A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
Nézz a Nyala meg a Yalcin alá, és rájössz, hogy mi a különbség. Aztán megbeszéljük, hogy mik az előnyei meg mik a hátrányai a változásnak.

A két török vas egymáshoz viszonyítva.
DfZTjmKXUAAEZjw.jpg

Az igazság az, hogy meguntam. Szeretném, ha megmondanád mi az ami miatt a Yalcin egy jó alapjármű lehet, és alkalmas, mondjuk a könnyű dandár konvencionális háborúba való járművének?
Ugyanitt megkérdezném, hogy az amerikaiak szerinted miért hagyják tízezer számra rohadni az Mrapokat, és miért öntenek bele baromi sok lóvét a JLTV programba?
Miből gondolod, hogy a 14 tonna tömegű, 5,6 méter hosszú, 2,5 méter széles és 2,6 méter magas Yalcin sikeresebb lesz mint a 14 tonna tömegű, 6,2 méter hosszú, 2,5 méter széles és 2,7 méter magas M-ATV?
Neked is baromi szar napod lehetett, ember!
Milyen alapjármű? Milyen könnyű dandár?
Ki beszélt ezekről? Én annyit mondtam, hogy lehet, hogy be kellene fejezni a "török csodázást". Vagy legalább is elhagyni a pejoratív felhangot.
Én ezt írtam:
A Jelcin esetén a szállítható személyek száma, pedig talán nem véletlenül 9 fő (összesen). ;)
Hány személyes is a Puma? 3+6.:)
Hány személy fér el a H-145Mben (a 2 pilótán kívül)?
9.
Ezek szerint a H-145M is alapjármű?
Nekem az a tippem, hogy az MH új alap rajmérete 9 fő lesz. De ez nem azt jelenti, hogy a Yalcin lesz az alapjármű (abban az értelemben, ahogy te használod)!
Ha kicsit is ismered a "munkásságom", akkor én "alapjárműnek" kerekesben az eredeti finn AMV-t favorizálom, láncosban pedig Pumát.
Mint kiderült nem lesz 3. normál könnyű dandár. (ha lesz is, akkor az igencsak nem most!) A Yalcin max. kiegészítő jármű lesz, missziós feladatokra. Ott is el kell vinni egy rajt, ha szükséges, az elérhető legnagyobb védelem mellett.
Én nagyon szeretném, ha a misszióba is mehetne az új 8X8-as platform (ahogy pl. a lengyelek vitték is magukkal a Rozsomákokat, a dánok a C90-eket), de egy esetleges A400M-nél kisebb gép esetén ez inkább álom, mint valóság.
Az Jelcinnel szemben az NMS sokkal alkalmasabb fegyverplatformnak és a kerekes dandár kiegészítő járművének, a légvédelmi rakétások kiegészítő járművének, de a felderítők is megkaphatják. ('ala Fennek különböző variációi)
Elsősorban az alacsonyabb építése miatt alkalmasabb.
Az alapjármű kifejezésnek 2 féle értelmezése is van.
Az AMV is alapjármű, mert egy lövészzászlóalj zömét ez adja, de a JLTV/NMS is alapjármű, mert alapot biztosít különböző specializált funkciók ellátásához.
Részletesen leírtam a véleményemet ebben a posztban.
A sikerességről:
Én azt gondolom, hogy ha feleannyit országnak eladnak belőlük NMS+Jelcin, amennyit a JLTV-ből, akkor szerintem már simán sikeres lesz.
A JLTV-ből kurva sokat le fognak gyártani, de elsősorban nem azért mert annyira non plus ultra, hanem mert nincs alternatívája az USAnak rá (ha lenne is, akkor sem fognak változtatni, a program jellege miatt). Saját fejlesztés, és az USA-nak jóval nagyobb az érdekérvényesítő képessége, mint a törököknek.
Maga a JLTV program sem volt egy fáklyásmenet, de legalább már valamennyire egyezségre jutottak, és elindultak a tömeges megrendelések, még ha csökkentett mennyiségekben is.
És az árak összehasonlításáról:
A JLTV kategóriája nem a Jelcin, hanem az NMS.

Az NMS lista ára: 175.500EUR/db
A JLTV átlag lista ára FY2020: kb. 400.000USD/db forrás

A Jelcin listaára ár: 495.000USD/db
A hasonló kategóriás RG-31-é 2011-ben a spanyoloknak 20járműre: 766.000 EUR/db

A török gépek árának a forrása.

Szerinted miért viszik a kisebb pénzű országok, mint a cukrot? A mi lehetséges kombinált 200db-os megrendelésünk bakfitty mondjuk a katar-i, üzbegisztáni (saját gyártás), és a várható pakisztáni (saját gyártás) tételekhez.
Annyiban marhaságot írtam, hogy a Jelcin csak megkapja a lövésztornyot is (bár nem értem, hogy miért). Az arabok valamiért ragaszkodnak hozzá.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 043
10 095
113
Neked is baromi szar napod lehetett, ember!
Milyen alapjármű? Milyen könnyű dandár?
Ki beszélt ezekről? Én annyit mondtam, hogy lehet, hogy be kellene fejezni a "török csodázást". Vagy legalább is elhagyni a pejoratív felhangot.
Én ezt írtam:

Ezek szerint a H-145M is alapjármű?
Nekem az a tippem, hogy az MH új alap rajmérete 9 fő lesz. De ez nem azt jelenti, hogy a Yalcin lesz az alapjármű (abban az értelemben, ahogy te használod)!
Ha kicsit is ismered a "munkásságom", akkor én "alapjárműnek" kerekesben az eredeti finn AMV-t favorizálom, láncosban pedig Pumát.
Mint kiderült nem lesz 3. normál könnyű dandár. (ha lesz is, akkor az igencsak nem most!) A Yalcin max. kiegészítő jármű lesz, missziós feladatokra. Ott is el kell vinni egy rajt, ha szükséges, az elérhető legnagyobb védelem mellett.
Én nagyon szeretném, ha a misszióba is mehetne az új 8X8-as platform (ahogy pl. a lengyelek vitték is magukkal a Rozsomákokat, a dánok a C90-eket), de egy esetleges A400M-nél kisebb gép esetén ez inkább álom, mint valóság.
Az Jelcinnel szemben az NMS sokkal alkalmasabb fegyverplatformnak és a kerekes dandár kiegészítő járművének, a légvédelmi rakétások kiegészítő járművének, de a felderítők is megkaphatják. ('ala Fennek különböző variációi)
Elsősorban az alacsonyabb építése miatt alkalmasabb.
Az alapjármű kifejezésnek 2 féle értelmezése is van.
Az AMV is alapjármű, mert egy lövészzászlóalj zömét ez adja, de a JLTV/NMS is alapjármű, mert alapot biztosít különböző specializált funkciók ellátásához.
Részletesen leírtam a véleményemet ebben a posztban.
A sikerességről:
Én azt gondolom, hogy ha feleannyit országnak eladnak belőlük NMS+Jelcin, amennyit a JLTV-ből, akkor szerintem már simán sikeres lesz.
A JLTV-ből kurva sokat le fognak gyártani, de elsősorban nem azért mert annyira non plus ultra, hanem mert nincs alternatívája az USAnak rá (ha lenne is, akkor sem fognak változtatni, a program jellege miatt). Saját fejlesztés, és az USA-nak jóval nagyobb az érdekérvényesítő képessége, mint a törököknek.
Maga a JLTV program sem volt egy fáklyásmenet, de legalább már valamennyire egyezségre jutottak, és elindultak a tömeges megrendelések, még ha csökkentett mennyiségekben is.
És az árak összehasonlításáról:
A JLTV kategóriája nem a Jelcin, hanem az NMS.

Az NMS lista ára: 175.500EUR/db
A JLTV átlag lista ára FY2020: kb. 400.000USD/db forrás

A Jelcin listaára ár: 495.000USD/db
A hasonló kategóriás RG-31-é 2011-ben a spanyoloknak 20járműre: 766.000 EUR/db

A török gépek árának a forrása.

Szerinted miért viszik a kisebb pénzű országok, mint a cukrot? A mi lehetséges kombinált 200db-os megrendelésünk bakfitty mondjuk a katar-i, üzbegisztáni (saját gyártás), és a várható pakisztáni (saját gyártás) tételekhez.
Annyiban marhaságot írtam, hogy a Jelcin csak megkapja a lövésztornyot is (bár nem értem, hogy miért). Az arabok valamiért ragaszkodnak hozzá.
De wikin van egy ilyen is:
"On 27 August 2019, the U.S. State Department approved a possible Foreign Military Sale to Lithuania of 500 JLTVs and support for an estimated cost of $170.8 million. That same day the Defense Security Cooperation Agency notified Congress of this possible sale" a litván üzletről.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 219
119 866
113
De wikin van egy ilyen is:
"On 27 August 2019, the U.S. State Department approved a possible Foreign Military Sale to Lithuania of 500 JLTVs and support for an estimated cost of $170.8 million. That same day the Defense Security Cooperation Agency notified Congress of this possible sale" a litván üzletről.
Frontország az oroszok ellen, esetleg ?
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
Neked is baromi szar napod lehetett, ember!
Milyen alapjármű? Milyen könnyű dandár?
Ki beszélt ezekről? Én annyit mondtam, hogy lehet, hogy be kellene fejezni a "török csodázást". Vagy legalább is elhagyni a pejoratív felhangot.
Én ezt írtam:

Ezek szerint a H-145M is alapjármű?
Nekem az a tippem, hogy az MH új alap rajmérete 9 fő lesz. De ez nem azt jelenti, hogy a Yalcin lesz az alapjármű (abban az értelemben, ahogy te használod)!
Ha kicsit is ismered a "munkásságom", akkor én "alapjárműnek" kerekesben az eredeti finn AMV-t favorizálom, láncosban pedig Pumát.
Mint kiderült nem lesz 3. normál könnyű dandár. (ha lesz is, akkor az igencsak nem most!) A Yalcin max. kiegészítő jármű lesz, missziós feladatokra. Ott is el kell vinni egy rajt, ha szükséges, az elérhető legnagyobb védelem mellett.
Én nagyon szeretném, ha a misszióba is mehetne az új 8X8-as platform (ahogy pl. a lengyelek vitték is magukkal a Rozsomákokat, a dánok a C90-eket), de egy esetleges A400M-nél kisebb gép esetén ez inkább álom, mint valóság.
Az Jelcinnel szemben az NMS sokkal alkalmasabb fegyverplatformnak és a kerekes dandár kiegészítő járművének, a légvédelmi rakétások kiegészítő járművének, de a felderítők is megkaphatják. ('ala Fennek különböző variációi)
Elsősorban az alacsonyabb építése miatt alkalmasabb.
Az alapjármű kifejezésnek 2 féle értelmezése is van.
Az AMV is alapjármű, mert egy lövészzászlóalj zömét ez adja, de a JLTV/NMS is alapjármű, mert alapot biztosít különböző specializált funkciók ellátásához.
Részletesen leírtam a véleményemet ebben a posztban.
A sikerességről:
Én azt gondolom, hogy ha feleannyit országnak eladnak belőlük NMS+Jelcin, amennyit a JLTV-ből, akkor szerintem már simán sikeres lesz.
A JLTV-ből kurva sokat le fognak gyártani, de elsősorban nem azért mert annyira non plus ultra, hanem mert nincs alternatívája az USAnak rá (ha lenne is, akkor sem fognak változtatni, a program jellege miatt). Saját fejlesztés, és az USA-nak jóval nagyobb az érdekérvényesítő képessége, mint a törököknek.
Maga a JLTV program sem volt egy fáklyásmenet, de legalább már valamennyire egyezségre jutottak, és elindultak a tömeges megrendelések, még ha csökkentett mennyiségekben is.
És az árak összehasonlításáról:
A JLTV kategóriája nem a Jelcin, hanem az NMS.

Az NMS lista ára: 175.500EUR/db
A JLTV átlag lista ára FY2020: kb. 400.000USD/db forrás

A Jelcin listaára ár: 495.000USD/db
A hasonló kategóriás RG-31-é 2011-ben a spanyoloknak 20járműre: 766.000 EUR/db

A török gépek árának a forrása.

Szerinted miért viszik a kisebb pénzű országok, mint a cukrot? A mi lehetséges kombinált 200db-os megrendelésünk bakfitty mondjuk a katar-i, üzbegisztáni (saját gyártás), és a várható pakisztáni (saját gyártás) tételekhez.
Annyiban marhaságot írtam, hogy a Jelcin csak megkapja a lövésztornyot is (bár nem értem, hogy miért). Az arabok valamiért ragaszkodnak hozzá.
Továbbra is van egy olyan érzésem hogy a 4x4 es platformok mellé mi még valamit be fogunk szerezni a törököktől? Az a fránya két oldalú titkosítás nem hagy nyugodni,amit belinkeltek. 200 db meg egyéb filléres dolgokért nem hinném hogy burkolóznának. Habár ez magyarország :) Itt minden megtörténhet. Itt első sorban a közepes és könnyű dandár igényei lehetnének mérvadóak.
 
  • Tetszik
Reactions: Python

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
Sem katonai,sem politikai ereje, gazdasági ereje meg pláne nincs a törököknek ahhoz,hogy hozzászagoljanak Európához.Nézd már meg mit szerencsétlenkednek a Közel-Keleten!
Hát azért idézd fel, hogy a bosnyákokat mivel, hogyan segítették.
És Boszniában most sincs rend.
A töröknek nem kell idejönnie ahhoz hogy benyomjon egy maflást Európának, elég ha kinyitja a határokat majd elindul fél Ázsia - és szevasz-tavasz Európa.
Önmagában már a németeknél ma is annyi török él, hogy elég komolyan megphingatnák a Bundespolizeit.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 822
65 380
113
Isztambul ebbe sem tartozik bele...
Dehogynem, dugig van veluk az unio, de a kozelben Ausztria, es Nemetorszag is. Ezenkivul a Balkanon meg mindig nagy a befolyasuk, mindenfele ertelemben, legyen gazdasagi, politikai, alvilagi, stb. Raadasul egyfajta kapu Torokorszag kelet fele az elhelyezkedesuk es kapcsolataik miatt. Egy nagy 80 millios orszag, akarcsak Nemetorszag, raadasul politikailag igencsak aktiv.
 
  • Tetszik
Reactions: Panzerfaust

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 219
119 866
113
A NASAMS topikból:
A Konsberg nyilatkozott magyar NASAMS beszerzés ügyben:
A cikk fordítása:
"A Kongsberg cég feltárja a magyar légvédelmi szerződés tervezett ajánlatát

Válaszul Magyarországnak arra a tervére, hogy közepes hatótávolságú rakétarendszert vásárol a légivédelmi képességeinek a fejlesztése érdekében, Kongsberg azt tervezi, hogy felajánlja Mo.nak a Raytheonnal közösen kifejlesztett NASAMS rendszert. A Kongsberg reméli, hogy a rendszer korábbi eladása Litvániának segít abban, hogy Budapesttől is szerződést köthessen.
Májusban Benkő Tibor magyar honvédelmi miniszter elmondta a Kossuth Rádiónak, hogy a minisztériuma azt tervezi, hogy ajánlatokat kér az MBDA-tól az Aster, az Israel Aerospace Industries-től az Arrow és a MEADS nemzetközi konzorciumtól közepes hatótávolságú légvédelmi rendszerek beszerzésére, valamint Kongsbergrtől a Raytheon-nal közösen a NASAMS rendszerről.
„Tárgyalások vannak folyamatban Magyarországgal, és arra törekszünk hogy létrejöjjön a szerződés a NASAMS eladásáról.” - mondta Dag Løvås, a Kongsberg Defense & Aerospace üzletfejlesztési vezetője a Defense News-nak az MSPO védelmi iparági kiállításán.
A NASAMS-ot már eladták Litvániának a Kelet-Európában, és ez az üzletet további rakéták eladásával bővült az idén.
"Reméljük, hogy Litvániában elért eredmények megerősítik pozíciónkat" - mondta Løvås
Løvås hozzátette,hogy a NASAMS rendszert eddig 11 országnak adták el és arra törekszenek hogy K-Eu.ban további országok is ezt a rendszert válasszák."

Megjegyzés tőlem: Én nem halottam Benkőnek a cikkben említett rádió nyilatkozatát…
Viszont ez azt jelenti hogy a Norvégok részéről megvan a szándék, nekünk kéne elfogadni hogy a civileknek ők osztanak pénzt
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Doktor Miniszter Elnök Úr nem Berlin,Moszkva,Isztambul szövetségről beszél,hanem hozzánk közeli,ránk leginkább ható erőközpontokról.
Főleg, hogy ezt egyébként nem is ő fogalmazta meg, hanem jó pár éve előtte Vona, bár a
Ez egy fokkal részletesebb cikk....

m.portfolio.hu/gazdasag/utos-csucshelikopterekkel-erosit-a-honvedseg-ime-nehany-izgalmas-kep.336209.html?utm_source=index.hu&utm_medium=doboz&utm_campaign=link

jelenleg még nincs a H145M-eknek páncélelhárító képessége, a Honvédség viszont az Airbus-szal kötött szerződésben igényelte ezt; a repülési vállalat dolgozik a forgószárnyasok irányított és irányítatlan páncélhárító rakétákkal való felszerelésén is. Az Airbus izraeli gyártmányú Spike-rakétákkal kísérletezik, de nem biztos, hogy a Honvédség is ezt a típust választja majd - mondta el Nagy László ezredes.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár