Tu-95 Bear (Tupoljev, Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 171
113
Tu-95-ös eredeti, nem utántölthető bombázóváltozata, lés két darab FAB-9000M54-es, meg a rajta üldögélő szovjet technikusok:

1409617_1e47d3b072c8bf274be62ad6269d0d85.jpg
 
M

molnibalage

Guest
USA északi ipari központjai ellen volt egy elképzelés. Több konkrétumról nem tudok. Ezt is a Mjasziscsev bombázókról szóló visszaemlékezéseknél olvastam, mivel végül azok lettek a fő hordozói ennek a bombatípusnak.
Tekintve a buta bombázás pontosságát, a NORAD légvédelmét és az orosz kapacitást a terv elég illuzórikus volt szerintem.
 
M

molnibalage

Guest
Úgy voltak vele,hogy amelyik bombázó átjut az nagyot pukkantson.
Majd lehet, hogy az egyik fórum kommentből tényleg csak tájékoztató adat lesz, hogy mire jó. A bombák pusztító ereje nagyon nem a tömeggel lineárisan nő.

Ezzel lehet számolgatni.
https://forum.htka.hu/threads/Összefoglaló-a-légi-harcászatról-és-légvédelmi-eszközökről.387/page-101#post-573729

Egy 500x500 méteresnél kisebb célban kárt okozni kb. a reménytelen kategória volt akkor. A sokkal fejlettebb F-16 gépek a Sivatagi Vihar alatt 15k lábról bombázak valami 200-300 lábas méteres (60-100 méteres) CEP-pel. Akkor el lehet képzelni, hogy 10 km felett mire képes egy bombázó. Úgy, hogy kis magasságon ez szórás 20 méteres sem volt.

És egy bombázó egy bombát vitt volna. Gondolom én.
Ha van kb. 6 tonna robbanóanyag, az is kb. 80 méterig okoz csak 5 PSI túlnyomást. Ha a cél közepéhez képest 250 méterre is landolhat, akkor ez elég vékony...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Majd lehet, hogy az egyik fórum kommentből tényleg csak tájékoztató adat lesz, hogy mire jó. A bombák pusztító ereje nagyon nem a tömeggel lineárisan nő.

Ezzel lehet számolgatni.
https://forum.htka.hu/threads/Összefoglaló-a-légi-harcászatról-és-légvédelmi-eszközökről.387/page-101#post-573729

Egy 500x500 méteresnél kisebb célban kárt okozni kb. a reménytelen kategória volt akkor. A sokkal fejlettebb F-16 gépek a Sivatagi Vihar alatt 15k lábról bombázak valami 200-300 lábas méteres (60-100 méteres) CEP-pel. Akkor el lehet képzelni, hogy 10 km felett mire képes egy bombázó. Úgy, hogy kis magasságon ez szórás 20 méteres sem volt.

És egy bombázó egy bombát vitt volna. Gondolom én.

Túlgondoltad.Városokat akartak ők ezzel eltalálni.Ez ebben a formában a terror eszköze.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 171
113
Azért ennyire nem evidens ez. Tény, hogy még a szovjetek saját tesztjei is a bomba méretéhez képest eléggé szerény hatásövezetet hoztak ki, de mert a nagy tömeg miatt a bombatest befúródott a talajba.
Az ilyen rombolóbombáknál, ennél a kalibernél már a cél felett kell robbantani, hogy érdemben ki tudják használni. Ezt mutatták az iraki eredmények Irán ellenében.
Máskülönben csak megerősített pontcélok rombolására jó, de azt meg találd el.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Azért ennyire nem evidens ez. Tény, hogy még a szovjetek saját tesztjei is a bomba méretéhez képest eléggé szerény hatásövezetet hoztak ki, de mert a nagy tömeg miatt a bombatest befúródott a talajba.
Az ilyen rombolóbombáknál, ennél a kalibernél már a cél felett kell robbantani, hogy érdemben ki tudják használni. Ezt mutatták az iraki eredmények Irán ellenében.
Máskülönben csak megerősített pontcélok rombolására jó, de azt meg találd el.
És mivan Wallis földrengető bombáival?
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 171
113
Az általam linkelt kép igazi kuriozitása annyi lett volna, hogy a legyártott FAB-9000M54-esek nagy részét végül a Mjasziscsev 3M és M4, továbbá a régi Tu-22-esek között osztották el, míg az amúgy is "misztikus" Tu-95A (vagy simán Tu-95, majd kijavítotok, mert pár hónapja volt itt egy komplex eszmecserénk erről ebben a topikban - olvassatok vissza) bombázók esetében ez nem volt - nekem - evidens.
Ezek a korai Tu-95-ösök még nem voltak utántölthetőek, bombacélzó készülékük és bombafegyverzetük volt, kevés készült belőlük és 1989 után Tu-95U kiképzőgép lett belőlük.
Ugyanis a Tu-95-ösökből szinte pár évvel a sorozatgyártás beindulta után már rakétahordozó lett, a szovjet terminológia szerint és a mai napig a Tu-95-ös típus úgy van hadrendben, hogy nincs bombafegyverzete.
A képen meg egy igen ritka, töltőcsonk nélküli bombázóváltozat és a még ritkább kilenc tonnás bombafegyverzete van egy képen.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 171
113
És mivan Wallis földrengető bombáival?
Ez most hogy jön ide? Az egy spec, áramvonalas bombatest volt, én meg a FAB-9000M54-es sajátosságairól írtam.
A Tallboy és a Grand Slam, nomeg az amerikai T12-es is nagy átütőerejű bomba volt kb 30-40%-os robbanótöltettel, ahol az általad említett esetnél kihasználták azt a járulékos hatást, hogy laza talajba méllyen fúródva a viadukt lábához közel, komoly szeizmikus hatást tudtak kiváltani.
A FAB-9000-esnél ezzel szemben a detonáció szétterjesztéséhez túl mélyre fúródott a bombatest, de ahhoz meg még kevéssé, hogy szeizmikusan is használható legyen.
Nem beszélve arról, hogy így alkalmazva szűkül le a leginkább a szóba jöhető célpontok listája.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ez most hogy jön ide? Az egy spec, áramvonalas bombatest volt, én meg a FAB-9000M54-es sajátosságairól írtam.
A Tallboy és a Grand Slam, nomeg az amerikai T12-es is nagy átütőerejű bomba volt kb 30-40%-os robbanótöltettel, ahol az általad említett esetnél kihasználták azt a járulékos hatást, hogy laza talajba méllyen fúródva a viadukt lábához közel, komoly szeizmikus hatást tudtak kiváltani.
A FAB-9000-esnél ezzel szemben a detonáció szétterjesztéséhez túl mélyre fúródott a bombatest, de ahhoz meg még kevéssé, hogy szeizmikusan is használható legyen.
Nem beszélve arról, hogy így alkalmazva szűkül le a leginkább a szóba jöhető célpontok listája.
Kérdőjel azért volt a végén,hogy esetleg használható lett volna-e hasonlókép.Én nem tudom.Te vagy a témakör szakértője.
Nekem akkor az jött igy le,hogy ez egy szép,meg jó nagy,de nem túl hasznos bomba volt.Nagyméretű ipari üzemet,pl olajfinomitót még csak jol el lehet találni vele,de arra meg jobb lenne inkább egy tucat 500kg-os rombolóbomba.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 171
113
Kérdőjel azért volt a végén,hogy esetleg használható lett volna-e hasonlókép.Én nem tudom.Te vagy a témakör szakértője.
Nekem akkor az jött igy le,hogy ez egy szép,meg jó nagy,de nem túl hasznos bomba volt.Nagyméretű ipari üzemet,pl olajfinomitót még csak jol el lehet találni vele,de arra meg jobb lenne inkább egy tucat 500kg-os rombolóbomba.
Ezt jól látod.