A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

therob

Active Member
2012. december 26.
923
248
43
Nem.De nem véletlenül van különben gyakorló karabély,lőszer,de még harckocsi is.A kadétokat sehol nem a csúcsfegyver éles változatával tanitják meg az alapokra.És ha kéznél van a D20,amig van hozzá lőszer,olcsó alapkiképző eszköznek jó.
Gyakorló karabélyon a gumi fegyverre gondolsz? A gyakorló lőszer nálad mit jelent? Komolyan kérdezem ma nem ittam.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Nem.De nem véletlenül van különben gyakorló karabély,lőszer,de még harckocsi is.A kadétokat sehol nem a csúcsfegyver éles változatával tanitják meg az alapokra.És ha kéznél van a D20,amig van hozzá lőszer,olcsó alapkiképző eszköznek jó

Tudomásom szerint, a gyakorló lőszer, a tárazás megtanulását hivatott segíteni, a rendszeresített fegyvernél. Ha egyre gondolunk lőszerileg. Gyakorló harckocsiról még nem halottam, de lehet a katonák sem. Majd megerősítik, vagy cáfolják ezt. Ami a kadét kategóriát illeti, passz, nem tudom kikre gondolsz.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Gyakorló karabélyon a gumi fegyverre gondolsz? A gyakorló lőszer nálad mit jelent? Komolyan kérdezem ma nem ittam.

Gondolom arra a lőszerre gondol, aminek ki van fúrva a hüvelye, nincs benne lőpor és a gyutacs el van sütve. Nekünk ezzel mutatták be a tárazás műveletét, aztán nem emlékezem rá hogy később előkerült volna. Elsőre megmutatták, csináltuk és tudtuk.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nincs ilyen. Akit a tüzér osztályhoz raknak, azt arra képezik ki ami ott van. Egy szakmunkás, vagy érettségizett honvédet, aki alkalmas katonának egészségileg és az alapkiképzést sikeresen letudta, simán meg lehet tanítani bármelyik fegyverre, amit a Honvédég a szárazföldi erőknél használ. Nincs ilyen hogy valami előképzésen alkalmas, vagy nem alkalmas oda. Legyne az harckocsi, gyalogsági harcjármű , vagy tüzérségi fegyver. Háborúba, mozgósítás elrendelés esetén mit gondolsz mi lenne ? Néznék az egészségügyi alkalmasságot és a végzettséget, civil képzettséget, aztán irány ahova küldik. Nem gatyáznának senkivel, hogy vajon alkalmas lesz oda ?
Elég szomorú,ha még mindig igy gondolkodnak...
Leforditom lövész alapképzésre.Mivel löttél elösszőr a seregben?Mert erős a gyanum,hogy egy 22 LongRifle TOZ kispuskával.Hogy megtanuld,mi az a lófegyverrel lőni.Amig van hozzá lőszer,ugyanilyen "olcsó" kiképző eszköz lehet a D20.Megtanulhatja rajta a tüzérjelölt,mi az,hogy ágyúval lőni.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Elég szomorú,ha még mindig igy gondolkodnak...
Leforditom lövész alapképzésre.Mivel löttél elösszőr a seregben?Mert erős a gyanum,hogy egy 22 LongRifle TOZ kispuskával.Hogy megtanuld,mi az a lófegyverrel lőni.Amig van hozzá lőszer,ugyanilyen "olcsó" kiképző eszköz lehet a D20.Megtanulhatja rajta a tüzérjelölt,mi az,hogy ágyúval lőni.

16- 17 éves lehettem középiskolás, amikor kispuskával lőttem. A Néphadseregben, AMD-65, PKM, RPG-7, SZVD, BMP-1 ágyú amikkel lőttem.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Elég szomorú,ha még mindig igy gondolkodnak...
Leforditom lövész alapképzésre.Mivel löttél elösszőr a seregben?Mert erős a gyanum,hogy egy 22 LongRifle TOZ kispuskával.Hogy megtanuld,mi az a lófegyverrel lőni.Amig van hozzá lőszer,ugyanilyen "olcsó" kiképző eszköz lehet a D20.Megtanulhatja rajta a tüzérjelölt,mi az,hogy ágyúval lőni.
Rossz a gyanúd koma :D Én olyan kispuskát akkor láttam először amikor én voltam szakasz pk alapkiképzésen, de addigra lőttem annyi féle fegyverrel, köztük pár különlegességgel is, hogy egész hosszan tartana felsorolni. Amúgy adott eszközre, az adott eszközhöz való, szimulációs és gyakorló eszközökkel tanítják meg az embert. Nem pedig egy 5 generációval korábbi eszközön aminek minden működési elve különbözik a ballisztikai számításokon kívül amit meg egy 3 lábú gyakorló optikával meg tudsz csinálni löveg nélkül. Eleve most a pzh-n beírod a szögeket, meg a koordinátát a gép meg kiszámolja, nem kézzel irányzol meg semmit. Ha nem lesz olyan eszköz ami azonos elven működik minek a régebbi.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Gyakorló karabélyon a gumi fegyverre gondolsz? A gyakorló lőszer nálad mit jelent? Komolyan kérdezem ma nem ittam.
Gumi fegyver?Olyannal nem találkoztam.
Tudomásom szerint, a gyakorló lőszer, a tárazás megtanulását hivatott segíteni, a rendszeresített fegyvernél. Ha egyre gondolunk lőszerileg. Gyakorló harckocsiról még nem halottam, de lehet a katonák sem. Majd megerősítik, vagy cáfolják ezt. Ami a kadét kategóriát illeti, passz, nem tudom kikre gondolsz.
Kadét a tanoncot jelenti.Kiképző hk szóhasználat meg helyesebb lett volna.Oktató-gyakorló változatot meg szinte minden harceszközhöz csináltak.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Kiképző hk szóhasználat meg helyesebb lett volna.Oktató-gyakorló változatot meg szinte minden harceszközhöz csináltak

Olyan harckocsira gondolsz, amin a felépítmény mondjuk, plexi ? Nem általános, a Honvédségnél szerintem nincs ilyesmi. Máshol se nagyon. Német eszközt láttam ilyet, de nem hinném hogy gyakori. Inkább teszt, mint kiképző eszköz. Harckocsi alvázat láttam ilyet, de más eszközből semmi ilyesmi. Persze én is lehetek lemnaradva.

Ha erre gondolsz, szerintem semmi értelme.

attachment.php
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
16- 17 éves lehettem középiskolás, amikor kispuskával lőttem. A Néphadseregben, AMD-65, PKM, RPG-7, SZVD, BMP-1 ágyú amikkel lőttem.
Én meg 12évesen,és mire bevonultam,lövészoktatói oklevelem megvolt.De a surranótársaim nagytbbsége a TOZzal lőt életében elösször tüzfegyverrel,az alapkiképzésen
Rossz a gyanúd koma :D Én olyan kispuskát akkor láttam először amikor én voltam szakasz pk alapkiképzésen, de addigra lőttem annyi féle fegyverrel, köztük pár különlegességgel is, hogy egész hosszan tartana felsorolni. Amúgy adott eszközre, az adott eszközhöz való, szimulációs és gyakorló eszközökkel tanítják meg az embert. Nem pedig egy 5 generációval korábbi eszközön aminek minden működési elve különbözik a ballisztikai számításokon kívül amit meg egy 3 lábú gyakorló optikával meg tudsz csinálni löveg nélkül. Eleve most a pzh-n beírod a szögeket, meg a koordinátát a gép meg kiszámolja, nem kézzel irányzol meg semmit. Ha nem lesz olyan eszköz ami azonos elven működik minek a régebbi.
Nem a PzHra való konkrét kiképzéshez,hanem egy azt megelőző tüzér alakiképzésre használnám fel,amig van hozzá lőszer.Ha elfogy a lőszer,mehet az iskolábol a levesbe.
Állitólag tervbe van véve más lövegtipus beszerzése is.
Nem árt az,ha egy régi,nem kár érte,hadnyúzzák jellegű eszközön megtanulják a tanoncok az alapokat.És had szokják a nagy bummot.Utána könnyebb és biztonságosabb lesz a komoly eszközre való betanulás.És az sem árt,ha megtanulják a régi módszert.És tanulni legjobban gyakorlatban lehet.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Én meg 12évesen,és mire bevonultam,lövészoktatói oklevelem megvolt.De a surranótársaim nagytbbsége a TOZzal lőt életében elösször tüzfegyverrel,az alapkiképzésen

Feladom. Elképzelni nem tudom a Honvédség melyik alakulatánál lehettél, ahol alapkiképzésen kispuskával lőttek ? Ember, az nem rendszeresített fegyver. Egyedül azt a célt szolgálta a kispuska, középiskolás honvédelmi oktatáson, hogy a célzott lövésre megtanítson bennünket. Ennyi. Nem is volt más célja. Nem is kellett. A Néphadseregben, a gépkarabély volt az alap fegyver, amivel alapkiképzésen megismerkedett a katona. Mindenki. Mégegyszer leírom, elképzelni nem tudom, te hol lehettél katona. :)
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti and therob

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Én meg 12évesen,és mire bevonultam,lövészoktatói oklevelem megvolt.De a surranótársaim nagytbbsége a TOZzal lőt életében elösször tüzfegyverrel,az alapkiképzésen

Nem a PzHra való konkrét kiképzéshez,hanem egy azt megelőző tüzér alakiképzésre használnám fel,amig van hozzá lőszer.Ha elfogy a lőszer,mehet az iskolábol a levesbe.
Állitólag tervbe van véve más lövegtipus beszerzése is.
Nem árt az,ha egy régi,nem kár érte,hadnyúzzák jellegű eszközön megtanulják a tanoncok az alapokat.És had szokják a nagy bummot.Utána könnyebb és biztonságosabb lesz a komoly eszközre való betanulás.És az sem árt,ha megtanulják a régi módszert.És tanulni legjobban gyakorlatban lehet.
De bazz nem érted hogy semmi köze az újhoz? Mit tanulsz meg rajta? A számításokat meg a méréseket papíron meg mérő optikán tanítják. Ahhoz nem kell löveg, nem érted? Mit tanuljon manuális töltést meg lövegtekergetést? Ami a rendes eszközön amúgy elektromos vezérlésű, de ha elromlik és manuális használatra képzel (ami amúgy fontos) azt sem úgy képzed ahogy a d20-ra. Kb mintha a mostani karabély mellé kiképeznéd először az embert elöltöltős puskára is mert az is puska meg a ballisztikai törvényszerűségek arra is vonatkoznak.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Olyan harckocsira gondolsz, amin a felépítmény mondjuk, plexi ? Nem általános, a Honvédségnél szerintem nincs ilyesmi. Máshol se nagyon. Német eszközt láttam ilyet, de nem hinném hogy gyakori. Inkább teszt, mint kiképző eszköz. Harckocsi alvázat láttam ilyet, de más eszközből semmi ilyesmi. Persze én is lehetek lemnaradva.

Ha erre gondolsz, szerintem semmi értelme.

attachment.php
Csinált a muszka is mindenből szép akurátusan oktató változatot.a BMPböl is,csak mi nem vettük meg.Keres rá a neten.
Lényeg az,hogy amig van hozzá raktáron lőszer,pár D20ast letennék a tüzériskola lőterére,had tanulják meg rajta a tüzérszakma alapjait a tanulók.Másra már ugysem jó.És szerintem nem árt,ha a tüzérjelölt nem a méregdrága,és kevés számú csúcsgépen tanulja meg az alapokat
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Csinált a muszka is mindenből szép akurátusan oktató változatot.a BMPböl is,csak mi nem vettük meg

Láss csodát, több ezer kiképzett BMP-1 vezető és irányzó lett e nélkül is hazánkban.

D20ast letennék a tüzériskola lőterére,had tanulják meg rajta a tüzérszakma alapjait a tanulók.Másra már ugysem jó.És szerintem nem árt,ha a tüzérjelölt nem a méregdrága,és kevés számú csúcsgépen tanulja meg az alapokat

Nincs tüzér iskola és a PZH teljesen más ,mit a D-20. Nem érted, vagy nem akarod érteni, hogy a mai, kiképzett tüzéreket is teljesen ki kell újra képezni az új eszközre, ha megjönnek ?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Csinált a muszka is mindenből szép akurátusan oktató változatot.a BMPböl is,csak mi nem vettük meg.Keres rá a neten.
Lényeg az,hogy amig van hozzá raktáron lőszer,pár D20ast letennék a tüzériskola lőterére,had tanulják meg rajta a tüzérszakma alapjait a tanulók.Másra már ugysem jó.És szerintem nem árt,ha a tüzérjelölt nem a méregdrága,és kevés számú csúcsgépen tanulja meg az alapokat
Nem érted, hogy nem alkalmas a pzh-ra való semmilyen előképzésre mert semmiben sem egyezik? Ha más vontatott lenne van egy automatika nélküli platós aminek van köze hozzá mivel azt te tekered, te töltöd, te állítod még oké, de így nem. Amúgy is a pzh csomag része a kiképzési eszköz meg a szimulátor is.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Feladom. Elképzelni nem tudom a Honvédség melyik alakulatánál lehettél, ahol alapkiképzésen kispuskával lőttek ? Ember, az nem rendszeresített fegyver. Egyedül azt a célt szolgálta a kispuska, középiskolás honvédelmi oktatáson, hogy a célzott lövésre megtanítson bennünket. Ennyi. Nem is volt más célja. Nem is kellett. A Néphadseregben, a gépkarabély volt az alap fegyver, amivel alapkiképzésen megismerkedett a katona. Mindenki. Mégegyszer leírom, elképzelni nem tudom, te hol lehettél katona. :)
Taszáron volt a kiképzésünk.És nem tudom Te hova jártál középiskolába,de a surranótársaim többsége az alapkikézésen fogott életében elösször lőfegyvert a kezébe.Én hivatásos vadásznak tanultam,mire bevonultam minden válfegyverre megvolt a vizsgám.AMM/AMD/SVDre az oktatói oklevelem.És bizony én sokkal több kispuska lövészetet tartottam volna az állománynak,hogy megtanuljanak célozni,és biztonsággal fegyverrel bánni.És ha a TOZzal már jol megy,mégtöbbet az AMDvel.Nekünk az volt
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 951
113
Nem ilyen egyszerű,pl a D-20-at csak URAL-al lehet vontatni.
Mi az oka? Vonofej kialakitas, vagy ezt rendszeresitettek hozza, eloiras 1980-bol, vagy egyeb muszaki kialakitasbol eredo ok? Mert azert eleg sokfele jarmuvel vontatnak mindenfele lovegeket szerte a nagyvilagban, lasd pl a kozelben Sziria.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 951
113
A 80-as években Szombathelyen teherautóként ez volt, meg Ural, valamint az elnyűhetetlen Csepel. Talán néhány DAC még. Úgy összesen több száz, a többség lezsírpapírozva, M zárolt tartalékként.
En hott rozsdas fulkevel lattam 10 evvel kesobb oket aa napon, latszott rajtuk hogy hosszu evek ota nem mozdultak el sehova.
 
  • Tetszik
Reactions: honved