A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Koszonom, pontosan igy van. Sehol egy szo BM-ek lepukkantasarol. Valszeg a bio, vegyi, sugar elharitasra is rafekszenek.
Elolvastad a mondatot?
  • "a tömegpusztító fegyverek és ballisztikus rakéták elterjedésével járó hatások saját lehetőségeinknek megfelelő ellensúlyozásáról."
  • Ballisztikus rakéták elterjedésével járó hatások ellensúlyozásáról.
  • Az elterjedésével járó hatások ellensúlyozásáról.
Kérdés: hogyan ellensúlyozod a ballisztikus rakéták elterjedését?
Vegyvédelmi ruhával?
...gondold át még 1x
Nem a bevetésük következményeiről van szó hanem az elterjedésükkel járó hatásokról. Azaz valakinek van BM valakinek meg nincs. És mit csináljon az akinek nincs.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
T

Törölt tag 467

Guest
Elolvastam. Sokfelekeppen lehet erteni, de nekem a lenyeg az benne, hogy NEM szol ABM rendszerrol.
 

kiskrumpli

Well-Known Member
2017. szeptember 29.
628
2 644
93
Te valami mást olvashattál, mert ez a cikk így kezdődik: "...hétfőn megnyitott Zalaegerszeg határárán egy tesztkomplexum, amit a legnagyobb autógyártók is irigyelhetnek tőlünk."
Biztos ez verte ki nálad a biztosítékot:"A 2017-ben meghirdetett, és annak idején jelentős visszhangot kiváltó nemzeti lőtérprogram első és második ütemében összesen 107 Honvédelmi Sportközpont felépítéséről határozott a kormány, ezek közül tizenhatot még 2018-ban kellett volna csatasorba állítani az önkéntes honvédelem szolgálatában. Csakhogy ismeretlen okból annyira megcsúszott a projekt, hogy eddig még csak egy árva alapkövet sem sikerült letenni, hiába minősítették nemzetgazdasági szempontból is kiemelt jelentőségűvé az ügyet." Valóban ocsmány, hogy egy ilyen előremutató (?) programot szabotál a kormány.
Megvagy! Szóval te vagy a szerző, kis fikamaki! :)
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Elolvastam. Sokfelekeppen lehet erteni, de nekem a lenyeg az benne, hogy NEM szol ABM rendszerrol.
Szerintem meg nem lehet sokféleképpen érteni. Valóban nem mondták ki, hogy igen, ABM rendszerről van szó, de azt sem, hogy nem az lesz.
Mondanám, hogy jelenthetné ez az erre specializált radarok - előrejelző rendszerek beszerzését is, de szerintem elég nagy hülyeség lenne, hogy drága ilyen techbe vernénk a pénzt csak azért a "pillanatért", hogy elsők közt vegyük észre a világvégét, de ne tudjunk visszalőni...szóval...,majd idővel kiderül.
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
@Szittya februári kommentjeit csak úgy itt hagyom.;) Lehet azóta változtak a dolgok, de el lehet gondolkodni.

"Mar soszegeztem az elejen :) azt hogy mijen legvedelmi rendszert veszunk mar reg el van dontve /a bejelentes elott allunk./ az amiktol objektum/terulet vedelemre veszunk tovabbi valamit... De ezt is nyilatkozzak es nyilatkoztak csak sokan tobbet akarnak belelatni. /es igen a tervezett mar regota kivalasztott rendszernek is lessz koze amerikahoz./ ahogy valoszinuleg azamiktol beszerzett rendszernek is.!/ nemegy rendszer lessz beszerezve."

Amiről most megy a tárgyalás az az amit az amik ajánlottak, de ezen kívül van már egy fix.
Itt a többi komment is ezek alapján tessék találgatni.;)

"Annyit mondok hogy van ami mar biztos /ami bejelenrtes elott all./ es van ami bizonytalan /amit az amik mostajanlottak.../hogy ez csupan objektumvedelem lessz /pl stingerek automata alvanyon 8 db./vagy valami komolyabb ami balisztikus raketak elfogasara is alkalmas/ azon mullik hogy a mar fixalt rendszerhez /lehet e ballisztikus raketak elleni vedelmet kerni vagy sem./... :) jol meg mondtam hogy nem mondtam semmitsem :) /nem ismerem a legvedelmi rendszerek parametereit sajna. Igy en is csak tippelek hogy most mi is hogy is lessz /vegulis sok minden keresztbe letthuzva...vagy nem.../ de valami az biztos...

Mondtak igazabol mindent kis-kozepes-anti ballisztikus- teljes orszagot lefedo - objektum vedelmi :) /ami fix nem egy rendszerrol van szo./azt tudom hogy amit terveztek az is kotodik usa hoz + ez a latogatassal meg valami bekerul az melle /mert az nem eleg./hogy ez most milyen kategoria lessz szerintem meg csak most dontenek rolla.../ egy biztos nem az a kategoria lessz ami mar fix. /esaztudtommal a kis-kozepes./"
 
T

Törölt tag 467

Guest
Szerintem meg nem lehet sokféleképpen érteni. Valóban nem mondták ki, hogy igen, ABM rendszerről van szó, de azt sem, hogy nem az lesz.
Mondanám, hogy jelenthetné ez az erre specializált radarok - előrejelző rendszerek beszerzését is, de szerintem elég nagy hülyeség lenne, hogy drága ilyen techbe vernénk a pénzt csak azért a "pillanatért", hogy elsők közt vegyük észre a világvégét, de ne tudjunk visszalőni...szóval...,majd idővel kiderül.
En nem szeretem az ertelmezeseket, megmondom oszinten. Ugy velem, ezzel masok is igy vannak, akiknek a szavait allandoan ertelmezik.
A kovetkezo hangzott el Szijjartotol, Benkotol (Nemeth Szilard kihagyhato). Kozepes hatotavolsagu legvedelmi raketakomplexum, a hozza szukseges raketak es radarok. Ezeket mondtak ok.
Azt, hogy raketavedelmi rendszer csak ujsagirok, kulonosen, hogy ABM mar inkabb csak kommentelok.
Nekem primer forrasok alapjan ez a nyilvanvalo.
 
  • Tetszik
Reactions: Király Fika
K

kamm

Guest
Koszonom, pontosan igy van. Sehol egy szo BM-ek lepukkantasarol. Valszeg a bio, vegyi, sugar elharitasra is rafekszenek.

Huh? Konkretan oda van irva az ABM kepesseg meglete 2026-ra, ennel vilagosabban nem is lehetne fogalmazni.
Mellesleg vagy Orban vagy Benko Orbanra utalva kitert ra egy korabbi, talan februar-marciusi interjuban ill cikkben, szinte konkretan emlite a ballisztikus elharito kepesseget.
 
T

Törölt tag 467

Guest
Meg valamit. A fentiek nem zarjak ki, hogy akar aegis cirkalot rendelnek a Balatonra. A Leo is sokaknak meglepetes volt. Csak azt allitom, hogy senki nem beszelt hivatalosan raketavedelemrol.
 
T

Törölt tag 467

Guest
Huh? Konkretan oda van irva az ABM kepesseg meglete 2026-ra, ennel vilagosabban nem is lehetne fogalmazni.
Mellesleg vagy Orban vagy Benko Orbanra utalva kitert ra egy korabbi, talan februar-marciusi interjuban ill cikkben, szinte konkretan emlite a ballisztikus elharito kepesseget.
Nincs odairva. Hatasok ellensulyozasa van odairva.
En nem lattam/hallottam azt a nyilatkozatot. De szivesen megneznem.
 
K

kamm

Guest
Nincs odairva. Hatasok ellensulyozasa van odairva.

De, az magyarul bizony pontosan azt jelenti, hogy vedelmi rendszert vesznek ellene.

En nem lattam/hallottam azt a nyilatkozatot. De szivesen megneznem.

Elolvastam. Sokfelekeppen lehet erteni, de nekem a lenyeg az benne, hogy NEM szol ABM rendszerrol.

Gyors kerdes: nem voltal gyerekkorban diszgrafiaval diagnosztizalva? Nem akarlak bantani, azert kerdezem (ti nem ismerlek, szamodra lehet normalis az ertelmezesi zavar, hogy nem erted a mondat lenyeget.)
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
De, az magyarul bizony pontosan azt jelenti, hogy vedelmi rendszert vesznek ellene.

Amit remélem úgy hívnak hogy M270 + ATACMS + betonbunker. Már ki lett itt tárgyalva hogy 800k-s ATACMS-re hasonló vagy jóval drágább rakétával lövöldözni hülyeség. Ha meg az oroszok támadnak akkor már tök mindegy mit veszünk.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 467
T

Törölt tag 467

Guest
De, az magyarul bizony pontosan azt jelenti, hogy vedelmi rendszert vesznek ellene.

Gyors kerdes: nem voltal gyerekkorban diszgrafiaval diagnosztizalva? Nem akarlak bantani, azert kerdezem (ti nem ismerlek, szamodra lehet normalis az ertelmezesi zavar, hogy nem erted a mondat lenyeget.)
Úgy látom, kénytelen vagyok letenni a telefont, és billentyűzethez ülni.
Utolsó kérdésedre: hehe, aranyos vagy.
Vegyük szigorúan. A mondat: "Mindezekből kifolyólag azonban azt is észben kell tartanunk, hogy a honvédségnek 2026-ra nem csupán a hagyományos hadviselésre kell képesnek lennie; felkészültnek kell lennünk a katonai jellegű fenyegetések és katonai kihívások minden formájára, legyen szó akár a hibrid fenyegetések elleni hatékony fellépésről, a kiberhadviselésről vagy a tömegpusztító fegyverek és ballisztikus rakéták elterjedésével járó hatások saját lehetőségeinknek megfelelő ellensúlyozásáról."
Te ezt rakétavédelmi rendszernek értelmezed. Ez a leírtak egyféle értelmezése. Lehet a kolléga által említett bunker, lehet felderítés, lehet hasonló eszköz, amivel agyonvágod kilövés előtt, és akkor még nem merítettem ki a kézenfekvő értelmezések egyharmadát sem, ha már értelmezni támad kedved.
Én meg utálom az értelmezéseket, de ha már értelmezni akarsz, örülök, hogy ki van emelve az idézetben az és. Ahogy előadod magad, biztos vagyok benne, hogy te is ötös voltál matekból, szóval biztos tanultad a logikai kapukat is.
A lényegre visszatérve. Ez ebben a kiadványban igen benne van. Lehet értelmezgetni, engem ez egyáltalán nem izgat.
De tényszerűen nem hangzott el döntéshozó/-előkészítő szájából az, hogy rakétavédelem a légvédelem kapcsán. Ez a helyzet.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba
T

Törölt tag 467

Guest
Amit remélem úgy hívnak hogy M270 + ATACMS + betonbunker. Már ki lett itt tárgyalva hogy 800k-s ATACMS-re hasonló vagy jóval drágább rakétával lövöldözni hülyeség. Ha meg az oroszok támadnak akkor már tök mindegy mit veszünk.
Én még ezen felül szeretném, ha MEADS vagy SampT is lenne a csomagban.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 357
113
Amit remélem úgy hívnak hogy M270 + ATACMS + betonbunker. Már ki lett itt tárgyalva hogy 800k-s ATACMS-re hasonló vagy jóval drágább rakétával lövöldözni hülyeség. Ha meg az oroszok támadnak akkor már tök mindegy mit veszünk.
a 270-el nekem csak annyi a bajom hogy öreg meg szerintem már nincs is gyártásban , amúgy szerintem is kéne a rakétás egység a tüzéreknek
Én még ezen felül szeretném, ha MEADS vagy SampT is lenne a csomagban.
1 csomagban ezt nem fogod megkapni
Tudom, hogy a Wiki nem komoly forrás és lehet, hogy már volt is, de van valakinek erről infója?

200 Puma tényként leírva


https://hu.m.wikipedia.org/wiki/A_Magyar_Honvédség_fegyverzete
igen volt már , kibeszéltük hogy odaírjuk hogy 10 atombombánk is van
Nincs odairva. Hatasok ellensulyozasa van odairva.
En nem lattam/hallottam azt a nyilatkozatot. De szivesen megneznem.
az IFV tenderhez sincs oda hogy páncélozottnak kell lennie mégis egyértelmű , fenntartom a tényt hogy tévedsz de csak abban hogy nem ABM képességű technika fog érkezni először illetve sokan abbak is hogy milyen struktúrában működik most és milyenben fog az arrabona
Úgy látom, kénytelen vagyok letenni a telefont, és billentyűzethez ülni.
Utolsó kérdésedre: hehe, aranyos vagy.
Vegyük szigorúan. A mondat: "Mindezekből kifolyólag azonban azt is észben kell tartanunk, hogy a honvédségnek 2026-ra nem csupán a hagyományos hadviselésre kell képesnek lennie; felkészültnek kell lennünk a katonai jellegű fenyegetések és katonai kihívások minden formájára, legyen szó akár a hibrid fenyegetések elleni hatékony fellépésről, a kiberhadviselésről vagy a tömegpusztító fegyverek és ballisztikus rakéták elterjedésével járó hatások saját lehetőségeinknek megfelelő ellensúlyozásáról."
Te ezt rakétavédelmi rendszernek értelmezed. Ez a leírtak egyféle értelmezése. Lehet a kolléga által említett bunker, lehet felderítés, lehet hasonló eszköz, amivel agyonvágod kilövés előtt, és akkor még nem merítettem ki a kézenfekvő értelmezések egyharmadát sem, ha már értelmezni támad kedved.
Én meg utálom az értelmezéseket, de ha már értelmezni akarsz, örülök, hogy ki van emelve az idézetben az és. Ahogy előadod magad, biztos vagyok benne, hogy te is ötös voltál matekból, szóval biztos tanultad a logikai kapukat is.
A lényegre visszatérve. Ez ebben a kiadványban igen benne van. Lehet értelmezgetni, engem ez egyáltalán nem izgat.
De tényszerűen nem hangzott el döntéshozó/-előkészítő szájából az, hogy rakétavédelem a légvédelem kapcsán. Ez a helyzet.
figyelj , tényleg nem bántásból , de Te nézni/megfigyelni szeretnéd azt a rakétát ami feléd jön vagy azért csak le is lőnéd valamikor? A "betonbunker" ötlet okés de csak kiemelt létesítmények esetén , vagy majd Pest fölé építünk egy bunkert? "Felderítés" , igen ez is nagyon fontos de az imént leírtam már hogy nézni és tudni nagyon kevés ha jön az a rakéta. "Agyonvágod kilövés előtt" , ez a legaranyosabb, ezt hogy gondolod? valami hiper-szuper lézer fegyverrel vagy diverzáns csoportokkal vagy lopakodó gépekkel? nézd , nem véletlen hogy a világban a rakéta "elfogására" koncentrálnak mert pl ha a ruszkikat nézzük , ha kiakarnának lőni egy rakétát akkor kilőnének , nincs elég erőforrás ahhoz hogy megelőzd a rakéta kilövését , ezért fontos a felderítés mellett az "interception" -elfogása a rakétának TEHÁT magyarul , tudni kell hogy jön és LE KELL tudni lőni és ezt fent is tudják ám, igazad van abban hogy NEM hangzott el és ha el is hangzott valami ezzel kapcsolatban azt többféle képen lehet értelmezni de hála égnek az látszik (bár a török vasakból kiindulva nem de ezt most tegyük félre) az eddigi beszerzésekből hogy a politikai akarat és a tényleges szükség nagyjából egyensúlyban van ( Jó nyilván könnyű most venni bármit amikor kb mindent cserélni kell és ezt politikailag ki lehet használni de értitek mire gondolok , Leo2 - világ egyik legjobb harckocsija , PzH2000 úgyszint világszínvonalú , Cseh fegyverek , új ruházat-még akkor is ha kevés van még - stb stb (és mi jön még ez után ;) )
Most az van hogy biza el kell vernünk sok pénzt a hadseregre mert Trump azt mondta meg a NATO , ha beakarunk nyalni nagyon az amiknak akkor a lgévédelem az egyik legjobb szekció mert mindegy mit veszel , kurva drága kb

Szóóóval én még mindig azt mondom hogy jegeljük a NASAMS témát és nézzük meg milyen technika van ABM képességgel amit meg is tudunk kapni:)
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
T

Törölt tag 467

Guest
a 270-el nekem csak annyi a bajom hogy öreg meg szerintem már nincs is gyártásban , amúgy szerintem is kéne a rakétás egység a tüzéreknek

1 csomagban ezt nem fogod megkapni

igen volt már , kibeszéltük hogy odaírjuk hogy 10 atombombánk is van

az IFV tenderhez sincs oda hogy páncélozottnak kell lennie mégis egyértelmű , fenntartom a tényt hogy tévedsz de csak abban hogy nem ABM képességű technika fog érkezni először illetve sokan abbak is hogy milyen struktúrában működik most és milyenben fog az arrabona

figyelj , tényleg nem bántásból , de Te nézni/megfigyelni szeretnéd azt a rakétát ami feléd jön vagy azért csak le is lőnéd valamikor? A "betonbunker" ötlet okés de csak kiemelt létesítmények esetén , vagy majd Pest fölé építünk egy bunkert? "Felderítés" , igen ez is nagyon fontos de az imént leírtam már hogy nézni és tudni nagyon kevés ha jön az a rakéta. "Agyonvágod kilövés előtt" , ez a legaranyosabb, ezt hogy gondolod? valami hiper-szuper lézer fegyverrel vagy diverzáns csoportokkal vagy lopakodó gépekkel? nézd , nem véletlen hogy a világban a rakéta "elfogására" koncentrálnak mert pl ha a ruszkikat nézzük , ha kiakarnának lőni egy rakétát akkor kilőnének , nincs elég erőforrás ahhoz hogy megelőzd a rakéta kilövését , ezért fontos a felderítés mellett az "interception" -elfogása a rakétának TEHÁT magyarul , tudni kell hogy jön és LE KELL tudni lőni és ezt fent is tudják ám, igazad van abban hogy NEM hangzott el és ha el is hangzott valami ezzel kapcsolatban azt többféle képen lehet értelmezni de hála égnek az látszik (bár a török vasakból kiindulva nem de ezt most tegyük félre) az eddigi beszerzésekből hogy a politikai akarat és a tényleges szükség nagyjából egyensúlyban van ( Jó nyilván könnyű most venni bármit amikor kb mindent cserélni kell és ezt politikailag ki lehet használni de értitek mire gondolok , Leo2 - világ egyik legjobb harckocsija , PzH2000 úgyszint világszínvonalú , Cseh fegyverek , új ruházat-még akkor is ha kevés van még - stb stb (és mi jön még ez után ;) )
Most az van hogy biza el kell vernünk sok pénzt a hadseregre mert Trump azt mondta meg a NATO , ha beakarunk nyalni nagyon az amiknak akkor a lgévédelem az egyik legjobb szekció mert mindegy mit veszel , kurva drága kb

Szóóóval én még mindig azt mondom hogy sötétben tapogatózok , jegeljük a NASAMS témát és nézzük meg milyen technika van ABM képességgel amit meg is tudunk kapni:)

Nem hiszem el...

Srácok nem én kezdtem értelmezgetni, a bunkert sem én dobtam be (más is nyilván viccből), szóval ne fárasszuk egymást.

Az egész ott kezdődött, hogy azt állítottam, hogy nem hangzott el hivatalos oldalról, hogy NASAMS.
Utána bedobta valaki az ABM-et. Én meg állítom, hogy az sem hangzott el.
A fentieket lehet így értelmezni. Én nem óhajtok értelmezni. Állítom, hogy a légvédelmi beszerzések felmerülése óta senki hivatalosan nem beszélt rakétavédelemről, csak újságírók, és kommentelők.
Cáfold meg.
Ez az egy mondat van, amit kiemeltetek, és egyesek szerint ABM rakétákat jelent. Én meg azt mondom, hogy jelenthet ezer más dolgot.
Vagy azt mondod, hogy nem?