[HUN] Aknavetők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 315
54 788
113
Emlékszem talán egy éve beszereztünk spanyol aknavetőket. Azokkal mi a helyzet? Mert amióta állítólag megvettük őket, azóta nem hallottam róluk semmit.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Emlékszem talán egy éve beszereztünk spanyol aknavetőket. Azokkal mi a helyzet? Mert amióta állítólag megvettük őket, azóta nem hallottam róluk semmit.
Megvannak és használják is őket, párhuzamosan a régiekkel együtt. De azok nem egy éve vannak meg hanem kb 5.
 

svajcibeka

Well-Known Member
2013. február 10.
938
2 621
93
A Rheinmetall bemutatatott egy új kettős feladatú (könnyű illetve kommandó) 60 mm-es aknavetőt
Az aknavető mindössze 8.6 kg-os és van hozzá normális méretű talp is.
Az aknavető kétféle csőhosszal van.
A hosszabb csővel és letalpalva (könnyű aknavetőként alkalmazva) a max. hatótávolság 3700 m
Ugyan így de a standard rövidebb csővel ( ez kb 70 cm hosszú) a max. hatótáv 3200 m.
Kommandó üzemmódban (letalpalás nélkül) 2000 m

A cső érdekes szénszál erősítésű acél (!!) ani által a cső tömege 30%-kal kisebb mintha a hagyományos kovácsolt acél lenne.

German_Company_Rheinmetall_new_60mm_mortar_for_infantry_and_special_forces_925_001.jpg

cymera_20_1565721223.jpg
Remélem ezt akarják gyártani K. Kfélegyházán.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and ijasz
T

Törölt tag 1586

Guest
Gyerekek. Lemaradtam valamiről? Kiskunfélegyháza? segítsetek!
Más:
Hogy a tökbe lehet egy ilyen commando verzióval pontosan célozni? Mert ugyebár ezen optika sincs.
- Lesz aknavető gyártás. Elég sanszos hogy az Osztrák Hirtenberger céggel lesz az üzlet
- Ezeken a kis 60 mm-es kommandó aknavetőkön is van valamelyen egyszerű célzó rendszer. Azért szerintem nem árt egy társ az aknavetős mellé aki egyrészt cipeli a gránátok egy részét, másrést van nála egy lézer távmérős távcső meg egy kis kézi tűzérségi számológép.
pl ez is egy megoldás (első egy perc):
meg ez is (ld: 04:40 től)
 
  • Tetszik
Reactions: ijasz and Nemerson

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
- Lesz aknavető gyártás. Elég sanszos hogy az Osztrák Hirtenberger céggel lesz az üzlet
- Ezeken a kis 60 mm-es kommandó aknavetőkön is van valamelyen egyszerű célzó rendszer. Azért szerintem nem árt egy társ az aknavetős mellé aki egyrészt cipeli a gránátok egy részét, másrést van nála egy lézer távmérős távcső meg egy kis kézi tűzérségi számológép.
pl ez is egy megoldás (első egy perc):
meg ez is (ld: 04:40 től)
A tervezett aknavetőgyártásról tudtam, eggyütt találgattuk a dolgokat. :rolleyes:
Nekem a bedobott helyszín volt új.
A videjókért köszi.
Maga célzás lényegét értem. A fő kérdésem inkább olyan irányú volt, hogy a pontosságot hogyan éred el egy commando aknavetőnél.
Mert ugyebár az álványos 60mm- esnél (és a nagyobbaknál is) az optikával és állítócsavarokkal beállított érték fix, és úgy marad állítás után. Lövés után minimális ellenőrzés/utánna állítás és 3.-4.-10. Lövés is egészen pontosan fog menni.
De egy commando verziónál nem annyira könnyű azonos dőlés-, és irányszögben tartani KÉZZEL o_O. Még addig sem amíg az a kis idő eltelik, amig visszaellenőrzöd a szögértékeket, és elsütöd a csövet.
Az is világos, hogy a kézi elsütő ezért került ezekre, de még így sem érzem túl stabilnak a dolgot.
A másik problémám, hogy pontos lövéshez a pálya és lőadatok kiszámítását hogyan oldják meg?
Minden commandóhoz a lőelemeket, kivetőtöltet mennyiséget tablettel számolják? Mert az álványoson az optika meg a mechanikus kivetőtöltet kalkulátor segít ebben. De a commandón ilyet nem láttam.
Azt tudom, hogy a HDS is úgy hírdeti magát, hogy komplett megoldást árulnak, és van is nekik erre szoftverük, de szerintem nekünk a 60-as Expaljainkhoz (kriss múltkor írta, hogy van hozzá commando készlet) nem vagyok biztos benne, hogy van ilyen szofver. /ez csak megérzés :oops:/
Ha szoftver van, akkor annak manuálisan kell adatokat megadni, vagy GPS adatok alapján belőtt műholdas térképen ráböksz a kijelzőre, hogy "ide" szeretnéd dobni a "tojást" az meg azonnal kiköpi a célzáshoz szükséges szögeket, és kivetőtöltetet?
Mintha nekem pl. az Alakran rendszer monitorjáról valami ilyesmi kép derengene...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
A tervezett aknavetőgyártásról tudtam, eggyütt találgattuk a dolgokat. :rolleyes:
Nekem a bedobott helyszín volt új.
A videjókért köszi.
Maga célzás lényegét értem. A fő kérdésem inkább olyan irányú volt, hogy a pontosságot hogyan éred el egy commando aknavetőnél.
Mert ugyebár az álványos 60mm- esnél (és a nagyobbaknál is) az optikával és állítócsavarokkal beállított érték fix, és úgy marad állítás után. Lövés után minimális ellenőrzés/utánna állítás és 3.-4.-10. Lövés is egészen pontosan fog menni.
De egy commando verziónál nem annyira könnyű azonos dőlés-, és irányszögben tartani KÉZZEL o_O. Még addig sem amíg az a kis idő eltelik, amig visszaellenőrzöd a szögértékeket, és elsütöd a csövet.
Az is világos, hogy a kézi elsütő ezért került ezekre, de még így sem érzem túl stabilnak a dolgot.
A másik problémám, hogy pontos lövéshez a pálya és lőadatok kiszámítását hogyan oldják meg?
Minden commandóhoz a lőelemeket, kivetőtöltet mennyiséget tablettel számolják? Mert az álványoson az optika meg a mechanikus kivetőtöltet kalkulátor segít ebben. De a commandón ilyet nem láttam.
Azt tudom, hogy a HDS is úgy hírdeti magát, hogy komplett megoldást árulnak, és van is nekik erre szoftverük, de szerintem nekünk a 60-as Expaljainkhoz (kriss múltkor írta, hogy van hozzá commando készlet) nem vagyok biztos benne, hogy van ilyen szofver. /ez csak megérzés :oops:/
Ha szoftver van, akkor annak manuálisan kell adatokat megadni, vagy GPS adatok alapján belőtt műholdas térképen ráböksz a kijelzőre, hogy "ide" szeretnéd dobni a "tojást" az meg azonnal kiköpi a célzáshoz szükséges szögeket, és kivetőtöltetet?
Mintha nekem pl. az Alakran rendszer monitorjáról valami ilyesmi kép derengene...

Pontosan lehet vele lőni nagyon és csak olyan célokra amikre rálátsz tehát nem megosztott az irányzás.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 555
113
Hirtenberger M12

A már várt vontatott 120mm-es aknavetőnk:

6266adadbbf5c885152480.jpg

6266adaea624e919474101.jpg

6266adb0d0726542839898.jpg
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 677
35 836
113
Az ilyen fegyverrendszereknél fontos kiemelni, hogy
a beépítést semmiképpen sem úgy kell elképzelni, hogy csak úgy beletesznek egy aknavetőt a járműbe.
Egy 120 milliméteres aknavető tüzeléskor ugyanis nagyon jelentős erőhatásnak teszi ki az alatta lévő járművet. Így a fegyver beépítése előtt megfelelően fel kell készíteni a futóművet és a jármű egyéb részeit, hogy bírják a fokozott terhelést. Emellett azt is át kell hidalni, hogy a jármű ne mozogjon be amikor tüzet nyitnak az aknavetőből. Ez szintén nem egyszerű feladat. A Gidrán esetében ezeket a kihívásokat a mérnökök úgy tűnik megoldották, a jármű jól tudja hordozni a Ragnarököt és a kormánybiztos elmondása alapján
a lövés után a Gidrán egy millimétert sem mozgott és a német mérnökök szerint ez az eddigi legjobb platform, amin ezt az aknavetőt használták.
Az új járművel kapcsolatban egyébként még azt is érdemes megjegyezni, hogy rendkívül ötletesen helyezték el benne az aknavetőt, az ugyanis nem a jármű tetején van, hanem bent a jármű testében, így helyváltoztatás közben egyáltalán nem akadályozza a Gidránt a közlekedésben, nem lesz tőle nagyobb a jármű magassága, kilengése, légellenállása.
Így a Ragnarök csak akkor bukkan föl, ha tüzelőállásba állt a harcjármű.
Ilyenkor szinte futurisztikus látvány, ahogy felnyílik a Gidrán teteje és feltűnik az aknavető.
.....
a Honvédség a magyar állami tulajdonban lévő Hirtenberger 120 milliméteres M12-es vontatott aknavetőjét fogja rendszeresíteni
a hozzá tartozó pótkocsikkal. Ez egyébként egy elég logikus megoldás. A Hirtenberger aknavetők elvileg még 2023-ig megjöhetnek.

A fentiek alapján tehát
a magyar haderő vélhetően nemsokára komoly gyalogsági tűztámogató képességekkel fog rendelkezni.
Rá is fért ez a beszerzés a hadseregre, mert ezt a képességet eddig mindössze 50 darab szovjet 82 milliméteres és 96 darab spanyol EXPAL M-08 Combi 60 milliméteres aknavető látta el (ez utóbbi egyébként egy korrekt, modern eszköz), ami elég kevésnek mondható.
A 82-es még tényleg használatban van? Évek óta nem láttam fotót vagy híradást róluk MH-sajtóban...

Valahol korábban mondták valahol egy riportban, hogy 82-81 mm kategóriával nem számolnak a jövőben: 120-as és 60-as lesz csak.
Bár a Ragnarök bemutatón volt egy automata irányzású 81 mm aknavető NMS hátán, szóval lehet hogy csak a "lábon hordozós" változatra mondták, hogy nem lesz rendszerben...

@krisss erről tudsz valamit? :)
 
H

Hummen23

Guest
A 82-es még tényleg használatban van? Évek óta nem láttam fotót vagy híradást róluk MH-sajtóban...

Valahol korábban mondták valahol egy riportban, hogy 82-81 mm kategóriával nem számolnak a jövőben: 120-as és 60-as lesz csak.
Bár a Ragnarök bemutatón volt egy automata irányzású 81 mm aknavető NMS hátán, szóval lehet hogy csak a "lábon hordozós" változatra mondták, hogy nem lesz rendszerben...

@krisss erről tudsz valamit? :)
Azért van az a helyzet, amikor a 60 mm-es kevés, a 120-as meg sok. Az sem elhanyagolható tényező, hogy amíg a 81 mm-es gránát ~4 kg, addig a 120 mm-es ~14,5 kg.
Tudod, pénz, pénz, pénz!
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and ZeiG

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 677
35 836
113
Azért van az a helyzet, amikor a 60 mm-es kevés, a 120-as meg sok. Az sem elhanyagolható tényező, hogy amíg a 81 mm-es gránát ~4 kg, addig a 120 mm-es ~14,5 kg.
Tudod, pénz, pénz, pénz!
pénz, pénz...minél több mindent tartasz rendszerben annál bonyolultabb a logisztika és annál többe kerül.
Abba is van logika ha elhagyuk a 81-82 mm-es kategóriát, meg abban is ha megtartjuk...mittudom én! :D
Épp ezért kérdezem a ház szakértőnket. :)
@krisss ?
 
H

Hummen23

Guest
pénz, pénz...minél több mindent tartasz rendszerben annál bonyolultabb a logisztika és annál többe kerül.
Abba is van logika ha elhagyuk a 81-82 mm-es kategóriát, meg abban is ha megtartjuk...mittudom én! :D
Épp ezért kérdezem a ház szakértőnket. :)
@krisss ?
Persze nem vagyok kriss, csak próbálok logikus lenni. Sok kenyeret nem kér az az aknavető, ha egyszer már megvettük, a logisztikát sem bonyolítja túl.
Amúgy én is kíváncsi vagyok mi lesz belőle.
@Szittya szerint el leszünk látva aknavetővel gazdagon.

Most jut eszembe, mintha éppen kriss írta volna, hogy század szinten is jól jön az a 81-es önjáró.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
914
2 270
93
Mindenki fantáziáját a Ragnarok ragadta meg,holott a tüzérségi felderitő a lényegesebb cucc.Érdekes.

Az átlagembernek semmit se mond a felderítő rendszer ellentétben a látványos, hangos aknavetővel, mi meg 0 infóval nem sokat tudunk hozzászólni.

A 82-es még tényleg használatban van? Évek óta nem láttam fotót vagy híradást róluk MH-sajtóban...

Pár éve még használatban volt, de most már tudtommal csak a 60 milis van, és a jelenlegi rendszerhez a beszerzett mennyiség még több is mint amennyi használatban van. Azaz támogató szakaszonként (emlékeim szerint) 4 db aknavető, mely szakaszból lövészszázadonként egy-egy van, zászlóaljanként tehát három. Zla-ból pedig a két lövészdandárunkban összesen 5 van, így - tisztán a nyilvános információkból is - könnyen ki lehet számolni, mennyi aknavető is kell a jelenlegi rendszerbe. Állítólag a spanyol aknavetőknél előjött csőrepedéses probléma, de ezt csak pletyka szinten hallottam (viszont pont egy aknavetőstől...).
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and Pogány

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
914
2 270
93
Az átlagembernek semmit se mond a felderítő rendszer ellentétben a látványos, hangos aknavetővel, mi meg 0 infóval nem sokat tudunk hozzászólni.



Pár éve még használatban volt, de most már tudtommal csak a 60 milis van, és a jelenlegi rendszerhez a beszerzett mennyiség még több is mint amennyi használatban van. Azaz támogató szakaszonként (emlékeim szerint) 4 db aknavető, mely szakaszból lövészszázadonként egy-egy van, zászlóaljanként tehát három. Zla-ból pedig a két lövészdandárunkban összesen 5 van, így - tisztán a nyilvános információkból is - könnyen ki lehet számolni, mennyi aknavető is kell a jelenlegi rendszerbe. Állítólag a spanyol aknavetőknél előjött csőrepedéses probléma, de ezt csak pletyka szinten hallottam (viszont pont egy aknavetőstől...).
Jelenleg aknavető csak századszinten van a támogató szakaszokban (60 milis űrméret kevés is lenne magasabb szintre...). Az önjáró 81/120-asokkal egyrészt lehetnek majd magasabb szintű alegységek is, illetve nyilván a támogató szakaszokba is hatékonyabbak mint a Btr-el szállított 60-asok (illetve feladatfüggően lehetne választani, mert lehet olyan hogy a könnyű 60-asok passzolnak a melóhoz). Valamint jól jön a minél több aknavető ha bővítés lesz/tarcsisok is kapnának.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
914
2 270
93
pénz, pénz...minél több mindent tartasz rendszerben annál bonyolultabb a logisztika és annál többe kerül.
Abba is van logika ha elhagyuk a 81-82 mm-es kategóriát, meg abban is ha megtartjuk...mittudom én! :D
Épp ezért kérdezem a ház szakértőnket. :)
@krisss ?

Amúgy simán el lehetne hagyni.
A 60-as előnye abban rejlik hogy mobilis és kicsi. Ugyan kicsit "gyenge", de szükség van egy ilyen képességre is, ha a harcjárműtől eltávolodva kéne tűztámogatást adni (pl. hegyi terep). Ezt értelemszerűen nem lehet kiváltani más űrmérettel.
A 120-assal viszont meg lehet csinálni mindent, amit egy 81/82-essel, plusz annál is többet, ergo a köztes 81esnek nincs értelme. Illetve van, a kivontak lekonzerválva hasznos tartalékok, de beszerezni csak 120-ast kéne az önjárókra. Drágább, nagyobb, nehezebb a lőszere ez igaz, de kevesebb is kell belőle adott célpont elpusztításához, mint a 81esből, szóval annyira rosszabbul se jönnénk ki.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 677
35 836
113
Amúgy simán el lehetne hagyni.
A 60-as előnye abban rejlik hogy mobilis és kicsi. Ugyan kicsit "gyenge", de szükség van egy ilyen képességre is, ha a harcjárműtől eltávolodva kéne tűztámogatást adni (pl. hegyi terep). Ezt értelemszerűen nem lehet kiváltani más űrmérettel.
A 120-assal viszont meg lehet csinálni mindent, amit egy 81/82-essel, plusz annál is többet, ergo a köztes 81esnek nincs értelme. Illetve van, a kivontak lekonzerválva hasznos tartalékok, de beszerezni csak 120-ast kéne az önjárókra. Drágább, nagyobb, nehezebb a lőszere ez igaz, de kevesebb is kell belőle adott célpont elpusztításához, mint a 81esből, szóval annyira rosszabbul se jönnénk ki.
Szerintem se kell 82-es: cipelni nehéz, ha meg van jármű akkor legyen ütősebb.
60-as lehet hogy gyengébb, de könnyebb, mobilabb - legfeljebb 2-4 gránáttal oldja meg ugyanazt a feladatot.
Ezenkívül kb. rajszinten lesz CG (ha jól tudom), ami egy 84mm-es fegyver speciális gránátok széles választékával. Igazi kézi tüzérség!
Más röppálya mint az aknavető és lőtáv is gyengébb, de a célra kifejtett hatása biztos, hogy pusztítóbb.
Szóval szerintem a 81-82 tényleg elhagyható - szerintem.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 677
35 836
113
Az átlagembernek semmit se mond a felderítő rendszer ellentétben a látványos, hangos aknavetővel, mi meg 0 infóval nem sokat tudunk hozzászólni.



Pár éve még használatban volt, de most már tudtommal csak a 60 milis van, és a jelenlegi rendszerhez a beszerzett mennyiség még több is mint amennyi használatban van. Azaz támogató szakaszonként (emlékeim szerint) 4 db aknavető, mely szakaszból lövészszázadonként egy-egy van, zászlóaljanként tehát három. Zla-ból pedig a két lövészdandárunkban összesen 5 van, így - tisztán a nyilvános információkból is - könnyen ki lehet számolni, mennyi aknavető is kell a jelenlegi rendszerbe. Állítólag a spanyol aknavetőknél előjött csőrepedéses probléma, de ezt csak pletyka szinten hallottam (viszont pont egy aknavetőstől...).
HDS majd ad cserecsövet vagy az egészet cseréljük. Az aknavető filléres dolog a legtöbb haditechnikai eszközhöz képes...
Az alapján amit olvastam pontos fegyver az Expal 60mm-es aknavető és elvileg szeretik a katonák...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 677
35 836
113
Találtam egy képet egy tavalyi hadgyakorlatról. Milyen aknavetővel lőnek?
Inkább 81 mm-es nyugati típusnak tűnik, de nem tudok róla hogy lenne ilyen rendszerben nálunk...
Ez csak a 60 mm-es lenne?

 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Találtam egy képet egy tavalyi hadgyakorlatról. Milyen aknavetővel lőnek?
Inkább 81 mm-es nyugati típusnak tűnik, de nem tudok róla hogy lenne ilyen rendszerben nálunk...
Ez csak a 60 mm-es lenne?

Egy kis segítség. Az űrmérettel a csőhossz is változik.
Itt a képen az aknavető csöve egy négykézláb álló katona magasságában végződik. A 81mm-esek kb feltérden kiegyenesedett katona magasságában végződnek.
A 120-asokat meg szigorúan állva töltik.
A cső vége kb. az álló katona nyak/fej magasságában van.