A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 123
113
Mostanában elég sokk cikk jelenik meg az amerikai tüzérség jövőjéről

https://www.armadninoviny.cz/erca-americka-armada-buduje-nove-delostrelectvo.html
https://www.armadninoviny.cz/testy-houfnice-m777er-s-nejdelsim-dostrelem-na-svete.html

"Extended range" az új kulcsszó úgy tűnik, a jelenlegi 40-50 km helyett 100-130km-t szeretnének elérni

Figyelmeztetés - a cikkek olvasása után a PZH 2000 elavultnak fog tűnni egy darabig,ne olvassa aki nem akarja ezt a kockázatot vállalni :D
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ángilosul,polákol egy rakattal,nade ékes magyar nyelven?
Ha tényleg beszerzünk egy csőgyártó gépsort,elvileg nincs akadálya a gyártásnak.Sőt,mivel a Danuvia anno gyártotta a PKMet,a licencjog megvan,akár magunk is kialakithatunk egy ilyen PKM változatot a mintájára.Mint irtam,a 90es évek elején tervbe volt egy ilyen változat kifejlesztése nálunk,persze nem lett belöle semmi.Mint ahogy a FÉG 5,56milis NGMje is csak pár mintapéldányig jutott.
Különben szerintem 8fős deszantraj kéne.Rajonként 1db 5,56milis valamilyen LMG,és egy 308as könnyű gp-ami lehetne az UKM alsó képen lévő rövid csővel és álvány nélküli változata.Szakasztámogatóként meg az állványos változat.És megcsinálták a PKTnak megfelelő járműfedélzeti változatot is.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 817
117 981
113
Ángilosul,polákol egy rakattal,nade ékes magyar nyelven?
Ha tényleg beszerzünk egy csőgyártó gépsort,elvileg nincs akadálya a gyártásnak.Sőt,mivel a Danuvia anno gyártotta a PKMet,a licencjog megvan,akár magunk is kialakithatunk egy ilyen PKM változatot a mintájára.Mint irtam,a 90es évek elején tervbe volt egy ilyen változat kifejlesztése nálunk,persze nem lett belöle semmi.Mint ahogy a FÉG 5,56milis NGMje is csak pár mintapéldányig jutott.
Különben szerintem 8fős deszantraj kéne.Rajonként 1db 5,56milis valamilyen LMG,és egy 308as könnyű gp-ami lehetne az UKM alsó képen lévő rövid csővel és álvány nélküli változata.Szakasztámogatóként meg az állványos változat.És megcsinálták a PKTnak megfelelő járműfedélzeti változatot is.
https://combatgear.blog.hu/2018/09/01/modernizalt_pkm_686

Már van kb 2012-óta. De a lengyeleké jobb. Amúgy gugli fordító.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 817
117 981
113
A mi modernizált PKMjeink 7,6x54R kaliberüek maradtak.
Használom a gugli forditót-de nem vagyok elragadtatva tőle.
Akkor tessék angolul avagy lengyelül tanulni, de angolul célszerűbb mert a gugli fordító szláv nyelvekről angolra nagyon jól fordít.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Akkor tessék angolul avagy lengyelül tanulni, de angolul célszerűbb mert a gugli fordító szláv nyelvekről angolra nagyon jól fordít.
Egy dologgal bizton nem lehet megvádolni.Hogy jó nyelvérzékem volna.Kb mint az elefánt.Amit nagy nehezen megtanulok,azt nagyon gyorsan elfelejtem.Csinkuje ferstétung
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
https://honvedelem.hu/117086_a_haza_vedelme_nemzeti_ugy

"Ebből a pénzből végre fogjuk hajtani a Zrínyi 2026 honvédelmi és haderőfejlesztési program 2020-ra ütemezett részét. A jövő évi költségvetés 216 milliárd forintot tartalmaz a már megkezdett fejlesztések folytatására. Megjegyzem, ez a fejlesztési összeg a teljes katonai költségvetés harminc százaléka, ami bőven felülmúlja a NATO által javasolt húszat. A 2010 előtt elvesztegetett katonai képességeinket vissza kell szereznünk, de úgy, hogy már a legmodernebb eszközökkel szereljük fel a magyar honvédeket. Itt kiemelném a Gripeneknek a szárazföldi csapatok közvetlen légi támogatását érintő képességének kialakítását, az Airbus 145M könnyű- és a 225M közepes helikopterek rendszerbe állítását, a rámpás szállítógépek beszerzését, a Leopard 2 A4 és A7+ harckocsikat, a PzH 2000-es önjáró lövegeket, a Carl Gustaf M4 kézi páncéltörő eszközöket és a Digitális katona programunkat. Ez utóbbihoz kapcsolódóan jutott fedezet a magyar hadiipar újjáélesztésére is! Az új kézifegyvereink hazai összeszerelése már tavaly megkezdődött, júliustól pedig már a gyártósorok is beindultak Kiskunfélegyházán."

Legutóbb még szeptember volt, de mindenképp jó hír.:)
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz and arcas

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
De azért 2012-ben majdnem vettek ~350 millió euróért az olaszoktól 20 db AW139/119-est, csak a gyártó cég korrupciós botrányai miatt a magyar fél elállt az üzlettől. A 20 db H145M épp ugyanennyibe került 6 évvel később...

Hagyjuk, mert belpolitikai vita lesz belőle. Inkább töröltetem a hozzászólást.
Az orosz gépek kiváltasára. Aztan gondolom az orosz gepek felujítása miatt lehetett még húzni pár évig. Valamiféle összefüggésre gondolsz?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Előtte nem volt egy gazdasági válság, úgy világszinten?
2010-ben már minden rendben volt. A stadionépítési láz mutatta, hogy teljesen jelentéktelen luxuskiadásokra is bőségesen rendelkezésre álltak a források kezdettől! Egész egyszerűen nem volt prioritás a honvédelem az ukrán-válságig az Orbán-kormányzat számára. ahogy most sem az a rendvédelem, egészség- és oktatásügy például.

De ez már a múlt. Úgy tűnik Orbán nem szeret csicskajancsi lenni a kelet-európai politikában, így a honvédelemre már legalább költenek! Mégha az érdekalapú politizálás anyagi vonzatáért cserébe nem igazán kapja meg azt, amit remélt (lásd, hogy lepattintotta Trump a norvégok kapcsán, hiába a jelentős amerikai beszerzés belengetése), de talán remélhetjük, hogy ebből a Zrínyi programból most lesz valami!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 691
90 786
113
2010-ben már minden rendben volt. A stadionépítési láz mutatta, hogy teljesen jelentéktelen luxuskiadásokra is bőségesen rendelkezésre álltak a források kezdettől! Egész egyszerűen nem volt prioritás a honvédelem az ukrán-válságig az Orbán-kormányzat számára. ahogy most sem az a rendvédelem, egészség- és oktatásügy például.

De ez már a múlt. Úgy tűnik Orbán nem szeret csicskajancsi lenni a kelet-európai politikában, így a honvédelemre már legalább költenek! Mégha az érdekalapú politizálás anyagi vonzatáért cserébe nem igazán kapja meg azt, amit remélt (lásd, hogy lepattintotta Trump a norvégok kapcsán, hiába a jelentős amerikai beszerzés belengetése), de talán remélhetjük, hogy ebből a Zrínyi programból most lesz valami!
Sok igazság van abban amit írsz, de azért megcsal az emlékezeted. 2010ben sok minden volt a magyar gazdasággal, de szinte semmi sem volt rendben. Görögországgal emlegettek minket egy lapon, mi leszünk a válság következő áldozata. Ez sztem nagyon fontos tény, hogy tudjuk honnan hova jutottunk!!!
2012ben még negatív volt a GDP, csökkentek a realbérek. KB. Eddig tartott a válságkezelés, aztán lassan a saját lábunkra álltunk. A rossz állami devizahitelek miatt az ország ugyanúgy adósrabszolga volt az IMF és az EU felé ( illetve a finanszorozóik felé, USA, Németország), mint az emberek a bankok felé. Addig ment a harc lehet-e unortodox gazdaságpolitika. Ezen már nagyrészt szerencsére túl vagyunk.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 567
113
Ángilosul,polákol egy rakattal,nade ékes magyar nyelven?
Ha tényleg beszerzünk egy csőgyártó gépsort,elvileg nincs akadálya a gyártásnak.Sőt,mivel a Danuvia anno gyártotta a PKMet,a licencjog megvan,akár magunk is kialakithatunk egy ilyen PKM változatot a mintájára.Mint irtam,a 90es évek elején tervbe volt egy ilyen változat kifejlesztése nálunk,persze nem lett belöle semmi.Mint ahogy a FÉG 5,56milis NGMje is csak pár mintapéldányig jutott.
Különben szerintem 8fős deszantraj kéne.Rajonként 1db 5,56milis valamilyen LMG,és egy 308as könnyű gp-ami lehetne az UKM alsó képen lévő rövid csővel és álvány nélküli változata.Szakasztámogatóként meg az állványos változat.És megcsinálták a PKTnak megfelelő járműfedélzeti változatot is.
Felejtsük már el az 5.56-ot!
A jövő a 6.8 és a 8.6 Norma Msgnum.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Felejtsük már el az 5.56-ot!
A jövő a 6.8 és a 8.6 Norma Msgnum.
338 túl erős egyéni fegyverbe.223 szerintem is gyenge,de a nyugati világ egy darabig még biztos ezt használja.Különben én egy 308as bullpupp fegyvert tartanák jónak egyéni lövészfegyvernek a legjobbnak.Kezelőszemélyzetnek,ahova csak inkább önvédelmi célra kell,MP7.De engem befolyásol a vadászias múltam.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
2010-ben már minden rendben volt. A stadionépítési láz mutatta, hogy teljesen jelentéktelen luxuskiadásokra is bőségesen rendelkezésre álltak a források kezdettől! Egész egyszerűen nem volt prioritás a honvédelem az ukrán-válságig az Orbán-kormányzat számára. ahogy most sem az a rendvédelem, egészség- és oktatásügy például.

De ez már a múlt. Úgy tűnik Orbán nem szeret csicskajancsi lenni a kelet-európai politikában, így a honvédelemre már legalább költenek! Mégha az érdekalapú politizálás anyagi vonzatáért cserébe nem igazán kapja meg azt, amit remélt (lásd, hogy lepattintotta Trump a norvégok kapcsán, hiába a jelentős amerikai beszerzés belengetése), de talán remélhetjük, hogy ebből a Zrínyi programból most lesz valami!
Dehogy az ukrán válság.Inkább nagyon is az amerikai nyomás.Meg az elgondolás,hogy igy talán lehet politikai jóindulatot vásárolni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 834
113
338 túl erős egyéni fegyverbe.223 szerintem is gyenge,de a nyugati világ egy darabig még biztos ezt használja.Különben én egy 308as bullpupp fegyvert tartanák jónak egyéni lövészfegyvernek a legjobbnak.Kezelőszemélyzetnek,ahova csak inkább önvédelmi célra kell,MP7.De engem befolyásol a vadászias múltam.

Az már kiderült,hogy a .308 is túl erős.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 567
113
338 túl erős egyéni fegyverbe.223 szerintem is gyenge,de a nyugati világ egy darabig még biztos ezt használja.Különben én egy 308as bullpupp fegyvert tartanák jónak egyéni lövészfegyvernek a legjobbnak.Kezelőszemélyzetnek,ahova csak inkább önvédelmi célra kell,MP7.De engem befolyásol a vadászias múltam.
Tavaly májusban rendszeresítette a 6.8- at az US Army. Ezzel egyidőben Norma Magnum űrméretre kért be géppuska prototípusokat. A GD és a Sig Sauer már elkészítette ezeket. A Sig Sauer 10 kiló alatt tartotta a tömeget. Ez kevesebb, mint az FN MAG vagy MG3.