F-35 Lightning II (Lockheed Martin)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

koppany

Well-Known Member
2010. július 16.
1 589
7 546
113
@molnibalage Szerinted miért döntöttek a törökök az S-400 mellett? Az F-35 nagyobb érvágásnak tűnik, bár ha tényleg 2029-ig készen fog állni a saját 5. gen akkor addig úgyse fognak olyan konfliktusba kerülni ahol szükség lenne ennyi gépre.
Erdogant meg akarták puccsozni, nem véletlenül akar szakítani az életére törökkel. Jelenleg az van, hogy ezerrel közelednek az oroszok felé.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 028
6 340
113
Nem tudom, hogy mennyire kivitelezhetetlen, de én az USA helyében nem kizártam volna a Törököket az F-35 programból, hanem büntiből butitott stealth képességű F-35-öket kaptak volna. Pl.:
- Csak külső fegyver felfüggesztőn vihettek volna fegyverzetet, pl.: a gép szoftverét módosítottam volna hozzá úgy, hogy a belső tárolókat ne tudja használni, kinyitni, onnan indítani, …
- Néhány belső érzékelőt kiraktam volna külső elemnek, mint ahogy a mostanában Irak és Szíria fölött repülő F-35-ökre feltesznek kamu elemeket, hogy más radar keresztmetszetet mutassanak a figyelő Oroszoknak, csak itt ezek a külső elemek tényleg funkciókat láttak volna el.
- A gép festése is biztosan stealth, azt sem kapták volna meg.
- Úgy tudom, hogy a legnagyobb reflexiós felület a pilóta fülke, esetleg azt is át lehetett volna alakítani a standard F-35-ökhöz képest.
- És biztos, hogy a gép szoftveréből is egy butított verziót kaptak volna (vagy ugyanazt a verziót, de amiben néhány menu nem elérhető, mert a kódban REM-elték).

Szerintem a Törökök így is megvették volna a gépet, főleg, hogy a gyáraik ne bukják el azt a sok milliard dollar árbevételt, amit a program jelent, és Törökország nem került volna egyre messzebb az USA-tól, a visszatérésre meg lenne több esélyük.

Így lett volna Törökországnak kiképzett személyzete (földi és légi), tapasztalata, infrastruktúrája, … Aztán majd ki tudja, hogy mit hoz a jövő ezeket az átalakításokat (pl.: festés, vagy software upgrade) később elég könnyen vissza tudta volna csinálni a Lockheed.

Nem újdonság, hogy nem annyira megbízható szövetségesek csökkentett tudású gépet kapnak, csinálta ezt annó USA is, meg CCCP is.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 427
18 842
113
Én még most sem hiszem hogy a Törökök ne kapnák meg az f-35-öst! Ennek is Brexit szaga van .
 
M

molnibalage

Guest
Nem tudom, hogy mennyire kivitelezhetetlen, de én az USA helyében nem kizártam volna a Törököket az F-35 programból, hanem büntiből butitott stealth képességű F-35-öket kaptak volna. Pl.:
- Csak külső fegyver felfüggesztőn vihettek volna fegyverzetet, pl.: a gép szoftverét módosítottam volna hozzá úgy, hogy a belső tárolókat ne tudja használni, kinyitni, onnan indítani, …
- Néhány belső érzékelőt kiraktam volna külső elemnek, mint ahogy a mostanában Irak és Szíria fölött repülő F-35-ökre feltesznek kamu elemeket, hogy más radar keresztmetszetet mutassanak a figyelő Oroszoknak, csak itt ezek a külső elemek tényleg funkciókat láttak volna el.
- A gép festése is biztosan stealth, azt sem kapták volna meg.
- Úgy tudom, hogy a legnagyobb reflexiós felület a pilóta fülke, esetleg azt is át lehetett volna alakítani a standard F-35-ökhöz képest.
- És biztos, hogy a gép szoftveréből is egy butított verziót kaptak volna (vagy ugyanazt a verziót, de amiben néhány menu nem elérhető, mert a kódban REM-elték).

Szerintem a Törökök így is megvették volna a gépet, főleg, hogy a gyáraik ne bukják el azt a sok milliard dollar árbevételt, amit a program jelent, és Törökország nem került volna egyre messzebb az USA-tól, a visszatérésre meg lenne több esélyük.

Így lett volna Törökországnak kiképzett személyzete (földi és légi), tapasztalata, infrastruktúrája, … Aztán majd ki tudja, hogy mit hoz a jövő ezeket az átalakításokat (pl.: festés, vagy software upgrade) később elég könnyen vissza tudta volna csinálni a Lockheed.

Nem újdonság, hogy nem annyira megbízható szövetségesek csökkentett tudású gépet kapnak, csinálta ezt annó USA is, meg CCCP is.
Hol büntetés, hogy ezt megtervezed neki, amit aztán úgyse kérne? Az LM azt mondaná, hogy csinálja ezt faszom. Ez a szerződéses kötelezettségein túl van. Kapacitása honnan lenne erre a marhaságra?
Miért vennék meg a gépet így?

Irreális elképzelés az egész.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
Nem tudom, hogy mennyire kivitelezhetetlen, de én az USA helyében nem kizártam volna a Törököket az F-35 programból, hanem büntiből butitott stealth képességű F-35-öket kaptak volna. Pl.:
- Csak külső fegyver felfüggesztőn vihettek volna fegyverzetet, pl.: a gép szoftverét módosítottam volna hozzá úgy, hogy a belső tárolókat ne tudja használni, kinyitni, onnan indítani, …
- Néhány belső érzékelőt kiraktam volna külső elemnek, mint ahogy a mostanában Irak és Szíria fölött repülő F-35-ökre feltesznek kamu elemeket, hogy más radar keresztmetszetet mutassanak a figyelő Oroszoknak, csak itt ezek a külső elemek tényleg funkciókat láttak volna el.
- A gép festése is biztosan stealth, azt sem kapták volna meg.
- Úgy tudom, hogy a legnagyobb reflexiós felület a pilóta fülke, esetleg azt is át lehetett volna alakítani a standard F-35-ökhöz képest.
- És biztos, hogy a gép szoftveréből is egy butított verziót kaptak volna (vagy ugyanazt a verziót, de amiben néhány menu nem elérhető, mert a kódban REM-elték).

Szerintem a Törökök így is megvették volna a gépet, főleg, hogy a gyáraik ne bukják el azt a sok milliard dollar árbevételt, amit a program jelent, és Törökország nem került volna egyre messzebb az USA-tól, a visszatérésre meg lenne több esélyük.

Így lett volna Törökországnak kiképzett személyzete (földi és légi), tapasztalata, infrastruktúrája, … Aztán majd ki tudja, hogy mit hoz a jövő ezeket az átalakításokat (pl.: festés, vagy software upgrade) később elég könnyen vissza tudta volna csinálni a Lockheed.

Nem újdonság, hogy nem annyira megbízható szövetségesek csökkentett tudású gépet kapnak, csinálta ezt annó USA is, meg CCCP is.

Ki az a hülye aki ezt így megvette volna?
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Erdogant meg akarták puccsozni, nem véletlenül akar szakítani az életére törökkel. Jelenleg az van, hogy ezerrel közelednek az oroszok felé.


Hogy mennyire volt kulso es nem belso pucs azt nemtudom de gyanitom hogy a torok hadseregnek megint elege lett a nagy iszlamizalodabol. Nem az elso alkalom lettvolna. De legyen kulso pucs. Akkor is melyik jobb, Egy megbuktatott rtorok vezeto de torokorszag torok marad vagy egy azoroszok altal elvett Boszporus es egyebb teruletek mert ez az evszazados alma az oroszoknak. Putyin a volt felesege mindketl kezet odaadna ha ratehetne kezet a Boszporuszra. Ne feledd az oroszok nemszeretik a torkoket mindig haboruztak veluk jelenleg is csak a ket vezeto kozott van valamifele rokonszenv de nem az orszagaik erdekei kozott.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 658
12 347
113
Hogy mennyire volt kulso es nem belso pucs azt nemtudom de gyanitom hogy a torok hadseregnek megint elege lett a nagy iszlamizalodabol. Nem az elso alkalom lettvolna. De legyen kulso pucs. Akkor is melyik jobb, Egy megbuktatott rtorok vezeto de torokorszag torok marad vagy egy azoroszok altal elvett Boszporus es egyebb teruletek mert ez az evszazados alma az oroszoknak. Putyin a volt felesege mindketl kezet odaadna ha ratehetne kezet a Boszporuszra. Ne feledd az oroszok nemszeretik a torkoket mindig haboruztak veluk jelenleg is csak a ket vezeto kozott van valamifele rokonszenv de nem az orszagaik erdekei kozott.
OFF
Ezt ne ide. Vidd ezt innen a biztpolba.
ON
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
Hogy mennyire volt kulso es nem belso pucs azt nemtudom de gyanitom hogy a torok hadseregnek megint elege lett a nagy iszlamizalodabol. Nem az elso alkalom lettvolna. De legyen kulso pucs. Akkor is melyik jobb, Egy megbuktatott rtorok vezeto de torokorszag torok marad vagy egy azoroszok altal elvett Boszporus es egyebb teruletek mert ez az evszazados alma az oroszoknak. Putyin a volt felesege mindketl kezet odaadna ha ratehetne kezet a Boszporuszra. Ne feledd az oroszok nemszeretik a torkoket mindig haboruztak veluk jelenleg is csak a ket vezeto kozott van valamifele rokonszenv de nem az orszagaik erdekei kozott.

Szerinted ha külső puccs volt akkor abból indultak ki,hogy nem sikerül?
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 028
6 340
113
Az LM azt mondaná, hogy csinálja ezt faszom. Ez a szerződéses kötelezettségein túl van. Kapacitása honnan lenne erre a marhaságra?

https://index.hu/kulfold/2019/07/18/f-35_program_torokorszag_reszvetel_feher_haz_usa/
"az ellátási lánc átrendezése 500-600 millió dollárjába fog kerülni Washingtonnak"
Nem tudom, hogy 600 millióból kihoztak volna egy butított stealth-ot (pl.: szoftver-ben letiltva, hogy a belső tárolóból indítson, nem stealth festék használata, …), de vajon Törökország NATO-ban tartása egyébként mennyit érne meg az USA-nak?

Lehet, hogy rosszul emlékszek, de úgy tudom, hogy annó Pakisztán is butított F-16-okat kapott, mert az USA nem bízott meg bennük eléggé. Azt is ki kellett fizetni valakinek.


Ki az a hülye aki ezt így megvette volna?

Több okuk is lett volna megvenni:
1. Így most 9 milliard dollárt NEM kapnak meg Török cégek: https://index.hu/tudomany/til/2019/06/19/valas_kozepkor_birosag_szex/
2. Ha megvan az esélye annak, hogy a butított gépeket vissza lehet alakítani full tudásúra és még így is jobbak valamiben mint az F-16 (pl.: az izraeli pilóták az F-35 és az F-16 között kiemelték, hogy jóval több információt ad az F-35 a teljes hadműveleti területről, mint az F-16).
Ki tudja, hogy mit hoz a jövő? Ha a 100 db gép le van gyártva, a személyzet kiképezve, lehet, hogy a következő, vagy az az utáni USA elnök nem lessz olyan harcias, mint Trump (mert most úgy néz ki, hogy Trump lessz amúgy a következő is).
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 420
113
https://index.hu/kulfold/2019/07/18/f-35_program_torokorszag_reszvetel_feher_haz_usa/
"az ellátási lánc átrendezése 500-600 millió dollárjába fog kerülni Washingtonnak"
Nem tudom, hogy 600 millióból kihoztak volna egy butított stealth-ot (pl.: szoftver-ben letiltva, hogy a belső tárolóból indítson, nem stealth festék használata, …), de vajon Törökország NATO-ban tartása egyébként mennyit érne meg az USA-nak?

Lehet, hogy rosszul emlékszek, de úgy tudom, hogy annó Pakisztán is butított F-16-okat kapott, mert az USA nem bízott meg bennük eléggé. Azt is ki kellett fizetni valakinek.




Több okuk is lett volna megvenni:
1. Így most 9 milliard dollárt NEM kapnak meg Török cégek: https://index.hu/tudomany/til/2019/06/19/valas_kozepkor_birosag_szex/
2. Ha megvan az esélye annak, hogy a butított gépeket vissza lehet alakítani full tudásúra és még így is jobbak valamiben mint az F-16 (pl.: az izraeli pilóták az F-35 és az F-16 között kiemelték, hogy jóval több információt ad az F-35 a teljes hadműveleti területről, mint az F-16).
Ki tudja, hogy mit hoz a jövő? Ha a 100 db gép le van gyártva, a személyzet kiképezve, lehet, hogy a következő, vagy az az utáni USA elnök nem lessz olyan harcias, mint Trump (mert most úgy néz ki, hogy Trump lessz amúgy a következő is).
Akkor gondold végig:
- ha olyan átalakításokat csinálnak rajta, ami visszaalakítható, akkor azt a törökök is visszaalakították volna maguknak. Ha az a célja a törököknek, hogy átjátsszák az infókat az oroszoknak, akkor elég csak egy gépet visszaalakítani, és az orosz radarok előtt megreptetni. Az ötleteid a szoftveres butításról viszont max. büntik a törököknek, de a gép radartulajdonságait nem befolyásolják.
- ha nem visszaalakítható butításokat eszközöl az USA, akkor meg hülye lenne a török állam megvenni horror áron a csökkentett képességű gépet. Akkor inkább a Kfir! :p:D
 
M

molnibalage

Guest
https://index.hu/kulfold/2019/07/18/f-35_program_torokorszag_reszvetel_feher_haz_usa/
"az ellátási lánc átrendezése 500-600 millió dollárjába fog kerülni Washingtonnak"
Nem tudom, hogy 600 millióból kihoztak volna egy butított stealth-ot (pl.: szoftver-ben letiltva, hogy a belső tárolóból indítson, nem stealth festék használata, …), de vajon Törökország NATO-ban tartása egyébként mennyit érne meg az USA-nak?

Lehet, hogy rosszul emlékszek, de úgy tudom, hogy annó Pakisztán is butított F-16-okat kapott, mert az USA nem bízott meg bennük eléggé. Azt is ki kellett fizetni valakinek.


Több okuk is lett volna megvenni:
1. Így most 9 milliard dollárt NEM kapnak meg Török cégek: https://index.hu/tudomany/til/2019/06/19/valas_kozepkor_birosag_szex/
2. Ha megvan az esélye annak, hogy a butított gépeket vissza lehet alakítani full tudásúra és még így is jobbak valamiben mint az F-16 (pl.: az izraeli pilóták az F-35 és az F-16 között kiemelték, hogy jóval több információt ad az F-35 a teljes hadműveleti területről, mint az F-16).
Ki tudja, hogy mit hoz a jövő? Ha a 100 db gép le van gyártva, a személyzet kiképezve, lehet, hogy a következő, vagy az az utáni USA elnök nem lessz olyan harcias, mint Trump (mert most úgy néz ki, hogy Trump lessz amúgy a következő is).
  1. Ez nem így működik, létezik munkaerő ütemezés és erőforrás menedzsment.
  2. Ki mondta, hogy ennyiből ki jön?
  3. Ki mondta, hogy ez kellene a töröknek?
  4. A butított nem stealth gép egyszerűbb. Teszel bele szarabb radart, másféle IFF, rádiót, egyes fegyvereket nem exportálsz mellé. Ennyi. De te itt belső tér bénításáról és másról álmodsz. Ilyen gép eleve a kutyának sem kéne. Értelmetlen megcsinálni.

    A pakisztáni F-16-nak emlékei szerint földháttérben szart sem érő radarja volt és nem volt AIM-9L vagy M-jük sem.
  5. Úgy teszel, mintha nem létezne az ALIS. Butított gép mellé még ez. Kinek kéne ez így...?
Ez az egész F-35 kb. arról szól, hogy szekértábor erősítés van. Csúnyán fogalmazva, ha nem vagy velünk, akkor ellenünk vagy.
 

tomippo

Well-Known Member
2016. május 16.
3 299
10 191
113
Erdogant meg akarták puccsozni, nem véletlenül akar szakítani az életére törökkel. Jelenleg az van, hogy ezerrel közelednek az oroszok felé.
Ha az amcsiknak közük lett volna a puccshoz valami azt súgja hogy a pilóta aki ráállt a gépére nem rezelt volna be és pontos adatokat kapott volna...
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 427
18 842
113
Az ötödik generációs F-35 Lightning II amerikai harcosa az orosz Su-57-hez képest sokkal digitálisabbnak tűnik, mint az iPhone, katonai szakértő, Andrei Frolov írja Izvestiában.

Véleménye szerint az F-35 Lightning II egyfajta iPhone, amely bármikor haszontalan játék lehet, ha nincs állandó kapcsolata az Apple Store-hoz és rendszeres frissítésekkel. „A gyártó bármikor blokkolhatja a szoftvert. A Su-57 képességei minősülnek, de úgy gondolom, hogy nem olyan„ digitális ”, mint az F-35,” a szakértő biztos.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 577
5 982
113
Az ötödik generációs F-35 Lightning II amerikai harcosa az orosz Su-57-hez képest sokkal digitálisabbnak tűnik, mint az iPhone, katonai szakértő, Andrei Frolov írja Izvestiában.

Véleménye szerint az F-35 Lightning II egyfajta iPhone, amely bármikor haszontalan játék lehet, ha nincs állandó kapcsolata az Apple Store-hoz és rendszeres frissítésekkel. „A gyártó bármikor blokkolhatja a szoftvert. A Su-57 képességei minősülnek, de úgy gondolom, hogy nem olyan„ digitális ”, mint az F-35,” a szakértő biztos.
.
.
Az indiai-pakisztani csetepate köruli kommunikaciobol nekem ugy tunt ki, az amerikaiak a pakisztani F-16-ok felett is rendelkeznek valami ellenörzessel, digitalis kontrollal.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 314
13 357
113
.
.
Az indiai-pakisztani csetepate köruli kommunikaciobol nekem ugy tunt ki, az amerikaiak a pakisztani F-16-ok felett is rendelkeznek valami ellenörzessel, digitalis kontrollal.

Ebben nem látok semmi meglepőt - mert ha megfordítod a kérdést, egy olyan bonyolult eszközt, mint egy harci gép manapság csak a gyártó képes igazából a levegőben tartani huzamosabb ideig.
Az F-35 egy annyira bonyolult eszköz, hogy elvárni, hogy te megveszed, aztán sufniból repteted, érdekes gondolat - gyár nélkül a daily check szintjét tudod csak hozni, egy összetett Pack vagy PWB hiba esetén már nem tudsz úgy belekotorászni, mint egy 737C esetén. Ezek ilyenek, ezzel járnak.
Egyszerűen arról van szó, hogy nem a kémkedésen van a hangsúly, hanem arról, hogy ha te magas harckészültséget akarsz tartani, a gyárral való kapcsolat levágja azt az időnövekedést, amit a bonyolultság növelése miatt az usernél jelentős időnövekedést jelentene.
Én inkább az irányított negatív sajtót látom emögött. (Pl. a Japánok összes F-15ös gyártását felügyelte az USA, mégsem izgatta őket - saját cuccokat csináltak hozzá, saját szakállukra, abba meg nem néztek bele).

(BTW az oroszok ugyanúgy tudtak mindent az összes MN fegyverről, azok frekijéről és minden paraméteréről - mégsem ment a nyivákolás. Ma megy - persze csak nyugat felé...)