A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 591
113
Magyarországnak ilyesmire nincs szüksége honvédelemben századnál nagyobb erőként, ha megjönnek az új helikopterek, akkor talán zászlóalj méretben is tudunk használni ilyen katonákat pilóták kimentésére, diverzióra, stb. A KRD egy nagyjából ezred méretű dandár. Tehát ha nem végeznek valami hasznos munkát a honvédelemben, akkor nincs rájuk szükségünk ilyen formában és méretben. Hacsak nem az a cél, hogy sima gyalogságként harcolnak speciális körülmények között (hegyi terepen, városi harcban, stb.). Békeidőben ők a missziós erő, míg honvédelemben jól képzett könnyűgyalogság.

Merthogy könnyűgyalogságra minden hadseregnek szüksége van. De ha a KRD nem klasszikus könnyűgyalogság a honvédelemben, akkor mi szükség KRD-re!
Ezt az egész hozzászólást nem értem.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Ezt az egész hozzászólást nem értem.

Pedig világos? Feltettem egy kérdést? Mi a különleges erők szerepe a honvédelemben (szimetrikus háború). Tehát mi lenne a KRD feladata egy magyar-ukrán háború esetén mondjuk? Merthogy én nem látom, hogy bármilyen különleges erőre, különösebb szükségünk lenne. Ez egy missziós fegyvernem, amit abból a célból hoztunk létre, hogy amerikai háborúiban harcolhassanak. A magyar honvédelemnek igen korlátozottan van csak szükségük ilyen katonákra, pár példát erre soroltam is, de az töredék méretű erőt követelne meg, már egy feltöltött zászlóalj is erős túlzás lenne!

Szóval?
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Pedig világos? Feltettem egy kérdést? Mi a különleges erők szerepe a honvédelemben (szimetrikus háború). Tehát mi lenne a KRD feladata egy magyar-ukrán háború esetén mondjuk? Merthogy én nem látom, hogy bármilyen különleges erőre, különösebb szükségünk lenne. Ez egy missziós fegyvernem, amit abból a célból hoztunk létre, hogy amerikai háborúiban harcolhassanak. A magyar honvédelemnek igen korlátozottan van csak szükségük ilyen katonákra, pár példát erre soroltam is, de az töredék méretű erőt követelne meg, már egy feltöltött zászlóalj is erős túlzás lenne!

Szóval?

Szerinted egy hagyományos háborúban nincs szerepe a különleges erőknek???

Tényleg kezdj el olvasgatni ebben a témában.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 591
113
Mi a különleges erők szerepe a honvédelemben (szimetrikus háború).
Asszem megvan, mit akarsz mondani.
A 21. században ha védekezel is támadsz, úgy gondolod, hogy a gépesített lövészek találkoznak először az ellenséggel, ott derül ki minden? Kapásból bejön a felderítés. Nem, a Bornemissza egészen eltérő. Kicsit gondolkozz, illetve olvass a különleges erők feladatairól.
Mi garantálja, hogy a honvédelem szimmetrikus háborút fog jelenteni?
Mi garantálja, hogy mi az ukrán oldalon nem kezdünk asszimetrikus hadviselésbe?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Magyarországnak ilyesmire nincs szüksége honvédelemben századnál nagyobb erőként, ha megjönnek az új helikopterek, akkor talán zászlóalj méretben is tudunk használni ilyen katonákat pilóták kimentésére, diverzióra, stb. A KRD egy nagyjából ezred méretű dandár. Tehát ha nem végeznek valami hasznos munkát a honvédelemben, akkor nincs rájuk szükségünk ilyen formában és méretben. Hacsak nem az a cél, hogy sima gyalogságként harcolnak speciális körülmények között (hegyi terepen, városi harcban, stb.). Békeidőben ők a missziós erő, míg honvédelemben jól képzett könnyűgyalogság.

Merthogy könnyűgyalogságra minden hadseregnek szüksége van. De ha a KRD nem klasszikus könnyűgyalogság a honvédelemben, akkor mi szükség KRD-re!

Nincs is értelme elkezdeni magyarázni mert teljesen nem érted ezt az egészet.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Asszem megvan, mit akarsz mondani.
A 21. században ha védekezel is támadsz, úgy gondolod, hogy a gépesített lövészek találkoznak először az ellenséggel, ott derül ki minden? Kapásból bejön a felderítés. Nem, a Bornemissza egészen eltérő. Kicsit gondolkozz, illetve olvass a különleges erők feladatairól.

Pontosan tudom, ezért írom, hogy jelenleg egy század méretű különleges erőre lenne szükségünk így, hogy csak maroknyi így-úgy berhelt öreg minyónk van, ha majd megjönnek az új helikopterek akkor akár egy zászlóalj méretűt is alkalmazni tudunk majd.

Mi garantálja, hogy a honvédelem szimmetrikus háborút fog jelenteni?
Mi garantálja, hogy mi az ukrán oldalon nem kezdünk asszimetrikus hadviselésbe?

Az a tény, hogy a magyarság negyedét állami tényezők fogják fenyegetni, vagy az őket fenyegető nem-állami entitások (szabadcsapat) csak az adott államok megtámadása révén semlegesíthetők majd. Magyarország minden körülmények között honvédelme szimmetrikus háborút jelent valamely vagy több szomszédunkkal.

És itt megint ott tartunk, hogy te is klasszikus könnyűggyalogsági feladatokra alkalmaznád őket, ugye a szimmetrikus háborúkat adott esetben kísérő asszimetrikus kihívások kezelésére. Részben olyan feladatokra, amikre már egyszer ott van nekünk a TEK is, mert Készenléti Rendőrség egyes részei is! Merthogy ők is erre vannak a megszállt területen adott esetben!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Nincs is értelme elkezdeni magyarázni mert teljesen nem érted ezt az egészet.
Ha halvány fogalmad lenne róla, akkor leírnád pár szóban! Te vagy az a hozzászóló, aki néhány tőmondatot leszámítva semmit nem tesz hozzá az itt zajló diskurzusokhoz, pedig nagyon is érdekes kérdés, hogy minek nekünk dandárszintű különleges erő!

Ilyen hatalmas méretű különleges ereje nagyhatalmaknak van!

Egy Magyarország méretű ország, szerte a világon jó esetben zászlóalj szintűvel rendelkezik, bár annak sincs feltétlen létjogosultsága, csak ez egy viszonylag ésszerű méret. Egyszerűen csak kíváncsi vagyok és valószínűleg nem csak én, hogy most, miután kiderült, hogy a háromdandáros koncepció könnyűdandárja a KRD, mi a fenét fognak ezek csinálni nekünk honvédelem címén!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Ha halvány fogalmad lenne róla, akkor leírnád pár szóban! Te vagy az a hozzászóló, aki néhány tőmondatot leszámítva semmit nem tesz hozzá az itt zajló diskurzusokhoz, pedig nagyon is érdekes kérdés, hogy minek nekünk dandárszintű különleges erő!

Ilyen hatalmas méretű különleges ereje nagyhatalmaknak van!

Egy Magyarország méretű ország, szerte a világon jó esetben zászlóalj szintűvel rendelkezik, bár annak sincs feltétlen létjogosultsága, csak ez egy viszonylag ésszerű méret. Egyszerűen csak kíváncsi vagyok és valószínűleg nem csak én, hogy most, miután kiderült, hogy a háromdandáros koncepció könnyűdandárja a KRD, mi a fenét fognak ezek csinálni nekünk honvédelem címén!

Nem fogok telefonról regényt írni de ha lenne egy személyi titkárnőm akkor sem kezdeném el neked magyarázni azután,hogy szerinted Magyarországon nincs honvédelmi szerepe a különleges erőknek(akár egy dandárnak) mert tökéletesen értelmeten.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Pedig világos? Feltettem egy kérdést? Mi a különleges erők szerepe a honvédelemben (szimetrikus háború). Tehát mi lenne a KRD feladata egy magyar-ukrán háború esetén mondjuk? Merthogy én nem látom, hogy bármilyen különleges erőre, különösebb szükségünk lenne. Ez egy missziós fegyvernem, amit abból a célból hoztunk létre, hogy amerikai háborúiban harcolhassanak. A magyar honvédelemnek igen korlátozottan van csak szükségük ilyen katonákra, pár példát erre soroltam is, de az töredék méretű erőt követelne meg, már egy feltöltött zászlóalj is erős túlzás lenne!

Szóval?
Érdekes dolog a mélységi felderítés aknavetős 4x4 kiskocsikkal :D Ha már a felderítésre gondolsz akkor is totál felesleges a krd-t kiképezni tüzér szerepre, szabotázsakciók sem úgy kezdődnek és végződnek, hogy odamennek a 4x4-el aztán ami a csövön kifér....
 
  • Tetszik
Reactions: borisz
R

rejsz felügyelő

Guest
Mindazonáltal a CZ-ről sem tudta túl sok ember szerintem itt, hogy van nekik ilyen BREN 2 nevű "szarjuk", 'oszt tesztelésen meg baromi jól szerepelt. :)
Azért itt elég sokat szerepelt a lengyelek gépkarabélyával együtt, mikor a V4 által gyártott cuccokról beszéltünk.
Ha halvány fogalmad lenne róla, akkor leírnád pár szóban! Te vagy az a hozzászóló, aki néhány tőmondatot leszámítva semmit nem tesz hozzá az itt zajló diskurzusokhoz, pedig nagyon is érdekes kérdés, hogy minek nekünk dandárszintű különleges erő!

Ilyen hatalmas méretű különleges ereje nagyhatalmaknak van!

Egy Magyarország méretű ország, szerte a világon jó esetben zászlóalj szintűvel rendelkezik, bár annak sincs feltétlen létjogosultsága, csak ez egy viszonylag ésszerű méret. Egyszerűen csak kíváncsi vagyok és valószínűleg nem csak én, hogy most, miután kiderült, hogy a háromdandáros koncepció könnyűdandárja a KRD, mi a fenét fognak ezek csinálni nekünk honvédelem címén!
A különleges erők nem egyenlőek a könnyűgyalogsággal. Ennek megfelelően a KRD felépítése sem azonos egy akármilyen lövészdandáréval. Alapvetően osztagok vannak benne. Mélyebben én nem tudom elmagyarázni, nézz utána kicsit.
 
  • Tetszik
Reactions: Fundin

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Nem fogok telefonról regényt írni de ha lenne egy személyi titkárnőm akkor sem kezdeném el neked magyarázni azután,hogy szerinted Magyarországon nincs honvédelmi szerepe a különleges erőknek mert tökéletesen értelmeten.
Először is, ne hazudj! Sehol nem írtam, hogy nincs szükségünk különleges erőkre, leírtam ellenben többször is, hogy úgy egy zászlóalj méretűre akár szükségünk is lehet, ha van mivel bevetnünk őket (például helikopterek).

Másodszor meg, a kérdés itt az, hogy mi a fészkes fenét kezdünk mi egy dandárnyi különleges erővel. Nyilvánvaló, hogy nincs munka Magyarországon még egy szomszédunkkal vívott háború esetén se egy ekkora erőnek a saját szakterületén. Tehát milyen nem különleges dolgot fog csinálni a KRD egy háborúban, itt a Kárpát-medencében! Merthogy ugye ezért fizetjük a hadsereget mi adófizetők és nem azért, hogy különleges erősdid játszanak a pénzünkön full fölöslegesen!

Szóval mint adófizető kérdezem joggal, hogy mi a franc a KRD nem SF és SOF funkciója, amihez egy dandár kell belőle! Merthogy ők a könnyűdandár, ezt most tudtuk meg Benkőtől, tehát jogos kérdés, hogy akkor most ezek mit fognak csinálni? Eddig azt hittük, valami kissé korrupt rangkórság miatt lettek dandárnak előléptetve, hogy ki lehessen nevezni a vezetőiket dandártábornoknak, meg ezredesnek, meg más sokcsillagosnak, ha már egyszer erre vágytak, de úgy valójában mindenki tudja, hogy erős túlzással csak egy ezredről van szó. De nem, ezek a könnyűdandár, szóval mi lesz a munkájuk!

És nem azt a terelést várom, hogy nézzek utána a SOF-nak, mert nem ez volt a kérdés! Arra tudom a választ: egy zászlóaljnyi SOF munka van itt akkor is, ha minden bili borul.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 591
113
ezért írom, hogy jelenleg egy század méretű különleges erőre lenne szükségünk így, hogy csak maroknyi így-úgy berhelt öreg minyónk van, ha majd megjönnek az új helikopterek akkor akár egy zászlóalj méretűt is alkalmazni tudunk majd.
Szóval minden különleges művelet csak és kizárólag helikopteren indulhat. Ahha (nem).

És itt megint ott tartunk, hogy te is klasszikus könnyűggyalogsági feladatokra alkalmaznád őket, ugye a szimmetrikus háborúkat adott esetben kísérő asszimetrikus kihívások kezelésére. Részben olyan feladatokra, amikre már egyszer ott van nekünk a TEK is, mert Készenléti Rendőrség egyes részei is! Merthogy ők is erre vannak a megszállt területen adott esetben!
Nagyon nem, pont az ellenkezőjét adtad a számba mint amit gondolok.
Mélységben az asszimetrikus hadviselő felet nem elnyomni, hanem támogatni szokás. Olvasd is amit írunk!
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Szóval minden különleges művelet csak és kizárólag helikopteren indulhat. Ahha (nem).

Nem, de ez lesz az egyik leggyakrabban használt szállítóeszközük.

Nagyon nem, pont az ellenkezőjét adtad a számba mint amit gondolok.
Mélységben az asszimetrikus hadviselő felet nem elnyomni, hanem támogatni szokás. Olvasd is amit írunk!

Akkor már rég szimmetrikus háborúban állunk. Egy Oroszország megteheti azt, hogy a reguláris csapatait beküldi Donbaszba, mint felkelő bányászokat, ellenben egy Magyarország ezért azonnal hadüzenetet kapna a nyakába! Az ellenkezőjéről írtam, amikor velünk akarja valaki megcsinálni ezt és ugyanazért nem üzenhetünk hadat, mint az ukránok az oroszoknak -csak harcolhatunk a mondjuk borsodi európéer cigány szabadságharcosok vagy pesti liberális városi gerillák ellen, akiknél véletlenül mindig a legkorszerűbb nyugati fegyvereket találjuk-: egyszer már megpróbáltuk és akkor azt kérdezték, hogy ki az a Horthy és innentől egy vicc következett! Szóval irreális dandárszintű diverzióban gondolkodni. Szerintem.

Amúgy is a COIN egy klaszikus könnyűgyalogos munka. A különleges erőket ígényli, de csak kis számban, mert kevés a valódi akció, ellenben nagyon sok a gyalogsági és rendőri feladat. A magyar COIN-t amúgy is a TEK fogja végezni leginkább. Ott a KRD kisebb csapatai csak segéderők lesznek, a bevetett emberanyag java készenléti rendőr lesz.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Nem te kérdezted, hogy szimmetrikus háborúban mire jók?
Tehát dandárszintű diverzánsegység bevetésével pár nap alatt kiprovokálunk egy szimetrikus háborút. Nem lenne egyszerűbb néhány átöltözött KMZ-el lerohannunk egy rádióadót és rögtön a nehézdandárral indítanunk? Ugye de! ;)

Jó ötlet lenne, ha nem lennénk ilyen kicsik. De azok vagyunk, más, reálisabb magyarázat kellene arra, hogy mire akarunk egy különleges dandárt használni, mint könnyűdandár!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Először is, ne hazudj! Sehol nem írtam, hogy nincs szükségünk különleges erőkre, leírtam ellenben többször is, hogy úgy egy zászlóalj méretűre akár szükségünk is lehet, ha van mivel bevetnünk őket (például helikopterek).

Másodszor meg, a kérdés itt az, hogy mi a fészkes fenét kezdünk mi egy dandárnyi különleges erővel. Nyilvánvaló, hogy nincs munka Magyarországon még egy szomszédunkkal vívott háború esetén se egy ekkora erőnek a saját szakterületén. Tehát milyen nem különleges dolgot fog csinálni a KRD egy háborúban, itt a Kárpát-medencében! Merthogy ugye ezért fizetjük a hadsereget mi adófizetők és nem azért, hogy különleges erősdid játszanak a pénzünkön full fölöslegesen!

Szóval mint adófizető kérdezem joggal, hogy mi a franc a KRD nem SF és SOF funkciója, amihez egy dandár kell belőle! Merthogy ők a könnyűdandár, ezt most tudtuk meg Benkőtől, tehát jogos kérdés, hogy akkor most ezek mit fognak csinálni? Eddig azt hittük, valami kissé korrupt rangkórság miatt lettek dandárnak előléptetve, hogy ki lehessen nevezni a vezetőiket dandártábornoknak, meg ezredesnek, meg más sokcsillagosnak, ha már egyszer erre vágytak, de úgy valójában mindenki tudja, hogy erős túlzással csak egy ezredről van szó. De nem, ezek a könnyűdandár, szóval mi lesz a munkájuk!

És nem azt a terelést várom, hogy nézzek utána a SOF-nak, mert nem ez volt a kérdés! Arra tudom a választ: egy zászlóaljnyi SOF munka van itt akkor is, ha minden bili borul.


Játszuk azt hogy szépen leírod hohy mi a 3 fő feladata a zöldsapkásoknak de nem ctrl+c ctrl+v hanem szépen mahyarul.Ha ezután is van kérdésed akkor folytatjuk.
Pedig nem olyan nagy hülyeség.KRD sokkal inkább könnyűgyalogság,mint valódi SF.

Ez hülyeség.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Játszuk azt hogy szépen leírod hohy mi a 3 fő feladata a zöldsapkásoknak de nem ctrl+c ctrl+v hanem szépen mahyarul.Ha ezután is van kérdésed akkor folytatjuk.
Ez hülyeség.

Kis létszámú egységekben hajtanak végre speciális képzettséget ígénylő feladatokat. Ilyenek képzettségek lehetnek fizikaiak, technikaiak és nem utolsó sorban kulturálisak. Ezeket a bevetéseket önállóan és akár nagy mélységben is végre kell tudniuk hajtani változatos földrajzi vagy humán környezetben. Nagyjából a következő területeket fedik le a fenntiek figyelembevételével:

- egy konkrét cél megsemmisítése, elrablása, lehet személy, vagy technikai eszköz.
- terrorelhárítás vagy éppen terrorizmus támogatása.
- felderítés olyan hagyományos vagy speciális formái, amiket a reguláris felderítő erők nem tudnának eszközölni.
- pszichológiai hadviselés.
- beavatkozás más államok belügyeibe a diplomácián túl, de a terrorizmuson még innen lévő módszerekkel.
- kiképzésben közreműködés saját vagy más erők részére.
- nemkonvencionális hadviselés, szabotázs, diverzáció.
- biztonsági segítségnyújtás az állami erőknek speciális körülmények között. Lehet személyvédelem, stb.
- közreműködés harctéri mentőakciókban.

Oké, ez magyar viszonylatban egy jól képzett zászlóaljnyi erőt ígényelne, mint a KMZ volt. De itt már egy valódi dandárról beszélünk, a háromdandáros koncepció könnyűdandárjáról. Szóval az mit fog csinálni ezen felül, mert a többségük még egy szomszédunkkal vívott háború kellős közepén is csak unatkozna a laktanyában, ha csak ezt csinálnák!

Akkor dudi, kérlek, mi lesz a KRD feladata ezen túl, mitől lesz ez könnyűdandár?