A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Első a hatásosság, csak utána következhet a szabványnak megfelelés.
Az 5/56 , 7.62 NATO a jelen szenderdje, a jövő a 6.8 GP és 8.6 NM a jövőé. Minek ruházzunk bele 10 milliárdokat olyan fegyverek és lőszerek gyártásába, amelyek már a jelen követelményeit sem elégítik ki?

A NATO a nyolcvanas évek közepén rájött, hogy a 9x19 milliméteres Parabelum a mellények terjedése miatt hadi használatra közel alkalmatlanná vált. A kilencvenes évekre kikristályosodott, hogy az 5,7x28 milliméter vagy a 4,6x30 milliméter lenne a váltótípus. A kétezres évek elején elméletben eldőlt, hogy a NATO egységes pisztoly és SMG/PDW lőszere az 5,7x28 milliméter lesz. A németek rögtön elutasították. Azóta felmerült a 6,5x25 CBJ is, mert a 9 milliméteres fegyverek csőcserével átalakíthatóak lennének rá. Ezek után vannak kétségeim a kaliberváltással kapcsolatban.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
A NATO a nyolcvanas évek közepén rájött, hogy a 9x19 milliméteres Parabelum a mellények terjedése miatt hadi használatra közel alkalmatlanná vált. A kilencvenes évekre kikristályosodott, hogy az 5,7x28 milliméter vagy a 4,6x30 milliméter lenne a váltótípus. A kétezres évek elején elméletben eldőlt, hogy a NATO egységes pisztoly és SMG/PDW lőszere az 5,7x28 milliméter lesz. A németek rögtön elutasították. Azóta felmerült a 6,5x25 CBJ is, mert a 9 milliméteres fegyverek csőcserével átalakíthatóak lennének rá. Ezek után vannak kétségeim a kaliberváltással kapcsolatban.

Jah és mindenki az MP7-et veszi ha PDW fegyver kell neki ami mint ahogy írtad is nem az elfogadott(és soha nem használt) kaloberben készül.
 
  • Tetszik
Reactions: therob

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Jah és mindenki az MP7-et veszi ha PDW fegyver kell neki ami mint ahogy írtad is nem az elfogadott(és soha nem használt) kaloberben készül.
Pont ez a lényeg, hogy van több használható megoldás is, ehhez képest még mindég a Parabelum a NATO szabvány. Egyesek meg még a .45 megállító erejét sírják vissza. Nincs univerzálisan jó megoldás.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Pont ez a lényeg, hogy van több használható megoldás is, ehhez képest még mindég a Parabelum a NATO szabvány. Egyesek meg még a .45 megállító erejét sírják vissza. Nincs univerzálisan jó megoldás.

Folyamatosan változik a lőszereigény mint ahogy minden a baj csak az,hogy lehetetlen követni a lőszerigény változást mert a világ összes pénze kevés lenne rá.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Könnyű-géppuska a köztes lőszert tüzelő neve nem pedig géppuska.Nincs ellentmondás csak te nem tudod a nevét.

Tudom a jelenleg itthon használt nevét. És pont akkora fasságnak tartom, mint amikor anno az AMD-65 hivatalos neve géppisztoly volt. ;) Azt hittem, ez világos...

Üresen 11kg-s .338-as fegyverről beszélsz és megtartod ugyan azt a fogyatékosságát,hogy gyakorlatilag töltetlenül viszik mert rakasszal buzi nehéz lenne.Na ez aztán az előrelépés.

És akkor mégegyszer: Nem mindegyik, jelenleg 7.62-es géppuskát cipelő géppuskásnak adnék .338-ast. Ilyet nem is írtam.
Az meg tök jó, hogy csak a hátrányát veszed figyelembe és hangsúlyozod, az előnyeit meg nem... Lehet hogy rosszul gondolom, de szerintem úgy szokták csinálni, hogy mérlegre teszik egy adott eszköz előnyeit és hátrányait, majd az eszköz feladata szerint súlyoznak.

Amúgy az APC-kre pakolt 7.62-eseket, ha rajtam múlna, már rég száműztem volna a picsába. Eddig úgy véltem, hogy oda 12.7-es, vagy 14.5-ös kell. De most, hogy megjelentek a .338-asok, azokat is megfelelőnek tartom oda.

Az meg aztán tényleg a blődség teteje,hogy majd te a 12,7-est kiváltod .338-assal.

És megint csak: NEM minden 12.7-est és NEM mindenhol. Hanem csak a most épp kézben cipelgetett 12.7-eseket.

Értem én,hogy papíron jól hangzik amit kitaláltál de a valóságban igazából használhatatlan.

Amit ebből meglépnek az és/vagy a .338-as vagy 6,8-as géppuska/könnyű-géppuska csere az SF-nél.

Nem én találtam ki. Csak látok benne rációt.

Meg a tengerészgyalogság is lépeget efelé. És náluk esélyesen pont a (cipelgetős) M2 helyére jöhet.

https://www.thedrive.com/the-war-zo...and-marines-want-a-new-long-range-machine-gun
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Én a Sig Sauerre szavazok, lévén 9 kilós és multi kaliber képességű.

Nekem az is megfelel.

De legjobban a PKM-PKT páros felűrméretezésével járnánk, ha az lehetséges lenne.
Ami ebből ránk, a MH-re releváns az az, hogy ha amúgy is űrméretet váltunk, akkor miért elavult, kifutó lőszertípusokat rendszeresítünk (5.56 és 7.62 NATO), miért nem az újakat (6.8 GP és 8.6 NM).

Hát én ezzel azért még nem kapkodnék itthon. Egyelőre örüljünk, hogy lett saját katonai kézifegyvergyártásunk. Ráérünk még bőven megvárni, hogy végül melyik új koncepció (melyik új kaliber és milyen, teleszkópos, stb. lőszer) és mennyire válik be a nagyvilágban.


Nem nagyon cipelnek M2-est sehol.

A tengerészgyalogság cipelgeti. Hogy rajtuk kívül ki még, azt nem tudom.


"Assaultmen carry SMAW launchers (16.92 pounds); Machine Gunners might carry M240b machine guns (27.6 pounds), their tripods (16 pounds), or parts of the M2 .50 caliber machine gun (83.78 lbs together); while mortarmen carry 60 millimeter mortars (cannon, bipod, baseplate, and sight: 47 lbs) or 81 millimeter mortars (91 pounds)."

https://foreignpolicy.com/2016/10/2...course-standard-actually-does-apply-to-combat

"Marine Corps officials are considering whether to move to polymer casings, which are significantly lighter and would allow Marines in the field to carry more ammunition.

Long-time research efforts into polymer ammunition could also soon yield new lightweight ammunition for the M2. The move could allow Marines to carry 40 percent more ammunition at the same weight they carry now."


https://www.marinecorpstimes.com/ne...l-plan-to-modernize-their-small-arms-arsenal/
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 454
10 546
113
A tengerészgyalogság cipelgeti. Hogy rajtuk kívül ki még, azt nem tudom.
A Légióban is előszeretettel cipeltetik. Nincs is jobb annál mint egy 30 km es menetgyakorlat rajonként 1 m2hb vel:rolleyes:
A hitvallás az, hogy tudni kell cipelni a rendszeresített fegyvereket. Aknavető, Milan stb. Ez persze nem jelenti azt hogy gyalog kell háborúba vonulni, de szükség esetén bizony cipelni kell mindent.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Na ez már a dedó szintje.
Nem minden hátsó szándék nélkül tettem fel ezt a kérdést. Gondoltam, ha leírod az ötletedet, akkor végiggondolod, és rájössz, hogy egy látszólag erősebb lőszer még kontraproduktív is lehet.
Papi már elkezdett rávezetni:
A NATO a nyolcvanas évek közepén rájött, hogy a 9x19 milliméteres Parabelum a mellények terjedése miatt hadi használatra közel alkalmatlanná vált. A kilencvenes évekre kikristályosodott, hogy az 5,7x28 milliméter vagy a 4,6x30 milliméter lenne a váltótípus. A kétezres évek elején elméletben eldőlt, hogy a NATO egységes pisztoly és SMG/PDW lőszere az 5,7x28 milliméter lesz. A németek rögtön elutasították. Azóta felmerült a 6,5x25 CBJ is, mert a 9 milliméteres fegyverek csőcserével átalakíthatóak lennének rá. Ezek után vannak kétségeim a kaliberváltással kapcsolatban.
Nekem is.
Nem véletlen, hogy ágálnak az Amerikaiak, és ezzel együtt az egész NATO a rendszerszintű átállás ellen.
Már nagyon régen használtam gyalogsági kézi lőfegyvert, de azért tovább tudom gondolni az ötletet.
Ahhoz, hogy az egész NATO-t átállítsák az új kaliberre egyrészt elképesztő sok pénzbe kerül, és ez a döntés legalább további 30-40-50 évre meghatározza a standard-eket. Mert ugyebár nem csak a fegyvereket kell cserélni, de teljes lőszerkészletet is, és ezekből tartalékokat képezni.
És mit érsz el vele?
Páncélozott járműveket nem fogsz tudni átlőni vele, mert ma már minden minimum nehézgéppuska vagy gépágyú ellen van védve. Ezeknek a hatását meg sem tudod közelíteni az új kaliberekkel sem.
Védelem nélküli ellenség ellen a régi kaliber is megfelelő. A védőmellénnyel szemben is csak korlátozott előnyt érhetsz el. A modern mellények már a 7.62-es ellen is védenek. Esetleg egészen közelről, városi harcban van esély ellenük. De ez is csak időleges, mert a mellények ballisztikai betét gyártói pillanatokon belül reagálni fognak a csak picit veszélyesebb lövedékekre. És ott nem kell mindent újra megvenni, hanem elég csak a plate-et kicserélni. Így kap a nem NATO katona 1-2 kilóval több súlyt, de ezt az erősebb lőszert vivő NATO katona is megkapja, mert hogy azonos mennyiségű lőszert vigyen, az nagyobb kaliberből nehezebb lesz (sokkal). Vagy bevállalják a kevesebb javadalmazást.
De itt nem áll meg a dolog! Mert mivel a NATOban új lőszert vezetnek be, így a régiről szinte az egész világ rosszfiúi, bűnözői át fognak állni, mivel egy NATO átállás azt jelenti, hogy minden fegyvergyártónak gőzerővel 6,8-as és 8,6-os lőszert és fegyvert kell gyártani. Ergo ezek ára lemegy a mostani NATO szabványok ára meg fel. Szóval 3-4 éven belül MINDENKI már a nagyobb űrmérettel fog szaladgálni.
Viszont emiatt a NATO katonának is erősebb mellény kell. Így meg fogja kapni a nagyobb lőszer, és az erősebb mellény miatti plusz súlyt is.
És akkor még a digitalizáció miatti súlynövekedés még szóba sem került.
És az a helyzet, hogy ez öngerjesztő folyamat.
Az az igazság, hogy valami hasonló helyzet ez, mint a gépágyú űrméret felskálázás.
Persze, mindenből van egy picit jobb, csak az a kérdés, hogy mikorra válik sokkal-sokkal előnyösebbé a réginél. Na akkor van értelme átállni az újra.
A SF átfegyverzese azért előnyös, mert csak miattuk nem fogják a nem NATO erők átfegyverezni magukat.
Náluk - szerintem - a harc 80-90%-a 100-200 méteren belül fog lezajlani (városi harc, rajtaütések, stb.) Ebben a távolságban sokkal előnyösebb az új kaliber. Ráadásul az ő esetükben a harci helyzet viszonylag rövid. Mert ugyebár ők rejtve mennek be, és vagy gyorsan letudnak egy sikeres akciót, vagy kompromitálódnak és gyorsan ki is vonják őket. Tehát sokkal kisebb a logisztikai igényük, mint a reguláris erőknek, már csak a méretükből adódóan is.
De javítsatok, ha valahol rosszul okoskodom!
Szóval jó dolog ez a 6.8/8.6, de szerintem nem húzott rosszat a HM, hogy még nem tért át rájuk, még ha most is folyik az átfegyverzés. Nekünk elegendő csak a szabvány bevezetése után lépnünk. Ez meg még 10 években mérhető szerintem.
Hja és erősítsetek meg, vagy cáfoljatok meg, de én azt olvastam a Bren 2-ről, hogy multikaliberes. Azaz elvileg egy csőcserével megoldható az 5.56-ról a 7.62-re a kaliberváltás. Szerintem - mivel köztes kaliber - a 6.8-ast is meg lehet oldani így.
De ez csak tipp. Aki szedett már szét Bren 2-t az nyilatkozhatna az ügyben! ;)
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
A Légióban is előszeretettel cipeltetik. Nincs is jobb annál mint egy 30 km es menetgyakorlat rajonként 1 m2hb vel:rolleyes:
A hitvallás az, hogy tudni kell cipelni a rendszeresített fegyvereket. Aknavető, Milan stb. Ez persze nem jelenti azt hogy gyalog kell háborúba vonulni, de szükség esetén bizony cipelni kell mindent.
Az ukránoknál is, én ráadásul a hegyekben találkoztam velük, az orosznál is gyakorlat és a balkáni háborúkból okulva a déli szomszédoknál szerbet és horvátot is láttam rendesen felcuccolva.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram and Lator

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Nem minden hátsó szándék nélkül tettem fel ezt a kérdést. Gondoltam, ha leírod az ötletedet, akkor végiggondolod, és rájössz, hogy egy látszólag erősebb lőszer még kontraproduktív is lehet.
Papi már elkezdett rávezetni:

Nekem is.
Nem véletlen, hogy ágálnak az Amerikaiak, és ezzel együtt az egész NATO a rendszerszintű átállás ellen.
Már nagyon régen használtam gyalogsági kézi lőfegyvert, de azért tovább tudom gondolni az ötletet.
Ahhoz, hogy az egész NATO-t átállítsák az új kaliberre egyrészt elképesztő sok pénzbe kerül, és ez a döntés legalább további 30-40-50 évre meghatározza a standard-eket. Mert ugyebár nem csak a fegyvereket kell cserélni, de teljes lőszerkészletet is, és ezekből tartalékokat képezni.
És mit érsz el vele?
Páncélozott járműveket nem fogsz tudni átlőni vele, mert ma már minden minimum nehézgéppuska vagy gépágyú ellen van védve. Ezeknek a hatását meg sem tudod közelíteni az új kaliberekkel sem.
Védelem nélküli ellenség ellen a régi kaliber is megfelelő. A védőmellénnyel szemben is csak korlátozott előnyt érhetsz el. A modern mellények már a 7.62-es ellen is védenek. Esetleg egészen közelről, városi harcban van esély ellenük. De ez is csak időleges, mert a mellények ballisztikai betét gyártói pillanatokon belül reagálni fognak a csak picit veszélyesebb lövedékekre. És ott nem kell mindent újra megvenni, hanem elég csak a plate-et kicserélni. Így kap a nem NATO katona 1-2 kilóval több súlyt, de ezt az erősebb lőszert vivő NATO katona is megkapja, mert hogy azonos mennyiségű lőszert vigyen, az nagyobb kaliberből nehezebb lesz (sokkal). Vagy bevállalják a kevesebb javadalmazást.
De itt nem áll meg a dolog! Mert mivel a NATOban új lőszert vezetnek be, így a régiről szinte az egész világ rosszfiúi, bűnözői át fognak állni, mivel egy NATO átállás azt jelenti, hogy minden fegyvergyártónak gőzerővel 6,8-as és 8,6-os lőszert és fegyvert kell gyártani. Ergo ezek ára lemegy a mostani NATO szabványok ára meg fel. Szóval 3-4 éven belül MINDENKI már a nagyobb űrmérettel fog szaladgálni.
Viszont emiatt a NATO katonának is erősebb mellény kell. Így meg fogja kapni a nagyobb lőszer, és az erősebb mellény miatti plusz súlyt is.
És akkor még a digitalizáció miatti súlynövekedés még szóba sem került.
És az a helyzet, hogy ez öngerjesztő folyamat.
Az az igazság, hogy valami hasonló helyzet ez, mint a gépágyú űrméret felskálázás.
Persze, mindenből van egy picit jobb, csak az a kérdés, hogy mikorra válik sokkal-sokkal előnyösebbé a réginél. Na akkor van értelme átállni az újra.
A SF átfegyverzese azért előnyös, mert csak miattuk nem fogják a nem NATO erők átfegyverezni magukat.
Náluk - szerintem - a harc 80-90%-a 100-200 méteren belül fog lezajlani (városi harc, rajtaütések, stb.) Ebben a távolságban sokkal előnyösebb az új kaliber. Ráadásul az ő esetükben a harci helyzet viszonylag rövid. Mert ugyebár ők rejtve mennek be, és vagy gyorsan letudnak egy sikeres akciót, vagy kompromitálódnak és gyorsan ki is vonják őket. Tehát sokkal kisebb a logisztikai igényük, mint a reguláris erőknek, már csak a méretükből adódóan is.
De javítsatok, ha valahol rosszul okoskodom!
Szóval jó dolog ez a 6.8/8.6, de szerintem nem húzott rosszat a HM, hogy még nem tért át rájuk, még ha most is folyik az átfegyverzés. Nekünk elegendő csak a szabvány bevezetése után lépnünk. Ez meg még 10 években mérhető szerintem.
Hja és erősítsetek meg, vagy cáfoljatok meg, de én azt olvastam a Bren 2-ről, hogy multikaliberes. Azaz elvileg egy csőcserével megoldható az 5.56-ról a 7.62-re a kaliberváltás. Szerintem - mivel köztes kaliber - a 6.8-ast is meg lehet oldani így.
De ez csak tipp. Aki szedett már szét Bren 2-t az nyilatkozhatna az ügyben! ;)
Cső és tárajak csere, ezeknek az alkatrészeknek 6.8-ra való áttervezésével valóban meg lehet.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Tudom a jelenleg itthon használt nevét. És pont akkora fasságnak tartom, mint amikor anno az AMD-65 hivatalos neve géppisztoly volt. ;) Azt hittem, ez világos...



És akkor mégegyszer: Nem mindegyik, jelenleg 7.62-es géppuskát cipelő géppuskásnak adnék .338-ast. Ilyet nem is írtam.
Az meg tök jó, hogy csak a hátrányát veszed figyelembe és hangsúlyozod, az előnyeit meg nem... Lehet hogy rosszul gondolom, de szerintem úgy szokták csinálni, hogy mérlegre teszik egy adott eszköz előnyeit és hátrányait, majd az eszköz feladata szerint súlyoznak.

Amúgy az APC-kre pakolt 7.62-eseket, ha rajtam múlna, már rég száműztem volna a picsába. Eddig úgy véltem, hogy oda 12.7-es, vagy 14.5-ös kell. De most, hogy megjelentek a .338-asok, azokat is megfelelőnek tartom oda.



És megint csak: NEM minden 12.7-est és NEM mindenhol. Hanem csak a most épp kézben cipelgetett 12.7-eseket.



Nem én találtam ki. Csak látok benne rációt.

Meg a tengerészgyalogság is lépeget efelé. És náluk esélyesen pont a (cipelgetős) M2 helyére jöhet.

https://www.thedrive.com/the-war-zo...and-marines-want-a-new-long-range-machine-gun

Nem cipelnek kézben 12,7-est értsd már meg!Az hogy kiképzésen vitetik velük az semmit nem jelent.Már eleve nem nagyon háborúzuk gyalog semmilyen alakulat.2019 van gépesítve van a gyalogság.

Nem jelentek meg a .338-as géppuskák ccsak az SF-nél tesztelik.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nem minden hátsó szándék nélkül tettem fel ezt a kérdést. Gondoltam, ha leírod az ötletedet, akkor végiggondolod, és rájössz, hogy egy látszólag erősebb lőszer még kontraproduktív is lehet.
Papi már elkezdett rávezetni:

Nekem is.
Nem véletlen, hogy ágálnak az Amerikaiak, és ezzel együtt az egész NATO a rendszerszintű átállás ellen.
Már nagyon régen használtam gyalogsági kézi lőfegyvert, de azért tovább tudom gondolni az ötletet.
Ahhoz, hogy az egész NATO-t átállítsák az új kaliberre egyrészt elképesztő sok pénzbe kerül, és ez a döntés legalább további 30-40-50 évre meghatározza a standard-eket. Mert ugyebár nem csak a fegyvereket kell cserélni, de teljes lőszerkészletet is, és ezekből tartalékokat képezni.
És mit érsz el vele?
Páncélozott járműveket nem fogsz tudni átlőni vele, mert ma már minden minimum nehézgéppuska vagy gépágyú ellen van védve. Ezeknek a hatását meg sem tudod közelíteni az új kaliberekkel sem.
Védelem nélküli ellenség ellen a régi kaliber is megfelelő. A védőmellénnyel szemben is csak korlátozott előnyt érhetsz el. A modern mellények már a 7.62-es ellen is védenek. Esetleg egészen közelről, városi harcban van esély ellenük. De ez is csak időleges, mert a mellények ballisztikai betét gyártói pillanatokon belül reagálni fognak a csak picit veszélyesebb lövedékekre. És ott nem kell mindent újra megvenni, hanem elég csak a plate-et kicserélni. Így kap a nem NATO katona 1-2 kilóval több súlyt, de ezt az erősebb lőszert vivő NATO katona is megkapja, mert hogy azonos mennyiségű lőszert vigyen, az nagyobb kaliberből nehezebb lesz (sokkal). Vagy bevállalják a kevesebb javadalmazást.
De itt nem áll meg a dolog! Mert mivel a NATOban új lőszert vezetnek be, így a régiről szinte az egész világ rosszfiúi, bűnözői át fognak állni, mivel egy NATO átállás azt jelenti, hogy minden fegyvergyártónak gőzerővel 6,8-as és 8,6-os lőszert és fegyvert kell gyártani. Ergo ezek ára lemegy a mostani NATO szabványok ára meg fel. Szóval 3-4 éven belül MINDENKI már a nagyobb űrmérettel fog szaladgálni.
Viszont emiatt a NATO katonának is erősebb mellény kell. Így meg fogja kapni a nagyobb lőszer, és az erősebb mellény miatti plusz súlyt is.
És akkor még a digitalizáció miatti súlynövekedés még szóba sem került.
És az a helyzet, hogy ez öngerjesztő folyamat.
Az az igazság, hogy valami hasonló helyzet ez, mint a gépágyú űrméret felskálázás.
Persze, mindenből van egy picit jobb, csak az a kérdés, hogy mikorra válik sokkal-sokkal előnyösebbé a réginél. Na akkor van értelme átállni az újra.
A SF átfegyverzese azért előnyös, mert csak miattuk nem fogják a nem NATO erők átfegyverezni magukat.
Náluk - szerintem - a harc 80-90%-a 100-200 méteren belül fog lezajlani (városi harc, rajtaütések, stb.) Ebben a távolságban sokkal előnyösebb az új kaliber. Ráadásul az ő esetükben a harci helyzet viszonylag rövid. Mert ugyebár ők rejtve mennek be, és vagy gyorsan letudnak egy sikeres akciót, vagy kompromitálódnak és gyorsan ki is vonják őket. Tehát sokkal kisebb a logisztikai igényük, mint a reguláris erőknek, már csak a méretükből adódóan is.
De javítsatok, ha valahol rosszul okoskodom!
Szóval jó dolog ez a 6.8/8.6, de szerintem nem húzott rosszat a HM, hogy még nem tért át rájuk, még ha most is folyik az átfegyverzés. Nekünk elegendő csak a szabvány bevezetése után lépnünk. Ez meg még 10 években mérhető szerintem.
Hja és erősítsetek meg, vagy cáfoljatok meg, de én azt olvastam a Bren 2-ről, hogy multikaliberes. Azaz elvileg egy csőcserével megoldható az 5.56-ról a 7.62-re a kaliberváltás. Szerintem - mivel köztes kaliber - a 6.8-ast is meg lehet oldani így.
De ez csak tipp. Aki szedett már szét Bren 2-t az nyilatkozhatna az ügyben! ;)
Cső és tárajak csere, ezeknek az alkatrészeknek 6.8-ra való áttervezésével valóban meg lehet.
Eredetileg tervezték is 6,8as változat gyártását,csak valós igény hiányában elmaradt.
Tulajdonképen megtorpanás van lövészfegyver fronton.Technológiai ugrás kéne.De a mindenféle tűlövedékes meg folyékony hajtóanyagú tervezetek fejlesztése leállt a hh végével.Nagyon komoly,és drága fejlesztések kellenének a technológiaváltáshoz-de nincs meg az indittatás,hogy ezek a fejlesztések meg legyenek fizetve
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Hölgyeim uraim itt a mi harckocsizó zászlóaljunk(ennek fényében tessék egzotikus kaliberekben gondolkozni):

FB-IMG-1564129608962.jpg


Akkor is borzasztó ha misszióban van a fele...