A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 431
46 324
113
Nézd majd akkor "fikazuk" a termékeiket ha mi hadiparunk is el fog odáig jutni ahol jelenleg most ők tartanak.
Mér' én fikáztam? Azt sem tudtam, hogy a világon van ez a cég. Ezért írtam, hogy egy hozzáértő véleményére kíváncsi lennék.
Mindazonáltal a CZ-ről sem tudta túl sok ember szerintem itt, hogy van nekik ilyen BREN 2 nevű "szarjuk", 'oszt tesztelésen meg baromi jól szerepelt. :)
Én a legkisebb előítélettel sem vagyok számomra ismeretlen területeken munkálkodó gyártók, típusok iránt.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 431
46 324
113
Hdt védelmi ipari kft
Haditechnikai védelmi ipari kft
Gondolom én;)
Hirtenberger Defence Technology (HDT)
Ez a HDS (Hirtenberger Defence Systems) Új-Zélandi leányvállalatának a neve.
Különben meg lehet, hogy tényleg Haditechnika Kft., és kanálgépet, meg csajkát fogunk gyártani! :D
(Erről jut eszembe! Odáig jutottunk, hogy a magyar kanálgép jött velem szembe a múltkor egy német military webshopban. És az volt a kemény, hogy a többi ott lévőhöz képest a non plus ultra volt, verve több ország "original" eszközeit. :))
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 224
119 894
113
Hirtenberger Defence Technology (HDT)
Ez a HDS (Hirtenberger Defence Systems) Új-Zélandi leányvállalatának a neve.
Különben meg lehet, hogy tényleg Haditechnika Kft., és kanálgépet, meg csajkát fogunk gyártani! :D
(Erről jut eszembe! Odáig jutottunk, hogy a magyar kanálgép jött velem szembe a múltkor egy német military webshopban. És az volt a kemény, hogy a többi ott lévőhöz képest a non plus ultra volt, verve több ország "original" eszközeit. :))
Nemzetközi gyakorlatokon a csereüzletekben keményvalutának számít a kanálgép. Az amcsik nagyon szeretik.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Hirtenberger Defence Technology (HDT)
Ez a HDS (Hirtenberger Defence Systems) Új-Zélandi leányvállalatának a neve.
Különben meg lehet, hogy tényleg Haditechnika Kft., és kanálgépet, meg csajkát fogunk gyártani! :D
(Erről jut eszembe! Odáig jutottunk, hogy a magyar kanálgép jött velem szembe a múltkor egy német military webshopban. És az volt a kemény, hogy a többi ott lévőhöz képest a non plus ultra volt, verve több ország "original" eszközeit. :))
Én ma is a jó öreg kanálgép kanalával kanalaztam a sóletkonzervet.:)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 431
46 324
113
Az Angoloknál lövész zászlóaljanként (5-600 ember) 10 db L16-os van rendszeresítve.
Ez alapján nálunk 1000 db 81 mm es aknavető (persze nagy része M zárban) reális mennyiség

Esetleg vehetnénk mellé néhány "Little David-et :)
Sok lesz az egy kicsit. HA teljesen feltöltik a 3 dandárt, és a különlegest is hagyományos dandárnak vesszük (pedig nem az!), akkor az ÖSSZESEN 9 lövész zászlóalj.
Nagy ráhagyással (3X M-zárolt) sem kell szerintem az MH-nak 300 db. ;) (Nem ismerem a jelenlegi állománytáblát, de az 1k mennyiség erős túlzás)

Más:
Nagyon-nagyon szívesen ott lettem volna azon az értekezleten, amikor ezt a "Little Davidet" bármilyen formában berendelték. :D:D
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 839
65 468
113
Volt vagy 6-7 keszletem a seregben mert sokat voltam mosogatos csellon. :D Persze otthon is van meg 1 keszlet. Az ujabb tipusu jobban bejott, a reginek konnyebben letort a konzervnyito resze. Hirados katona voltam es persze mar reg elloptak az osszes csipofogot vagy nem is volt mokor odakerultem. Igy orokke a kanalgep kesevel kellett elnyiszalni a tyukbelet, nem volt egyszeru de azert ment amig volt receje a kesnek. :)
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 904
113
Szerinted hány olyan cég van itt a szomszédoknál akik aknavető gránátot is gyártanak. Szlovák,szerb,bolgár,lengyel, még talán a románok is. Itthonra hogy megérje ahhoz meg szerintem nem ártana jó pár dandár is.

Nagyon egyszerű. Meg kell venni a gyárukat és tönkretenni úgy, ahogy a magyar cégekkel is csinálták.

Lőni is kéne vele pár ezret évente hogy megérje gyártani.:) Aknavető pontosan mennyi kéne az passz, de lehet hogy odafent se tudják. Szerintem kb dandáronként 30 db +-5 ,plusz gyakorolni,kiállítani, raktározni, szóval kb 200 db 81mm. Ami nudli mennyiség mert egy normális kis környékbeli seregnek egy háborúra vagy legalább 1000 db kéne szerintem.

Vajon mennyit bír egy ilyen aknavető? Én biztos, hogy bőven halmoznék készletet. Kopik is, háborúban meg akármi lehet.

Mér' én fikáztam? Azt sem tudtam, hogy a világon van ez a cég. Ezért írtam, hogy egy hozzáértő véleményére kíváncsi lennék.
Mindazonáltal a CZ-ről sem tudta túl sok ember szerintem itt, hogy van nekik ilyen BREN 2 nevű "szarjuk", 'oszt tesztelésen meg baromi jól szerepelt. :)
Én a legkisebb előítélettel sem vagyok számomra ismeretlen területeken munkálkodó gyártók, típusok iránt.

Az itthon összeszereltről olvastam már rosszat.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Sok lesz az egy kicsit. HA teljesen feltöltik a 3 dandárt, és a különlegest is hagyományos dandárnak vesszük (pedig nem az!), akkor az ÖSSZESEN 9 lövész zászlóalj.
Nagy ráhagyással (3X M-zárolt) sem kell szerintem az MH-nak 300 db.
Egy 81 mm aknavető elég közönséges gyalogsági fegyver.
A Bren 2 ből is - a hírek szerint - legalább 140 ezer db-ot kívánnak rendszeresíteni ami sokszorosan több mint 3 dandár felszerelése.
Az ilyen eszközökből komoly mozgósítási tartalékot szokás képezni.
Ilyen tekintetben az 1000 db szerintem egyáltalán nem túlzás.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 278
14 191
113
Egy 81 mm aknavető elég közönséges gyalogsági fegyver.
A Bren 2 ből is - a hírek szerint - legalább 140 ezer db-ot kívánnak rendszeresíteni ami sokszorosan több mint 3 dandár felszerelése.
Az ilyen eszközökből komoly mozgósítási tartalékot szokás képezni.
Ilyen tekintetben az 1000 db szerintem egyáltalán nem túlzás.

A cikkben (ami szakmailag 0, kedvencem sok egyéb mellett, az ergonómia nem lényeges szempont) azt írják jó esetben 140000 fegyver. Nem bren2.
A 4 fajta fegyverre írják ezt.

A 140ezer karabély ennek (https://index.hu/tech/2016/09/26/a_francia_hadsereg_a_vilag_legjobb_puskajat_valasztotta/)fényében is fura lenne.

Bár a francia seregnek meg keveslem a ezt a darabszámot.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
1000 db aknavető és hozzá való 20-25 ezer db os lőszerkészlet ami valjuk be igen jelentős tétel. Jóformán szerintem egész jó ár értékben tudnánk beszerezni a piacról. Nem is értem itt a forumon ezt a gyártás álmodozást. Lenne értelme ha lenne egy igen komoly hazai katonai/rendészeti háttér hozzá is. Nem pár dandárok hanem legalább 6-7 dandár, Il több tíz ezer rendvédelmis, milliciás stb...
Egyébként az aknavetőn kívűl milliónyi olyan dolog lenne ami fontos lehetne. Személyi, felszerelés, vegyvédelmi felszerelés, málha, stb.... már többen többször leírták itt.
Továbbá saját véleményem, hogy 3 esetleg 4 dandárhoz a szükséges nehéz/könnyű technikát (elsősorban tűzérséget, pct,) ("A páncélozott szállító járműveknél itt a hazai ősszeszerelés jöhetne") inkább a piacról vásárolnám be. Ahhoz hogy egy gyár ne legyen kiugróan veszteséges ahhoz piac is kell. Mint hazai mint külföldi.
Lőszert, fegyvárgyártást már megérné itthon is gyártatni mert ahogy elnézzem lenne ami felszívná a termékeket.
Birom hogy valaki,valakik belőknek valami thémát itt. Mi meg rárepülünk mint a légy a sajtra.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 050
26 606
113
Magyarországnak lőszeren, gránátokon, felszerelésen, ruházaton kívül semmit nincs értelme gyártania. De ezt is csak akkor, ha világszínvonalú nemzetközi márkákat le tudjuk körözni minőségben!

Nincs értelme, mert semmilyen épeszű funkciója nincs és nem is lesz soha a saját gyártásnak. A magyar hadiipar bűncselekményként kezelendő, hűtlen kezelés és a korrupció egy-egy fajtájaként. A saját kézifegyver összeszerelést én már rendőrségi ügyként kezelném, mert abból a pénzből amibe a saját kerül, biztos, hogy egy egész akárhány darabnyi importot tudnánk behozni!

A lopás nem hazafias ügy.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 320
8 079
113
Magyarországnak lőszeren, gránátokon, felszerelésen, ruházaton kívül semmit nincs értelme gyártania. De ezt is csak akkor, ha világszínvonalú nemzetközi márkákat le tudjuk körözni minőségben!

Nincs értelme, mert semmilyen épeszű funkciója nincs és nem is lesz soha a saját gyártásnak. A magyar hadiipar bűncselekményként kezelendő, hűtlen kezelés és a korrupció egy-egy fajtájaként. A saját kézifegyver összeszerelést én már rendőrségi ügyként kezelném, mert abból a pénzből amibe a saját kerül, biztos, hogy egy egész akárhány darabnyi importot tudnánk behozni!

A lopás nem hazafias ügy.
Milyen szerencse, hogy nem rajtad áll...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A cikkben (ami szakmailag 0, kedvencem sok egyéb mellett, az ergonómia nem lényeges szempont) azt írják jó esetben 140000 fegyver. Nem bren2.
A 4 fajta fegyverre írják ezt.

A 140ezer karabély ennek (https://index.hu/tech/2016/09/26/a_francia_hadsereg_a_vilag_legjobb_puskajat_valasztotta/)fényében is fura lenne.

Bár a francia seregnek meg keveslem a ezt a darabszámot.
A Kkfhazi üzem már áll és talán nemsokára már termel is.
Az üzem létszáma állítólag 200 fő körül van.
Egy ekkora üzemből ha csak egy műszakban termelnek is kijön évi több tízezer darab fegyver.
Szerinted mi fog történni 3-4 év múlva a gyárral mikor legyártottak azt a mennyiséget ami a Honvédségnek első körben kellett és teljesítették az export megrendeléseket?
V.színű nem szándékoznak bezárni a gyárat hanem u.úgy termelni fognak továbbra is, a honvédség meg felvásárolja azt a mennyiséget amit nem sikerült exportálni.
Mennyi lehet egy ilyen üzem éves fix és változó klts.e? (200 ember - $1000 / termék anyag klts. - 20000 db/év)
Szerintem úgy cca. 20 millárd / év. Szerintem osztottak, szoroztak és úgy voltak vele hogy egy 700 milliárdos klts.vetésbe belefér ez is.
Ha még exportálni is tudnak az tiszta haszon - akkor annyival kevesebbe kerül az államnak évente az üzem fenntartása.
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Nem is értem itt a forumon ezt a gyártás álmodozást. Lenne értelme ha lenne egy igen komoly hazai katonai/rendészeti háttér hozzá is.

Nem mi álmodozunk róla a fórumon hanem a Benkő mondta hogy lesz:

https://www.sonline.hu/kozelet/hely...abb-hadserege-lehet-a-magyar-2026-ra-1682192/

"A legfontosabb a biztonság, és alkalmazkodni kell egy megváltozott világrendhez. A NATO elemzése szerint hazánk a keleti és a déli fenyegetettség metszéspontjában van, de nem várhatjuk el csak a NATO-tól, hogy megvédjen bennünket, mert ez mindannyiunk feladata, mutatott rá Benkő Tibor. A gyártóktól rendeltünk olyan modern harckocsikat és helikoptereket, amelyeket a német és az osztrák katonák is irigyelnek. Ugyanakkor a hazai hadiipart is fejlesztjük, szeptemberben indul a sorozatgyártás a kiskunfélegyházi fegyvergyárban, és egy aknavetőüzemet is terveznek. A kibertérben is megkezdtük a felkészülést."

Lehet ide még nem raktam be mert eredetileg a kézifegyver gyár indulási dátumát veséztük ki a kézifegyver topikban mikor tök véletlenül ráakadtunk erre az kanavető gyár dologra.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 050
26 606
113
A Kkfhazi üzem már áll és talán nemsokára már termel is.
Az üzem létszáma állítólag 200 fő körül van.
Egy ekkora üzemből ha csak egy műszakban termelnek is kijön évi több tízezer darab fegyver.
Szerinted mi fog történni 3-4 év múlva a gyárral mikor legyártottak azt a mennyiséget ami a Honvédségnek első körben kellett és teljesítették az export megrendeléseket?

Eddig reális. Veszünk vegyvert 1,2 vagy 3 szoros áron (itt most nagyon optimista vagyok, realistaként kétszerest írnák!), csak minek, de ezek azok a fegyverek amire szükségünk van. Export természetesen nem lesz, mindenki a csehektől vásárolja majd ezeket. Most rendelt a cseh hadsereg ha jól láttam, természetesen ők is a saját gyáruktól, úgyhogy nincs semmilyen együttműködés arra, hogy Magyarország bárkinek is exportálhassa a cseh fegyvereket. Csak magunknak gyártunk.

V.színű nem szándékoznak bezárni a gyárat hanem u.úgy termelni fognak továbbra is, a honvédség meg felvásárolja azt a mennyiséget amit nem sikerült exportálni.
Mennyi lehet egy ilyen üzem éves fix és változó klts.e? (200 ember - $1000 / termék anyag klts. - 20000 db/év)
Szerintem úgy cca. 20 millárd / év. Szerintem osztottak, szoroztak és úgy voltak vele hogy egy 700 milliárdos klts.vetésbe belefér ez is.
Ha még exportálni is tudnak az tiszta haszon - akkor annyival kevesebbe kerül az államnak évente az üzem fenntartása.

Ez innentől a szokásos alaptalan álmodozás. Természetesen az fog történni, hogy akárcsak a Rábá-nál, úgy itt is lesz egy éves párszáz darabos alibimegrendelés, úgy tízszeres áron, hogy legyen miből fenntartani a felesleges üzemet. Ugye tudod, hogy egy RÁBA teherautó árából két MAN jön ki, vagy háromésfél, már nem emlékszem a pontos arányszámra!