A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 248
113
csapatlégvédelemre nem szoktak adni olyan komoly eszközt ami ABM képességgel bír , csapatlégvédelemnem egy jó MANPADS kell , mögöttük pedig kell legyen külön egységben a komolyabb technika
Háát a NASAMS 2 mondjuk ilyen, de TLVS MEADS is. Én azt gondolom, hogy manapság a csapatlégvédelemnek már kevés a MANPADS.
Van egyáltalán olyan MANPAD, ami 10km felett tud?
Egy gravitációs bomba pl. GBU-12 már 10-12km-ről indítható, de egy siklóbomba, SDB vagy egy általános levegő-föld rakéta már ennek többszöröséről.
A kis UAV-k ellen szerintem hatástalan, meg pazarlás is. Helikopter ellen lehet még használni, de ott is az a helyzet, hogy a helikopterek újabb irányított rakétái jóval messzebbről hatásosak.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 864
12 381
113
Ezt így nem mertem leírni, ki tudja? ;)

Hát ha nem akarják nagyon túltolni akkor ettől sokkal többet nem nagyon költhetnek(ala lengyelek...), és azért legyünk őszinték ez már egy nagyon nagyon szép összeg - én személy szerint ennyire abszolút nem számítottam. Ha ez tényleg mind beszerzésekre megy akkor ebből már komoly elrettentő erőt lehet összehozni hacsak nem vesznek túlárazott f.szságokat(khm... Patriot).
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Hát ha nem akarják nagyon túltolni akkor ettől sokkal többet nem nagyon költhetnek(ala lengyelek...), és azért legyünk őszinték ez már egy nagyon nagyon szép összeg - én személy szerint ennyire abszolút nem számítottam. Ha ez tényleg mind beszerzésekre megy akkor ebből már komoly elrettentő erőt lehet összehozni hacsak nem vesznek túlárazott f.szságokat(khm... Patriot).
Nem így értettem, inkább mondjuk úgy, hogy valami 2016-os beszerzésnek számíthat, van ami még majd 2027-esnek, a költségvetés szempontjából.
 
  • Tetszik
Reactions: Anti

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Dehogyisnem pénzkérdés. Közelítsük meg inkább onnan a dolgot hogy a még beszerzére váró dolgok mennyi pénzt fognak elvinni nagyjából.

  • légvédelem - 1 milliárd
  • IFV - 1.5 milliárd
  • APC - 1.5 milliárd
  • szállítógépek + C4ISR gép + kiképzőgépek - 1 milliárd
  • 4x4, MANPAD, ATGM, MRLS - 1.5 vagy több
6-7 milliárd simán elmegy még alap dolgokra - és ezek még nagyon óvatos számok. Add ezt hozzá ahhoz amit idáig vettünk és nem sok pénz marad ABM-re meg hasonló (számunkra) hülyeségekre.
van baj látom
Háát a NASAMS 2 mondjuk ilyen, de TLVS MEADS is. Én azt gondolom, hogy manapság a csapatlégvédelemnek már kevés a MANPADS.
Van egyáltalán olyan MANPAD, ami 10km felett tud?
Egy gravitációs bomba pl. GBU-12 már 10-12km-ről indítható, de egy siklóbomba, SDB vagy egy általános levegő-föld rakéta már ennek többszöröséről.
A kis UAV-k ellen szerintem hatástalan, meg pazarlás is. Helikopter ellen lehet még használni, de ott is az a helyzet, hogy a helikopterek újabb irányított rakétái jóval messzebbről hatásosak.
most a NASAMS2-től vonatkoztassunk már el picit ,átrendeződtek tényleg a viszonyok de egy jó MANPADS-ra mindig szükség van már csak a helik ellen is ahogy írtad , komolyabbra meg ahogy írtam csak mögöttük van szükség
Rengeteg penz. Te eloiranyoztal a 6-7 milliardbol 1 milliardot air defensre, arra kb egy felmillliardot rateszel es Patriotod van.
van , tény , pontosabban ennyid van "PAC-3 Battery: $1.1 billion for radar, control systems, 4 launchers, 24 GEM-C/T & 32 PAC-3 missiles -$1.4 billion with 96 PAC-3 missiles replacing GEM-C/T." (source)
ha azt hiszitek hogy másfél milliárdból építünk majd Patriot légvédelmet akkor van egy rossz hírem... még a "hű" lengyeleket is lehúztak , minket .... hajaj
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Anti
K

kamm

Guest
van , tény , pontosabban ennyid van "PAC-3 Battery: $1.1 billion for radar, control systems, 4 launchers, 24 GEM-C/T & 32 PAC-3 missiles -$1.4 billion with 96 PAC-3 missiles replacing GEM-C/T." (source)

Ugyan mar, Fandom page? :D

ha azt hiszitek hogy másfél milliárdból építünk majd Patriot légvédelmet akkor van egy rossz hírem... még a "hű" lengyeleket is lehúztak , minket .... hajaj

Felejtsuk mar el a lengyeleket (egyreszt ordit, hogy minden beszerzesuk tularazott ergo korrupcion alapul, masreszt haromszor-otszor annyit vesznek mindenbol, mint mi valaha fogunk.)
Ott a linkelt sved peldam, szamokkal (mar amennyi nyilvanos.) Nekik 1-1.2 milliard korul megvan az alaprendszeruk, tovabbi raketakat ok is (okosan) kesobb vesznek majd hozza, "ha kell" (=amikor a PAAC4 megerkezett harmadaron.)
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Ne viccelj ha másfél milliárdból kijön egy század F-35 akkor miért ne jönne ki a Patriot? :D
kijön , leírom újra
pontosan ennyi 1,1 - 1,4 milliárdból HA az USA korrekt: PAC-3 Battery: $1.1 billion for radar, control systems, 4 launchers, 24 GEM-C/T & 32 PAC-3 missiles -$1.4 billion with 96 PAC-3 missiles replacing GEM-C/T
A légvédelem kb a legdrágább dolog , nézd csak mit műveltek a lengyelekkel (4,75 milliárd USD)
https://www.reuters.com/article/us-...ot-missile-system-facing-russia-idUSKBN1H417S
de ilyen számok is kijöttek a lengyeleknél (5,25 milliárd USD)
https://www.defence24.com/how-much-is-poland-going-to-pay-for-the-patriot-system
a svéd üzlet ( 1,15 milliárd USD)
https://nationalinterest.org/blog/b...rchasing-patriot-missile-defense-system-28157
2018 novemberi török üzlet (3.5 milliárd USD)
https://www.defensenews.com/global/...llion-patriot-missile-deal-despite-s-400-row/
Ugyan mar, Fandom page? :D
jójó értem én de néha meglepően közeli értéket tud ám adni
Fewlejtsuk mar el a lengyeleket, ott a linkelt sved peldam, szamokkal. 1-1.2 milliard korul megvan az alaprendszeruk, raketat ok is (okosan) kesobb vesznek majd hozza, "ha kell" (=amikor a PAAC4 megerkezett harmadaron.)
nézd meg a linket mit kaptak azért az 1,15 milliárdért de tudod mit kiemelem ide Neked
"The Government of Sweden has requested to buy four (4) Patriot Configuration-3+ Modernized Fire Units consisting of: four (4) AN/MPQ-65 radar sets, four (4) AN/MSQ-132 engagement control stations, nine (9) antenna mast groups, twelve (12) M903 launching stations, one hundred (100) Patriot MIM-104E Guidance Enhanced Missile-TBM (GEM-T) missiles, two hundred (200) Patriot Advanced Capabilty-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE) missiles, and four (4) Electrical Power Plants (EPP) III.”"
illetve egy kis érdekesség még a svéd üzletről (szintén a cikkben amit küldtem):
"When the State Department authorized the deal in February 2018 it placed the cost at $3.2 billion."

Nem eszik azt olyan forrón a svédeknél se ám :/ (sajnos)
 
K

kamm

Guest
A Zrínyi 2026 program 2017 elejétől 26-ig szán(t) 3500 milliárdot a fejlesztésre, szóval nem öt évvel kellene számolni, ebben már benne van az új vásárlások közül jó pár.

Persze, csak meg nincs egyik sem kifizetve, de igen, minden beleertendo, azert is szamoltam csak a felevel a teljes osszegnek (es az eddigiek nem tul dragak, szerintem a 2A7+, Pzh, helikopterek, gyakorlogepek, Falconok stb egy masik milliard korul megalltak.)
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 864
12 381
113
Persze, csak meg nincs egyik sem kifizetve, de igen, minden beleertendo, azert is szamoltam csak a felevel a teljes osszegnek (es az eddigiek nem tul dragak, szerintem a 2A7+, Pzh, helikopterek, gyakorlogepek, Falconok stb egy masik milliard korul megalltak.)

56 tank + 24 löveg + 36 helikopter = 1.5 milliárd ? :eek:
 
K

kamm

Guest
nézd meg a linket mit kaptak azért az 1,15 milliárdért de tudod mit kiemelem ide Neked
"The Government of Sweden has requested to buy four (4) Patriot Configuration-3+ Modernized Fire Units consisting of: four (4) AN/MPQ-65 radar sets, four (4) AN/MSQ-132 engagement control stations, nine (9) antenna mast groups, twelve (12) M903 launching stations, one hundred (100) Patriot MIM-104E Guidance Enhanced Missile-TBM (GEM-T) missiles, two hundred (200) Patriot Advanced Capabilty-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE) missiles, and four (4) Electrical Power Plants (EPP) III.”"

Dehogyis. A budos eletben nem kapsz 300 raketat egymilliardert. :)

FYI ez az engedelykeres, ez nem a rendeles - mindig tobbre szokas engedelyt kerni, hogy ne kelljen visszarohangalni kesobb. A sved parlament 10 milliard koronat hagyot jova, akorul rendelnek majd, oda is irtam, hogy a Raytheon mar meg is nyerte ra a gyartasi megbizast a US Armytol, aki szallitja a svedeknek:

" Raytheon (NYSE: RTN) has won a $692.9 million U.S. Army contract to produce Sweden's Patriot™ Integrated Air and Missile Defense System including spare parts, support and training.
Previously announced by the Department of Defense, the contract calls for Raytheon to build and deliver an undisclosed quantity of Patriot fire units and GEM-T interceptor missiles."

Magyaran nem ismert, hany raketaval veszik az alaprendszert, sem az, hogy konkretan mennyiert, de azt tudjuk, hogy a Raytheon gyartja le a beszallitonak (US Army) $693 millio dollarert - ami a szokasos profitressel igencsak ott van, mint az a 10 milliard koronanyi 1.2 milliard dollar...

illetve egy kis érdekesség még a svéd üzletről (szintén a cikkben amit küldtem):
"When the State Department authorized the deal in February 2018 it placed the cost at $3.2 billion."

Nem eszik azt olyan forrón a svédeknél se ám :/ (sajnos)

Meg1x: ez az engedelyeztetes, nem a rendeles. Amugy direkt oda is irtam, mert sejtettem, hogy felreertitek :p - a 3.2 milliard az osszes lehetseges eladasra vonatkozo engedely, benne 300+ raketaval (!!!), ezert is irtam, hogy ez a kovetkezo 30 evre letudta a svedeket. :)
 
K

kamm

Guest
56 tank + 24 löveg + 36 helikopter = 1.5 milliárd ? :eek:

Inkabb egymilliard korul lesz az: ha jol remlik a tankok es a Pzh cirka 5 millio darabja, a Caracal 20-25 millio, a kisebbik szerintem 5-10 millio korul lehet, plusz masik 50-100 millio a fegyverzetre.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Dehogyis. A budos eletben nem kapsz 300 raketat egymilliardert. :)

FYI ez az engedelykeres, ez nem a rendeles - mindig tobbre szokas engedelyt kerni, hogy ne kelljen visszarohangalni kesobb. A sved parlament 10 milliard koronat hagyot jova, akorul rendelnek majd, oda is irtam, hogy a Raytheon mar meg is nyerte ra a gyartasi megbizast a US Armytol, aki szallitja a svedeknek:

" Raytheon (NYSE: RTN) has won a $692.9 million U.S. Army contract to produce Sweden's Patriot™ Integrated Air and Missile Defense System including spare parts, support and training.
Previously announced by the Department of Defense, the contract calls for Raytheon to build and deliver an undisclosed quantity of Patriot fire units and GEM-T interceptor missiles."

Magyaran nem ismert, hany raketaval veszik az alaprendszert, sem az, hogy konkretan mennyiert, de azt tudjuk, hogy a Raytheon gyartja le a beszallitonak (US Army) $693 millio dollarert - ami a szokasos profitressel igencsak ott van, mint az a 10 milliard koronanyi 1.2 milliard dollar...



Meg1x: ez az engedelyeztetes, nem a rendeles. Amugy direkt oda is irtam, mert sejtettem, hogy felreertitek :p - a 3.2 milliard az osszes lehetseges eladasra vonatkozo engedely, benne 300+ raketaval (!!!), ezert is irtam, hogy ez a kovetkezo 30 evre letudta a svedeket. :)
nézd , akár engedélyeztetés akkor nem , tudtam hogy a 300 rakéta rohadt sok , főleg egy milliárdért de akkor is ha "requested" cuccok , akkor is bőven kevés az a 12 launcher , az 1 osztály ha jól számolom a kiadott technika alapján kb de lehet tévedek csak átfutottam mit vennének ,ha meg a 3,2 milliárd USD a lehetséges fő összeg akkor meg tény hogy letudták az amikat kb 10 évre a svédek, de ha a svéd üzlet ilyen akkor nézd meg akkor a többit , biztos hogy nem fogunk Patriotot kapni másfél milliárd alatt KIVÉVE ha érkezik hozzá kb 10 rakéta és akkor még mindig csak 4 indítónk van ám azért 1 osztály csak felszerelnék ilyen technikával ha lenne rá pénzem.
Inkabb egymilliard korul lesz az: ha jol remlik a tankok es a Pzh cirka 5 millio darabja, a Caracal 20-25 millio, a kisebbik szerintem 5-10 millio korul lehet, plusz masik 50-100 millio a fegyverzetre.
az 56 Leo + 24 PzH 565 millió USD volt (source) ,a helikről hivatalos nem jött ki
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 022
73 513
113


1000x641@cikk_04.jpg