KC-390 / C-390 Millenium (Embraer, Brazília)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Még annyit hozzáteszek, hogy a KC-390- ben elképesztő nagy lehetőségek vannak. Különösen így, hogy a Boeing beszállt. Ugyanakkor ez nagyjából törvényszerű is volt.
A Lockheed és a Boeing olyan elmérgesedő harcba került bele az elmúlt években, évtizedekben a hazai hadiipari piacon, hogy törvényszerű volt, hogy az egyetlen potens közepes szállító platformot be fogja húzni a Boeing, ami versenytársa lehet az évtizedek óta egyeduralkodó C-130-asnak. még ha nem is sikerült neki tökéletesen bekebeleznie az Embraer-t.
Az USA is lassan eljut oda, hogy nagy mennyiségben pótolnia kell a Herkuleseket. Erre számít az Airbus is és lát fantáziát az A400M-ben mint lehetséges Hercules utódban. Szerintem ezért csökkentették le az A400M termelési ütemét, mert az eddigi megrendelésekből még 70-80 darabot kell leszállítania amit a csökkentett termeléssel (évi 10-11 darab) minimum 7-8-10 évig kitolhatnak. Várhatóan ez alatt több országban is döntésre kell vinni az ilyen irányú beszerzéseket.
Ad egy komoly pikáns felhangot az ügynek, hogy a KC-390-es jelenleg az Airbus hajtóművével repül, így viszont ha a Boeing vagy rá lesz hagyatkozva a polgári repülésben a Lockheedhez hasonló ellenfelére, vagy esetleg az amerikai piacra egy átszámozott/nevezett verzióval készül, amit már a "saját" hajtóművével fog felszerelni.
És, hogy mi lesz az opció erre az amerikai beszerzésre?
Ugyebár az Embraer/Boeing KC-390 a saját turbofan hajtóművével, az Airbus az A400M-mel, és esetlegesen a Lockheed a C-130-as továbbfejlesztett verziójával.
Viszont adná magát még egy opció, ami szigorúan az én agyszüleményem:
Ha a Lockheed azt mondja, hogy a C-130-cal már nem biztos, hogy van esélye egy ilyen tenderen, akkor vagy drasztikusan fejleszt a Herkulesen (pl. megveszi az A400 hajtóműveit), esetleg teljesen új modellt fejleszt, vagy - és ami nem biztos, hogy sci-fi - egyszerűen összeáll az Airbus-szal, és az A400M-et elkezdi saját név alatt gyártani.
Miért lenne ennek értelme?
- A C-130 már egy nagyon régi konstrukció, nem tudom, hogy meddig lehet még pimpelni, mennyit bír a szerkezete (szerintem a C130J-30 már valahol a teteje lehet), és nagyon fontos, hogy van-e benne annyi fejlesztési potenciál, ami megérné azt a horror pénzt ami ahhoz kellene, hogy fejlesszék
- Az Airbus ugyan versenytársa a Lockheednak az A400M-mel, de ez nem olyan jellegű, mint amit a Boeinggel "ápol" (gondoljunk itt a JSF projectre, vagy a CH-53K-Chenook legújjabb versenygésére, stb.).
- Mindkét cégnek jelentős tapasztalatai vannak multinacionális moduláris gyártásban a repülőgépiparban (F-35, A400M, ), és úgy általában is a védelmi iparban több nemzetközi együttműködést visznek. (MEADS rendszerek, Falcon rendszer, C-145M).
- Az Airbusnak mindenképpen kellene egy amerikai partner, mert a most beinduló protekcionális megközelítésben nem biztos hogy bármilyen esélye.
- A Lockheednek viszont nem kellene dollármilliárdokat belefeccölnie egy új típus fejlesztésébe.
Eszméletlen vágyvezérelt gondolkodást látok arra, ami még a kudarcot is magyarázni próbálja puszta feltevésekkel.
 
K

kamm

Guest
A februari repulesi teszteken a CHT (rakterben elhelyezett tartaly) utantoltesi minositest szerezte meg, ezzel kozelebb kerult ahhoz, hogy atfogo legi utantoltesre alkalmas tanker minositese legyen: "Airbus has completed the certification flight tests for the A400M Cargo Hold Tanks (CHT) refuelling unit in partnership with the Spanish Air Force Test Centre (CLAEX). The latest development takes the company closer to the full certification of the aircraft for air-to-air refuelling operations as a tanker. "
 
K

kamm

Guest
Eszméletlen vágyvezérelt gondolkodást látok arra, ami még a kudarcot is magyarázni próbálja puszta feltevésekkel.

Szerintem ezt pont neked nem kellene firtatni: kb 15x elmondtuk mar, hogy miert rendeltek ideiglenesen par Super Herculest, de egyszeruen keptelen vagy felfogni, a tobbi folyamatos dezinformaciorol mar nem is beszelve. (Jo reszuk lathoatoan nem veletlen "tevedes", pl az ujra es ujra elovett hamis allitasokat a gepek visszamondasarol, hiaba vilagos a nemzetkozi sajto, a hatalmas csusztatasrol F-15 ugyben, mikozben minden angol nyelvu media szinten vilagosan leirta, hogy az F-35 ocsmanyul elszallt ara es foleg koltsegei miatt rendeltek helyette F-15X-et bizonyos egyszerubb feladatokra inkabb stb stb.)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 437
113
Eszméletlen vágyvezérelt gondolkodást látok arra, ami még a kudarcot is magyarázni próbálja puszta feltevésekkel.
Milyen "vágyvezérelt"?
Mi közöm (értsd előnyöm származna) egyik vagy másik itt felsorolt cég sikerében, vagy kudarcában?
Hogyan lehet kudarcot magyarázni feltevésekkel?
Az A400M még bőven nem lezárt projekt, akkor milyen kudarcról beszélsz?
Különben tényleg érdekelne, hogy milyen alternatívákat képzelsz el az 5-10 éven belül kiöregedő amerikai C-130-as flotta leváltására.
Ugyebár az oroszoktól nem vehetnek. A C-17-es gyártást beszántották, és behintették sóval. Az amerikai kormány viszont nem a magyar. Ott 1 jelöltre nem írnak ki tendert. De még a C-130, KC-390-es páros is elég karcsú. Pláne, hogy most cserélik le az APC-iket meg a HUMWEE-kat, és nem könnyebb típusokra? Elég lesz a 19 vagy a 32 tonna?
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74
K

kamm

Guest
Milyen "vágyvezérelt"?
Mi közöm (értsd előnyöm származna) egyik vagy másik itt felsorolt cég sikerében, vagy kudarcában?
Hogyan lehet kudarcot magyarázni feltevésekkel?
Az A400M még bőven nem lezárt projekt, akkor milyen kudarcról beszélsz?
Különben tényleg érdekelne, hogy milyen alternatívákat képzelsz el az 5-10 éven belül kiöregedő amerikai C-130-as flotta leváltására.
Ugyebár az oroszoktól nem vehetnek. A C-17-es gyártást beszántották, és behintették sóval. Az amerikai kormány viszont nem a magyar. Ott 1 jelöltre nem írnak ki tendert. De még a C-130, KC-390-es páros is elég karcsú. Pláne, hogy most cserélik le az APC-iket meg a HUMWEE-kat, és nem könnyebb típusokra? Elég lesz a 19 vagy a 32 tonna?

Turelmes tipus vagy, mondtak mar? ;)
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Mindkét gép (KC-390 ls A400M) "karrierje" most kezdődik, nem kell messzemenő dolgokba belemenni. A Herkules attól, hogy egy régi tervezésre épül még nem öreg gép. Azért nehéz hozzá hasonlót mondani, úgy, hogy szerintem még most sem érte el a fejleszthetőségének végső határát. Csak a követelmények változnak mindig a kor kihívásainak megfelelően.
Én a KC-ban egy "Gripen-t" látok, ami jobb mint 2 másik hasonló, de nem ugyanolyan értékű mint néhány másik nagyobb. Olyan kis légierő svájci bicskája.
Az A400M meg egy tök más kategória, ami lehet beint majd a már kiforrott de kiöregedő elődöknek.
Az idő megmutatja majd, ...és egy dolog mi mit képzelünk magunk elé ék felségjellel, a gazdasági lehetőségek és a politikai széljárás úgy is letesz majd valamit az asztalra. Azon izguljunk inkább, hogy az eredmény a katonai igényeinket is messzemenően kielégítse majd. ;)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Vegigmentunk ezen mar parszor tobb helyen, ne haragudj, de nem irom le 10x is, hogy egyelore koze nincs a Boeingnek ehhez a gephez, hat meg a civil gepeknek (ha mar 'egyedi tipusu' barmi, akkor az a KC-390, amibol egyelore egy sincs a levegoben, nem mas), avagy hogy az Atlasbol bizony 70-80 van uzemben jopar eve mar, szerte Europaban stb.

Az A400M hajtóművére értettem az egyedi típust. Csak ezen az egy gépen használják és 4 darabot gépenként. Ez azért eléggé megdobja az üzemeltetési költséget.

Raadasul a H225M mindkettonel olcsobb volt (az NH szerintem majdnem ketszar annyiba kerul?).

Lehet tudni a pontos árat a H225M esetén?

A Blackhawk szerintem egy oreg cucc, cirka 10 ev es elkezdik levaltani; amugy meg nem CAS szerepre kerestunk helikoptereket, hanem medium-lift es SAR celra; a kisebb H145M a sokkal modernebb fegyverzetevel szerintem sokkal alkalmasabb lesz tamogatasra.

Hogy öreg lenne a Blackhawk? Talán igen, de akkor a Mi-8/17-esek is öregek, pedig sokan azok beszerzését favorizálták.
Így, a H145M-mel együtt persze, hogy jobb választás a H225M a Blackhawk-nál. De volt idő, amikor csak egyetlen típus (AW139M) beszerzése került szóba. Na annál jobb lett volna a Blackhawk. Meg akkor is reális lehetőség lett volna, ha sem harci, sem könnyű többcélú helikoptert nem veszünk/vettünk volna, hanem csak egyetlen szállítótípust.

Ad egy komoly pikáns felhangot az ügynek, hogy a KC-390-es jelenleg az Airbus hajtóművével repül, így viszont ha a Boeing vagy rá lesz hagyatkozva a polgári repülésben a Lockheedhez hasonló ellenfelére, vagy esetleg az amerikai piacra egy átszámozott/nevezett verzióval készül, amit már a "saját" hajtóművével fog felszerelni.

Nincs olyan, hogy "Airbus-hajtómű", mint ahogy "Boeing-hajtómű" sincs. A KC-390-es IAE V2500-as hajtóműveit az International Aero Engines nevű cég gyártja, aminek a tulajdonosai a Pratt&Whitney, az MTU és a Japanese Aero Engines Corporation nevű japán konzorcium. Ennek a hajtóműnek méretben és teljesítményben kb. egyetlen riválisa a CFM56, amit a CFM International nevű cég gyárt, amely pedig a General Electric és a Safran közös tulajdona.
A repülőgépgyártók pedig szabadon eldönthetik, hogy a kettő közül melyik hajtóművet szeretnék használni.

A KC-390-esen pedig maradna a V2500-as hajtómű még abban az esetben is, ha a Boeing teljesen felvásárolná az Embraer-t. Semmi értelme nem lenne lecserélni egy másik típusra.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 217
4 568
113
Szerintem ezt pont neked nem kellene firtatni: kb 15x elmondtuk mar, hogy miert rendeltek ideiglenesen par Super Herculest, de egyszeruen keptelen vagy felfogni, a tobbi folyamatos dezinformaciorol mar nem is beszelve. (Jo reszuk lathoatoan nem veletlen "tevedes", pl az ujra es ujra elovett hamis allitasokat a gepek visszamondasarol, hiaba vilagos a nemzetkozi sajto, a hatalmas csusztatasrol F-15 ugyben, mikozben minden angol nyelvu media szinten vilagosan leirta, hogy az F-35 ocsmanyul elszallt ara es foleg koltsegei miatt rendeltek helyette F-15X-et bizonyos egyszerubb feladatokra inkabb stb stb.)
Azért ez inkább Boeing-lobbi sikernek látszik.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 437
113
Azért ez inkább Boeing-lobbi sikernek látszik.
Ha nem lenne gond az F-35-tel, akkor milyen esélye lenne a Boeing lobbinak? Ugyan ez a helyzet a CH-53K-val is!
Nem véletlenül került elő az hogy a Navy már nyíltan bírálta az egész JSF programot. És ebből tanulva "kizárta", hogy bármiben is közösködjenek a későbbiekben az Armyval. Más felhasználási környezet, más igények. Az a helyzet, hogy külön külön is tudnak olyan mennyiségű megrendelést prezentáni, ami 1-1 típust sikeresé tehet. A túl sok igénynek való megfelelés viszont olyan hátrányokkal (késések, nem tervezett költségek, alkatrészhiányok, stb.) jár, amit kompenzál egy esetleges kezdeti magasabb ár.
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 332
2 414
113
Ha nem lenne gond az F-35-tel, akkor milyen esélye lenne a Boeing lobbinak? Ugyan ez a helyzet a CH-53K-val is!
Nem véletlenül került elő az hogy a Navy már nyíltan bírálta az egész JSF programot. És ebből tanulva "kizárta", hogy bármiben is közösködjenek a későbbiekben az Armyval. Más felhasználási környezet, más igények. Az a helyzet, hogy külön külön is tudnak olyan mennyiségű megrendelést prezentáni, ami 1-1 típust sikeresé tehet. A túl sok igénynek való megfelelés viszont olyan hátrányokkal (késések, nem tervezett költségek, alkatrészhiányok, stb.) jár, amit kompenzál egy esetleges kezdeti magasabb ár.

Azért 1-2 dologra szeretném felhívni a figyelmedet:
- az F-15X az nem dedikáltan az F 35 oldal ági pótlása, hanem a most üzemelő 200db F 15C-D és a 200db F 15E 21. századi modifikációja
- a fentiekből következően nem lopakodók kiváltása a cél, hanem az USA honi légvédelmében az F 22 mellé 4++ generációs támogatás, illetve az F 15E utódjaként bazi nagy mennyiségű fegyverzettel ( 10 + tona) olyan körzetekben és távolságban csapás mérés, ahol a lopakodás nem alap követelmény (második hullámok pld-ul)
- az F 15X verziókra a jelenleg kalkulált ár meghaladja az F 35A verzió mostani 80 misijét......
Innentől 1-2 dologban sántít amit írsz......
 
K

kamm

Guest
Ez a Lockheed magyarazkodasa, mar megbocsass. Egyreszt az F-35 pontosan azert Joint Strike Fighter, mert ezzel akartak levaltani a sok kulonbozo tipust. Masreszt egyaltalan nem dragabb, hanem olcsobb, sot, a Lockheed hirtelen le is engedte az arait valaszul (nem csoda, a 44 ezer dollaros orankenti repulesi ktg oruletesen magas, duplaja-triplaja lehet az F-15-enek.)
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Ha nem lenne gond az F-35-tel, akkor milyen esélye lenne a Boeing lobbinak? Ugyan ez a helyzet a CH-53K-val is!
Nem véletlenül került elő az hogy a Navy már nyíltan bírálta az egész JSF programot. És ebből tanulva "kizárta", hogy bármiben is közösködjenek a későbbiekben az Armyval. Más felhasználási környezet, más igények. Az a helyzet, hogy külön külön is tudnak olyan mennyiségű megrendelést prezentáni, ami 1-1 típust sikeresé tehet. A túl sok igénynek való megfelelés viszont olyan hátrányokkal (késések, nem tervezett költségek, alkatrészhiányok, stb.) jár, amit kompenzál egy esetleges kezdeti magasabb ár.

Ott sántít a dolog, hogy a NAVY, de leginkább a U.S. Terror, izé Marine Corps marhaságai nyomorították meg a Lightningot. Eredetileg egy lopakodósított F-16 lett volna.
 
K

kamm

Guest
Ott sántít a dolog, hogy a NAVY, de leginkább a U.S. Terror, izé Marine Corps marhaságai nyomorították meg a Lightningot. Eredetileg egy lopakodósított F-16 lett volna.

Nem ok akartak, hanem a Pentagon. A USN vidaman szabatott volna maganak egy ujabb, stealthy Super Hornetet es elelt volna vele - a Navynek tobb repulogepe van, mint a USAF-nak, ne feledd. :)