rbmk reaktorok veszélyesek a felszaporodó reaktormérgek miatt. Ezt azonban a szokásos interdivizionális titkolózás miatt nem reklámozták, egyrészt mivel várhatóan nem volt jellemző a reaktorok alacsony teljesítményen való járatása, másrészt ez a szükségesnél negativabb megítélés alá hozta volna az olcsó és könnyen építhető rbmk reaktorokat.
Az csak urban legend, hogy az amcsik által elhallgatott információ miatt nem tudtak a Xe alapú reaktormérgek felszaporodásáról. Ebben a témában már a hatvanas években volt publikus tanulmány nyugaton.
Sajnos ebben a pillanatban túl részeg vagyok ahhoz hogy ezt linkelhető formában megkeressem, de mindenkit arra biztatok, hogy, kis célzott Google-is kutatással keresse meg. A mostani HBO sorozat rakat szar, ha valaki kicsit hitelesebb kommersz ábrázolásra vágyik akkor annak ajánlom a Csernobili csata c. elnagyolt valamit, de a legjobb lenne, ha a NAÜ ezzel kapcsolatos nyilvános iratait tanulmányozná.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Most azért igaza van. A Paks VVER vagyis "Vodo-Vodjanoj Energeticseszkij Reaktor" azaz vízhűtésű, vízmoderátorú energetikai reaktor. A Csernobil az pedig RBMK (Reaktor Boljsoj Máscsnosztij Kanalnij) vagyis nagy erejű, csatorna típusú reaktor. A moderátor az grafit volt benne, pontosan ezért szívták meg, továbbá azért mert az emlegetett Gyatlov ügyeletes mérnök, egy olyan kísérlet elvégzésére utasította az embereit,amire abszolút nem volt szükség, és baromi kockázatos is volt. Meg is lett az eredménye... A két reaktortípus totál más.Az RBMK-t tudomásom szerint azért erőltették, mert lehetett vele az atomfegyver gyártáshoz szükséges plutóniumot termelni. Az RBMK-nak ezen kívül meglepő, de teljesítménykihasználási szempontból van például olyan előnye, hogy nem kellett leállítani a reaktort az üzemanyagcseréhez. Ettól függetlenül azonban lassan lejár az üzemidejük, és Oroszországban is bezárják őket. Attól függetlenül, hogy a 2000-es évek közepétől kezdve végrehajtottak rajtuk több modernizációs, biztonság növelő programot. Nem lesz több RBMK. Kurszknál is épülnek már a váltásként szolgáló VVER-TOI típusú reaktorok. A VVER egy lényegesen biztosnágosabb konstrukció, mint az RBMK. Már a VVER-440 is sokkal jobb nála, a modern 1200-asok meg főleg. Ez kicsit olyan, mintha hozzádvágnának egy páncélozott Aurus Senatot, de te visszautasítanád, arra hivatkozva, hogy a például az első Moszkvicsokba nem szereltek biztonsági övet gyárilag, és akkor biztos az Aurus-ban sem lesz, és emiatt egy kis sebességű ütközésbe is belehalhatsz. Az atomenergia a legelérhetőbb és legolcsóbb, üvegházhatású gázt nem termelő, bármikor használható villamosáram termelő energia. Ami ráadásul nagy mennyiségű áramot tud termelni. Egyre több minden megy árammal, tehát a villamosenergia igény nem csökken, hanem növekszik. Ha megfelelően kezelik, akkor az atomerőmű jóval biztonságosabb,és kevésbé környezetszennyező, mint például egy szénerőmű, vagy akár egy vízerőmű. Nem az atomerőműveket kell bezárni egyik napról a másikra, és "soha többé egyet sem építeni", hanem az olyan veszélyes embereket kell bezárni, akik egy működő atomerőművön, rendkívül kockázatos kísérletek végrehajtásával akarják bizonyítani, hogy ők mekkora istencsászárok. A fűtőelemekkel kapcsolatban pedig az a helyzet, hogy az oroszok a "Proriv"(Áttörés) nevű program segítségével egyre közelebb jutnak ahhoz, hogy zárttá tegyék az üzemanyagciklust, és így már a kiégett fűtőelemekkel is jóval egyszerűbb lesz a helyzet.
Mi lenne ez a "zárt üzemanyag ciklus"?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 353
46 158
113
Most azért igaza van. A Paks VVER vagyis "Vodo-Vodjanoj Energeticseszkij Reaktor" azaz vízhűtésű, vízmoderátorú energetikai reaktor. A Csernobil az pedig RBMK (Reaktor Boljsoj Máscsnosztij Kanalnij) vagyis nagy erejű, csatorna típusú reaktor. A moderátor az grafit volt benne, pontosan ezért szívták meg, továbbá azért mert az emlegetett Gyatlov ügyeletes mérnök, egy olyan kísérlet elvégzésére utasította az embereit,amire abszolút nem volt szükség, és baromi kockázatos is volt. Meg is lett az eredménye... A két reaktortípus totál más.Az RBMK-t tudomásom szerint azért erőltették, mert lehetett vele az atomfegyver gyártáshoz szükséges plutóniumot termelni. Az RBMK-nak ezen kívül meglepő, de teljesítménykihasználási szempontból van például olyan előnye, hogy nem kellett leállítani a reaktort az üzemanyagcseréhez. Ettól függetlenül azonban lassan lejár az üzemidejük, és Oroszországban is bezárják őket. Attól függetlenül, hogy a 2000-es évek közepétől kezdve végrehajtottak rajtuk több modernizációs, biztonság növelő programot. Nem lesz több RBMK. Kurszknál is épülnek már a váltásként szolgáló VVER-TOI típusú reaktorok. A VVER egy lényegesen biztosnágosabb konstrukció, mint az RBMK. Már a VVER-440 is sokkal jobb nála, a modern 1200-asok meg főleg. Ez kicsit olyan, mintha hozzádvágnának egy páncélozott Aurus Senatot, de te visszautasítanád, arra hivatkozva, hogy a például az első Moszkvicsokba nem szereltek biztonsági övet gyárilag, és akkor biztos az Aurus-ban sem lesz, és emiatt egy kis sebességű ütközésbe is belehalhatsz. Az atomenergia a legelérhetőbb és legolcsóbb, üvegházhatású gázt nem termelő, bármikor használható villamosáram termelő energia. Ami ráadásul nagy mennyiségű áramot tud termelni. Egyre több minden megy árammal, tehát a villamosenergia igény nem csökken, hanem növekszik. Ha megfelelően kezelik, akkor az atomerőmű jóval biztonságosabb,és kevésbé környezetszennyező, mint például egy szénerőmű, vagy akár egy vízerőmű. Nem az atomerőműveket kell bezárni egyik napról a másikra, és "soha többé egyet sem építeni", hanem az olyan veszélyes embereket kell bezárni, akik egy működő atomerőművön, rendkívül kockázatos kísérletek végrehajtásával akarják bizonyítani, hogy ők mekkora istencsászárok. A fűtőelemekkel kapcsolatban pedig az a helyzet, hogy az oroszok a "Proriv"(Áttörés) nevű program segítségével egyre közelebb jutnak ahhoz, hogy zárttá tegyék az üzemanyagciklust, és így már a kiégett fűtőelemekkel is jóval egyszerűbb lesz a helyzet.
Köszönjük szépen, hogy ilyen részletesen megtartottad székfoglalódat a VVER kontra RBMK blokkok felépítésének témájában. Csak semmi értelme nem volt.
A gond azzal van, hogy molni véleményem szerint az atomenergia felkent pápájának képzeli magát, és a korábbi vitánk alapján elmondható, hogy minden más típusú erőművet beszántana.
Ha bárhol meghallja a megújuló energia kifejezést, akkor leveri a hidegragya, és előkapja "lángoló pallosát" és szokásos modoros(talan) stílusában leolt mindenkit.
Amikor, múltkor meg mertem jegyezni - amellett, hogy szerintem az atomerőmű egy szükséges rossz -, hogy vajon nem kellett volna Paks 2.-re való heves rábólintás előtt először elgondolkodni alaposabban a kiégett fűtőelemek problémáján, akkor olyan tirádát kaptam a fejemre a "villamosenergia" topicban, hogy a vége a kitiltásom lett. (az úgy kezdődött, hogy visszaütöttem, tanárbácsi)
Ott jött elő, hogy tulajdonképpen egy hülye vagyok, hogy ezzel a témával foglalkozom, és hogy ezzel a cirka 60-70 év alatt összegyűlő 5000 (!!!) tonna elhasznált fűtőelemmel nem kell foglalkozni. Ezek kezelése bagatel tétel (pedig nem), és semmi köze nincs az ezzel felmerülő költségnek a Paks 1-2 által megtermelt áram árához.
Eljutottunk odáig, hogy ott páran ahhoz hasonlították ezen fűtőelemek veszélyességét, mint amikor a napelem panelek életciklusa végén fel kell dolgozni őket hulladékként. :eek::D

Ezért nagyon fontos, hogy készült egy ilyen sorozat, hogy a lehető leghitelesebben megismertessék a világgal azt, hogy a mi van akkor, amikor elszabadul a fostenger.
És oda kell állni kétkezi melósként és el kell kezdeni lapátolni a súlyosan rádióaktív grafittömböket, mert ha nem lesz senki, aki megcsinálja, akkor lehet, hogy egy fél kontinens lehúzhatja a rolót. És hogy mennyire nem mindegy, hogy azon a lapáton tulajdonképpen darabos grafit (ami még nem is a fűtőelem) van vagy esetleg zúzott PV panel, mert előbbi esetében már csak egy fél óráig lesz kezed. De sokáig nem fogsz tudni ezen merengeni, mert már semmi nem fog zavarni, amikor a következő fél órában szépen lassan sugárban hányod ki a belső szerveidet.
Ezzel együtt ezzel a kommentjével pl. egyet tudok érteni:
Eddig olvastam. Tovább felesleges. Maga az alapfelvetés is nettó hülyeség. Semmilyen rendszerben nem felelős. A szovjetek is ismertek másféle reaktorokat, de az ő döntésük volt az RBMK. Senki nem tartott pisztolyt a fejükhöz.
De azt is látni kell, hogy a Csernobili erőmű katasztrófájához ordas nagy véletlenek együttállása is kellett. Ezzel a sorozat az első 2 részben nem foglalkozott, és szerintem nem is fog, mert láthatóan nem azt vizsgálja, hogy ki volt a felelős magáért a balesetért, hanem hogy azért ki volt a felelős, hogy drasztikusan sokkal több embert érintetett az ügy (értsd: közvetlenül, vagy közvetve a halálához vezetett), mint amennyit kellett volna. Mert ha azonnal evakuációt rendelnek el, vagy nem próbálja a SZU államgépezete napokig titkolni az ügyet, és az érintett területeken elkezdik a jód kiosztását, egészen más lett volna a nagyságrendje a katasztrófának. Pedig csak egyetlen 1 felelős embernek kellett volna a belső pánikot félretéve rájönni, hogy EZT NEM LEHET ELTITKOLNI. Mint ahogy pillanatok alatt le is vonta az egész nyugati világ a helyes következtetést, amint a műszereik jelezték a szennyező felhő megérkeztét.
És szerintem az sem bűn, ha egy állam (pl. a mostani Németország) olyan végkövetkeztetésre jut, hogy neki nem fér bele az elveibe, hogy elvárja bármelyik állampolgárától, hogy HA beüt a hibahatáron túli valószínűség, és nukleáris baleset történik, hogy az életét áldozva "lapátolja" a sugárzó anyagot.
Így inkább fizetnek 5-10x többet a kWh-kért, csak ne kelljen ilyen döntést meghozniuk. Mert ha ott a "grafitpor" akkor azt valakinek kutya kötelessége ellapátolni!
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 809
7 186
113
A szovjet tudósok már a 70es évek elején tisztában voltak azzal, hogy az alacsony teljesítményen járatott rbmk reaktorok veszélyesek a felszaporodó reaktormérgek miatt. Ezt azonban a szokásos interdivizionális titkolózás miatt nem reklámozták, egyrészt mivel várhatóan nem volt jellemző a reaktorok alacsony teljesítményen való járatása, másrészt ez a szükségesnél negativabb megítélés alá hozta volna az olcsó és könnyen építhető rbmk reaktorokat.
Az csak urban legend, hogy az amcsik által elhallgatott információ miatt nem tudtak a Xe alapú reaktormérgek felszaporodásáról. Ebben a témában már a hatvanas években volt publikus tanulmány nyugaton.
Sajnos ebben a pillanatban túl részeg vagyok ahhoz hogy ezt linkelhető formában megkeressem, de mindenkit arra biztatok, hogy, kis célzott Google-is kutatással keresse meg. A mostani HBO sorozat rakat szar, ha valaki kicsit hitelesebb kommersz ábrázolásra vágyik akkor annak ajánlom a Csernobili csata c. elnagyolt valamit, de a legjobb lenne, ha a NAÜ ezzel kapcsolatos nyilvános iratait tanulmányozná.

A Battle of Chernobyl tényleg jó, de keverjük a Gizikét a gőzekével, az egyik egy dokumentumfilm, a másik pedig egy korhű játékfilm.
Az RBMK szerkezet több gyermekbetegséggel küzdött és az üzemeltetési szabályzat sem tiltotta egyértelműen a reaktor 700 MW alatti működtetését, illetve nyilván súlyos személyi felelősség is felmerül, de a katasztrófa közvetlen oka mégis a konstrukció két, egymást erősítő, akkor kevéssé ismert tranziens jelensége. A vízzel moderált és hűtött reaktoroknál ha a közeg túlhevül vagy csökken a nyomása és gőzbuborékok képződnek benne az lassítja a reakciót, hiszen a gőz kevésbé fékezi a neutronokat mint a víz, így a gyors neutronok kevésbé képesek reakcióra. A rendszer önszabályozó. Az RBMK azonban grafitmoderátoros. A neutronok akkor sem gyorsulnak fel jelentősen ha időközben lassan elforr a hűtővíz, hiszen ott a sok grafit, az nem megy sehova. Ezáltal a rendszer különösen érzékeny a hűtőközeg összetételére és instabil alacsony teljesítményű tartományokban. Ha a reakció megszalad, nem tehetsz mást mint benyomod a szabályzórudakat. Csakhogy ez egy tervezési hiba miatt RBMK reaktor esetén ilyen kritikus tartományban már problémás, mivel a bór-karbid rudak alsó része grafit, ami ahogy elkezd behatolni a reaktorba nemcsak tovább lassítja a neutronokat hanem vizet is kiszorít, ami addig legalább valamennyire elnyelte őket. BUMM. Persze ilyen normális üzemben soha nem fordulhat elő, ehhez az is kell, hogy kikapcsolják a biztonsági rendszert és elkezdjék manuális vezérléssel leállítani a hűtőszivattyúkat és kihúzgálni a szabályzórudakat, az idióták.