Vontatott és önjáró lövegek, lőszerek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
Meg lennék döbbenve, ha a Marines lecserélné az M777-et.
Ilyet nem hiszem, hogy tudna a Brutus.
images
images
images
 
  • Tetszik
Reactions: ijasz

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Meg lennék döbbenve, ha a Marines lecserélné az M777-et.
Ilyet nem hiszem, hogy tudna a Brutus.
images
images
images

Hogy került ide a Marines? A Masztiff által belinkelt cikkben is ott van, hogy az US ARMY szeretne egy könnyű önjáró tüzérségi eszközt.

Bár hozzáteszem, hogy a Chinook cirka 10 tonnát tud felemelni, tehát elvben az FMTV alapú változat akár még légi szállíthatónak is tekinthető.
A bőrnyakúak a nehezebb MTVR-t használják az FMTV helyett, ami több, mint 13 tonna, de elvben a CH-53K (ha egyszer elkészül) azt például képes lenne szállítani.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
Hogy került ide a Marines? A Masztiff által belinkelt cikkben is ott van, hogy az US ARMY szeretne egy könnyű önjáró tüzérségi eszközt.

Bár hozzáteszem, hogy a Chinook cirka 10 tonnát tud felemelni, tehát elvben az FMTV alapú változat akár még légi szállíthatónak is tekinthető.
A bőrnyakúak a nehezebb MTVR-t használják az FMTV helyett, ami több, mint 13 tonna, de elvben a CH-53K (ha egyszer elkészül) azt például képes lenne szállítani.
Masztif ezt a linket tette be:
Ezen szerepel, hogy:
It is expected that new mobile truck-mounted 155mm howitzer could replace the M119 and M777 towed howitzers currently at service of the U.S. Army and Marines.

Erre írtam, hogy a Marines nem biztos hogy érdekelt a cserében.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
Érdekes hogy u.ezen a gyakorlaton ott volt a Hawkeye is és lőttek is vele
Mintha még nem döntötték volna el hogy 105 vagy 155...?
Háát ez így elég körülményesnek tűnik. Az automata/félautomata töltésű nagy testvéreihez képest, ennek nincs olyan nagyon értelme...
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Érdekes hogy u.ezen a gyakorlaton ott volt a Hawkeye is és lőttek is vele
Mintha még nem döntötték volna el hogy 105 vagy 155...?

Pedig az M777 részben pont azért jött, hogy kiváltsák vele a 105-ös tüzérséget. Erre most a gond az, hogy tegyék kellően mobillá az M777-t...
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Háát ez így elég körülményesnek tűnik. Az automata/félautomata töltésű nagy testvéreihez képest, ennek nincs olyan nagyon értelme...

Ez csak egy sima teszt, minden mozzanat az erősebb biztonsági előírások szerint van végrehajtva. Szerintem csak a csőhátrasiklás és helyretoló berendezést valamint a ballisztikai paramétereket elemzik.

Pedig az M777 részben pont azért jött, hogy kiváltsák vele a 105-ös tüzérséget. Erre most a gond az, hogy tegyék kellően mobillá az M777-t...
Csak tanulmányok születtek erről, de nem tudják vele helyettesíteni. A légimozgékonyaknál még így is nehéz az M777 de érdekes módon még az általános támogatásra is bevonták a 105-ösöket Afganisztánban. Szerintem nem mostanában váltják le a 105-ös lövegeket.

A cikkben én is azon lepődtem meg, hogy a TGY váltaná ki a vontatottakat önjáróval. Szerintem nem kérdezték meg őket a cikk írói.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
Ez csak egy sima teszt, minden mozzanat az erősebb biztonsági előírások szerint van végrehajtva. Szerintem csak a csőhátrasiklás és helyretoló berendezést valamint a ballisztikai paramétereket elemzik.
Nekem ezzel elsősorban a lépcsőn fel le rohangálással és a szintkülönbséggel van a bajom. A Hawkeye-nál elvileg jobb a helyzet, mert kicsi a szintkülönbség, és egy kis fellépő van.
A Brutus viszont szerintem kifejezetten balesetveszélyes, ha gyorsan akarják üzemeltetni nagyon könnyen zakó lehet belőle 1,5 méterről. Márpedig a gyors üzemeltetés (helyváltoztatás) miatt rakták fel ezeket a platóra. :cool:
Persze ez csak okoskodás, és tökéletesíthetik a működtetést. Nekem azonban így egy kicsit gyenge megoldás, annak tükrében, hogy automata és félautomata megoldásból már nem egy van. Caesar, Archer, EVA, Nora, ATMOS, stb
Ott a kontraszt, hogy a DARPA évi 3,4Mrd dollárt kap a katonai fejlesztésekre, közben meg full kézi töltésű ágyúkkal kísérleteznek. ;)o_O
Ha már tengerészgyalogság, akkor talán hozzájuk a Hawkeye sokkal inkább illik (szállítási szempontból), a kaliberétől függetlenül. :hadonaszos:
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Csak tanulmányok születtek erről, de nem tudják vele helyettesíteni. A légimozgékonyaknál még így is nehéz az M777 de érdekes módon még az általános támogatásra is bevonták a 105-ösöket Afganisztánban. Szerintem nem mostanában váltják le a 105-ös lövegeket.

Nehéz az M777, mert az UH-60 a fő teherszállító gép, ami tényleg kevés. A Chinook simán viszi az M777-et, csak az meg nem mindig áll rendelkezésre. Így az Airborne egységeknél maradt az M119. Az FVL programnál viszont elvárás az UH-60-at váltó helikopternél, hogy tudja vinni az M777A2-őt... Persze ilyenkor mindig szép a történet, hogy oké, viheti az M777A2-őt, de az M777ER-t már nem vihetné (gondolom ezért is nem erőlteti az US ARMY az M777ER-t...).
 
  • Tetszik
Reactions: ijasz

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
Nehéz az M777, mert az UH-60 a fő teherszállító gép, ami tényleg kevés. A Chinook simán viszi az M777-et, csak az meg nem mindig áll rendelkezésre. Így az Airborne egységeknél maradt az M119. Az FVL programnál viszont elvárás az UH-60-at váltó helikopternél, hogy tudja vinni az M777A2-őt... Persze ilyenkor mindig szép a történet, hogy oké, viheti az M777A2-őt, de az M777ER-t már nem vihetné (gondolom ezért is nem erőlteti az US ARMY az M777ER-t...).
Én is csak most vettem észre, de mintha a korábban belinkelt képen egy UH-60 vinné függesztve az M777-et. De a sziluettjéről mintha hiányozna a talapzat egy része.
De ezek szerint szétkapható.
Mondjuk egyszerű az ügy. 2 helikopter visz 1 ágyút.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Nehéz az M777, mert az UH-60 a fő teherszállító gép, ami tényleg kevés. A Chinook simán viszi az M777-et, csak az meg nem mindig áll rendelkezésre. Így az Airborne egységeknél maradt az M119. Az FVL programnál viszont elvárás az UH-60-at váltó helikopternél, hogy tudja vinni az M777A2-őt... Persze ilyenkor mindig szép a történet, hogy oké, viheti az M777A2-őt, de az M777ER-t már nem vihetné (gondolom ezért is nem erőlteti az US ARMY az M777ER-t...).

Szerintem ez esetben is kevésbé zavarja az Army-t mint az USMC-t.Már az a3 is kb fél tonnával nehezebb az a2-nél. A légi szállíthatósága tényleg csökken az ER esetében, viszont a lőtávolság drasztikus növekedése miatt sokkal kevésbé lesz sebezhető az üteg, így az Army biztosan nem fog lemondani erről a lehetőségről.
Én is csak most vettem észre, de mintha a korábban belinkelt képen egy UH-60 vinné függesztve az M777-et. De a sziluettjéről mintha hiányozna a talapzat egy része.
De ezek szerint szétkapható.
Mondjuk egyszerű az ügy. 2 helikopter visz 1 ágyút.

Az első képen málházott, vontatásra kész állapotban van felfüggesztve tehát vagy a TÁS körletébe történő szállításról van szó, vagy onnan a vontatóhoz/bázisra, míg az UH-60 egy kinyitott talpszárakkal (ha jól látom a részleteket), tehát harckész állapotú löveget szállít, valószínűleg TÁS váltás céljából. A Chinook mintha egy radarral ellátott változatot szállítana (talán a3), mig a Blackhawk egy sima a1/a2-t.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Török fejlesztésű 105mm-es vontatott tarack.
Defense__Security_Thailand_2019_MKE_displays_model_of_its_just-certified_Boran_105mm_air-transportable_light_towed_howitzer.jpg

7Po2Al.png

J6pDWW.jpg

OBRDaz.jpg

2123867_original.jpg

o9An0Q.png


https://www.armyrecognition.com/def...m_air_transportable_light_towed_howitzer.html
Tömege 1720kg, csőhossza L/30-as, maximális lőtávolsága(feltételezem növelt hatótávolságú lőszerrel) 17km, 5 fős személyzet, maximum 6 lövést tud leadni percenként. Van hozzá természetesen minden földi jó, GPS, tűzvezető számítógép, és a képek alapján lövedék kezdősebesség-mérő radar.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Török fejlesztésű 105mm-es vontatott tarack.
Defense__Security_Thailand_2019_MKE_displays_model_of_its_just-certified_Boran_105mm_air-transportable_light_towed_howitzer.jpg

7Po2Al.png

J6pDWW.jpg

OBRDaz.jpg

2123867_original.jpg

o9An0Q.png


https://www.armyrecognition.com/def...m_air_transportable_light_towed_howitzer.html
Tömege 1720kg, csőhossza L/30-as, maximális lőtávolsága(feltételezem növelt hatótávolságú lőszerrel) 17km, 5 fős személyzet, maximum 6 lövést tud leadni percenként. Van hozzá természetesen minden földi jó, GPS, tűzvezető számítógép, és a képek alapján lövedék kezdősebesség-mérő radar.

Érdekes, hogy modul talpszárakat terveztek, így variálható a szállítási igényeknek megfelelően (légi, vagy gépjármű vontatású). Jó ötletnek tartom. Pont ez volt a dilemmám, amikor az M119-et hasonlítottam a 105LG1-hez, hogy a kezelők és a szállítás szempontjai szerint mik az előnyök, hátrányok, melyik lenne az ideálisabb. Ha az illesztéseknél jól bírja a lövéskor keletkező erőhatásokat, akkor nálam ez lehet a nyerő megoldás.
 
  • Tetszik
Reactions: rejsz felügyelő