A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 281
76 852
113
Az egyik laktanyában nem vehetik fel terepre. Csak laktanyán belül.
Ma azon lepődtem meg, hogy aki a Bren oktatási anyagát összeállította nem volt képben. Az alkatrészek neve össze vissza volt a papíron. Hogy kerülhet ki így nincs aki ellenőrizze?

Az az anyag amit láttál valaki által aki tudott csehül valamennyire le lett fordítva de senkinek nem lett megmutatva aki ért is hozzá.A hivatalos Honvédségi szakutasítás még nem lett kiosztva vagy megmutatva senkinek.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 778
65 125
113
Mindenhol más ,két nap az legalább 6 liter víz amiből 3 palackban van,MRE-t adnak nem konzervet ezen kívül ott a lőszer és az egyéb kollektív és egyéni felszerelések (akkumulátor,éjjellátó elem stb).Ezek a dolgok nem annyi helyet foglalnak mint amekkora a térfogatuk(tudom,hogy ez hülyén hangzik így de ez van).
Az a baj,hogy teljesen rossz a megközelítesed ami alapján számolsz.Pl 3 iter víz 3 litert foglal el, ez nem igaz.Egy 15 literes zsákba a büdös életbe nem fogsz belerakni 10 db 1,5 literes palackot...

A lista nem teljes mert nem is lehet hisz a felszerelés nem ugyan az hanem vtozika feladattal.
7 litert írtam plusz kaja ,plusz lőszer egyéb cuccok szóval kb jól tippeltem, bár én 5 litert simán megiszok naponta. Na mindegy. Az igaz hogy más a térfogata mert nem legó ez igaz. Mondjuk ennyi víznél eszembe nem jutott volna hogy másfél literes pet palackokkal vacakoljak mikor van 5 literes is.
Hálózsák, esővédő, alsó-felső, tartalék zokni 2 pár, 6 liter víz, váltás gyakorló, váltás póló, váltás alsógatya, budipapír, gyalásó, 2 napra való kaja (MRE csomag, vagy konzerv kenyér paprika stb vegyes) ha hűvösebb idő van kicsit akkor aláöltöző. esetleg polárpulcsi. Ömlesztett lőszer, tartalék heveder géppuskához, illetve rakasz. Éjjellátó dobozában (ha van), rádió, tartalék aksik hozzá, elemlámpa ahhoz elemek.

Hálózsák ok , ha aludni akarsz, de szerintem nem kell mindenkinek. Esővédő ok, mert bármi lehet, bár azért lehet kalkulálni, van időjárás jelentés is még ha nem is túl megbízható. Alsó-felső az mi? Minek? Van rajtad egy öltözet ruha. Zokni elég 1 pár, egyik szárad,másik rajtad.Váltás gyakorló, váltás póló, váltás alsógatya, budipapír, ezek minek? Pláne egy tekercs wc papír? Annyi egy férfinek két hétre is elég. Gyalásó, 2 napra való kaja (MRE csomag, vagy konzerv kenyér paprika stb vegyes) ha hűvösebb idő van kicsit akkor aláöltöző, ez úgy ok, nem tudtam hogy a gyalásó is be van dobva hátra, de végül is nem kell folyamatosan. Még mindig az a xar 2 részből összecsavarós van? Ömlesztett lőszer, tartalék heveder géppuskához, illetve rakasz. Éjjellátó dobozában (ha van), rádió, tartalék aksik hozzá, elemlámpa ahhoz elemek. Ez így megint ok.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 281
76 852
113
7 litert írtam plusz kaja ,plusz lőszer egyéb cuccok szóval kb jól tippeltem, bár én 5 litert simán megiszok naponta. Na mindegy. Az igaz hogy más a térfogata mert nem legó ez igaz. Mondjuk ennyi víznél eszembe nem jutott volna hogy másfél literes pet palackokkal vacakoljak mikor van 5 literes is.


Hálózsák ok , ha aludni akarsz, de szerintem nem kell mindenkinek. Esővédő ok, mert bármi lehet, bár azért lehet kalkulálni, van időjárás jelentés is még ha nem is túl megbízható. Alsó-felső az mi? Minek? Van rajtad egy öltözet ruha. Zokni elég 1 pár, egyik szárad,másik rajtad.Váltás gyakorló, váltás póló, váltás alsógatya, budipapír, ezek minek? Pláne egy tekercs wc papír? Annyi egy férfinek két hétre is elég. Gyalásó, 2 napra való kaja (MRE csomag, vagy konzerv kenyér paprika stb vegyes) ha hűvösebb idő van kicsit akkor aláöltöző, ez úgy ok, nem tudtam hogy a gyalásó is be van dobva hátra, de végül is nem kell folyamatosan. Még mindig az a xar 2 részből összecsavarós van? Ömlesztett lőszer, tartalék heveder géppuskához, illetve rakasz. Éjjellátó dobozában (ha van), rádió, tartalék aksik hozzá, elemlámpa ahhoz elemek. Ez így megint ok.

Látom nem túl sokat harcászkodtál 2-3 napig folyamatosan...

A legrosszabb ötlet 1,5 literes palackok helyett egy nagyot vinni.Minél nagyobb holmijaid vannak annál nehezebben tudod elrakni a zsákba.Sok kicsi kell nem kevés nagy.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 583
113
7 litert írtam plusz kaja ,plusz lőszer egyéb cuccok szóval kb jól tippeltem, bár én 5 litert simán megiszok naponta. Na mindegy. Az igaz hogy más a térfogata mert nem legó ez igaz. Mondjuk ennyi víznél eszembe nem jutott volna hogy másfél literes pet palackokkal vacakoljak mikor van 5 literes is.


Hálózsák ok , ha aludni akarsz, de szerintem nem kell mindenkinek. Esővédő ok, mert bármi lehet, bár azért lehet kalkulálni, van időjárás jelentés is még ha nem is túl megbízható. Alsó-felső az mi? Minek? Van rajtad egy öltözet ruha. Zokni elég 1 pár, egyik szárad,másik rajtad.Váltás gyakorló, váltás póló, váltás alsógatya, budipapír, ezek minek? Pláne egy tekercs wc papír? Annyi egy férfinek két hétre is elég. Gyalásó, 2 napra való kaja (MRE csomag, vagy konzerv kenyér paprika stb vegyes) ha hűvösebb idő van kicsit akkor aláöltöző, ez úgy ok, nem tudtam hogy a gyalásó is be van dobva hátra, de végül is nem kell folyamatosan. Még mindig az a xar 2 részből összecsavarós van? Ömlesztett lőszer, tartalék heveder géppuskához, illetve rakasz. Éjjellátó dobozában (ha van), rádió, tartalék aksik hozzá, elemlámpa ahhoz elemek. Ez így megint ok.
Van esővédő kabát, meg van neki nadrágja is. A váltás göncök azért, hogy ha nagyon szarrá mész át tudj öltözni, (sárban fetrengés, extrém eső stb) ha lehetőséged adódik rá. Budipapírt nem szoktam tépegetni csak bedobom aztán jólvan, de elég sokan használnak popsitörlőt helyette.A zoknit úgy gondoltam ahogy te mondtad, bár ha sok a gyalogmenet nem baj ha van még egy.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 281
76 852
113
Van esővédő kabát, meg van neki nadrágja is. A váltás göncök azért, hogy ha nagyon szarrá mész át tudj öltözni, (sárban fetrengés, extrém eső stb) ha lehetőséged adódik rá. Budipapírt nem szoktam tépegetni csak bedobom aztán jólvan, de elég sokan használnak popsitörlőt helyette.A zoknit úgy gondoltam ahogy te mondtad, bár ha sok a gyalogmenet nem baj ha van még egy.

Babapopsi törlőkendő+papír.Mind a kettő kell mert a törlőkendő után nedves marad a babapopsid!
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 778
65 125
113
Látom nem túl sokat harcászkodtál 2-3 napig folyamatosan...

A legrosszabb ötlet 1,5 literes palackok helyett egy nagyot vinni.Minél nagyobb holmijaid vannak annál nehezebben tudod elrakni a zsákba.Sok kicsi kell nem kevés nagy.
Aha, nem. 12 órás gyalogos szolik voltak a maxok. De egyben az 5 liter kevesebb helyet foglal mint 5x1 liter pet palack. Akkor ez hogy lehet? Most nézd meg:
l%C3%BAgos_5l.JPG

243551533.jpg
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 778
65 125
113
Különben valaki kutassa fel Matolcsi a 90es évek közepe táján irt könyvét.Abban leirja,hogy a magyar,túlságosan öntudatos(!) munkaerőt le kell cserélni kiszolgáltatott és olcsó,lehetőleg távolkeleti szorgos munkaerőre.Jujj,de nagyon nemzeti......
Celebra, most kutattam fel Matolcsi mai beszédét, szerintem kutasd fel te is, neked való témák. :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 281
76 852
113
Aha, nem. 12 órás gyalogos szolik voltak a maxok. De egyben az 5 liter kevesebb helyet foglal mint 5x1 liter pet palack. Akkor ez hogy lehet? Most nézd meg:
l%C3%BAgos_5l.JPG

243551533.jpg

A zsák alakja adott mint ahogy azoknak is amit bele akarsz rakni.Helytakarékosabb el tudsz rakni 2db 1,5 literes flakont int 1db 5 literest.Gondolj egy vödörre.Miből tudsz bele többet rakni?1,5 literes flakonból vagy az 5 literesből?
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 213
4 426
113
Honnan tudod,hogy a géppuskás van legelöl?A képből nem derül ki,hogy ő az első vagy sem.Mivan ha a két karabélyosból az egyik a pk aki odament mondani valamit az emberének?Talan ordibálnia kellett volna?

Értem én,hogy gőzgép csak mi hajtja?
Minden lehet, az is hogy csak az óráját nézi meg hogy mikor jön a pizza....
Hátrafelé néz miközben jelez, nézi figyelik e.... azaz azt gondolom fontos tudnia hogy követik e... Azt hittem van rajon belül rádió és nem odafutkosással kell kommunikálni.... vagy igen????
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 583
113
Minden lehet, az is hogy csak az óráját nézi meg hogy mikor jön a pizza....
Hátrafelé néz miközben jelez, nézi figyelik e.... azaz azt gondolom fontos tudnia hogy követik e... Azt hittem van rajon belül rádió és nem odafutkosással kell kommunikálni.... vagy igen????
Nincsen rajon belül rádió, rajonként van.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 092
33 370
113
Minden lehet, az is hogy csak az óráját nézi meg hogy mikor jön a pizza....
Hátrafelé néz miközben jelez, nézi figyelik e.... azaz azt gondolom fontos tudnia hogy követik e... Azt hittem van rajon belül rádió és nem odafutkosással kell kommunikálni.... vagy igen????
Egy raj nemigen bontakozik szet annyira hogy radio kelljen /a hallo lato tavolsag/ meg van tartva. Ha megis valami oknal fogva erre van szukseg akkor gomdoskodva van hiradokeszulekrol. /persze ettol egy rajon belluli fules meg beszvalto elferne./ akar egy okos oraval is ahogy irtad megoldhato lenne ma mar. /tul kodolni se kellene./ de egy alkarra rogzitheto gorilla glas /pl/ os akar milyen olcso mobil cb funkcioval is megtene… /sot./ de ez valamiert nagyobb hadseregeknel se terjedt nagyon el. /a filippinoknak vagyy az imdonezeknek. Tudom hogy alap az iphone /tokkal alkarra rogzitve./ persze kulon aplikaciok telepitese ha jol tudom le van tiltva.../ tehat nem azt mondom hogy folosleges a rajon belluli hiradokeszulek de ha konnyut /egyszeru kodolasut./nem tudnak adni mindenkinek lehet hogy jobb is hogy nincs./ ugye a plusz suly az plusz suly /es jo par aksi is kell./ a masik a kodolas nem tartalmazhat olyan kodot meg veletlen se amit egyseg /alegyseg szinten hasznalnak hissz biztos nem fog mindenki golyot kuldeni a keszulekbe.../