A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 212
119 858
113
Jogos felvetés.
De akkor miért mondta, mindenre van szerződés, ami ki volt állítva? A szóhasználatból nekem nem x db vásárlás, hanem licenc ugrik be. Innentől a darabszám sokminden lehet, de 100 db alatti nem.
Az esete 70%-ában azt se tudják miről beszélnek, meg a sajóosztályos se aki megírta, továbbá az hogy egyszer azt mondja valaki még baromira nem biztos, hogy az lesz.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 273
14 172
113
Gyakorolni kell...

Ha jól emlékszem valami ilyen hangzott el.

Vegyük már észre magunkat!A világon 100 méterre vagy afölé mindenhol egy szemmel lövetnek de biztos mindenki mindenhol hülye!


Melyik részét nem fogtad föl, hogy kis távolságot írtam. Csak kötekszel. Olvass vissza.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 172
8 005
113
Azért, amiért a PKM is rendelkezik tripoddal.
Fix pozícióból nagy távolságra is pontos tűzvezetés sorozatlövés esetén is.
Ráadásul periszkóppal fedezék mögül, védetten lehet tüzelni.
Szerintem is jó ötlet, csak akkor minek áll fel a lövész, amikor újratölti a fegyvert? Szép célpontot nyújt...
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 172
8 005
113
"A most véget ért kiképzés legnagyobb élettapasztalattal rendelkező tartalékos katonája dr. Makra Istvánné szakaszvezető volt. A 63 esztendős ének-történelem szakos tanárnő elárulta: az egyenruha felvételével régóta dédelgetett álmát válthatta valóra, a szolgálat vállalásával is bizonyítani akarja hazája iránti elkötelezettségét. Szereti a fegyelmet, az önzetlenséget, a segítőkészséget, a kitartást. Azok közé tartozik, akik elérzékenyülnek a Himnusz hallatán.
Én is megkönnyezem a Himnuszt, de ezt a tartalékos balfékséget is. Siralmas.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 273
14 172
113
100 de még inkább 50 méteren belül alapvetően - szerintem - nem a szemeddel célzol, hanem a karoddal.
De akkor hol fogod a fegyvert? A tárnál?


Én a tár elött fogtam közvetlenül, kb az első fa markolat végét és az amögötti tok részt.

Ne ne írja meg senki, hogy az úgy szar mert én úgy tudtam vele pontosan lőni.
És igen kb 200m ig 2 nyitott szemmel. Afölött én is becsuktam a másikat.

De mint írtam szerintem kissebb lőtávnál fontos a 2 nyitott szem. Ahol hirtelen közel bukkanhat fel az ellenség.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
Én a tár elött fogtam közvetlenül, kb az első fa markolat végét és az amögötti tok részt.

Ne ne írja meg senki, hogy az úgy szar mert én úgy tudtam vele pontosan lőni.
És igen kb 200m ig 2 nyitott szemmel. Afölött én is becsuktam a másikat.

De mint írtam szerintem kissebb lőtávnál fontos a 2 nyitott szem. Ahol hirtelen közel bukkanhat fel az ellenség.
Dehogy írom.
Én szimplán viszolyogtam attól, hogy tárnál fogva szorítsam a vállamba. Tudom, hogy stabil dolog, de akkor sem szerettem volna mobil alkatrészen keresztül fixen tartani a fegyvert. Valahogy nem vette be a kis agyam. o_O
És mivel ennél fogva megszoktam a csővel párhuzamos markolatot, pl. azt sem tudnám elképzelni, hogy egy AMD-vel mi a tökömet kezdtem volna... A merőleges markolat nekem amolyan "gengszter" módi.:)
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 273
14 172
113
Dehogy írom.
Én szimplán viszolyogtam attól, hogy tárnál fogva szorítsam a vállamba. Tudom, hogy stabil dolog, de akkor sem szerettem volna mobil alkatrészen keresztül fixen tartani a fegyvert. Valahogy nem vette be a kis agyam. o_O
És mivel ennél fogva megszoktam a csővel párhuzamos markolatot, pl. azt sem tudnám elképzelni, hogy egy AMD-vel mi a tökömet kezdtem volna... A merőleges markolat nekem amolyan "gengszter" módi.:)

Az amd egy ergonómiai pusztulat. Nekem volt sinen első markolatom. Nem nagyon jött be. Pedig annak állítani lehetett a dölésszögét.
Viszont itt ami az alsón czn van nekem kézreállónak tűnik.
Bár még nem lőttem ilyennel.

https://images.app.goo.gl/HfFRXxKmoFthp7ih9
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 161
33 516
113
Airsoftosok. Azert szoktak sokan a tarnal fogni a fegyvert. /foleg a ven rokak./ mert igy nem kell nyukalni a tarcserehez...

Tehat sokat lő egy celpontra.., /tavoli cel.../

Mivel sokat lo kell a tarcsere... /valos helyzetbe az esetek tobbsegebe ez a helyzet... Veretsz mint a berber... Pontlovesnel. Ha ilyennel probalkozik a delikvens az alsoagyat fogja... Mint a puskanal szokas....

Elso markolat a "rohamosztagnak valo" ott nem idulsz meg ugy hogy mielott elindulnal ne gyozodnel meg arrol.../ha nem szamolod..a rovidsorozatot./ hogy fel tarral megindulj... /akkor inkabb varakoztok a kistarsal ameg nem rendezitek a dolgot.../ azon a par m en igazan nem fog mullani... Legfeljebb akkor eddig jutottatok... Azt jonapot...

Ugye erzitek a kulonbsegeket?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 161
33 516
113
Es nem modern nemmmodern az elso markolat... Egy fegyver also agyat fogva vagy epp a tarat is lehet olyan modern fegyver vagy epp nem.,. /ez nem modernseg kerdese hanem cel kerdese hogy hol alkalmazod... Egy plussz dolog a markolat. De onmagaba nem feltretlen lessz jobban alkalmazhato a vele ellatott fegyver mint a vele el nem latottra...

Annyi hogy valahol jobban tudod alkalmazni ha megvan ra a lehetoseg....

Nem ugy van hogy fogom a tartat mert ugy szeretem vagy ugy szoktam meg... Fogod ahogy kell epp ahogy kell...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 161
33 516
113
Nem cuncimokus en igy szeretem dolog... A fegyvert tudni kell kezelni igyis ugyis ahogy epp kell... A tartalekosok tanultak eggyet onekik az a fontos elsonek tudjanak jol loni majd aztan el lehet donteni hogy erdemes e neki megtanitani hogy hogy javitson ha netan elszurjak a dolgokat. Ergo elsonek tanuljak meg nem elszurni aztan amikor mar szuksegtelen tudniuk zarojelbe tanulhatjak meg hogy kell kijavitaniuk ha megis elcsesznek a dolgot... /de ez mar mas szint.../
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 028
11 899
113
Elképesztő különben, hogy mennyire értelmetlen ez a periszkópos állvány ehhez a géppuskához. (legalább is így használva)
Az a kedvencem, hogy nincs rendesen betámasztva, és az elsütéskor úgy 20cm-t emelkedik a csöve, mire a 4. lövedék elhagyja azt. :D
Liberálisul szólva, ebből nem szabad általánosítani!
Rosszul rögzítették, ennyi. A többi esetben nagyon pontosan tüzel.
DE ha már Bundeswehr, akkor én meg vagy 2 hete szaladtam bele a következő videóba. Volt róla, szó, hogy hol mit cipeltetnek a katonákkal (.50 cal géppuska), erre ezt látom:
Nekem nagyon tetszik, az, ahogy a németek felépítettek egy elképesztően logikus rendszert a járműveikből, meg a fegyvereikből. Azonban én nagyon remélem, hogy nem mindent veszünk majd át tőlük! o_O
Hát cipelje azt a 40 kilós német szart*, akinek két anyja van!
Én a ruszki AGS-30-ra szavazok (16 kg), vagy még inkább a kínai QLZ-87-et, amely ráadásul hatásosabb is, mint a 40 mm-es nyugati gránát.

*A videó szerint a fegyver tömege 40 kg, a wikipédia szerint 28,8 kg; a tripod 15 kg, a wiki szerint 10,7 kg.
Szerintem a riporter egyszerűen összeadta a fegyver és tripod tömegét és ezt írták ki a fegyver tömegére.
De mindegy is, sehogy sem kéne!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 161
33 516
113
Liberálisul szólva, ebből nem szabad általánosítani!
Rosszul rögzítették, ennyi. A többi esetben nagyon pontosan tüzel.

Hát cipelje azt a 40 kilós német szart*, akinek két anyja van!
Én a ruszki AGS-30-ra szavazok (16 kg), vagy még inkább a kínai QLZ-87-et, amely ráadásul hatásosabb is, mint a 40 mm-es nyugati gránát.

*A videó szerint a fegyver tömege 40 kg, a wikipédia szerint 28,8 kg; a tripod 15 kg, a wiki szerint 10,7 kg.
Szerintem a riporter egyszerűen összeadta a fegyver és tripod tömegét és ezt írták ki a fegyver tömegére.
De mindegy is, sehogy sem kéne!
A negyven mm automata granatveto tamogatoba valo... Ahogy az aknaveto is... Annyi hogy a granatvetovel menetbol vagy menetbol rogton megalva is lehet tamogatni. Addig egy 60 asbol pl nem. De van ahova meg a 60 as kell... Annyi hogy a 40 mm lehet is lehet jarmurol leszerelve alkalmazni.../pl ha a terep ugy kivanja./ legalabbis ez a logikus... Ugyan ez a nehezgeppuska... A tamogatokat csupa olyan jarmuvel kell felszerelni ami tamogatasra alkalmas... Minden jarmuve legyen olyan ha mas nem egy pancelozott terepjaro is...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 161
33 516
113
Pct ugyan ez... Annyi hogy jo ha van dedikalt pct alegyseg... Sokkal jobb technikaval mind az alegysegeknel egysegeknel levok. /magasabb egysegbe valo profik profi felszerelessel./
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 324
76 957
113
Elképesztő különben, hogy mennyire értelmetlen ez a periszkópos állvány ehhez a géppuskához. (legalább is így használva)
Az a kedvencem, hogy nincs rendesen betámasztva, és az elsütéskor úgy 20cm-t emelkedik a csöve, mire a 4. lövedék elhagyja azt. :D
Vajmi kevés ismeretem van a Bundeswehr harceljárásaira, de nekem úgy tűnik, mintha alapvetően a harcjárművet is másként kezelnék. Nekem úgy tűnik, hogy náluk a harcjármű, vagy harckocsi az elsődleges. Az megy elöl, a gyalogosok, meg azt biztosítják.
DE ha már Bundeswehr, akkor én meg vagy 2 hete szaladtam bele a következő videóba. Volt róla, szó, hogy hol mit cipeltetnek a katonákkal (.50 cal géppuska), erre ezt látom:
Nekem nagyon tetszik, az, ahogy a németek felépítettek egy elképesztően logikus rendszert a járműveikből, meg a fegyvereikből. Azonban én nagyon remélem, hogy nem mindent veszünk majd át tőlük! o_O

Van annak ertelme(az optikának meg az állványnak is csak először sikerült szarul lerakni a géppuskát(ezért kell gyakorolni) utána már nem volt baj.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 865
12 382
113
Kijelentés szerint lesz yalcin rendszerben (van rá szerződés, ahogy szólt a fáma).
Írás szerint lesz Kaposváron páncélozott szállító ( harc?) jármű gyártás.
Szintén kijelentés szerint aknavető gyártás is lesz.

Aknavetőből az automata az igazán kurrens. Sajnos nincs egy darab se nekünk aktív. Automata is csak járművön mobil. Mindkettő gyártása esetén már adja magát a dolog. A yalcin felépítményén talán elférne cipőkanállal ( persze rajzolni kell 3d-ben ) Egyébként is csábítő egy 2 fős személyzetű tüzérségi eszköz, mégha nem nagy a hatótávolság.

Hat inkabb nemet jarmuvet szereljunk ossze mint torokot szerintem...

Lesz valahol meg egy Puma gyartosor, lehetne nalunk is.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 865
12 382
113
Egyelőre a kézifegyver gyártásból is csak összeszerelés megy, szóval ha ezen múlik akkor ne mostanában gyártunk akármit is.

Osszeszerelesre gondoltam persze, kb. ugyanaz lenne az elv mint a nemet autogyaraknal. Mert ha mar ugyis milliardokat kell beletolni akkor lenne valami valami ellentetekezes is. Gondolom ez akkor lenne kivitelezheto ha exportra is menne - 200 Puma miatt talan nem eredemes gyarakat koltoztetni...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
Osszeszerelesre gondoltam persze, kb. ugyanaz lenne az elv mint a nemet autogyaraknal. Mert ha mar ugyis milliardokat kell beletolni akkor lenne valami valami ellentetekezes is. Gondolom ez akkor lenne kivitelezheto ha exportra is menne - 200 Puma miatt talan nem eredemes gyarakat koltoztetni...
Csak mondom, hogy jelenleg a KMW 2 gyártósora valahol 60 körüli Pumát képes legyártani évente.
A CEO azt nyilatkozta, hogy amennyiben beindul az export akkor szinte biztosan be kell üzemelniük még egy gyártósort. Mert otthonra minimum további 300-400db-ot kell legyártaniuk, meg szerintem exportra is legalább ennyit. Szerintem 8-10 éves biztos termelésre már simán átköltöztetnének ide (vagy akárhova) egy gyártósort. De még azt is el tudom képzelni, hogy ha beindítanak +1 sort, arra is lenne win-win lehetőség, hogy a 3-ból 2 sort vigyenek külföldre.
A vásárlóknak gazdasági haszna van. A Bundeswehrnek meg olcsóbban (olcsóbb munkaerő, rezsiköltségek) tudnának ajánlatot adni, vagy benyelik a hasznot. Ha pedig ide települ egy KMW gyár, akkor az nem csak Pumákat fog tudni gyártani, de későbbiekben jöhetnek rá más megrendelések is (pl. Dingo).
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka and Anti

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 212
119 858
113
Csak mondom, hogy jelenleg a KMW 2 gyártósora valahol 60 körüli Pumát képes legyártani évente.
A CEO azt nyilatkozta, hogy amennyiben beindul az export akkor szinte biztosan be kell üzemelniük még egy gyártósort. Mert otthonra minimum további 300-400db-ot kell legyártaniuk, meg szerintem exportra is legalább ennyit. Szerintem 8-10 éves biztos termelésre már simán átköltöztetnének ide (vagy akárhova) egy gyártósort. De még azt is el tudom képzelni, hogy ha beindítanak +1 sort, arra is lenne win-win lehetőség, hogy a 3-ból 2 sort vigyenek külföldre.
A vásárlóknak gazdasági haszna van. A Bundeswehrnek meg olcsóbban (olcsóbb munkaerő, rezsiköltségek) tudnának ajánlatot adni, vagy benyelik a hasznot. Ha pedig ide települ egy KMW gyár, akkor az nem csak Pumákat fog tudni gyártani, de későbbiekben jöhetnek rá más megrendelések is (pl. Dingo).
Nagyon jó fizetést kéne adni a dolgozóknak, hogy érdemi kapacitása legyen egy ilyen ütemnek, a jelenlegi munkaerőhiányos időkben.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
A negyven mm automata granatveto tamogatoba valo... Ahogy az aknaveto is... Annyi hogy a granatvetovel menetbol vagy menetbol rogton megalva is lehet tamogatni. Addig egy 60 asbol pl nem. De van ahova meg a 60 as kell... Annyi hogy a 40 mm lehet is lehet jarmurol leszerelve alkalmazni.../pl ha a terep ugy kivanja./ legalabbis ez a logikus... Ugyan ez a nehezgeppuska... A tamogatokat csupa olyan jarmuvel kell felszerelni ami tamogatasra alkalmas... Minden jarmuve legyen olyan ha mas nem egy pancelozott terepjaro is...
Én agyalok már egy ideje - és ezt már írtam is :p -, hogy hogyan lehetne felépíteni egy új szerkezetű szakaszt a lövészeknél, hogy alkalmas legyen akár egy 9, akár egy 11 fős raj hatékony beillesztésére.
A megoldás lehet egy támogat raj (weapon squad jellegű) beépítése a szakaszba. Oda pedig elég sok lehetőség van támogató fegyverekből.
Még egy 60-as aknavető is benne lehet a pakliban, még akár szakasz szintre is, különösen, ha valamelyik commando verzióban gondolkodunk.
PL: LMP-2017, de a Hirtenberger nek is van ilyen: HDS M6C-640 Mk1
Alapvetően ezek - a nevük is ezt sugallja - SOF környezetre vannak kitalálva, ugyanakkor a rendes lövésszakasz életét is "színesíthetik", ha nagyon olyanunk lenne. ;):rolleyes: