A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 434
113

Septimus

Well-Known Member
2018. november 22.
241
1 238
93
Az összes itt említett tipusnak az a gondja hogy nrm alkalmassak körtüzelèsre csak egy elég szűk szögben jobbra-balra.
A vezető kabin miatt vízszintesen nem tudnak előrefelé lőni.

Jogos észrevétel. Én inkább a dél-afrikai Denel T5-52 (TATA 8x8 alvázon) vagy a svéd Archer (Volvo 6x6) rendszert választottam volna a Pzh2000 helyett. Ugyanaz az űrméret, de Pzh2000-rel ellentétben közúton is elmegy. Itt Európa közepén már szerintem túlhaladott a lánctalpas tüzérség vagy APC. Az nagyon jó volt a II. VH idején, amikor köves út legfeljebb a nagyvárosokban akadt, de most már az Atlanti-óceántól Oroszországig olyan sűrű úthálózat van, hogy a közúton nem mozgatható lánctalpas járművek inkább csökkentik, mintsem növelik az egységek mobilitását. Egy mai 8x8 terepjáró harcjármű kb. egy Panzer IV terepjáró képességeivel rendelkezik, de azzal ellentétben 70km/h óra feletti sebességet tud közúton is. Ha nem akarunk menni meghódítani az orosz sztyeppéket vagy a Kaukázust akkor bőven elég nekünk az Archer is a Pzh2000 helyett. Nem tudja valaki, hogy alakulnak a Pzh2000 / Denel T5-52 / Archer árai egymáshoz?
 
  • Tetszik
Reactions: independence

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 434
113
Hadrendbe állnak mivel lízingeljük, de attól még ezek fogják adni a szolgálatokat is stb.
1 századdal???
Különben szerintem elkerülhetetlen, hogy a KMW kapacitást bővítsen.
Várhatóan mostanában elég komolyan meg fognak ugrani a megrendeléseik ez a 4-5 éves szállítás pedig már szerintem az elfogadható határt súrolja.
Ha végeznek a Leo utódjának fejlesztésével, akkor azt elég komoly mennyiségben kell elkezdeni gyártani. De a Bundeswehr most rendelte meg a Leopardjainak az egységesítését, ami több száz darab upgradejét jelenti. emellett ugyebár fut a Puma program is. Arra meg lesznek még jelentkezők.... ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and alfa74

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 837
113
1 századdal???
Különben szerintem elkerülhetetlen, hogy a KMW kapacitást bővítsen.
Várhatóan mostanában elég komolyan meg fognak ugrani a megrendeléseik ez a 4-5 éves szállítás pedig már szerintem az elfogadható határt súrolja.
Ha végeznek a Leo utódjának fejlesztésével, akkor azt elég komoly mennyiségben kell elkezdeni gyártani. De a Bundeswehr most rendelte meg a Leopardjainak az egységesítését, ami több száz darab upgradejét jelenti. emellett ugyebár fut a Puma program is. Arra meg lesznek még jelentkezők.... ;)

Dehogy fejlesztenek!Nem érdeke sem a gyártónak sem a megrendelőnek 1 év alatt leszállítani.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 982
113
1 századdal???
Különben szerintem elkerülhetetlen, hogy a KMW kapacitást bővítsen.
Várhatóan mostanában elég komolyan meg fognak ugrani a megrendeléseik ez a 4-5 éves szállítás pedig már szerintem az elfogadható határt súrolja.
Ha végeznek a Leo utódjának fejlesztésével, akkor azt elég komoly mennyiségben kell elkezdeni gyártani. De a Bundeswehr most rendelte meg a Leopardjainak az egységesítését, ami több száz darab upgradejét jelenti. emellett ugyebár fut a Puma program is. Arra meg lesznek még jelentkezők.... ;)
Mert szerinted most több van?
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and dudi

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 434
113
Dehogy fejlesztenek!Nem érdeke sem a gyártónak sem a megrendelőnek 1 év alatt leszállítani.
A Puma viszonylatában a KMW CEO-ja már kijelentette, hogy ha befutnak kelet-európai megrendelések, akkor elkerülhetetlen. Jelenleg 60 db-ot gyártanak belőle évente. A németeknél ugye le kell cserélni a maradék Mardereket. A jelenlegi Pumákat pedig várhatóan upgradelni kell. A Leo-k gyártásánál nem tudom, hogy mik a számok, de ha kijön a Leo utódja, akkor hirtelen nagyon sokat kell majd legyártani belőle. A jelenleg A4 szinten lévők szerintem nem fognak addig upgradelni, viszont akkor felrobban a piac. Még ha párhuzamosan gyártják is a franciák, németek, lengyelek, akkor sem fogják győzni a dolgot.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 434
113
Jogos észrevétel. Én inkább a dél-afrikai Denel T5-52 (TATA 8x8 alvázon) vagy a svéd Archer (Volvo 6x6) rendszert választottam volna a Pzh2000 helyett. Ugyanaz az űrméret, de Pzh2000-rel ellentétben közúton is elmegy. Itt Európa közepén már szerintem túlhaladott a lánctalpas tüzérség vagy APC. Az nagyon jó volt a II. VH idején, amikor köves út legfeljebb a nagyvárosokban akadt, de most már az Atlanti-óceántól Oroszországig olyan sűrű úthálózat van, hogy a közúton nem mozgatható lánctalpas járművek inkább csökkentik, mintsem növelik az egységek mobilitását. Egy mai 8x8 terepjáró harcjármű kb. egy Panzer IV terepjáró képességeivel rendelkezik, de azzal ellentétben 70km/h óra feletti sebességet tud közúton is. Ha nem akarunk menni meghódítani az orosz sztyeppéket vagy a Kaukázust akkor bőven elég nekünk az Archer is a Pzh2000 helyett. Nem tudja valaki, hogy alakulnak a Pzh2000 / Denel T5-52 / Archer árai egymáshoz?
Én nem.mennék ilyen messzire. Bár szerintem is bőven van létjogosultsága a kerekeseknek, de nem hinném, hogy a teljes kiváltás megoldható lenne.
Ami pedig a korlátozott (az sem olyan komolyan ,80 °) vízszintes kitéritést illeti:
A mai tüzérségi radarok idején nem nagyon tehetik meg a tüzérek, hogy a seggükön üljenek. 2-3 percen belül arrébb kell állni, mert különben jön a válaszcsapás. Kb. ennyi idő kell ahhoz, hogy a 12-es tár kiürüljön. Gondolom, hogy nem véletlenül ekkora a tár!
Ha meg úgy is mozgatni kell a járművet, akkor meg az új helyen úgy is teljesen új alapirányt tud felvenni.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 434
113
Mert szerinted most több van?
Alapvetően csak reménykedni merek benne....
De ha azt nézem, hogy ha jó esetben idén megkapjuk őket, akkor sem lesznek azonnal bevethetőek.
Ha a személyzet kiképzése azonnal el is kezdődik, akkor sem lesz ez a század 1 éven belül harckész.
És ezeken nem csak 1 századot kell kiképezni, hanem egy teljes zászlóaljat. Szerintem mire ez lemegy, nagyjából elkezdik az A7-es szállítását.
 

Septimus

Well-Known Member
2018. november 22.
241
1 238
93
Én sem gondolom, hogy a lánctalpasok teljes kiváltása megoldható lenne, hiszen bőven vannak olyan terepek (pl. Szibéria, Kaukázus, Közel-Kelet, Nevada, stb.) ahol a közút hálózat messze elmarad az európaitól, ezért inkább csak lánctalpas használható. De régió infrastrukturális fejlettsége miatt nekünk lokálisan inkább a kerekes megfelelő, a Pzh2000 értelmetlen pénzkidobás, mert egy olyan képességért fizetünk amit nem tudunk kihasználni. Továbbá az 56 tonnás Pzh2000-et állandóan vasútra kell tenni (vagy speciális trailere), ha pár kilóméternél messzebb akarjuk mozgatni. Ellenben kerekesnél csak bepattan a sofőr a fülkébe, bő gáz és adjad neki. Legfeljebb lemeszelni a rendőr, mert nincs autópálya matricája. :) Viszont amit írtál a 2-3 percen belüli mozgásról harc közben az valóban jogos.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz
T

Törölt tag 1586

Guest
Ez nem olyan nagy probléma. Amely lövegeknél kihangsúlyozzák ezt a lehetőséget, ott is csak a TÁS előkészítése teszi ezt lehetővé, azaz körkörös irányban kijelölni a kisegítő célokat.
Hogy probléma e szerintem attól függ milyen módon alkalmazod a tüzérséget.
Ha a lövegek mozognak és már meglévő célkoordinátákkal hajtanak be a tüzelőállásba akkor valóban nem gond a kis oldalszög, mert akkor úgy állnak meg hogy az éppen aktuális célhoz megfelelő legyen.
Viszont szerintem nem lehet megkerülni a tüzérség klasszikus alkalmazását sem, amikor a frontvonal mögött 10-15 km-re jól kiépített fix tüzelőállásban tartják a lövegeket hosszabb ideig és onnan támogatják a frontvonalban lévő gyalogságot és harcolnak az ellenséges tüzérséggel.
A mai korszerű lövegek hatótávolsága már +40 km úgyhogy legyező alakban igen széles sávot le tudnak fedni.
Ebben az esetben szerintem igenis kelhet a nagy oldalszög.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 837
113
A Puma viszonylatában a KMW CEO-ja már kijelentette, hogy ha befutnak kelet-európai megrendelések, akkor elkerülhetetlen. Jelenleg 60 db-ot gyártanak belőle évente. A németeknél ugye le kell cserélni a maradék Mardereket. A jelenlegi Pumákat pedig várhatóan upgradelni kell. A Leo-k gyártásánál nem tudom, hogy mik a számok, de ha kijön a Leo utódja, akkor hirtelen nagyon sokat kell majd legyártani belőle. A jelenleg A4 szinten lévők szerintem nem fognak addig upgradelni, viszont akkor felrobban a piac. Még ha párhuzamosan gyártják is a franciák, németek, lengyelek, akkor sem fogják győzni a dolgot.

Tankból töredék mennyiség kell egy IFV-hez képest,ezt azért ne felejtsd el.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 743
4 487
113
Én sem gondolom, hogy a lánctalpasok teljes kiváltása megoldható lenne, hiszen bőven vannak olyan terepek (pl. Szibéria, Kaukázus, Közel-Kelet, Nevada, stb.) ahol a közút hálózat messze elmarad az európaitól, ezért inkább csak lánctalpas használható. De régió infrastrukturális fejlettsége miatt nekünk lokálisan inkább a kerekes megfelelő, a Pzh2000 értelmetlen pénzkidobás, mert egy olyan képességért fizetünk amit nem tudunk kihasználni. Továbbá az 56 tonnás Pzh2000-et állandóan vasútra kell tenni (vagy speciális trailere), ha pár kilóméternél messzebb akarjuk mozgatni. Ellenben kerekesnél csak bepattan a sofőr a fülkébe, bő gáz és adjad neki. Legfeljebb lemeszelni a rendőr, mert nincs autópálya matricája. :) Viszont amit írtál a 2-3 percen belüli mozgásról harc közben az valóban jogos.
Olvastam az elmúlt bejegyzéseidet.
Egy háborúban nem úgy megy helyváltoztatás, hogy ott a műút aztán csak azon megyünk. HANEM havas, sáros, nagy dőlésszögű úton is kell menni (gondolj az Alföldre és dombvidékeinkre). Itt aztán nem úgy teljesít a gumikerekes mint a lánctalpas. A gumikerekes barázdáiba aztán az a nyavalyás sár beleragad és nem olyan a tapadása, kapar, elássa magát. A lánctalpasnak nem probléma, hidd el láttam már ilyet. Nehéz dandárba lánctalpas tüzérség kell. A PzH 2000 képességei jók - nem részletezem, ott a megfelelő topik, hogy megismerd - az egyik legjobb önjáró löveget szereztük be. ÉS nem csak pár kilométert tud menni harci helyzetben.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Az összes itt említett tipusnak az a gondja hogy nrm alkalmassak körtüzelèsre csak egy elég szűk szögben jobbra-balra.
A vezető kabin miatt vízszintesen nem tudnak előrefelé lőni.

Mert nem rohamlöveg. :D

Libsiként csak az elírásokat tudod követni, szánalmas vagy!
3651304.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Továbbá az 56 tonnás Pzh2000-et állandóan vasútra kell tenni (vagy speciális trailere), ha pár kilóméternél messzebb akarjuk mozgatni. .
Ezt én nem értem, már miért kellene mindig trailer? békében még okés hogy kellhet, de háborúban megy ahova akar...
A kb. 1995 után épült közúti hídjaink 80 tonnás járműre vannak méretezve vagy 40 tonnás járművekből álló folyamatos kocsi sorra. A régebbi hídak egy része valóban lehet hogy nem bírja el, de egyre kevésbe ez a jellemző a növekvő kamionok miatt.
Link:
https://ume.kozut.hu/dokumentum/135#&gid=1&pid=10
8. oldal
 
M

molnibalage

Guest
Én sem gondolom, hogy a lánctalpasok teljes kiváltása megoldható lenne, hiszen bőven vannak olyan terepek (pl. Szibéria, Kaukázus, Közel-Kelet, Nevada, stb.) ahol a közút hálózat messze elmarad az európaitól, ezért inkább csak lánctalpas használható. De régió infrastrukturális fejlettsége miatt nekünk lokálisan inkább a kerekes megfelelő, a Pzh2000 értelmetlen pénzkidobás, mert egy olyan képességért fizetünk amit nem tudunk kihasználni. Továbbá az 56 tonnás Pzh2000-et állandóan vasútra kell tenni (vagy speciális trailere), ha pár kilóméternél messzebb akarjuk mozgatni. Ellenben kerekesnél csak bepattan a sofőr a fülkébe, bő gáz és adjad neki. Legfeljebb lemeszelni a rendőr, mert nincs autópálya matricája. :) Viszont amit írtál a 2-3 percen belüli mozgásról harc közben az valóban jogos.
Fogalmazzunk úgy, hogy nagyon nem értek egyet...
  1. Senkit nem érdekel a békeidős mozgatási esetleges korlát. Ha háborúban terepre kell menni senkit sem érdekel, hogy gumikerekes esetleg jobban mozog úton. Háborúban a személyzet a háborúban használható képességeket akarja.
  2. Miért is kell vasútra tenni vagy trélerre? Tudnak mozogni úton is, csak nem kell száguldozni. Háborúban meg senkit nem érdekel, hogy sérül esetleg az út.
Egyébként nézzük meg, hogy a hadrendben levő 155 mm-es lövegek közül mennyi a kerekes és mennyi lánctalpas. A mozgékonyság fétises francia CAESAR és néhány ország saját gumikerekes alváza miatt (szerbeknél és cseheknél) alig van gumikerekes tüzérség. A koreai K9, a német PzH2000, az angol AS.90 a hadrendben maradó M109-ek, az oroszok minden lövege 2S19 Msta és utódja is lánctalpas még a 122 mm-es űrméret, de a hh alatti 105 mm-es lövegek is. Okkal.

A gumikerekes tüzérség az unikum még típus mennyiséget számolva nemhogy a hadrendben levő tüzérségi járművek mennyiségét nézve...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 434
113
Továbbá az 56 tonnás Pzh2000-et állandóan vasútra kell tenni (vagy speciális trailere), ha pár kilóméternél messzebb akarjuk mozgatni.
A PZH jóval könnyebb, mint a Leo-k. Ugyan az az alapja, és ugyan úgy gumibetétes lánctalp van rajta.
A németek simán oszlopban ráküldik a közútra.
Persze ez nem autopályázást jelent, tehát a tréler is indokolt, de nem akkora probléma, mint gondolod.
A kerekes önjáróknak az az előnye, hogy egyrészt valamivel kisebb a logisztikai igényük, jóval olcsóbbak (fele?), és szépen itthon mi is össze tudjuk pattintani az alap logisztikai jármű típusainkra.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Én sem gondolom, hogy a lánctalpasok teljes kiváltása megoldható lenne, hiszen bőven vannak olyan terepek (pl. Szibéria, Kaukázus, Közel-Kelet, Nevada, stb.) ahol a közút hálózat messze elmarad az európaitól, ezért inkább csak lánctalpas használható. De régió infrastrukturális fejlettsége miatt nekünk lokálisan inkább a kerekes megfelelő, a Pzh2000 értelmetlen pénzkidobás, mert egy olyan képességért fizetünk amit nem tudunk kihasználni. Továbbá az 56 tonnás Pzh2000-et állandóan vasútra kell tenni (vagy speciális trailere), ha pár kilóméternél messzebb akarjuk mozgatni. Ellenben kerekesnél csak bepattan a sofőr a fülkébe, bő gáz és adjad neki. Legfeljebb lemeszelni a rendőr, mert nincs autópálya matricája. :) Viszont amit írtál a 2-3 percen belüli mozgásról harc közben az valóban jogos.
Arra azért kíváncsi lennék, hogy a háború tizedik napja után milyen állapotban lesznek a közútjaink.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 434
113
Tankból töredék mennyiség kell egy IFV-hez képest,ezt azért ne felejtsd el.
..viszont sokkal kisebb darabszámba is gyártják.
Szerintem jóval 30 alatti van az éves termelés. És ne felejtsük el, hogy a mi rendelésünk sem csak 44 Leo 2-esből áll. Van mellette 24 PZH+5 support jármű. Mind azonos alapon.
A Katari megrendelés 2013-as. 24PZH+62Leo2+X support. És még jódarabig gyártják őket, mire a mi csomagunkat elkezdik.
Különben én általános kapacitásbővülésre gondoltam. Azt is el tudom képzelni, hogy a most meglévő 2db Puma "sorból" egyet átállítanak Leopardra, a tervezett összesen 3 Puma sorból 2-t kipakolnak a leendő megrendelő országokba ellentételezésként.
Lenne értelme! ;)