A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
A modern cuccok leginkább a kényelemre mennek.
Az ember hajlamos a nosztalgiázásra, ha már megöregszik, mint én is. :) De igaz, a királyi honvédségnek meg utászcsizmája volt, posztóruházattal. Akkor jó az is ma ? Persze hogy nem. Adott korban, adott eszközök, felszerelési tárgyak voltak. Akkor sem volt minden jó. A málhazsák nagyon nem. A gázálarctáska, inkább divatcucc volt a seregen kívül, fiatalokank. Vegyvédelmi ruha, katasztrófa, a viselése duplán. Gyalogsági ásó, szerintem az jó volt, nekem összecsukható nyelű volt, megfelet a célra. Kanálgép, ma is tökéletes, ha van valakinek. Konzervnyitás, sörbontás, kés, villa, kanál, benne van. A ruházat nem ért sokat, a gyakorló inkább civilben volt népszerű munkásruha a 80-as években. A színét nem tartotta meg, erős sem volt. Surranó, az én lábamat nem törte fel, mert kioktattak az elején, hogy a fűzőt, amennyire lehet húzzam meg, hogy feszüljön a bakancs a lábamra. De mint írtam már, nyáron meleg, télen hideg volt. Tavasszal, ősszel, még elment. Más haderőnek sem volt sokkal jobb lábbelije akkoriban. Pláne az oroszoknak. Na azok katasztrofálisan néztek ki. 2. világháborús szinten voltak egyéni felszerelésben, ruházatban, a 80-as években még.
Ők viszont ismerték az Y szíjat és a tártáskájuk is kevésbé volt szar. Afganisztánban meg szépen megjelentek a praktikus dolgok.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Aki 2019 ben a lenvászon alapú zoknira,65M bakkancsra,usankára azt mondja,hogy nem rossz az Trabantnál nehogy jobb autóba merjen ülni!Ne beszéljünk már ekkora hülyeségeket!
Szerintem nem is láttál olyat,nemhogy viselted volna a nemez usánkát.Vagy a len VÁZSZÁLAS gyapjú zoknit.Kifejezetten kellemes,meleg holmik voltak.Ha gyártanák,habozás nélkül vennék olyan téli zoknit.
Viszont a felszerelés többi része szemétre való volt,mint irtam.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Szerintem nem is láttál olyat,nemhogy viselted volna a nemez usánkát.Vagy a len VÁZSZÁLAS gyapjú zoknit.Kifejezetten kellemes,meleg holmik voltak.Ha gyártanák,habozás nélkül vennék olyan téli zoknit.
Viszont a felszerelés többi része szemétre való volt,mint irtam.

Mi a fasznak horda na bárki usankat amikor lemegy a Hervisbe és 2000 Forintért ezerszer jobb plar sapkát vesz magának amit a sisak alá is fel tud cenni ha már katonai felhasználás.Arról ne is beszéljünk,hogy a modern túrázó zoknik mennyiszer jobbak mint egy 60 éves kostrukció.

Mondom:soha semmid ne legyen csak egy Trabantod!
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 312
8 004
113
Elég könnyűnek tűnik, milyen lehet vajon a védettsége? Bár igaz azt is mondta mintha, hogy 6 tonnát még elbírna...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A modern cuccok leginkább a kényelemre mennek.

Ők viszont ismerték az Y szíjat és a tártáskájuk is kevésbé volt szar. Afganisztánban meg szépen megjelentek a praktikus dolgok.
50körüli orosz mintájú volt az MN málhafelszerelése.Még a hirös műbör tártáska-amiböl spec nekem a régebbi lenvászon változat jutott-is orosz minta.Csak ők előbb túlléptek rajta.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Mi a fasznak horda na bárki usankat amikor lemegy a Hervisbe és 2000 Forintért ezerszer jobb plar sapkát vesz magának amit a sisak alá is fel tud cenni ha már katonai felhasználás.Arról ne is beszéljünk,hogy a modern túrázó zoknik mennyiszer jobbak mint egy 60 éves kostrukció.

Mondom:soha semmid ne legyen csak egy Trabantod!
Nem mondtam,hogy hordjál usánkát.Az csak arra volt példa,hogy menet közben egyre romlott az MN felszerelés minősége.Modern plasztik zoknidat meg mindjárt megmondom hova húzd.Szart sem érnek,egy jó gyapjú zoknihoz képest.Különben kezdem unni,hogy belekötsz egy irás részletébe,majd az egészet figyelmen kivűl hagyva nekiállsz nagy garral böllenkedni.Elismerem amihez értesz,de a fölös kötekedéseid untatnak.Talán ha a hozzászollásom utolsó mondatát is figyelembe véve sziveskednél a kellő tisztelettel irogatni.Neveletlen taknyos kölyök.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Nem mondtam,hogy hordjál usánkát.Az csak arra volt példa,hogy menet közben egyre romlott az MN felszerelés minősége.Modern plasztik zoknidat meg mindjárt megmondom hova húzd.Szart sem érnek,egy jó gyapjú zoknihoz képest.Különben kezdem unni,hogy belekötsz egy irás részletébe,majd az egészet figyelmen kivűl hagyva nekiállsz nagy garral böllenkedni.Elismerem amihez értesz,de a fölös kötekedéseid untatnak.Talán ha a hozzászollásom utolsó mondatát is figyelembe véve sziveskednél a kellő tisztelettel irogatni.Neveletlen taknyos kölyök.
Használtál már valaha igazi jó minőségű modern túrafelszerelést ? Ami nem a decathlon legalsó polcáról van ? Vagy ne adj isten dedikált katonai terméket amit nem kishazánkban forgalmaztak ? :rolleyes:
Pl carinthia.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
50körüli orosz mintájú volt az MN málhafelszerelése.Még a hirös műbör tártáska-amiböl spec nekem a régebbi lenvászon változat jutott-is orosz minta.Csak ők előbb túlléptek rajta.
Csak az oroszok 15 évvel később cseréltek mert annyira szar volt... De y szíjuk volt nekik addig is.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 112
113
Nem mondtam,hogy hordjál usánkát.Az csak arra volt példa,hogy menet közben egyre romlott az MN felszerelés minősége.Modern plasztik zoknidat meg mindjárt megmondom hova húzd.Szart sem érnek,egy jó gyapjú zoknihoz képest.Különben kezdem unni,hogy belekötsz egy irás részletébe,majd az egészet figyelmen kivűl hagyva nekiállsz nagy garral böllenkedni.Elismerem amihez értesz,de a fölös kötekedéseid untatnak.Talán ha a hozzászollásom utolsó mondatát is figyelembe véve sziveskednél a kellő tisztelettel irogatni.Neveletlen taknyos kölyök.


Szerintem egyszer vegyél egy bridgedale vagy lorpen túrazoknit.
Főleg a téliek szerintem iszonyat jók voltak 10-15 éve. Kb akkor vettem utoljára.
Nem voltak olcsók, akkor kb 4000egy pár, de nekem nagyon beváltak.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Használtál már valaha igazi jó minőségű modern túrafelszerelést ? Ami nem a decathlon legalsó polcáról van ? Vagy ne adj isten dedikált katonai terméket amit nem kishazánkban forgalmaztak ? :rolleyes:
Pl carinthia.
Igen.Van a jelenlegi angol sivatagi bakancsom,nyárra.Svéd katonai téli sapkám.Osztrák és svájci málhazsákom.Gatyák,ingek,kabátok,zoknik,Stb.És mindegyiket az adott országban,a katonai felszereléseket forgalmazó boltjában vettem.Kivéve az ami tengerészgyalogos sarkvidéki ruhámat,mer azt németben.Mellesleg az most is ujszerű állapotba van,mert olyan rohadt meleg,hogy minusz 20nál melegebben hordhatatlan-most meg már kihiztam.Különben az is kivül az ördög tudja milyen szuper műanyag,de belül gyapjú és flanel.
Csak az oroszok 15 évvel később cseréltek mert annyira szar volt... De y szíjuk volt nekik addig is.
Ja,Elöbb túlléptek rajta.Meg mindenki más is.Csak nálunk van meg még mindig.És marad is még,mert tártáska cseréböl nem lehet annyit lopni,mint a db 50milka "harcászati"buszbeszerzésböl.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Igen.Van a jelenlegi angol sivatagi bakancsom,nyárra.Svéd katonai téli sapkám.Osztrák és svájci málhazsákom.Gatyák,ingek,kabátok,zoknik,Stb.És mindegyiket az adott országban,a katonai felszereléseket forgalmazó boltjában vettem.Kivéve az ami tengerészgyalogos sarkvidéki ruhámat,mer azt németben.Mellesleg az most is ujszerű állapotba van,mert olyan rohadt meleg,hogy minusz 20nál melegebben hordhatatlan-most meg már kihiztam.Különben az is kivül az ördög tudja milyen szuper műanyag,de belül gyapjú és flanel.

Ja,Elöbb túlléptek rajta.Meg mindenki más is.Csak nálunk van meg még mindig.És marad is még,mert tártáska cseréböl nem lehet annyit lopni,mint a db 50milka "harcászati"buszbeszerzésböl.
Akkor nem értem hogy ha jobbat használtál 100 félét miért beszélsz baromságokat ?
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
824
4 187
93
Megismétlem.Eredeti formájában nem volt az rossz.20+ évig nyűttem az enyémet.Jó talpbetéttel egy miliciának ma is jó.Nyáron meleg,de ez minden 4évszakos bakancsra igaz.Igazi gond az volt vele,hogy minnél késöbb csinálták,annál otvarabb lett.Mint a zokni.Az eredeti len vázszövetes,gyapjú beleszövésű téli zoknik nagyon jók voltak..

Még a 90es évektől 10 éven át hordtam M65-öt, napi 12 órában. Télen csúszott, hideg volt, nyáron meg meleg. Azt hogy mennyire volt szar, csak akkor tudtam meg, mikor évekkel később használtam más bakancsokat is, aztán azok után valamiért elővettem és használtam. Majndem sírva fakadtam, és egyben nagyon büszke voltam magamra, hogy anno a 20as éveimben hogy tudtam abban egész éjszakás szolgálatokat átgyalogolni városban, betonon.

Aki a surranót dícséri, az sztem vagy nem hordta kötelező jelleggel, vagy olyan régen hordta, hogy azokra az időkre már párás szemmel néz vissza a nosztalgiafaktor miatt.

Soha nem adnék kötelező jelleggel surranót senki lábára. Jól mondja aki írta, disznóvágásra jó, meg arra hogy ha valaki a hátsó udvarban fát vág, akkor ne a jó cipőt gányolja szét. De ezekre is csak akkor, ha ingyen volt, mert egyébként inkább gumicsizma.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Akkor nem értem hogy ha jobbat használtál 100 félét miért beszélsz baromságokat ?
Te hortál eredeti minőségi szabványos 65M téli zoknit?Kötve hiszem,mert amikor én voltam katona,már akkor is egy polyamidszálas pamut változat volt gyártásban régen.Én is a taszári raktár mélyéről ketettem elő.
És megintcsak a szövegértelmezés.A hsz-em arrol szolt,hogy az MN felszerelés nagyrésze egy rakat szar volt.Az a néhány kivétel,ami akkor megfelelt a kornak,meg az idők folyamán nem korszerűsitve lett,hanem csak olcsósitva.65M surci is igy járt.Ami különben dettó ugyan az,mint az akkori francia/amerikai mérsékelt égövi bakancs.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 112
113


Nekem volt "szerencsém " fél évet hordani. Szerintem egy nagyon rossz mellény. Főleg a lepotyogó zsebek miatt.
Mi is gyorskötötővel meg ragasztószalaggal rögzítettük.
A tártartók ahogy írja a cikk zavarják az embert mozgásban.
A kulacstartó megvarratásánál nem tudom mire gondoltak.
Ha jól emlékszem 1 méret volt?
Az egész mellény problémás.


Az utolsó kb 6 évemben nekem ilyen mellényem volt.
http://combatgear.blog.hu/2017/11/24/egyedi_keszitesu_boci_chest_rig

A seregre nézve szomorú, hogy ezt egy jóbarátom egy szakaszvezető(mostmár pesten pesten tiszthelyettes) varrta.
Saját maga járt utána az anyagnak, cérnának,csattoknak,hevedereknek.
Megtanult ! varrni autódidakta módon.
Nem olcsó varrógépet vett.
Akkortájt egy ilyen mellény 7-8 zsebbel kb 35000Ft volt.
Mivel kistételben vette az anyagot ezért drága is volt. Ha 1000 folyómétert rendelt volna töredékéért megkaphatta volna.
A csatokat is túraboltokban vette. Azok sem az olcsóságukról híresek.

A lényeg, hogy egy igazán strapabíró és jól használható mellényt egy akkor szakszi meg tudott alkotni. A sereg meg még mindíg nem. :(
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Még a 90es évektől 10 éven át hordtam M65-öt, napi 12 órában. Télen csúszott, hideg volt, nyáron meg meleg. Azt hogy mennyire volt szar, csak akkor tudtam meg, mikor évekkel később használtam más bakancsokat is, aztán azok után valamiért elővettem és használtam. Majndem sírva fakadtam, és egyben nagyon büszke voltam magamra, hogy anno a 20as éveimben hogy tudtam abban egész éjszakás szolgálatokat átgyalogolni városban, betonon.

Aki a surranót dícséri, az sztem vagy nem hordta kötelező jelleggel, vagy olyan régen hordta, hogy azokra az időkre már párás szemmel néz vissza a nosztalgiafaktor miatt.

Soha nem adnék kötelező jelleggel surranót senki lábára. Jól mondja aki írta, disznóvágásra jó, meg arra hogy ha valaki a hátsó udvarban fát vág, akkor ne a jó cipőt gányolja szét. De ezekre is csak akkor, ha ingyen volt, mert egyébként inkább gumicsizma.
Most akkor még egyszer,aztán elég lesz a témábol.Amit vonuláskor kaptam surcit,az már egy rakat szar volt.Ugyan az.amit leirtál.Amit viszont kiketettem a raktár mélyéről,(különben egy öreg főtörzs tanácsára),az kétrétegű bőr volt,belül puha,kivűl erős,a belső puha a talpat is boritotta,ami nem az az otvar műgumibol,hanem rendes,rugalmas gumibol volt.Mert eredetileg olyan volt.Nyáron persze meleg volt,télen meg jó meleg zokni kellet bele.Mostaniba talán nem kell télen zokni?
Másrészt nem is hivatásosok kapcsán emlitettem mai időkre,hanem tartalékosoknak.És azt is hozzá tettem,hogy ha van már helyette más olcsóbb és jobb,akkor azt kell választani.Akkor most mi a faxt kell ezen kötekedni?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Most akkor még egyszer,aztán elég lesz a témábol.Amit vonuláskor kaptam surcit,az már egy rakat szar volt.Ugyan az.amit leirtál.Amit viszont kiketettem a raktár mélyéről,(különben egy öreg főtörzs tanácsára),az kétrétegű bőr volt,belül puha,kivűl erős,a belső puha a talpat is boritotta,ami nem az az otvar műgumibol,hanem rendes,rugalmas gumibol volt.Mert eredetileg olyan volt.Nyáron persze meleg volt,télen meg jó meleg zokni kellet bele.Mostaniba talán nem kell télen zokni?
Másrészt nem is hivatásosok kapcsán emlitettem mai időkre,hanem tartalékosoknak.És azt is hozzá tettem,hogy ha van már helyette más olcsóbb és jobb,akkor azt kell választani.Akkor most mi a faxt kell ezen kötekedni?
Annyit hogy nem fogod fel, hogy mik az elvárások egy mai bakancsal szemben.