A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Kínában hol a retekben szabatsz méretre egy öltönyt ? Eleve a kínai cégek fognak neked 200 -300-ezer darab alatt gyártani semmit a te igényeid szerint.
India a megfejtés. Egyik ismerősünk férje egy indiai cégtől olyan ingeket varratott magának neten rendelve, harmad áron, hogy valami 25 féle méretet kértek tőle, és mindegyik úgy állt rajta, mintha ráöntötték volna, a legmodernebb szabás szerint!
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and krisss

fenntartható fejlövés

Well-Known Member
2019. május 31.
305
648
93
QUOTE="Terminator, post: 572564, member: 51"]Nem a Gripenekre gondoltam. A légierővel viszonylag képben vagyok. A szárazföldiekre...

"A Magyar Honvédség Visegrádi Négyek Európai Unió Harccsoportban, 2019 második félévében készenléti szolgálatot ellátó szervezeti elemei a következők lesznek:

– Nem Kinetikus Modul magyar vezetéssel,
– Műszaki Modul magyar vezetéssel,
– a Felderítő Modulban egy kombinált felderítő képesség,
– a Katonai Rendész Modulban egy magyar szakaszerő,
– a hadszíntéri és műveleti parancsnokságon törzs kiegészítő és összekötő tisztek,
– logisztikai elemek,
– egészségügyi elemek,
– Nemzeti Támogat
Nem a Gripenekre gondoltam. A légierővel viszonylag képben vagyok. A szárazföldiekre...

"A Magyar Honvédség Visegrádi Négyek Európai Unió Harccsoportban, 2019 második félévében készenléti szolgálatot ellátó szervezeti elemei a következők lesznek:

– Nem Kinetikus Modul magyar vezetéssel,
– Műszaki Modul magyar vezetéssel,
– a Felderítő Modulban egy kombinált felderítő képesség,
– a Katonai Rendész Modulban egy magyar szakaszerő,
– a hadszíntéri és műveleti parancsnokságon törzs kiegészítő és összekötő tisztek,
– logisztikai elemek,
– egészségügyi elemek,
– Nemzeti Támogató Elem."


A Gripenek most fel sem lettek ajánlva, mert épp a Baltikumban vannak.
Ah so! Hát Gripenen kívül egyelőre nincs semmink.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Hát ők mind annyira katonák mint a szomszédomban az ovónéni.

Nem tudom miért hívják honvéd kórháznak még mindíg. Sok köze nincs a honvédséghez.
Én egyszer voltam ott cls képzésen ott szúrtunk vénát, egy fogorvos felügyelete alatt.:D
Ettől még a hivatalos, és sokat kárhoztatott vízfejbe beletartozik. Ha csak a számokat nézed, nagyon szar a helyzet, ha viszont megnézed, hogy mi minden járulékos dolog van még, ami a HM alá tartozik, akkor már nem annyira. Az biztos, hogy ha a 6-8000 emberrel növelik a csapatok létszámát, akkor szerintem nem igényel vezérkari fejlesztést a HM. Viszont ha tovább csökkentenék, akkor sem lehetne sokkal kisebb a "vízfej"...
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Ettől még a hivatalos, és sokat kárhoztatott vízfejbe beletartozik. Ha csak a számokat nézed, nagyon szar a helyzet, ha viszont megnézed, hogy mi minden járulékos dolog van még, ami a HM alá tartozik, akkor már nem annyira. Az biztos, hogy ha a 6-8000 emberrel növelik a csapatok létszámát, akkor szerintem nem igényel vezérkari fejlesztést a HM. Viszont ha tovább csökkentenék, akkor sem lehetne sokkal kisebb a "vízfej"...
de , lehetne ,a mostani tiszti létszámhoz kb 15-18.000 legénységi állomány is már már sok lenne , nemhogy a "megnövelt" 13.000 , főleg ha beleszámítjuk hogy a bővítés előtti 7895 se volt feltöltve normálisan ... zseniális , ezt a vízfej témát hagyjuk szerintem mert csak a nagyon buta gondolja hogy ekkora vízfej nem olyan vészes ( még úgy is hogy a Honvéd kórház ide tartozik , vedd le azt a 4000 főt akkor , rohadt sok így is úgy is nem kell menteni a szart)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
ezt a vízfej témát hagyjuk szerintem mert csak a nagyon buta gondolja hogy ekkora vízfej nem olyan vészes ( még úgy is hogy a Honvéd kórház ide tartozik , vedd le azt a 4000 főt akkor , rohadt sok így is úgy is nem kell menteni a szart)
Meg akkor még vegyük le a HM egyéb intézményeit, amik szintén a fizetési listán vannak:
--MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság;
−MH Bakony Harckiképző Központ;
−MH Béketámogató Kiképző Központ;
−MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság;
−MH Altiszti Akadémia;
−MH Ludovika Zászlóalj;
−MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár;
−MH Katonai Rendészeti Központ;
−MH Geoinformációs Szolgálat;
−MH Rekreációs, Kiképzési és Konferencia Központ;
−MH Logisztikai Központ;
−MH Anyagellátó Raktárbázis;
−MH Katonai Közlekedési Központ;
−MH Légijármű Javítóüzem;
−MH Katonai Képviselő Hivatala;
−MH Nemzeti Katonai Képviselet;
−MH Nemzeti Összekötő Képviselet.
Meg még a Katonai Nemzetbiztonsági szolgálatot, stb.
Ezek mind a HM-hez tartoznak, de ezek vagy csak kiegészítő intézmények, vagy nem harcoló alakulatok.
Én is tudnék ezen a listán húzni, de nem olyan nagyot, mint amit a számok pusztán mutatnak...
Vagy te mit értesz vízfej alatt?
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
nézd , értem tökre hogy a HM-nek van nagyon sok intézménye és azon belül dolgozói amik IGEN ronthatják az összképet , tisztában vagyok vele , én vízfej alatt azt értem hogy az adott/bővített legénységi állományhoz brutálisan sok a tiszt / altiszt , amiket felsoroltál egyébként azokban elvileg nagyrészt civil munkatársak dolgoznak főként , nem katonák (mégegyszer mondom főként , nyilván tudom hogy a ludovikán meg a Helyőrség dandárnál katonák vannak) + mint írtam az imént a NEM bővített legénységi létszám SE volt feltöltve/kimaxolva , nemhogy majd a bővített , nem elég emelni a limitet , akkor lenne értelme normálisan limitet emelni ha már minden hely be lenne fel lenne töltve
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
nézd , értem tökre hogy a HM-nek van nagyon sok intézménye és azon belül dolgozói amik IGEN ronthatják az összképet , tisztában vagyok vele , én vízfej alatt azt értem hogy az adott/bővített legénységi állományhoz brutálisan sok a tiszt / altiszt , amiket felsoroltál egyébként azokban elvileg nagyrészt civil munkatársak dolgoznak főként , nem katonák (mégegyszer mondom főként , nyilván tudom hogy a ludovikán meg a Helyőrség dandárnál katonák vannak) + mint írtam az imént a NEM bővített legénységi létszám SE volt feltöltve/kimaxolva , nemhogy majd a bővített , nem elég emelni a limitet , akkor lenne értelme normálisan limitet emelni ha már minden hely be lenne fel lenne töltve
Én nem ismerem a jelenlegi helyzetet testközelből, de a Magyar Honvédséget mindig is az jellemezte, hogy 1-1 beosztást mindig is 1-2-3-4-5 rendfokozattal nagyobbal rendelkező látta el. Emiatt is torzulhat a kép.
De szerintem a legénységi feltöltöttség sosem azon múlik, hogy ezekben az intézményekben mennyien vannak, hanem az, hogy nincs elég jelentkező az alakulatokba.
És azt gondolom, hogy egy elég komoly hibát követ el a hadkieg. és a vezérkar, amikor a harcoló alakulatok közül egy sincs Budapest vonzáskörzetében. Szerintem nem lenne olyan nehéz Pest megyében akár egy dandárnyi alakulatra való legénységi jelentkezőt összelapátolni.
A szentendrei laktanya pedig minimális bővítéssel simán meg tudná oldani a fogadásukat. Tapasztalatból mondom! ;)
Mondjuk a 3., könnyű dandár lehetne a befutó, mert annak jóval kisebb a logisztikai és eszközigénye.
A kiképzési területek is adottak lennének (Izbég, Csobánka), de sokkal könnyebb lenne úgy embert "fogni", hogy a család másik kenyérkeresője is könnyen el tud helyezkedni.
Persze, a tiszthelyettes képzést át kellene helyezni, de az nagyjából bárhol lehetne az országban, de még Pesthez közel is meg lehetne oldani a dolgot.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
924
250
63
Évekig nem az volt a gond, hogy ne lett volna jelentkező. Még az alkalmassági is sokkal komolyabb volt például 2007-ben 2 mentünk át az alkalmasságin harminc akárhány jelentkezőből. Nem olyan hogy majd kiképzés végén kell teljesíteni az elvárt szintet.
Az állomány megtartása nem megy. És itt a fizetés nem tartozott a fő problémák közé, mert tudta mindenki mennyiért vállalta.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Évekig nem az volt a gond, hogy ne lett volna jelentkező. Még az alkalmassági is sokkal komolyabb volt például 2007-ben 2 mentünk át az alkalmasságin harminc akárhány jelentkezőből. Nem olyan hogy majd kiképzés végén kell teljesíteni az elvárt szintet.
Az állomány megtartása nem megy. És itt a fizetés nem tartozott a fő problémák közé, mert tudta mindenki mennyiért vállalta.
2007-ben versenyképesebb volt a fizetés.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Ne hozd ezt elő, mert azt azért adták hogy kuss legyen és ne lázadj te is mint a pórnép.
2002-ben volt utoljára fizetés emelés a (a legutolsó előtt) honvédségnél, akkor nemigen lázadt még senki. Csak nem mentek el annyira mellette a civil fizetések 2007-ig.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Én nem ismerem a jelenlegi helyzetet testközelből, de a Magyar Honvédséget mindig is az jellemezte, hogy 1-1 beosztást mindig is 1-2-3-4-5 rendfokozattal nagyobbal rendelkező látta el. Emiatt is torzulhat a kép.
pont ezért fontos hogy hivatalosan mennyi a legénységi állomány , oké hogy torzul a kép és hogy megszokott ilyen esni de nem torzíthat annyit hogy vízfejről beszéljünk a létszámok alapján
És azt gondolom, hogy egy elég komoly hibát követ el a hadkieg. és a vezérkar, amikor a harcoló alakulatok közül egy sincs Budapest vonzáskörzetében. Szerintem nem lenne olyan nehéz Pest megyében akár egy dandárnyi alakulatra való legénységi jelentkezőt összelapátolni.
ebben egyetértünk , hiányolom a pesti harcoló alakulatokat én is bár nem tartom elsődlegesnek
A szentendrei laktanya pedig minimális bővítéssel simán meg tudná oldani a fogadásukat. Tapasztalatból mondom! ;)
melyik laktanyára gondolsz? ami a főúton van régi szovjet laktanya , ami el van rohadva, airsoftosok és paintballosok használják és egy vagyon lenne újranyitni vagy a régi szarvashegyi kb 5 épületre amit szintén vagyon lenne újranyitni? vagy esetleg az altiszti akadémiára ami hát érdekesen lenne normális laktanya? ennyi erővel a régi szombathelyi laktanyából is csinálhatunk újra laktanyát csak tegyük máshova a rabokat , az régen rohadt nagy laktanya volt ám :D
pest közelbe én máshova tennék laktanyát vagy alakulatot , akkor már inkább Gödöllő , Monor , esetleg Gyöngyös (bár kicsit az már messzebb van)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
melyik laktanyára gondolsz? ami a főúton van régi szovjet laktanya , ami el van rohadva, airsoftosok és paintballosok használják és egy vagyon lenne újranyitni vagy a régi szarvashegyi kb 5 épületre amit szintén vagyon lenne újranyitni? vagy esetleg az altiszti akadémiára ami hát érdekesen lenne normális laktanya?
Le is írtam, hogy az Altiszti Akadémia laktanyájára. Miért, mi a problémád azzal?
 

independence

Active Member
2012. december 28.
385
62
28
Az orosz kirándulásnak számomra kb annyi az esélye mint egy Pó vögyébe tettnek. PSZH téren mintha két ágra szakadtak volna a fejlesztések: az egyik mindenféle csilivilivel felszerelt "nehéz" PSZH ami akár gyalogsági harcjáműként is megállja a helyét és mögöttök diszkréten megbújva az új fejlesztésű, de hagyományos PSZH-k amiket kamionok, meg nagyobbacska terepjárók bázisán hoznak létre.
Van azért egy-kët kakukk tojàs... Ilyenek a K21 es a Patria Amw A28
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
924
250
63
2007-ben versenyképesebb volt a fizetés.
Persze a fizetés legyen versenyképes. Most értékesítőként megerőltetés nélkül keresek annyit mint egy őrnagy. Bár a seregben még mindig a misszió a kifizetődő, a többségünk annak idején is kalandvágyból jelentkezett meg persze, hogy pár misszió alatt megkeresett pénzből megalapozza az életét. 5-8 évnél nem nagyon tűri tovább az ember az MH f*szságait. Hiába a professzionális hadsereg duma azért attól nagyon messze van ezt tudja aki ott van. Akinek megszokja vagy nincs jobb lehetősége az marad, de ők nagyon kevesen vannak. Ezért nem megy szinte senki műveleti tartalékosnak se, mert nem hiányzik az rendszer.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
nézd , értem tökre hogy a HM-nek van nagyon sok intézménye és azon belül dolgozói amik IGEN ronthatják az összképet , tisztában vagyok vele , én vízfej alatt azt értem hogy az adott/bővített legénységi állományhoz brutálisan sok a tiszt / altiszt , amiket felsoroltál egyébként azokban elvileg nagyrészt civil munkatársak dolgoznak főként , nem katonák (mégegyszer mondom főként , nyilván tudom hogy a ludovikán meg a Helyőrség dandárnál katonák vannak) + mint írtam az imént a NEM bővített legénységi létszám SE volt feltöltve/kimaxolva , nemhogy majd a bővített , nem elég emelni a limitet , akkor lenne értelme normálisan limitet emelni ha már minden hely be lenne fel lenne töltve
Ehhez még annyit hozzátennék, hogy nálunk annak idején a Zrinyiről érkeztek oktatók. Namost, náluk a százados volt a minimum, de inkább az őrnagy és az alezredes volt a normál rendfokozat. Ennek fényében azért nagyon komoly eltolódás lehet akár a főtisztek irányába is, ha a különböző oktatási intézményeket veszed alapul.
Volt olyan, amikor a szakasz lövészetét/foglalkozását a normál századhoz tartozó tiszteken és altiszteken kívül 2-3 főtiszt kísérte a szakalap/szakképzés alatt... :)
És ezek az emberek nem tartoztak a szűken vehető MH vezérkarhoz.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Az orosz kirándulásnak számomra kb annyi az esélye mint egy Pó vögyébe tettnek. PSZH téren mintha két ágra szakadtak volna a fejlesztések: az egyik mindenféle csilivilivel felszerelt "nehéz" PSZH ami akár gyalogsági harcjáműként is megállja a helyét és mögöttök diszkréten megbújva az új fejlesztésű, de hagyományos PSZH-k amiket kamionok, meg nagyobbacska terepjárók bázisán hoznak létre.
Többet gondolkodva a nyuszibuszokon, a felosztás valamennyire helyes, csak kérdés, hogy tényleg arra használják-e a vásárló országok a járműveket, mint amire szánták őket.
Mondok egy példát:
Az Patria AMV 8x8 családból ugyebár készült egy sima APC verzió is, amit a horvátok vettek meg maguknak. Ez ugyebár a normál kerekes IFV komoly torony nélküli verziója.
Szerintem az igazi felesleges kategória ez.
Ha egyszer a gépet úgy tervezték meg, hogy tornyot is tudjon hordozni, akkor az a legnagyobb fasszág, ha mégsem hordoz.
Innentől viszont az MRAP stílusú járműveknek is van létjogosultsága az APC piacon. Elvileg egy 4, 4+-os STANAG besorolás már egy szintre emelheti őket az ellátni szánt feladat szempontjából....
A mi szempontunkból lövészdandár szintű alapjárművet nem tudok belőlük elképzelni még közepes dandárnál sem. Talán a leendő könnyűnél lehet szerepük, meg missziókban.
Tényleg kíváncsi vagyok már a Jelcinre meg a MNS-re, hogy akkor ezekből mi is lesz.... A fentebbi PMPV a Jelcin vonalon mozog, csak sokkal nagyobb lehetőségekkel...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 268
13 651
113
Az Patria AMV 8x8 családból ugyebár készült egy sima APC verzió is, amit a horvátok vettek meg maguknak. Ez ugyebár a normál kerekes IFV komoly torony nélküli verziója.
Szerintem az igazi felesleges kategória ez.
Nem biztos, mivel a kiszerelt torony helyébe további lővészeknek csinélhatsz helyet. Egy lövészraj, hogy normálosan működni tudjon 10 fő körülinek kéne lennie. IFV-k esetében a desszant 6-7-8 fő körüli, ami messze nem ideális. Az M113 esetében, ami mondjuk egy elég jó mércét képez, 2 fő a kezelőszemélyzet és 11 fő a desszant. A Strykernek sincs tornya de 9 fő a desszant.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Nem biztos, mivel a kiszerelt torony helyébe további lővészeknek csinélhatsz helyet. Egy lövészraj, hogy normálosan működni tudjon 10 fő körülinek kéne lennie. IFV-k esetében a desszant 6-7-8 fő körüli, ami messze nem ideális. Az M113 esetében, ami mondjuk egy elég jó mércét képez, 2 fő a kezelőszemélyzet és 11 fő a desszant. A Strykernek sincs tornya de 9 fő a desszant.

Már van tornya!