A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 048
26 596
113
A KC-390 tehertere: 2970 mm magas 12 150 mm hosszú és 3450 mm széles. Egy Elder Yalcin 2585 mm magas, 5625 mm hosszú és 2500 mm széles felépítmények nélkül, tehát egy fegyvertorony elméletben 365 mm magas, azaz úgy harmincöt centis lehet maximum. Csak leszerelt fegyverzettel lesz szállítható. de legalább befér belőle kettő. Viszont a Yörük 4x4 fegyverzettel együtt befér a 2100 mm-es alapmagasságával, ami 850 mm, tehát nyolcvanöt centi magas fegyvertornyot tesz lehetővé.

Ez alapján az Elder Yalcin még missziós járműnek se lesz alkalmas, mert csak bizonyos mértékig szétkapva tudnánk szállítani, míg a Yörük 4x4 erre a szerepre is ideálisabb lenne!

kc-390-image67.jpg

1490773306-tab-right.jpg

1493990835_nurus-nms-4x4-techs.png


Ez utóbbit ugyanis tudnánk desszantolni közvetlenül a harcmezőre egy forróvá váló misszióban, vagy egy ENSZ vagy NATO beavatkozás esetén harckész állapotban.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 429
46 314
113
A KC-390 tehertere: 2970 mm magas 12 150 mm hosszú és 3450 mm széles. Egy Elder Yalcin 2585 mm magas, 5625 mm hosszú és 2500 mm széles felépítmények nélkül, tehát egy fegyvertorony elméletben 365 mm magas, azaz úgy harmincöt centis lehet maximum. Csak leszerelt fegyverzettel lesz szállítható. de legalább befér belőle kettő. Viszont a Yörük 4x4 fegyverzettel együtt befér a 2100 mm-es alapmagasságával, ami 850 mm, tehát nyolcvanöt centi magas fegyvertornyot tesz lehetővé.

Ez alapján az Elder Yalcin még missziós járműnek se lesz alkalmas, mert csak bizonyos mértékig szétkapva tudnánk szállítani, míg a Yörük 4x4 erre a szerepre is ideálisabb lenne!

kc-390-image67.jpg

1490773306-tab-right.jpg

1493990835_nurus-nms-4x4-techs.png


Ez utóbbit ugyanis tudnánk desszantolni közvetlenül a harcmezőre egy forróvá váló misszióban, vagy egy ENSZ vagy NATO beavatkozás esetén harckész állapotban.
Mióta mondom, ezt az A400M-et! 3 méttter nyócvanötcenti.
Airbus-A400M-Atlas-Cargo-Dimensions.png



Akkor még a tetőn simán elfér 1-2 turulmadár is. HARCKÉSZ ÁLLAPOTBAN!!!! :p:D:D:D
Engem meg folyton ezzel basztattok, hogy minek nekünk az a nagy dög! NAAAAA összeállt már a kép?!? :hadonaszos::D:D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 337
76 986
113
Valószínű ez egy politikai döntés…
Ez a 200 db Jelcin egy cca. $100 milliós csók lesz Kardigán s.ggére.
Valhogy kézzel fogható módon is bizonyítani kell hogy komolyan vesszük a Berlin-Moszka-Isztambul háromszögben való gondolkodásunkat.
Szerintem a külügyben úgy voltak vele hogy $100 millió már megüti az az ingerküszöböt amire már lehet hivatkozni, de mégse túl nagy tétel és mivel nem lehet lőni vele, senkinek nem lehet egy rossz szava sem ellene

Még is milyen Berlin,Moszkva,Isztambul háromszögről beszélsz?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 582
113
A szerb beszerzesekrol nem tudni meg semmi hivatalosat. Pedig allitolag az is lesz. Legalabbis voltak ilyen tervek is meg honapokkal ezelott...
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Valószínű ez egy politikai döntés…
Ez a 200 db Jelcin egy cca. $100 milliós csók lesz Kardigán s.ggére.
Valhogy kézzel fogható módon is bizonyítani kell hogy komolyan vesszük a Berlin-Moszka-Isztambul háromszögben való gondolkodásunkat.
Szerintem a külügyben úgy voltak vele hogy $100 millió már megüti az az ingerküszöböt amire már lehet hivatkozni, de mégse túl nagy tétel és mivel nem lehet lőni vele, senkinek nem lehet egy rossz szava sem ellene
Vagy felosztottuk a Balkánt, könyebb,olcsóbb lesz a szervízelés,ha vannak közös járművek!
Én is az NMS-nek örülnék,azonban pont a nemrég belinkelt angol nyelvű török oldal azt írja,hogy szigorúbb lesz a titoktartás,titkosítás a két ország haditechnikai megálapodásainak,kooperációinak védelme érdekében. Ezt a magyar kormány már aláírta. A török ellenzék megtámadta,ott még nem írták allá.Csak diplomáciai úton ill. katonai atasékon keresztül lehet információt cserélni.
A megállapodás 5 évree szól,majd automatikusan újabb 5 évre életbe lép,hacsak 30 nappal a lejárat elött valamelyik fél nem jelzi,hogy felmondaná.
Ezért furcsálnám,ha a török újságok valamit megtudtak volna,ill. szivárogtatni mernének.
https://www.nordicmonitor.com/2019/...e-to-protect-data-in-secret-defense-projects/
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Ha alaposan megnézed, akkor láthatod, hogy amilyen típusokat én írtam, az az NMS 4X4 versenytársai.
A Jelcin viszont nem a klasszikus MRAP méretű, annál 1-1,5 méterrel rövidebb.
A Cougarral nagyjából megegyezik a mérete (minden irányban picit kisebb), csak annál minimum 500kg -mal könnyebben üresen, és 45 LE-vel erősebben, a 2,72t payload helyett 4t payloaddal bír el, ha kell.
Hja és az amerikai eredeti MRAP-okkal ellentétben nem kerül rá többszáz kilós külső géppuska állás, hanem távirányított géppuska. Ami szerintem minden szempontból sokkal jobb megoldás.
Egy utility verziót azért még mindenképpen megnéznék belőle (Jelcin). De ugye az NMS-ből már most is létezik ilyen.

Nézd az eredeti hozzászólásodban azt írtad, hogy a Yalcinba belefér 9 talpas. Majd felsoroltál egy csomó LV-t, és levontad a következtetést, hogy a "török csoda" az lehet, hogy valóban török csoda.
A Jelcin esetén a szállítható személyek száma, pedig talán nem véletlenül 9 fő (összesen). ;)
Hány személyes is a Puma? 3+6.:)
Hány személy fér el a H-145Mben (a 2 pilótán kívül)?
9.
Szándékosan nem csináltam számszerű összehasonlítást, mert most csak telefonom van, de hírtelen a következő vetélytársakat néztem meg.
Hawkei, JLTV, Patriot 4x4, Aligator, A Zetor új járműve, a Gerlach 4X4, TAPV, NIMR Ajban 420, Iveco LMV, Mowag Eagle, stb.
Szóval lehet, hogy a "török csoda" kifejezés mellől lekerülhet az idézőjel?!?:rolleyes:

Ere írtam, hogy nem jó az összehasonlításod. Már csak azért sem, mert a jóval kisebb NMS-be is bele lehet "cipőkanalazni" kilenc embert. Sőt az általad példaként felhozott gépek bármelyikéből megoldható. Nem érdemes, de megoldható.

A Yalcin bőven klasszikus MRAP méret és bőven klasszikus MRAP kialakítás, ennek minden előnyével és hátrányával. Ha visszamegyünk az első MRAP-okig bizony nagyon hasonló méreteket fogunk találni. RG 31 Nyala, Mamba esetleg a Buffel. A Nyalába is be lehetett skatulyázni, változattól függően 8 vagy 10 embert. Azt azért csöndben megjegyzem neked, hogy ezt az bizonyos Nyalát gyártották a törököknél is, egy FNSS Defence Systems nevű cég. Szóval most lépj hátra kettőt, kezd el nézegetni a Nyala kései változatait, meg a Yalcint.
52b8fd0b9cc5fbe3f943677d45a6633a.jpg

1493854824_nurol-makina-ejder-yalcin-g3.jpg
 

Denomation

Well-Known Member
2019. január 27.
80
390
53
A KC-390 tehertere: 2970 mm magas 12 150 mm hosszú és 3450 mm széles. Egy Elder Yalcin 2585 mm magas, 5625 mm hosszú és 2500 mm széles felépítmények nélkül, tehát egy fegyvertorony elméletben 365 mm magas, azaz úgy harmincöt centis lehet maximum. Csak leszerelt fegyverzettel lesz szállítható. de legalább befér belőle kettő. Viszont a Yörük 4x4 fegyverzettel együtt befér a 2100 mm-es alapmagasságával, ami 850 mm, tehát nyolcvanöt centi magas fegyvertornyot tesz lehetővé.

Ez alapján az Elder Yalcin még missziós járműnek se lesz alkalmas, mert csak bizonyos mértékig szétkapva tudnánk szállítani, míg a Yörük 4x4 erre a szerepre is ideálisabb lenne!

kc-390-image67.jpg

1490773306-tab-right.jpg

1493990835_nurus-nms-4x4-techs.png


Ez utóbbit ugyanis tudnánk desszantolni közvetlenül a harcmezőre egy forróvá váló misszióban, vagy egy ENSZ vagy NATO beavatkozás esetén harckész állapotban.

Csak annyi kiegészítésként, hogy 2 Ejder-t torony nélkül sem tudsz belerakni, az alap tömegére 14 t - t írnak.
De én is inkább a Yoruk - öt támogatnám(mondjuk az is 10 t körül van).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 337
76 986
113
Jól értem,hogy arról a Berlinről vam szó aki tegnap kötelezte el magár az USA mellett?Mert ha igen akkor nem nagyon értem milyen Berlin,Moszkvaés főleg Isztambul háromszögről beszéltek!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 870
91 386
113
Jól értem,hogy arról a Berlinről vam szó aki tegnap kötelezte el magár az USA mellett?Mert ha igen akkor nem nagyon értem milyen Berlin,Moszkvaés főleg Isztambul háromszögről beszéltek!
Melyik három ország szokott keresztülgangolni közép-Európán, ha a történelmet nézzük? Német, orosz, török. Mi a jo nekunk? Ha mind3 országgal jóban vagyunk es vannak közös céljaink, projektjeink. Aztán cserében néha ők is figyelembe veszik a mi érdekeinket, ők is buknak rajta, ha mi szívunk, ezért abban érdekeltek, hogy sikeresek legyünk. Ezért kell bevonni őket a hadseregfejlesztésbe is. Mondjuk az oroszok itt marginális szerepet játszanak a NATO miatt, de a törökök simán beleférnek.
És persze az USAnak is meg kell kapnia, ami neki jár.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Jól értem,hogy arról a Berlinről vam szó aki tegnap kötelezte el magár az USA mellett?Mert ha igen akkor nem nagyon értem milyen Berlin,Moszkvaés főleg Isztambul háromszögről beszéltek!
Még egy kis segítség a "Gazda" gondolatainak a megértéséhez…
Magyar Diaszpóra Tanács ülése (2017 Nov)
"Nekünk folyamatosan egy Berlin–Moszkva–Isztambul háromszögben kell elképzelni az életünket, és a modern technológia miatt még emellé az Egyesült Államokat is be kell emelnünk, ami ennek a térségnek meghatározó szereplője."
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 429
46 314
113
Nézd az eredeti hozzászólásodban azt írtad, hogy a Yalcinba belefér 9 talpas. Majd felsoroltál egy csomó LV-t, és levontad a következtetést, hogy a "török csoda" az lehet, hogy valóban török csoda.


Ere írtam, hogy nem jó az összehasonlításod. Már csak azért sem, mert a jóval kisebb NMS-be is bele lehet "cipőkanalazni" kilenc embert. Sőt az általad példaként felhozott gépek bármelyikéből megoldható. Nem érdemes, de megoldható.

A Yalcin bőven klasszikus MRAP méret és bőven klasszikus MRAP kialakítás, ennek minden előnyével és hátrányával. Ha visszamegyünk az első MRAP-okig bizony nagyon hasonló méreteket fogunk találni. RG 31 Nyala, Mamba esetleg a Buffel. A Nyalába is be lehetett skatulyázni, változattól függően 8 vagy 10 embert. Azt azért csöndben megjegyzem neked, hogy ezt az bizonyos Nyalát gyártották a törököknél is, egy FNSS Defence Systems nevű cég. Szóval most lépj hátra kettőt, kezd el nézegetni a Nyala kései változatait, meg a Yalcint.
52b8fd0b9cc5fbe3f943677d45a6633a.jpg

1493854824_nurol-makina-ejder-yalcin-g3.jpg
Még jó, hogy blogen berakta egymás mellé/alá a Yelcin és az NMS méretetit. Böngészd csak végig alaposan!
Ha kicsit jobban megnézem, és egy kackiásat gondolok, akkor simán rámondom, hogy a 2 jármű gyakorlatilag azonos alapra készült.
Láttunk már ilyet a Volkswagennek ebből hordták össze a legyek.
Azonos alap, és 2 különböző kialakítás. (Az Ilgaz II sincs nagyon messze tőlük)
Hasonlíthat a kialakítás a Nyalával, de ha hazaértem, beteszem neked az első legyártott verziót a Jelcinről. Hááát nagyon nem ez volt.
Sajnos a képen látható Nyaláról nem találtam hirtelen tengelytáv adatokat, de ránézésre minimum 1m-rel nagyobb, mint a Jelciné. A hossza biztosan. Ezt is írtam korábban.
DE tengelytávban az 1m kurva sok! Terepjáró képességüket össze sem érdemes hasonlítani.
Ezért írtam, hogy "nem klasszikus MRAP méret". A klasszikus MRAP-okhoz képest sokkal kisebb a tengelytávja, nagyobb védettséget ad, nagyobb a LE/tömeg aránya,
Az amerikaiak a Nyalát RG-31 MK5 néven rendelték meg. Az nagyjából megegyező méretekkel, de bőven 300Le alatti motorral. 18m a fordulókörének az átmérője, a Jelcin 15-ön belül megfordul.
Ez utóbbi egy rajtaütésnél pl. alapvető különbség lehet.
Persze MRAP-MRAP, de lássuk meg a különbséget!
 
  • Tetszik
Reactions: Python

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 337
76 986
113
Melyik három ország szokott keresztülgangolni közép-Európán, ha a történelmet nézzük? Német, orosz, török. Mi a jo nekunk? Ha mind3 országgal jóban vagyunk es vannak közös céljaink, projektjeink. Aztán cserében néha ők is figyelembe veszik a mi érdekeinket, ők is buknak rajta, ha mi szívunk, ezért abban érdekeltek, hogy sikeresek legyünk. Ezért kell bevonni őket a hadseregfejlesztésbe is. Mondjuk az oroszok itt marginális szerepet játszanak a NATO miatt, de a törökök simán beleférnek.
És persze az USAnak is meg kell kapnia, ami neki jár.

Még jó, hogy blogen berakta egymás mellé/alá a Yelcin és az NMS méretetit. Böngészd csak végig alaposan!
Ha kicsit jobban megnézem, és egy kackiásat gondolok, akkor simán rámondom, hogy a 2 jármű gyakorlatilag azonos alapra készült.
Láttunk már ilyet a Volkswagennek ebből hordták össze a legyek.
Azonos alap, és 2 különböző kialakítás. (Az Ilgaz II sincs nagyon messze tőlük)
Hasonlíthat a kialakítás a Nyalával, de ha hazaértem, beteszem neked az első legyártott verziót a Jelcinről. Hááát nagyon nem ez volt.
Sajnos a képen látható Nyaláról nem találtam hirtelen tengelytáv adatokat, de ránézésre minimum 1m-rel nagyobb, mint a Jelciné. A hossza biztosan. Ezt is írtam korábban.
DE tengelytávban az 1m kurva sok! Terepjáró képességüket össze sem érdemes hasonlítani.
Ezért írtam, hogy "nem klasszikus MRAP méret". A klasszikus MRAP-okhoz képest sokkal kisebb a tengelytávja, nagyobb védettséget ad, nagyobb a LE/tömeg aránya,
Az amerikaiak a Nyalát RG-31 MK5 néven rendelték meg. Az nagyjából megegyező méretekkel, de bőven 300Le alatti motorral. 18m a fordulókörének az átmérője, a Jelcin 15-ön belül megfordul.
Ez utóbbi egy rajtaütésnél pl. alapvető különbség lehet.
Persze MRAP-MRAP, de lássuk meg a különbséget!

Nincs ilyen háromszög!Isztambulnak annyi esépye van Európa felé terjeszkedni mint nekünk lerohanni Washingtont!Az oroszok köszönik szépen nem akarnak semelyik NATO tagállamtól semmit(bármekkora is a nyugati hisztériakeltés) van elég bajuk a Kaukázusban meg Távol-Keleten.A németek meg jelenleg kiherélt talpnyalók előbb lőnék agyon egymást minthogy kezet emeljenek bárkire is.

Meg egyébként is!Isztambul mint európai tényező?Tényleg van olyan hülye a világon aki ezt elhiszi?Ha bármit is veszünk a töröktől azt azért tesszük,hogy az oroszok kedvében járjunk nem azért mert ők bármilyen szinten tényezők lennének!
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 429
46 314
113
Nincs ilyen háromszög!Isztambulnak annyi esépye van Európa felé terjeszkedni mint nekünk lerohanni Washingtont!Az oroszok köszönik szépen nem akarnak semelyik NATO tagállamtól semmit(bármekkora is a nyugati hisztériakeltés) van elég bajuk a Kaukázusban meg Távol-Keleten.A németek meg jelenleg kiherélt talpnyalók előbb lőnék agyon egymást minthogy kezet emeljenek bárkire is.

Meg egyébként is!Isztambul mint európai tényező?Tényleg van olyan hülye a világon aki ezt elhiszi?Ha bármit is veszünk a töröktől azt azért tesszük,hogy az oroszok kedvében járjunk nem azért mert ők bármilyen szinten tényezők lennének!
Gondolom ebbe véletlenül kerültem....:rolleyes:
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Nincs ilyen háromszög!Isztambulnak annyi esépye van Európa felé terjeszkedni mint nekünk lerohanni Washingtont!Az oroszok köszönik szépen nem akarnak semelyik NATO tagállamtól semmit(bármekkora is a nyugati hisztériakeltés) van elég bajuk a Kaukázusban meg Távol-Keleten.A németek meg jelenleg kiherélt talpnyalók előbb lőnék agyon egymást minthogy kezet emeljenek bárkire is.

Meg egyébként is!Isztambul mint európai tényező?Tényleg van olyan hülye a világon aki ezt elhiszi?Ha bármit is veszünk a töröktől azt azért tesszük,hogy az oroszok kedvében járjunk nem azért mert ők bármilyen szinten tényezők lennének!
Ejnye, ejnye Dudi kartárs!
Ideológiailag nagyon képzetlennek tetszik lenni.:rolleyes:
Mi lesz így a két felnőtt leánygyermekeddel? :)
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka and dudi