A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 387
2 635
113
Kevered a szezont a fa**ommal. :)
Itt egy kiadós népirtás megakadályozásáról volt szó. Attól még ugyan oda (nem) fizet adót, meg ugyan az marad a személyije. Csak nem vágják át több falura való magyar torkát.
Huhh.
Erre már nem lehet és nem is fogok reagálni.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
Szerintem ami elrepkedne még vagy 10 évig, nem lenne olcsó mulatság. Szerintem olyan nincs is a piacon, aki eladná. Ennek a kínai csodának én szerintem nem rosszak a jellemzői. A NATO-n belül vajon használható lenne?
Szerintem úgyan úgy mint egy 20-40 éves használt Herkules. Mire átfutnak azok az évek (több év is lehet) amire ide érne valami új rámpás. Nem tudom mennyi lehet egy új herkly? De biztos nem olcsó mulatság. A400 rol is nem beszélve. Félre ne érts, de egy új gépet szerintem mi inkább lizing kontsrukcióban tudnánk megvásárolni azok közül, vagy valami nyújtot fizetés/megrendeléssel. Max vagy C-27/C-295 vagy kc-390 es amire látnék esélyt hogy nem lizingelnénk.
 

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 387
2 635
113
Mire alapozod az állításod, vagy elképzelésed ?
Kijelentés szerint lesz yalcin rendszerben (van rá szerződés, ahogy szólt a fáma).
Írás szerint lesz Kaposváron páncélozott szállító ( harc?) jármű gyártás.
Szintén kijelentés szerint aknavető gyártás is lesz.

Aknavetőből az automata az igazán kurrens. Sajnos nincs egy darab se nekünk aktív. Automata is csak járművön mobil. Mindkettő gyártása esetén már adja magát a dolog. A yalcin felépítményén talán elférne cipőkanállal ( persze rajzolni kell 3d-ben ) Egyébként is csábítő egy 2 fős személyzetű tüzérségi eszköz, mégha nem nagy a hatótávolság.
 
  • Tetszik
Reactions: honved and kaktusz

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 457
23 921
113
Van német haderős topik? Kerestem nem találtam, de röviden a kérdés: reggel láttam egy videót német géppuskás gyakorlatról, 3 fő 1 felállványozott MG3-at cipelt fedezékről-fedezékre, majd a fedezéknél bohóckodtak egy kört a tripod állvány lábainak beméretezésével majd utána pár sorozat leadását követően a következő fedezékhez és kezdődött előröl a procedúra. Ennek mi értelme van? Miért nem elég a bipod ami az mg3-hoz van? (az mg3 csövén fent volt a bipod is) Szerintem túl sok időt vesz el a tropodos állvány és láthatóan a 3 főt is nagyon "összeragasztotta".
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 282
76 860
113
Van német haderős topik? Kerestem nem találtam, de röviden a kérdés: reggel láttam egy videót német géppuskás gyakorlatról, 3 fő 1 felállványozott MG3-at cipelt fedezékről-fedezékre, majd a fedezéknél bohóckodtak egy kört a tripod állvány lábainak beméretezésével majd utána pár sorozat leadását követően a következő fedezékhez és kezdődött előröl a procedúra. Ennek mi értelme van? Miért nem elég a bipod ami az mg3-hoz van? (az mg3 csövén fent volt a bipod is) Szerintem túl sok időt vesz el a tropodos állvány és láthatóan a 3 főt is nagyon "összeragasztotta".

Elmondták a videóban,hogy mit látsz vagy csak láttad a videót?Szóval az lenne a kérdés,hogy tudod,hogy mit láttál a videóban vagy csak láttál valamit?
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Per pillanat elvagyunk a rámpás gép nélkül, a két Airbus azért komoly kapacitás a békésebb missziókba, szóval az se baj, ha az elsők öt év múlva érkeznek meg.

Azért jobb lenne, ha hamarabb megjönnének, mert bármikor beüthet a pénzügyi krach vagy egy politikai irányváltás, és akkor se pénz, se szállítógép.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and tonyo

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 592
113
Kijelentés szerint lesz yalcin rendszerben (van rá szerződés, ahogy szólt a fáma).
Írás szerint lesz Kaposváron páncélozott szállító ( harc?) jármű gyártás.
Szintén kijelentés szerint aknavető gyártás is lesz.

Aknavetőből az automata az igazán kurrens. Sajnos nincs egy darab se nekünk aktív. Automata is csak járművön mobil. Mindkettő gyártása esetén már adja magát a dolog. A yalcin felépítményén talán elférne cipőkanállal ( persze rajzolni kell 3d-ben ) Egyébként is csábítő egy 2 fős személyzetű tüzérségi eszköz, mégha nem nagy a hatótávolság.
Amúgy nem volt szó arról, hogy yalcin és/vagy NMS 4x4 lesz-e. És milyen számban.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 282
76 860
113
Ja ez az, de itt már van felírat :D

Ugye az elején a helyi von Clausewitz elmondja az egész lőgyakorlat kontextusát(fontos elv,hogy a lőkészség fejlesztésen kívül minden harcászati lőgyakorlatnak legyen valami scenariója ne csak minnden értelem nélkül küzdjön le terepszakaszokat meg célokat a katona) majd azt látjuk,hogy két tűztámogató alcsoport(bár a németeknél kicsit másként van hisz náluk nem a géppuska támogatja a lövészeket hanem fordítva*)szökellve mozog előre.Fontos,hogy nem latszik a videón az egész raj csak a géppuskás alcsoport emiatt szerintem amit látunk az tulajdonképpen a géppuskás alcsoport összekovácsolása éles lőgyakorlattal egybekötve.Ez ad magyarázatot arra,hogy miért hurcolja az alcsoport az állványt is.Egész egyszerűen az állványhasználatot gyakorolják.

*Ami kicsit érdekes lehet az az,hogy köszönik szépen az angolszász kisalegységes harcászati eljárásokat ők maradtak a Wehrmacht idején kitalált harcászati elveknél hisz ha valaki megnézi egy az egyben úgy épült fel annak idején egy géppuskás alcsoport mint a videóban.Ezek szerint úgy vannak vele,hogy amivel egyszer már sikerült elkenni Európa nagyrészénekba száját azon nem nagyon éri meg változtatni.
 

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 387
2 635
113
Amúgy nem volt szó arról, hogy yalcin és/vagy NMS 4x4 lesz-e. És milyen számban.
Jogos felvetés.
De akkor miért mondta, mindenre van szerződés, ami ki volt állítva? A szóhasználatból nekem nem x db vásárlás, hanem licenc ugrik be. Innentől a darabszám sokminden lehet, de 100 db alatti nem.
 

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 046
5 501
113
A létszám alakul és itt elég sok a fiatal is...

"tíz modulból álló alapfelkészítés követelményeit teljesítettek a jövőben felkészített tartalékos katonaként folytatják szolgálatukat. Részt vehetnek, és részt is fognak venni a Magyar Honvédség gyakorlatain, kiképzési foglalkozásain, valamint katasztrófavédelmi és díszelgő feladatok esetén is számítanak a segítségükre."

Ez mit takar, mehetnek akár a Bakonyi gyakorlatokra is? Ezeken a gyakorlatokon, csak "töltelék" feladatokat kapnak, vagy fejlődhetnek is?

Azt értem, hogy önkéntes, meg fontos a lelkesedés és létszám is kell, de azért egy határt kéne húzni:

"A most véget ért kiképzés legnagyobb élettapasztalattal rendelkező tartalékos katonája dr. Makra Istvánné szakaszvezető volt. A 63 esztendős ének-történelem szakos tanárnő elárulta: az egyenruha felvételével régóta dédelgetett álmát válthatta valóra, a szolgálat vállalásával is bizonyítani akarja hazája iránti elkötelezettségét. Szereti a fegyelmet, az önzetlenséget, a segítőkészséget, a kitartást. Azok közé tartozik, akik elérzékenyülnek a Himnusz hallatán. A tanárnő együtt vonult be egykori tanítványával, Fazekas Réka szakaszvezetővel."


https://honvedelem.hu/cikk/117167_onkent_vallaltak_a_szolgalatot
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 020
11 852
113
Van német haderős topik? Kerestem nem találtam, de röviden a kérdés: reggel láttam egy videót német géppuskás gyakorlatról, 3 fő 1 felállványozott MG3-at cipelt fedezékről-fedezékre, majd a fedezéknél bohóckodtak egy kört a tripod állvány lábainak beméretezésével majd utána pár sorozat leadását követően a következő fedezékhez és kezdődött előröl a procedúra. Ennek mi értelme van? Miért nem elég a bipod ami az mg3-hoz van? (az mg3 csövén fent volt a bipod is) Szerintem túl sok időt vesz el a tropodos állvány és láthatóan a 3 főt is nagyon "összeragasztotta".
Azért, amiért a PKM is rendelkezik tripoddal.
Fix pozícióból nagy távolságra is pontos tűzvezetés sorozatlövés esetén is.
Ráadásul periszkóppal fedezék mögül, védetten lehet tüzelni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 353
46 159
113
Ugye az elején a helyi von Clausewitz elmondja az egész lőgyakorlat kontextusát(fontos elv,hogy a lőkészség fejlesztésen kívül minden harcászati lőgyakorlatnak legyen valami scenariója ne csak minnden értelem nélkül küzdjön le terepszakaszokat meg célokat a katona) majd azt látjuk,hogy két tűztámogató alcsoport(bár a németeknél kicsit másként van hisz náluk nem a géppuska támogatja a lövészeket hanem fordítva*)szökellve mozog előre.Fontos,hogy nem latszik a videón az egész raj csak a géppuskás alcsoport emiatt szerintem amit látunk az tulajdonképpen a géppuskás alcsoport összekovácsolása éles lőgyakorlattal egybekötve.Ez ad magyarázatot arra,hogy miért hurcolja az alcsoport az állványt is.Egész egyszerűen az állványhasználatot gyakorolják.

*Ami kicsit érdekes lehet az az,hogy köszönik szépen az angolszász kisalegységes harcászati eljárásokat ők maradtak a Wehrmacht idején kitalált harcászati elveknél hisz ha valaki megnézi egy az egyben úgy épült fel annak idején egy géppuskás alcsoport mint a videóban.Ezek szerint úgy vannak vele,hogy amivel egyszer már sikerült elkenni Európa nagyrészénekba száját azon nem nagyon éri meg változtatni.
Elképesztő különben, hogy mennyire értelmetlen ez a periszkópos állvány ehhez a géppuskához. (legalább is így használva)
Az a kedvencem, hogy nincs rendesen betámasztva, és az elsütéskor úgy 20cm-t emelkedik a csöve, mire a 4. lövedék elhagyja azt. :D
Vajmi kevés ismeretem van a Bundeswehr harceljárásaira, de nekem úgy tűnik, mintha alapvetően a harcjárművet is másként kezelnék. Nekem úgy tűnik, hogy náluk a harcjármű, vagy harckocsi az elsődleges. Az megy elöl, a gyalogosok, meg azt biztosítják.
DE ha már Bundeswehr, akkor én meg vagy 2 hete szaladtam bele a következő videóba. Volt róla, szó, hogy hol mit cipeltetnek a katonákkal (.50 cal géppuska), erre ezt látom:
Nekem nagyon tetszik, az, ahogy a németek felépítettek egy elképesztően logikus rendszert a járműveikből, meg a fegyvereikből. Azonban én nagyon remélem, hogy nem mindent veszünk majd át tőlük! o_O
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár