A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Mivel ez a legnépszerűbb topic, így ide teszem be:
Arra szeretnélek kérni benneteket, hogy ha valakinek van hiteles infója, forrása a Gripenek korábbi vagy akár mostani szerződéséről, az ossza meg velem.
Mert elkezdtem kicsit körülnézni az elérhető forrásokban a különböző (az egymást követő) szerződéseknek, de olyan nagy különbségeket találtam, ami teljességgel értelmetlenné tesz bármilyen számítást. Szeretném egy kicsit "kifésülni" a Gripenek üzemeltetésével kapcsolatos tévhiteket.
Pl.: az eredeti 2001-es szerződésről találtam 108-110Mrd forintos infót is, de 210Mrd-osat is. forrás, forrás (ez csak 2 példa, de sok van)
És akármennyire is irreálisnak is tűnik elsőre, a 110Mrd-os tűnik valósnak, mert ugye a svédekkel 110%-os ellentételezési szerződést kötöttünk.
Ezt elvileg teljesítették is a svédek. Ezt a Magyar Állam leigazolta.
Erre itt a részletes ellentételezési lista: https://tasz.hu/files/tasz/imce/gripen.pdf
Azaz 140Mrd forintról van ellentételezés. Elvileg a svédek csak a gépekre jutó díj ellentételezését vállalták.
Lennie kell egy olyan részének is a szerződésnek, ami a repülő személyzet kanadai kiképzését tartalmazza. Állítólag ez megközelítőleg egy 50Mrd forintos tétel 10 évre (bár erre találtam évi 2Mrd forintos összeget is)
Így az eredeti szerződés 160Mrd-ja még ki is jöhet.
A 2003-as, módosított szerződés viszont nagyon nem áll össze. Mert ott még nagyobb a kalamajka.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 478
113
Mivel ez a legnépszerűbb topic, így ide teszem be:
Arra szeretnélek kérni benneteket, hogy ha valakinek van hiteles infója, forrása a Gripenek korábbi vagy akár mostani szerződéséről, az ossza meg velem.
Mert elkezdtem kicsit körülnézni az elérhető forrásokban a különböző (az egymást követő) szerződéseknek, de olyan nagy különbségeket találtam, ami teljességgel értelmetlenné tesz bármilyen számítást. Szeretném egy kicsit "kifésülni" a Gripenek üzemeltetésével kapcsolatos tévhiteket.
Pl.: az eredeti 2001-es szerződésről találtam 108-110Mrd forintos infót is, de 210Mrd-osat is. forrás, forrás (ez csak 2 példa, de sok van)
És akármennyire is irreálisnak is tűnik elsőre, a 110Mrd-os tűnik valósnak, mert ugye a svédekkel 110%-os ellentételezési szerződést kötöttünk.
Ezt elvileg teljesítették is a svédek. Ezt a Magyar Állam leigazolta.
Erre itt a részletes ellentételezési lista: https://tasz.hu/files/tasz/imce/gripen.pdf
Azaz 140Mrd forintról van ellentételezés. Elvileg a svédek csak a gépekre jutó díj ellentételezését vállalták.
Lennie kell egy olyan részének is a szerződésnek, ami a repülő személyzet kanadai kiképzését tartalmazza. Állítólag ez megközelítőleg egy 50Mrd forintos tétel 10 évre (bár erre találtam évi 2Mrd forintos összeget is)
Így az eredeti szerződés 160Mrd-ja még ki is jöhet.
A 2003-as, módosított szerződés viszont nagyon nem áll össze. Mert ott még nagyobb a kalamajka.

Latom, mar kezded atlatni... :cool:

Minden titkositva van minimum 30 evre. Senki nem tud semmi biztosat. Az "ujsagirok" meg azt es ugy irtak errol az elmult 20 evben, ami epp munkaadojuk erdekenek megfelelt. (mindig nezd meg hogy ki irta, milyen mediumban es hogy ki volt akkor epp kormanyon.) A honvedelem.hu es hivatalos sajtotajekoztatok sem biztos hogy jok szamolasi alapnak. Gondoljunk csak a Hende fele "matematikai szoveges feladvanyra" vagy a H145M-nel nyilatozott "kozel/mintegy 100 milliard forintra", aminel mindenki automatikusan egy 90-100 kozotti osszegre gondolt, pedig a 120 milliard is kozel van a 100hoz... a kormanykommunikacio meg ugyes. Nem veletlenul van kozpontositva a kommunikacio.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Latom, mar kezded atlatni... :cool:

Minden titkositva van minimum 30 evre. Senki nem tud semmi biztosat. Az "ujsagirok" meg azt es ugy irtak errol az elmult 20 evben, ami epp munkaadojuk erdekenek megfelelt. (mindig nezd meg hogy ki irta, milyen mediumban es hogy ki volt akkor epp kormanyon.) A honvedelem.hu es hivatalos sajtotajekoztatok sem biztos hogy jok szamolasi alapnak. Gondoljunk csak a Hende fele "matematikai szoveges feladvanyra" vagy a H145M-nel nyilatozott "kozel/mintegy 100 milliard forintra", aminel mindenki automatikusan egy 90-100 kozotti osszegre gondolt, pedig a 120 milliard is kozel van a 100hoz... a kormanykommunikacio meg ugyes. Nem veletlenul van kozpontositva a kommunikacio.
Az a kemény, hogy ezzel együtt cikkek, elemzések, Gripen FAQ-k, keletkeznek ilyen feltételek mellett, és végletes következtetések kerülnek levonásra, hogy milyen szar üzletet kötöttünk.
Pedig ha csak azt vesszük, hogy egy 240Mrd-os teljes összegű 10 éves annuitásos hitelnél, átlagosan 6%-os kamattal (ez akkoriban szerintem kiváló ajánlatnak számított volna) 180Mrd forintos tőkét és kb.: 60Mrd-os kamatköltséget jelent. Ez részemről is spekuláció mivel nem ismerem a konkrét konstrukciót, és egyszerűen arra szeretnék rávilágítani, hogy csak a kamatköltségek olyan számok, amik alapvetően befolyásolnak rentábilitásokat, és ezekkel senki sem számol. Ezeknek semmi köze nincs a gépek képességeihez árához, fenntartásához. Ennek egyedül ahhoz van köze, hogy mennyire kilógott a segge a magyar államnak a lyukas gatyából.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 139
113
https://index.hu/gazdasag/2019/05/25/pasha_kft_chantelle_gyarbezaras_dombovar_fehernemu/
"...Július 19-én végleg bezárja a kapuit Dombóvár egyik legnagyobb foglalkoztatója, a francia fehérneműkben utazó Pasha Kft. ..."
27924971_202ca062c04568b1671e0d98cf94925e_wm.jpg



Lenne ertelme atvennie az allamnak/HM-nek/Meszarosnak/akarkinek es a katonak ruhait itt varratni. A munkaero hiany mar nem lehet kifogas. Biztos jobban varrnak mint a rabok... :rolleyes:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Lenne ertelme atvennie az allamnak/HM-nek/Meszarosnak/akarkinek es a katonak ruhait itt varratni. A munkaero hiany mar nem lehet kifogas. Biztos jobban varrnak mint a rabok... :rolleyes:
Aztán ne legyél meglepve, ha az új köznapi egyenruhán mellbe kicsit passzosabb, szoknyában kicsit rövidebb, és harisnyatartóban sokkal csipkésebb lesz! :p:D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 963
113
https://index.hu/gazdasag/2019/05/25/pasha_kft_chantelle_gyarbezaras_dombovar_fehernemu/
"...Július 19-én végleg bezárja a kapuit Dombóvár egyik legnagyobb foglalkoztatója, a francia fehérneműkben utazó Pasha Kft. ..."
27924971_202ca062c04568b1671e0d98cf94925e_wm.jpg



Lenne ertelme atvennie az allamnak/HM-nek/Meszarosnak/akarkinek es a katonak ruhait itt varratni. A munkaero hiany mar nem lehet kifogas. Biztos jobban varrnak mint a rabok... :rolleyes:
Az Ei rt. Nek van egy egész komoly ruhagyára táborfalván, ott szívesen fogadnák őket. De a katonai ruházatot 1 sorozaton kívül sosem varrtak rabok.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Az Ei rt. Nek van egy egész komoly ruhagyára táborfalván, ott szívesen fogadnák őket. De a katonai ruházatot 1 sorozaton kívül sosem varrtak rabok.
Most hirtelen bedobtam a google mapsba, és 2óra 22 percet dobott ki kocsival a Dombovár-Táborfalva viszonylatra! :)
Szerintem nem vállalnák az ingázást! :rolleyes:
Akkor már egyszerűbb lenne, ha az egész üzemet megvenné a HM EI, nem?
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 645
6 356
113
Remélem még nem volt. Pár infó az új díszegyenruháról és a jövőbeli "szuper" fegyverekről!
2 kérdés ( munka miatt sajnos nem voltam kint)
1.) nem véletlen sima Leo2A7-et vittek ki? (vagy inkább A6-ot más festéssel) ?
2.) vajon ezekre melyiket lenne könnyebb integrálni , Trophy vagy a Softkill APS ( ami az M1A2-n van)
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 645
6 356
113
A Rheinmetall-nak van saját APS-e.
Igen tudom , de az azért nem szimpatikus nekem mert az eszköz tetejére végig fel kell rakni az "ellen tölteteket" és habár a gyártó szerint van multihit capability , valahogy nekem a Trophy sokkal szimpatikusabb , egyszerűbb, + a Tropy már bizonyított éles körülmények között
itt van pár hasznos link
Rheinmetall APS
Rheinmetall APS promo video
Trophy in action (real life)

A másik kérdésre esetleg valaki tudja a választ?
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 838
113
Most hirtelen bedobtam a google mapsba, és 2óra 22 percet dobott ki kocsival a Dombovár-Táborfalva viszonylatra! :)
Szerintem nem vállalnák az ingázást! :rolleyes:
Akkor már egyszerűbb lenne, ha az egész üzemet megvenné a HM EI, nem?
Hát megnézve nem is lenne hülyeség. Kapnának 150-200 db varrónőt ami már igen ritka kincs itthon is. Legalább a méretek stimelnének és lenne egy alapvető minőség is.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 075
10 694
113
NASAMS nincs lefutva, Patriot még játszik. Amiktól nem csak ezek lesznek. Nagyon nagyon széles a bevásárlólista.

Hogy kell elképzelni a dolgot? Bementünk a boltba, és mondtuk, hogy kérjük mindenből a legjobbat?

Háát a NASAMS 2 mondjuk ilyen, de TLVS MEADS is. Én azt gondolom, hogy manapság a csapatlégvédelemnek már kevés a MANPADS.
Van egyáltalán olyan MANPAD, ami 10km felett tud?
Egy gravitációs bomba pl. GBU-12 már 10-12km-ről indítható, de egy siklóbomba, SDB vagy egy általános levegő-föld rakéta már ennek többszöröséről.
A kis UAV-k ellen szerintem hatástalan, meg pazarlás is. Helikopter ellen lehet még használni, de ott is az a helyzet, hogy a helikopterek újabb irányított rakétái jóval messzebbről hatásosak.

Ok, de ennek a kategóriának pont az a lényege, hogy bárhol lehet.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Hogy kell elképzelni a dolgot? Bementünk a boltba, és mondtuk, hogy kérjük mindenből a legjobbat?



Ok, de ennek a kategóriának pont az a lényege, hogy bárhol lehet.
Az a baj velük, hogy a legtöbb esetében látni kell a célt vele. Most gondold el, hogy már egy DJI polgári drónt, ami a kezedben kurva nagy, 5-600 méterről nemigen látsz meg. Egy ekkora méretű eszközzel szépen végig lehet kutatni mindent teljesen láthatatlanul. Ebben esetleg egy radaros egység lehet a segítségedre, de a MANPAD-ot akkor is célra kell tartani. Ráadásul egy drón nem fog neked olyan hőt kibocsátani, amivel egy hagyományos IR rakéta behergelődik.
Ezért dolgoznak mostanában a lézeres, és a ballisztikus megoldásokon, mert ezek rentábilis és az emberi beavatkozástól mentes megoldások lehetnek a drón fenyegetésre, például.
Ha pedig a drón meglátott, akkor jön a Brimstone/Hellfire, vagy a nagypontosságú tűzcsapás, esetleg nagyobb egységek esetén az MLRS össztűz.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
H145 topic - Február eleje: ha a hírek igazak akkor mind a 20 gépet lecel 3 mal rendeltük

Ja, már emlékszek rá. Nos, remélem, hogy úgy lesz (mármint, hogy mindegyik megkapja).

spikebol ha jol tufom nincs repesz vagy thermobar valtozat sajna

"Multipurpose" robbanófej van hozzájuk, szóval ebből a szempontból teljesen jók.

https://www.rafael.co.il/wp-content/uploads/2019/03/SPIKE-LR2.pdf

https://www.rafael.co.il/wp-content/uploads/2019/03/spike_er2_2018.pdf

Bocsánat rosszul írtam. A level 3 meglesz, de ettől függetlenül pl. Spike, vagy más klasszikus Atgm nem lesz a H145M-hez.

Az még nem biztos, hogy nem lesz ATGM. A rendszer fogja tudni kezelni (a tesztekkel nem tudom, hogy állnak jelenleg...), innentől meg rajtunk áll, hogy veszünk-e, vagy sem.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1586

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Hogy kell elképzelni a dolgot? Bementünk a boltba, és mondtuk, hogy kérjük mindenből a legjobbat?



Ok, de ennek a kategóriának pont az a lényege, hogy bárhol lehet.
Hát, ha én ellen volnék és támadásra készülnék a NASAMS jelenlététől jobban tartanák mint pl. néhány Patriot ütegétől...
Egy kellő számban Mistral II-vel ellátott honvédség az Airbus-os legtérvédelmi rendszerbe integrálva NASAMS-al szerintem elég nagy rizikót jelentene az ellennek...