A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
???? na ezek honnan jöttek? :D oké hogy csak általánosság de ha engem anno lehurrogtatok amikor azt mertem mondani ( régi tapasztalat alapján) hogy egy zászlóalj 5-700 fő akkor ezek a számok mik ? :D

2000..... :D azta

szerintem dudi ezt picit jobban tudja , néha ugyan elragadják az indulatok (nagyrészt jogosan) de azért pont neki nem mondanék ilyeneket :D

Tudom, hogy tudja.:D Nem húzni akarom az agyát.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Zárásként a ma estéhez :D

picard-meme-facepalm.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Nem mi neveztük el dandárnak az alakulatod.

Érthető, hogy az más létszámokkal dolgozik egy ilyen dd.

6 éve szereltem. Nem tudtam, hogy már nincs rohamlövész.

Lehet nincs szükségetek annyi pénzre mint egy ami sf zászlóaljnak.
De attól még nem kevés pénz kell, hogy tényleg valódi képességekkel rendelkezzetek.
Ami nem csak helikopterből és pár homokfutóból áll.

Remélem az emelt költségvetésekből jut mindenre.

Dandárnak nevezik de nevezhetnék Frontnak is ez nem jelent semmit.Beleképzelhetünk dolgokat de nincs értelme addig amíg valaki ki nem bök egy létszámot vagy állománytáblát (soha nem fog senki).De ha ennek ellenére még is belegondolunk bármit akkor ne állítsuk már azt tényként és vonjunk le messzemenő konzekvenciákat a vágyainkból.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Dandárnak nevezik de nevezhetnék Frontnak is ez nem jelent semmit.Beleképzelhetünk dolgokat de nincs értelme addig amíg valaki ki nem bök egy létszámot vagy állománytáblát (sohs nem fog senki).De ha ennek ellenére még is belegondolunk bármit akkor ne állítsuk már azt tényként és vonjunk le messzemenő konzekvenciákat a vágyainkból.


Redben.

Örülök, hogy nem a helikopterekre írtad, hogy az nem is a tiétek lessz.:D
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 567
113
A szabadcsapatoktól való megóvás egyetlen lehetséges eszköze, ha azonnal elindul a helyi ellenállás szervezése és a fegyverek összezsákmányolása.
Hogyan? Kitől? Maximum a vadászoknak van puskája.
A képzésről pedig annyit, hogy a magyarokat a szocializmus idején leginkább építő alakulatokba sorozták be, hogy ezzel is szívassák őket (kényszermunka), és hogy normális kiképzést véletlenül se kapjanak.
A kiképzést itt, Magyarországon kellene megkapniuk egy titkos kiképző bázison. A fegyverellátást pedig egyszer használatos, nagy hatótávolságú teherszállító drónokkal kell megoldani, tömegesen, de pár tucatot le is szednek közülük, legyen olyan köztük, amely elér Székelyföldre.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
A Légióban is előszeretettel cipeltetik. Nincs is jobb annál mint egy 30 km es menetgyakorlat rajonként 1 m2hb vel:rolleyes:
A hitvallás az, hogy tudni kell cipelni a rendszeresített fegyvereket. Aknavető, Milan stb. Ez persze nem jelenti azt hogy gyalog kell háborúba vonulni, de szükség esetén bizony cipelni kell mindent.


Nemhogy 30, de még 3 kilométeren át sem szívesen cipelném azt a dögöt, vagy akár csak a csövét, tokját, a többi felszerelésemen felül. Talán ezért sem lettem légiós... :D

Nem cipelnek kézben 12,7-est értsd már meg!Az hogy kiképzésen vitetik velük az semmit nem jelent.

Én megértem, ha azt mondod, hogy a tripodos M2 csupán kiképzési célra van a tengógyalogságnak és kiképzésen kívül, vagyis harci helyzetben nem is használják és cipelik kézben (nyilván darabokban), vagy esetleg néhány méterre csak. Ezt mondod?

Már eleve nem nagyon háborúzuk gyalog semmilyen alakulat.2019 van gépesítve van a gyalogság.

Ezt is értem, de akkor miért problémás szerinted az a .338-as fegyver, aminek a tömege kb. azonos a 7.62-essel és csak a lőszere nehezebb?
Hiszen ezek szerint gyalog nem kell sokat vinni, a jármű meg elbírja a .338-as lőszer kb. 60%-kal nagyobb tömegét (25 gramm vs. 40 gramm per lőszer). Cserébe kapsz dupla akkora lőtávot és közel dupla akkora lövedékenergiát, ami azért jó, mert párszáz méteren belül minden mai Lvl IV-es plate-et, a BTR-hez hasonló járművek és nagyon sok MRAP páncélját átviszi.

Nem jelentek meg a .338-as géppuskák ccsak az SF-nél tesztelik.

A "megjelentek" alatt azt értem, hogy eddig, tudomásom szerint, nem léteztek ilyen kaliberű géppuskák. Most meg vannak. És nem papíron, hiszen legalább egy gyártótól már megvásárolható ilyen kaliberű géppuska.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 989
113
Nemhogy 30, de még 3 kilométeren át sem szívesen cipelném azt a dögöt, vagy akár csak a csövét, tokját, a többi felszerelésemen felül. Talán ezért sem lettem légiós... :D
Egy egy modellek nagyon sok kaliberből készültek az elmúlt 25 évben. Elég csak a hk futurisztikus puskáira gondolni.


Én megértem, ha azt mondod, hogy a tripodos M2 csupán kiképzési célra van a tengógyalogságnak és kiképzésen kívül, vagyis harci helyzetben nem is használják és cipelik kézben (nyilván darabokban), vagy esetleg néhány méterre csak. Ezt mondod?



Ezt is értem, de akkor miért problémás szerinted az a .338-as fegyver, aminek a tömege kb. azonos a 7.62-essel és csak a lőszere nehezebb?
Hiszen ezek szerint gyalog nem kell sokat vinni, a jármű meg elbírja a .338-as lőszer kb. 60%-kal nagyobb tömegét (25 gramm vs. 40 gramm per lőszer). Cserébe kapsz dupla akkora lőtávot és közel dupla akkora lövedékenergiát, ami azért jó, mert párszáz méteren belül minden mai Lvl IV-es plate-et, a BTR-hez hasonló járművek és nagyon sok MRAP páncélját átviszi.



A "megjelentek" alatt azt értem, hogy eddig, tudomásom szerint, nem léteztek ilyen kaliberű géppuskák. Most meg vannak. És nem papíron, hiszen legalább egy gyártótól már megvásárolható ilyen kaliberű géppuska.
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Tisztelt Uraim! Hogy egy kicsit más téma legyen. Egy kérdésem lenne hozzátok: Van- e különbség műszakilag, persze nem utolsó sorban árban a rövid és a hosszú C130-as között? A másik dolog: mivel a Puma egész jó árban van, nem lenne- e jobb nekünk a Namer? Mert, mindig az van írva a fórumba,hogy nem erre az éghajlatra van tervezve. Vajon a Leok Katarba jók lesznek? Azért Izraelben sincs mindig 40 fok. Azt is írták még a fórumban, hogy az egyik legjobban védett jármű ez a Namer. Én merem remélni, hogy összejön egy C27-es meg 2 db C130-as Heki, akármelyik fajtából.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Tisztelt Uraim! Hogy egy kicsit más téma legyen. Egy kérdésem lenne hozzátok: Van- e különbség műszakilag, persze nem utolsó sorban árban a rövid és a hosszú C130-as között? A másik dolog: mivel a Puma egész jó árban van, nem lenne- e jobb nekünk a Namer? Mert, mindig az van írva a fórumba,hogy nem erre az éghajlatra van tervezve. Vajon a Leok Katarba jók lesznek? Azért Izraelben sincs mindig 40 fok. Azt is írták még a fórumban, hogy az egyik legjobban védett jármű ez a Namer. Én merem remélni, hogy összejön egy C27-es meg 2 db C130-as Heki, akármelyik fajtából.
Egyszerű. Ki kell írni egy tendert és őket is meghívni rá. Egyébként meg akárhogy nézzem számunkra "sajnos" egy típussal nem lehetne le tudni az igényeket. Ha azt nézzem ússzóképességre is szükségünk van il lehet. Azért ne felejtsük el egy lavor alján vagyunk térségileg. Ha meg egy tipus jönne szóba ahhoz a jelenlegi műszaki/ logisztikai háttér gondolva itt főként az áttkelésekre vajon adva lenne e hozzá?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Nemhogy 30, de még 3 kilométeren át sem szívesen cipelném azt a dögöt, vagy akár csak a csövét, tokját, a többi felszerelésemen felül. Talán ezért sem lettem légiós... :D



Én megértem, ha azt mondod, hogy a tripodos M2 csupán kiképzési célra van a tengógyalogságnak és kiképzésen kívül, vagyis harci helyzetben nem is használják és cipelik kézben (nyilván darabokban), vagy esetleg néhány méterre csak. Ezt mondod?



Ezt is értem, de akkor miért problémás szerinted az a .338-as fegyver, aminek a tömege kb. azonos a 7.62-essel és csak a lőszere nehezebb?
Hiszen ezek szerint gyalog nem kell sokat vinni, a jármű meg elbírja a .338-as lőszer kb. 60%-kal nagyobb tömegét (25 gramm vs. 40 gramm per lőszer). Cserébe kapsz dupla akkora lőtávot és közel dupla akkora lövedékenergiát, ami azért jó, mert párszáz méteren belül minden mai Lvl IV-es plate-et, a BTR-hez hasonló járművek és nagyon sok MRAP páncélját átviszi.



A "megjelentek" alatt azt értem, hogy eddig, tudomásom szerint, nem léteztek ilyen kaliberű géppuskák. Most meg vannak. És nem papíron, hiszen legalább egy gyártótól már megvásárolható ilyen kaliberű géppuska.

Nehéz-géppuskával senki nem megy gyalog dehová sokat mert nem lehet ezt érdemben megtenni a harcmezőn.

Nem könnyebb csak a tök szar nyugati géppuskáknál a PKM 7,5 kg nem 12kg mint az M240B vagy az MG3.Miért akarsz géppuskával APC-re ellőni egy halom lőszert amikor minden rajban van páncéltörő eszköz pont ezek miatt.Az pedig vicces,hogy a leggyengébben páncélozott APC-vel indoklod a legnagyobb átütőerejű géppuska létjogosultságát.Ne a BTR-80-ból indulj már ki...Ja hogy akkor kiderül,hogy még APC ellen is kevés a .338?Nem nagyon van olyan MRAP amit 12,7 alatt át tudsz lőni.Ráadasul ha kalibert váltasz akkor vagy 50-100 évig az lesz.Gondolom nem árulok el nagy titkot azzal,hogy a jövőben még annyi gyengén páncélozott jármű sem lesz amit átlősz .338-al mint ma(pedig ma is ritka mint a fehér holló) szóval miért is akarsz kalibert váltani?

A modern LvL IV platek ma 2kg körül vannak ezt át tudod lőni .338-as lőszerrel de ha ugyan ezzel a technológiával nem 2 hanem 3 kg-s platet gyartasz azt már nem fogod tudni átlőni.Azaz elköltöttél egy halom pénzt arra,hogy egy-két évig le tudd küzdeni a mai plateket.Nagyon valószínű,hogy előbb megjelennek a .338-nak ellenalló platek minthogy le tudnád bármelyik hadsereg cserélni a géppuskáit teljeskörűen a lőszerrel együtt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Tisztelt Uraim! Hogy egy kicsit más téma legyen. Egy kérdésem lenne hozzátok: Van- e különbség műszakilag, persze nem utolsó sorban árban a rövid és a hosszú C130-as között? A másik dolog: mivel a Puma egész jó árban van, nem lenne- e jobb nekünk a Namer? Mert, mindig az van írva a fórumba,hogy nem erre az éghajlatra van tervezve. Vajon a Leok Katarba jók lesznek? Azért Izraelben sincs mindig 40 fok. Azt is írták még a fórumban, hogy az egyik legjobban védett jármű ez a Namer. Én merem remélni, hogy összejön egy C27-es meg 2 db C130-as Heki, akármelyik fajtából.

Szerintem már nem gyártanak "rövidet".
De jobban jársz ha ezt valamelyik repülős topicban kérdeted meg.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 989
113
Nehéz-géppuskával senki nem megy gyalog dehová sokat mert nem lehet ezt érdemben megtenni a harcmezőn.

Nem könnyebb csak a tök szar nyugati géppuskáknál a PKM 7,5 kg nem 12kg mint az M240B vagy az MG3.Miért akarsz géppuskával APC-re ellőni egy halom lőszert amikor minden rajban van páncéltörő eszköz pont ezek miatt.Az pedig vicces,hogy a leggyengébben páncélozott APC-vel indoklod a legnagyobb átütőerejű géppuska létjogosultságát.Ne a BTR-80-ból indulj már ki...Ja hogy akkor kiderül,hogy még APC ellen is kevés a .338?Nem nagyon van olyan MRAP amit 12,7 alatt át tudsz lőni.Ráadasul ha kalibert váltasz akkor vagy 50-100 évig az lesz.Gondolom nem árulok el nagy titkot azzal,hogy a jövőben még annyi gyengén páncélozott jármű sem lesz amit átlősz .338-al mint ma(pedig ma is ritka mint a fehér holló) szóval miért is akarsz kalibert váltani?

A modern LvL IV platek ma 2kg körül vannak ezt át tudod lőni .338-as lőszerrel de ha ugyan ezzel a technológiával nem 2 hanem 3 kg-s platet gyartasz azt már nem fogod tudni átlőni.Azaz elköltöttél egy halom pénzt arra,hogy egy-két évig le tudd küzdeni a mai plateket.Nagyon valószínű,hogy előbb megjelennek a .338-nak ellenalló platek minthogy le tudnád bármelyik hadsereg cserélni a géppuskáit teljeskörűen a lőszerrel együtt.
Sőt a legjobb lvl IV platek már csak kb 1, 2 kilók.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 989
113
Egyszerű. Ki kell írni egy tendert és őket is meghívni rá. Egyébként meg akárhogy nézzem számunkra "sajnos" egy típussal nem lehetne le tudni az igényeket. Ha azt nézzem ússzóképességre is szükségünk van il lehet. Azért ne felejtsük el egy lavor alján vagyunk térségileg. Ha meg egy tipus jönne szóba ahhoz a jelenlegi műszaki/ logisztikai háttér gondolva itt főként az áttkelésekre vajon adva lenne e hozzá?
Hát az ifv szerintem sehogy sem lesz úszóképes. Nincs is olyan modern ifv (a páncélozottabb fajtából) ami az lenne szóval bármit veszünk az nemigen fig úszni. Az apc meg meg még mindig jó kérdés.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Hát az ifv szerintem sehogy sem lesz úszóképes. Nincs is olyan modern ifv (a páncélozottabb fajtából) ami az lenne szóval bármit veszünk az nemigen fig úszni. Az apc meg meg még mindig jó kérdés.
Egyetértek azzal hogy az ifv nehéz legyen. Ha viszont lenne valamikor apc énk az mindenképp szerintem úszóképes legyen.