A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 467

Guest
Félreértések elkerülése érdekében (bár úgy látom ez teljesen veszett fejsze nyele), azt nem mondom, hogy ettől még nincs ilyen szándék. Szeretnék tisztán látni az ügyben. Ezért jó lenne, ha nem veszne el a lényeg.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 609
113
a 270-el nekem csak annyi a bajom hogy öreg meg szerintem már nincs is gyártásban , amúgy szerintem is kéne a rakétás egység a tüzéreknek
szerintem itt nem az m270 a lényeg mert az csak egy hordozó platform, atacms a lényeg azt pedig felpattintották himars-ra is, de szerintem rába is tudna fejleszteni hozzá szekeret.
 
K

kamm

Guest
Amit remélem úgy hívnak hogy M270 + ATACMS + betonbunker. Már ki lett itt tárgyalva hogy 800k-s ATACMS-re hasonló vagy jóval drágább rakétával lövöldözni hülyeség. Ha meg az oroszok támadnak akkor már tök mindegy mit veszünk.

Micsoda marhasag. :D Betonbunker mint ballisztikus vedelem? :D
Edesanyam, ne sirass...

FYI ABM interceptorral nem "lovoldoznek", hanem leginkabb utolso sansznak tartogatjak, es de, igen, az sajnos draga, raadasul Patriottal peldaul mindig kettot lonek ki, nehogy keso legyen (nalunk meg nem is igen lesz layared ballilstic defense, tehat nem is lesz mas elotte.)
Ez nem penzkerdes, hanem vedelmi kerdes: akarunk ilyet vagy bevallaljuk, hogy ballisztikus raketakkal kiuthetik a kulcsrendszereket?

Úgy látom, kénytelen vagyok letenni a telefont, és billentyűzethez ülni.
Utolsó kérdésedre: hehe, aranyos vagy.
Vegyük szigorúan. A mondat: "Mindezekből kifolyólag azonban azt is észben kell tartanunk, hogy a honvédségnek 2026-ra nem csupán a hagyományos hadviselésre kell képesnek lennie; felkészültnek kell lennünk a katonai jellegű fenyegetések és katonai kihívások minden formájára, legyen szó akár a hibrid fenyegetések elleni hatékony fellépésről, a kiberhadviselésről vagy a tömegpusztító fegyverek és ballisztikus rakéták elterjedésével járó hatások saját lehetőségeinknek megfelelő ellensúlyozásáról."
Te ezt rakétavédelmi rendszernek értelmezed. Ez a leírtak egyféle értelmezése. Lehet a kolléga által említett bunker, lehet felderítés, lehet hasonló eszköz, amivel agyonvágod kilövés előtt, és akkor még nem merítettem ki a kézenfekvő értelmezések egyharmadát sem, ha már értelmezni támad kedved.
Én meg utálom az értelmezéseket, de ha már értelmezni akarsz, örülök, hogy ki van emelve az idézetben az és. Ahogy előadod magad, biztos vagyok benne, hogy te is ötös voltál matekból, szóval biztos tanultad a logikai kapukat is.
A lényegre visszatérve. Ez ebben a kiadványban igen benne van. Lehet értelmezgetni, engem ez egyáltalán nem izgat.
De tényszerűen nem hangzott el döntéshozó/-előkészítő szájából az, hogy rakétavédelem a légvédelem kapcsán. Ez a helyzet.

Nem hiszem el...

Srácok nem én kezdtem értelmezgetni, a bunkert sem én dobtam be (más is nyilván viccből), szóval ne fárasszuk egymást.

Az egész ott kezdődött, hogy azt állítottam, hogy nem hangzott el hivatalos oldalról, hogy NASAMS.
Utána bedobta valaki az ABM-et. Én meg állítom, hogy az sem hangzott el.
A fentieket lehet így értelmezni. Én nem óhajtok értelmezni. Állítom, hogy a légvédelmi beszerzések felmerülése óta senki hivatalosan nem beszélt rakétavédelemről, csak újságírók, és kommentelők.
Cáfold meg.
Ez az egy mondat van, amit kiemeltetek, és egyesek szerint ABM rakétákat jelent. Én meg azt mondom, hogy jelenthet ezer más dolgot.
Vagy azt mondod, hogy nem?

Ez most tenyleg kezd ugy kinezni, mint valami comedy szkeccs, amit nerdekrol irtak, hogy milyen szinten nem tudnak magyarul...

Emberek, le van irva, az isten szerelmere. Ez nem logikai kapuk kerdese, hanem szovegertes ill annak lathato hianya.
 
T

Törölt tag 467

Guest
Micsoda marhasag. :D Betonbunker mint ballisztikus vedelem? :D
Edesanyam, ne sirass...

FYI ABM interceptorral nem "lovoldoznek", hanem leginkabb utolso sansznak tartogatjak, es de, igen, az sajnos draga, raadasul Patriottal peldaul mindig kettot lonek ki, nehogy keso legyen (nalunk meg nem is igen lesz layared ballilstic defense, tehat nem is lesz mas elotte.)
Ez nem penzkerdes, hanem vedelmi kerdes: akarunk ilyet vagy bevallaljuk, hogy ballisztikus raketakkal kiuthetik a kulcsrendszereket?





Ez most tenyleg kezd ugy kinezni, mint valami comedy szkeccs, amit nerdekrol irtak, hogy milyen szinten nem tudnak magyarul...

Emberek, le van irva, az isten szerelmere. Ez nem logikai kapuk kerdese, hanem szovegertes ill annak lathato hianya.

Mivel ez baromi fárasztó, csak annyit mondok, remélem igazad van. Mert szeretnék MEADS-et itthonra.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 357
113
Micsoda marhasag. :D Betonbunker mint ballisztikus vedelem? :D
Edesanyam, ne sirass...

FYI ABM interceptorral nem "lovoldoznek", hanem leginkabb utolso sansznak tartogatjak, es de, igen, az sajnos draga, raadasul Patriottal peldaul mindig kettot lonek ki, nehogy keso legyen (nalunk meg nem is igen lesz layared ballilstic defense, tehat nem is lesz mas elotte.)
Ez nem penzkerdes, hanem vedelmi kerdes: akarunk ilyet vagy bevallaljuk, hogy ballisztikus raketakkal kiuthetik a kulcsrendszereket?





Ez most tenyleg kezd ugy kinezni, mint valami comedy szkeccs, amit nerdekrol irtak, hogy milyen szinten nem tudnak magyarul...

Emberek, le van irva, az isten szerelmere. Ez nem logikai kapuk kerdese, hanem szovegertes ill annak lathato hianya.
Félreértések elkerülése érdekében (bár úgy látom ez teljesen veszett fejsze nyele), azt nem mondom, hogy ettől még nincs ilyen szándék. Szeretnék tisztán látni az ügyben. Ezért jó lenne, ha nem veszne el a lényeg.
rendben rendben , hagyjuk szerintem , kanyarodjunk vissza , akkor lényegében mi az ami Téged itt érdekel/aggaszt/ötleted ? vagy mire akartál kilyukadni akkor kanyarodjunk inkább oda vissza
szerintem itt nem az m270 a lényeg mert az csak egy hordozó platform, atacms a lényeg azt pedig felpattintották himars-ra is, de szerintem rába is tudna fejleszteni hozzá szekeret.
Nekem az is jó ,legyen úgy! tény hogy nem a platform a lényeg csak mivel azt említette a komment arra reagáltam
 
T

Törölt tag 467

Guest
rendben rendben , hagyjuk szerintem , kanyarodjunk vissza , akkor lényegében mi az ami Téged itt érdekel/aggaszt/ötleted ? vagy mire akartál kilyukadni akkor kanyarodjunk inkább oda vissza

Nekem az is jó ,legyen úgy! tény hogy nem a platform a lényeg csak mivel azt említette a komment arra reagáltam

Semmire az égvilágon nem akartam kilyukadni. Azt mondtam, hogy hivatalos kommunikációban nem hangzott el NASAMS, illetve ballisztikus rakétavédelmi rendszer. Ebből lett ez az egész...
Hogy mit szeretnék? 360 fokos igazi közepes hatótávolságú rendszert, pl. MEADS.
Normális felderítő rendszert, több sávban, réskitöltő radarokkal is. Szeretnék a KUB helyett normális csapatlégvédelmet, ami nekem teljesen jó lenne NASAMS beszerzéssel.
Szeretnék stand off fegyvereket a gripenre, meteort és vagy 9x-et, vagy Iris-T. Szóval csak légvédelem fronton is nagyon sok mindent, de holnapig sem tudnám leírni mi mindent szeretnék.
 
K

kamm

Guest
Mivel ez baromi fárasztó, csak annyit mondok, remélem igazad van. Mert szeretnék MEADS-et itthonra.

Hat, arra meg sokat kell varnod, mert az a Patriotot hivatott levaltani - meg most is csak huzakodnak a nemetek meg az amcsik, hogy megkaphatjak-e a nemetek a missile performance adatfolyamot, a Bundestag meg el sem kezdte a vitat a ~8 milliard eurora, amit kernek ra stb: https://www.defensenews.com/global/...ntimissile-program-is-about-to-face-politics/
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
Ez nem penzkerdes, hanem vedelmi kerdes: akarunk ilyet vagy bevallaljuk, hogy ballisztikus raketakkal kiuthetik a kulcsrendszereket?
Dehogyisnem pénzkérdés. Közelítsük meg inkább onnan a dolgot hogy a még beszerzére váró dolgok mennyi pénzt fognak elvinni nagyjából.

  • légvédelem - 1 milliárd
  • IFV - 1.5 milliárd
  • APC - 1.5 milliárd
  • szállítógépek + C4ISR gép + kiképzőgépek - 1 milliárd
  • 4x4, MANPAD, ATGM, MRLS - 1.5 vagy több
6-7 milliárd simán elmegy még alap dolgokra - és ezek még nagyon óvatos számok. Add ezt hozzá ahhoz amit idáig vettünk és nem sok pénz marad ABM-re meg hasonló (számunkra) hülyeségekre.
 
K

kamm

Guest
Dehogyisnem pénzkérdés. Közelítsük meg inkább onnan a dolgot hogy a még beszerzére váró dolgok mennyi pénzt fognak elvinni nagyjából.

  • légvédelem - 1 milliárd
  • IFV - 1.5 milliárd
  • APC - 1.5 milliárd
  • szállítógépek + C4ISR gép + kiképzőgépek - 1 milliárd
  • 4x4, MANPAD, ATGM, MRLS - 1.5 vagy több
6-7 milliárd simán elmegy még alap dolgokra - és ezek még nagyon óvatos számok. Add ezt hozzá ahhoz amit idáig vettünk és nem sok pénz marad ABM-re meg hasonló (számunkra) hülyeségekre.

A hirek szerint a Zrinyire - tehat NEM fenntartasra! - 3500 milliard mar biztosan elo van iranyozva a kovetkezo 5 evre, az cirka 12 milliard dollar.
A szallitoge[ek meg C4ISR soha nem lesz egymilliard dollar, az oruletes tulzas. Milyen kikepzogepek? Vettek 4 uj Zlint, mihez kellene tobb, mikor osszesen van 14 Gripenunk, koztuk ketto ketulesessel?
Ha csak a felet koltik technikara, akkor mar ki is fizettek mindent a listadrol, raadasul egy Patriot alapu air defense system sem kerulne mondjuk 1.5 milliardnal tobbe, az elejen csak keves raketaval, majd kesobb a PAAC4/SkyCeptor zsidoktol atvett verziobol joval olcsobban be lehet vasarolni hozza.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
Vettek 4 uj Zlint, mihez kellene tobb, mikor osszesen van 14 Gripenunk, koztuk ketto ketulesessel?

https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwjjsart0bTiAhVRcZoKHatxAB8QFjAAegQIABAC&url=https://honvedelem.hu/files/files/108409/zrinyi2026_190_190_7.pdf&usg=AOvVaw2iKShGhGWaJqOihLeinBY5

Mi van ha még esetleg akarnak egy adag tankot, Pzh-t estleg MRLS-t stb. ? "Apróságokról" mint katonák felszerelése nem is beszélve. Soknak tűnik az a 12 milliárd, sok is, de azért nem annyira hogy ABM-re is fussa. Ja és ha mégis maradna vegyenek az ABM árából még egy század (használt) Gripen-t, többet érne. :)
 
K

kamm

Guest
https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwjjsart0bTiAhVRcZoKHatxAB8QFjAAegQIABAC&url=https://honvedelem.hu/files/files/108409/zrinyi2026_190_190_7.pdf&usg=AOvVaw2iKShGhGWaJqOihLeinBY5

Mi van ha még esetleg akarnak egy adag tankot, Pzh-t estleg MRLS-t stb. ? "Apróságokról" mint katonák felszerelése nem is beszélve. Soknak tűnik az a 12 milliárd, sok is, de azért nem annyira hogy ABM-re is fussa. Ja és ha mégis maradna vegyenek az ABM árából még egy század (használt) Gripen-t, többet érne. :)

Rengeteg penz. Te eloiranyoztal a 6-7 milliardbol 1 milliardot air defensre, arra kb egy felmillliardot rateszel es Patriotod van.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 507
15 681
113
Ezek szerint te idáig olvastad a cikket. Kár, hogy egy fél mondat alapján mondtál ítéletet. (Bár megszokhattuk.;))
Végigolvastam...és nem ok nélkül nő a vezess.hu olvasótábora ;) Ítéletet mondtam volna?! Mesélj még :) A habituációs szokásaid pedig nem különösebben foglalkoztatnak. Mindenesetre cikinek gondolom, h egy önmagát emblematikusnak és szakértőnek gondoló autós újságíró képtelen nissan alkatrész felismerésére.

De, h ne csak off legyek:
https://honvedelem.hu/cikk/116228_nyitott_laktanya_es_nato_nap_hodmezovasarhelyen

https://m.delmagyar.hu/kepek/nyilt_napot_tartottak_a_vasarhelyi_laktanyaban/2063141/
 
  • Tetszik
Reactions: Anti

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
Rengeteg penz. Te eloiranyoztal a 6-7 milliardbol 1 milliardot air defensre, arra kb egy felmillliardot rateszel es Patriotod van.

Ja lengyelek vesznek 4.75 milliárdért Patriotot és mégis keresik hozzá a középhatótávolságút de nekünk 1.5 milliárdból minden kijönne...
 
K

kamm

Guest
Ja lengyelek vesznek 4.75 milliárdért Patriotot és mégis keresik hozzá a középhatótávolságút de nekünk 1.5 milliárdból minden kijönne...

Irrelevans, mert a lengyelek sokkal nagyobb teruletet vedenek, ok frontorszag, igy aztan egybol bevasarolnak raketakbol is, amelyek darabja 3-5 millio (!) dollar.

Jo pelda iinkabb a sved beszerzes: anno 1 milliardot iranyoztak elo 2017-ben, osszehasonlitottak a SAMP-T-t es a Patriotot, majd az utobbit rendeltek. (Az amcsik mar engedelyeztek is a rendszereladast egeszen 3.2 milliardig, ami haromszaznal is tobb (!) raketat is tartalmaz, szoval a kovetkezo 30 evben barmikor rendelhetnek raketakat a svedek. :D)
Erdekesseg, hogy a rendszert magat ~$700M korul gyartja le a Raytheon, tehat a szokasos 30-50% koruli amerikai haszonkulccsal pont 1-1.5 milliard kore jon ki a rendszerktg + ismeretlen szamu par raketa hozza: https://www.prnewswire.com/news-rel...n-contract-for-swedens-patriot-300770438.html
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
A hirek szerint a Zrinyire - tehat NEM fenntartasra! - 3500 milliard mar biztosan elo van iranyozva a kovetkezo 5 evre, az cirka 12 milliard dollar.
A szallitoge[ek meg C4ISR soha nem lesz egymilliard dollar, az oruletes tulzas. Milyen kikepzogepek? Vettek 4 uj Zlint, mihez kellene tobb, mikor osszesen van 14 Gripenunk, koztuk ketto ketulesessel?
Ha csak a felet koltik technikara, akkor mar ki is fizettek mindent a listadrol, raadasul egy Patriot alapu air defense system sem kerulne mondjuk 1.5 milliardnal tobbe, az elejen csak keves raketaval, majd kesobb a PAAC4/SkyCeptor zsidoktol atvett verziobol joval olcsobban be lehet vasarolni hozza.
A Zrínyi 2026 program 2017 elejétől 26-ig szán(t) 3500 milliárdot a fejlesztésre, szóval nem öt évvel kellene számolni, ebben már benne van az új vásárlások közül jó pár.