A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 828
113
Gondoltam, hogy ők már idősebbek, ahhoz vannak szokva. Talán nyelvet sem beszélnek. Azokat is üzemben kell tartani. Ők sincsenek sokan. Ha valaki onnan átmegy Leo-ra ki fogja pótolni. Egy friss bevonuló biztos nem fog T-72-re menni ha van Leo is...

Szerinted ők begyepesedett agyú hülyék,hogy nem tudnak valami jobbat megtanulni?
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 211
3 555
113
Szerinted ők begyepesedett agyú hülyék,hogy nem tudnak valami jobbat megtanulni?
Egyáltalán nem ezt mondtam légyszíves ne forgasd ki a szavaimat...Egyszerűen csak arra utaltam, hogy eldőlt a T-72-ek még egy ideig velünk maradnak. Gondolom legkésőbb 2025-ig amíg az utolsó 2A7+ meg nem érkezik. Hasonló elven mint ahogy a MI-24-ek is maradnak még a teljes új helikopter flotta megérkezéséig.
Nagyon is szükség van az Ő munkájukra és évek alatt megszerzett tudásukra. Bármikor szükség lehet rájuk. Sőt miután kivonják végleg a T-72-t el is indulhat az átképzésük a Leo-ra. Nekik azonban most a meglévő harcképes T-72-et kell kiszolgálni.
A kézenfekvőbb megoldás szerintem az, ha a fiatal generációt céloznák meg a Leo-k feltöltésére elsősorban. Új játékszer az új generációnak...
Egyébként sem ez a legfőbb kérdés...Hanem, hogy van e egyáltalán ember az érkező 12 db új páncélosra, mikor kezdődik a képzésük és hol?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 828
113
Egyáltalán nem ezt mondtam légyszíves ne forgasd ki a szavaimat...Egyszerűen csak arra utaltam, hogy eldőlt a T-72-ek még egy ideig velünk maradnak. Gondolom legkésőbb 2025-ig amíg az utolsó 2A7+ meg nem érkezik. Hasonló elven mint ahogy a MI-24-ek is maradnak még a teljes új helikopter flotta megérkezéséig.
Nagyon is szükség van az Ő munkájukra és évek alatt megszerzett tudásukra. Bármikor szükség lehet rájuk. Sőt miután kivonják végleg a T-72-t el is indulhat az átképzésük a Leo-ra. Nekik azonban most a meglévő harcképes T-72-et kell kiszolgálni.
A kézenfekvőbb megoldás szerintem az, ha a fiatal generációt céloznák meg a Leo-k feltöltésére elsősorban. Új játékszer az új generációnak...
Egyébként sem ez a legfőbb kérdés...Hanem, hogy van e egyáltalán ember az érkező 12 db új páncélosra, mikor kezdődik a képzésük és hol?

Már így is alig működnek.Amint megjönnek a Leopard 2 A4-ek azok a 72-esek ott fognak megrohadn a laktanya valamelyik sarkában és csak papíron lesznek.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 848
12 347
113
Már így is alig működnek.Amint megjönnek a Leopard 2 A4-ek azok a 72-esek ott fognak megrohadn a laktanya valamelyik sarkában és csak papíron lesznek.

Nem tudom a HM-ben mennyire figyelik a cseh T-72 modernizációt de a lényeg hogy annyira drága lett az első hogy most bele lesznek kényszerítve egy másodikba :D

Olyan összegek röpködnek amennyiért már simán Leó-juk is lehetne(ha nem is a legmodernebb változat) ebből okulva túl sokat T-72-re talán már nem kéne költeni. Laikusként én még bízom benne hogy jön még 44 cica és adieu T-72.
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Nem tudom a HM-ben mennyire figyelik a cseh T-72 modernizációt de a lényeg hogy annyira drága lett az első hogy most bele lesznek kényszerítve egy másodikba :D

Olyan összegek röpködnek amennyiért már simán Leó-juk is lehetne(ha nem is a legmodernebb változat) ebből okulva túl sokat T-72-re talán már nem kéne költeni. Laikusként én még bízom benne hogy jön még 44 cica és adieu T-72.

Remélem, úgy lesz, de én még az A4-ből A6-ra feltuningolva megelégednék. Meg jó lenne még valami közepes harckocsi. Abból akár szinte bármelyiket el tudnám fogadni.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 211
3 555
113
Én nem temetném őket. Mostanság elég sokszor vonulnak valamilyen hadgyakorlatra, lövészetre vagy vezetési gyakorlatra. Mivel a 2 A4-ek első körben kiképzési feladatot fognak ellátni. A T-72-et amíg állományban vannak nagyon jól lehet majd használni ellenséges harckocsizó erők szimulálására egy hazai hadgyakorlaton. A lengyeleken kívül nagyon más nem igen tud ilyet csinálni. Már látom lelki szemeimmel, hogyan fogják a vén rókák az ezeréves technikával leiskolázni az új tankokat hajtó fiatal taknyos zöldfülűeket...lesz kitől tanulniuk.;)
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Jaj megint újra fog indulni ez a felújítás vs dobjuk ki vita... ha van egy kis szívük vesznek még 44 Leót aztán akkor remélhetőleg túllendülünk ezen. (igazán vehettek volna egy picit többet mint 44+12...)
 
  • Tetszik
Reactions: Hummen23 and Anti

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
PL-01 vagy valami hasonlóra gondolsz?

Ja, engem csak a haditechnika érdekel, tehát nem vagyok hozzáértő, de én pl a CV-re, Tulparra, Kaplanra, meg ehhez hasonlókra gondoltam. Vannak más típusok is, amik esetleg szóba jöhetnének, mert tudom, egyeseknek herótjuk van a olasz, török, meg egyéb harmadik világbeli országok fegyvereitől.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 828
113
Ja, engem csak a haditechnika érdekel, tehát nem vagyok hozzáértő, de én pl a CV-re, Tulparra, Kaplanra, meg ehhez hasonlókra gondoltam. Vannak más típusok is, amik esetleg szóba jöhetnének, mert tudom, egyeseknek herótjuk van a olasz, török, meg egyéb harmadik világbeli országok fegyvereitől.

Tök feleslegesek lennének.Nincs nekünk annyi pénzünk meg emberünk,hogy ilyeneket tartsunk rendszerben.
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
Ja, engem csak a haditechnika érdekel, tehát nem vagyok hozzáértő, de én pl a CV-re, Tulparra, Kaplanra, meg ehhez hasonlókra gondoltam. Vannak más típusok is, amik esetleg szóba jöhetnének, mert tudom, egyeseknek herótjuk van a olasz, török, meg egyéb harmadik világbeli országok fegyvereitől.
Aha, tehát lényegében az alap APC/IFV-re pakolt 105-ös tornyos járművek. Azoknak lehet értelme ( szigorúan moduláris rendszerben) a támogató szakaszban. ( Viszont drágák mint a rosseb.)
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 859
113
Igen valami ilyesmire gondoltam de már irták hogy drágák meg sajna létszám. De szerintem azok a török vasak megfizethetőek lennének.
Peddig valami "olcsóbb" is előbb vagy utóbb nem e fog kelleni? Na ez jó kérdés? Előbb vagy utóbb a fiatal tartalékosok, talán leendő aktívak is (feltéve ha egyre többen lesznek) biztosan meg fogják jegyezni hogy ők többre fognak vágyni mint egy alap lövész kiképzés. Értve ez alatt gépesített harcászat stb......
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 848
12 347
113
Peddig valami "olcsóbb" is előbb vagy utóbb nem e fog kelleni? Na ez jó kérdés? Előbb vagy utóbb a fiatal tartalékosok, talán leendő aktívak is (feltéve ha egyre többen lesznek) biztosan meg fogják jegyezni hogy ők többre fognak vágyni mint egy alap lövész kiképzés. Értve ez alatt gépesített harcászat stb......

Előbb szerintem legyen "elég" MBT - idézőjelben mert annyira még én sem vagyok optimista hogy lesz optimális mennyiség. Ha már minden alap dolog meglesz lehetne gondolkoddni ilyen "alternatív" platformokon, bár kétlem hogy oda valaha is eljutunk és örülni fogunk hogy alap dolgok úgy-ahogy be lesznek szerezve, katonák kiképezve stb. - optimális mennyiségekhez képest.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
de én pl a CV-re, Tulparra, Kaplanra, meg ehhez hasonlókra gondoltam.
Az a gond hogy egy CV-90120 drágább mint egy T-90. márpedig utóbbi teljes értékű harckocsi, a CV meg csak egy önjáró ágyú.
Amúgy vicces mikor ezeket könnyű harckocsinak titulálják, egy 30mm-es lövedékek elleni körkörös védelem is közel 40 tonnát jelent.
 

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 046
5 501
113
Már így is alig működnek.Amint megjönnek a Leopard 2 A4-ek azok a 72-esek ott fognak megrohadn a laktanya valamelyik sarkában és csak papíron lesznek.

Azért ezt a pályázati kiírást ne felejtsük el, főleg, hogy ma járt le a határideje, hozzáértők azt írták itt, ez a T-72-esekre lett kiírva:

019/S 105-257619

Katonai járművekkel kapcsolatos javítási és karbantartási szolgáltatások (2019–2020)

A szerződés keretösszege: nettó 2 126 728 346 HUF, bruttó 2 699 999 998 HUF

Tervezett évenkénti bontás:
2019. év: nettó 472 653 543 HUF, bruttó 600 000 000 HUF
2020. év: nettó 1 654 074 803 HUF, bruttó 2 099 999 998 HUF

Ajánlatkérő a keretösszeg kitöltésére nem vállal kötelezettséget.

"Alkalmatlan a Részvételre jelentkező, amennyiben nem rendelkezik a legalább 1 darab 1 000 LE-t meghaladó mérési tartományú, hitelesített vagy kalibrált motorteljesítményt mérő paddal.

Alkalmatlan a Részvételre jelentkező, amennyiben nem rendelkezik legalább 1 darab, a műszaki technikai eszközök gázlómélység vizsgálatát lehetővé tevő, minimum 100 m3-es méretű és legalább 1,5 m gázlómélységű merülő medencével."


Ajánlattételi vagy részvételi határidő: 8.7.2019
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 828
113
Azért ezt a pályázati kiírást ne felejtsük el, főleg, hogy ma járt le a határideje, hozzáértők azt írták itt, ez a T-72-esekre lett kiírva:

019/S 105-257619

Katonai járművekkel kapcsolatos javítási és karbantartási szolgáltatások (2019–2020)

A szerződés keretösszege: nettó 2 126 728 346 HUF, bruttó 2 699 999 998 HUF

Tervezett évenkénti bontás:
2019. év: nettó 472 653 543 HUF, bruttó 600 000 000 HUF
2020. év: nettó 1 654 074 803 HUF, bruttó 2 099 999 998 HUF

Ajánlatkérő a keretösszeg kitöltésére nem vállal kötelezettséget.

"Alkalmatlan a Részvételre jelentkező, amennyiben nem rendelkezik a legalább 1 darab 1 000 LE-t meghaladó mérési tartományú, hitelesített vagy kalibrált motorteljesítményt mérő paddal.

Alkalmatlan a Részvételre jelentkező, amennyiben nem rendelkezik legalább 1 darab, a műszaki technikai eszközök gázlómélység vizsgálatát lehetővé tevő, minimum 100 m3-es méretű és legalább 1,5 m gázlómélységű merülő medencével."


Ajánlattételi vagy részvételi határidő: 8.7.2019

Ez kb arra elég,hogy üzemben lehessen tartani őket.