Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 192
3 487
113
https://m.origo.hu/nagyvilag/20190910-londonbol-uzent-az-atomenergetika-a-vilagnak.html
"Az atomenergia újra a reneszánszát éli. Egyre több ország látja be, hogy a globális klímavédelmi, ellátásbiztonsági és versenyképességi célok miatt jelentősen növelni kell az atomenergia részarányát. Ez derült ki az Nukleáris Világszövetség londoni, szeptember 4-6. között megtartott szimpóziumán, ahol vázolták és megvitatták az atomenergia jövőképét a legújabb fejlesztéseket és azok irányait."
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 295
113
Más. A folyóink egy részén hatalmas töltések vannak. Pl. a Berettyó két oldalán nagyon magasak a töltések. Ezeket könnyen fel lehetne duzzasztani és vízerőműveket építeni rá. Persze nem túl nagy teljesítményűek.

Ehhez valami infó?
Szerinted nem érné meg?
Magyarország vízerőmű kapacitása valamivel 1000 MW fölött van. Ennek legnagyobb része Bős-Nagymaros, amit ugye visszabontottunk. Szóval ami van azon kívül, az nem túl jelentős.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 764
113
Robur

Ez nem teljesen igaz, meg szerintem nem jó mértékegység.
Az ország teljes vízenergia potenciálja jelenleg úgy 5 tWh/év. Ebből a Dunáé 3 tWh/év.
 
M

molnibalage

Guest
Kire nézve? Sajnos, ha a kivitelező hanyag, azzal a legkiválóbb terv sem tud mit kezdeni... Viszont, ha igaz a cikk ezen része, akkor meg kik vették át a szart? Na, azokat kell megkínálni ezzel-azzal...

Mondjuk az, hogy itthon is a műszaki ellenőrök miféle munkálat vesznek át és igazolnak teljesítést civil build. részen az sokszor nevetséges. A javított Egyetem tér közelében levő térköves utat pár év alatt szétcseszték a buszok és autók (nahát...), de a javítás után is elég "viccesen" néz ki...
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Kire nézve? Sajnos, ha a kivitelező hanyag, azzal a legkiválóbb terv sem tud mit kezdeni... Viszont, ha igaz a cikk ezen része, akkor meg kik vették át a szart? Na, azokat kell megkínálni ezzel-azzal...

Mondjuk az, hogy itthon is a műszaki ellenőrök miféle munkálat vesznek át és igazolnak teljesítést civil build. részen az sokszor nevetséges. A javított Egyetem tér közelében levő térköves utat pár év alatt szétcseszték a buszok és autók (nahát...), de a javítás után is elég "viccesen" néz ki...
Ja, a Belváros főutcája. Hat éven át jártam rajta bringával minden nap, alaposan megfigyelhettem, ahogy tönkremegy. De ott eleve a koncepció is rossz, sztem nincs olyan térkő, ami kibírná a buszokat. Már az első hónapban szétcsúszott az egész, onnantól már minden javítgatás csak szarpasszírozás volt.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Ja, a Belváros főutcája. Hat éven át jártam rajta bringával minden nap, alaposan megfigyelhettem, ahogy tönkremegy. De ott eleve a koncepció is rossz, sztem nincs olyan térkő, ami kibírná a buszokat. Már az első hónapban szétcsúszott az egész, onnantól már minden javítgatás csak szarpasszírozás volt.
Off
De, alkalmas rá, csak a kivitelezők (és a tervezők) nem alkalmasak rá:
1. nem az ágyazóhomokkal kell oldalesést adni mert szét fog menni. Ja, hogy így macerás...
2. nem lehet bármilyen terhelésre bármilyen alakú követ használni, mert szét fog menni. Ja, hogy így drágábbat kell venni..
3. a kövek fektetési mintáját a tervezőnek a várható forgalmi irányokhoz meg kell határozni, és ki kellene rajzolni (én is utálom ezt csinálni), amit a kivitelezőnek be kellene tartani. Ja, hogy ez így macerás
4. nem kellene átvenni a szart, átvételkor locsolókocsival telibe önteni, ha már akkor sem folyik el a víz akkor meg bontsa vissza, akkor is ha jön a választás vagy a polgármester sógora a kivitelező.
+1 tessék megnézni az 1-es villamos meghosszabbítását, minden gyalog átkelőt pocsolyába vezettek a Bikás parknál, és ezt valaki mosolyogva átvette, a kurva anyját
http://www.kavicsbeton.hu/uploads/images/kk_termekkatalogus_beliv_2013_02_11.pdf
http://www.maut.hu/MAUTDATA/mediatár/sajtófigyelés/cikk169.pdf
Ez nem atomfizika, én már csak mutatóban tudok integrálni, de ehhez az nem kell, csak olvasni tudás és odafigyelés.
On
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 820
113
Kire nézve? Sajnos, ha a kivitelező hanyag, azzal a legkiválóbb terv sem tud mit kezdeni... Viszont, ha igaz a cikk ezen része, akkor meg kik vették át a szart? Na, azokat kell megkínálni ezzel-azzal...

Mondjuk az, hogy itthon is a műszaki ellenőrök miféle munkálat vesznek át és igazolnak teljesítést civil build. részen az sokszor nevetséges. A javított Egyetem tér közelében levő térköves utat pár év alatt szétcseszték a buszok és autók (nahát...), de a javítás után is elég "viccesen" néz ki...
Jött az ember munkapróbázni - hegesztōüzem. Az emberkereskedō persze jött a süket dumával, hogy ezek milyen profi srácok, mert kint melóztak az atomerōműben a szlovákoknál...

Helyes, akkor lehet csövet összehegeszteni tompavarratban, fel felett, 45-fokban a csō hossztengelye a talajhoz képest. Lehet kezdeni... Mondjuk már itt árulkodó volt néhány fej, hogy ebbōl bizony baj lesz more...

Jó, közben nézzük meg azért a papírokat. Emberünknek volt úgy 5 élō tanúsítványa, természetesen mindegyik erōművi anyagra (P91-es melegszilárd acél, AWI-gyök, elektróda töltō takaró, fej felett, 45-fokban hegesztve, ahogy kértem a próbamunkát is..)

Ami furcsa volt, hogy mind az 5 vizsgát 1 nap alatt csinálta meg, ami a hōbevitel meg az anyagra elōírt hōmérséklet-határok között missiom impossible. Aztán néztem tovább a papírokat. Félévente meg kell hosszabbítani a tanúsítványt. Ez azt jelenti, hogy hegesztési felügyelō aláírja. Minden alkalommal más név. Ez még nem is lenne gond, mert egy ekkora baszott nagy építkezésen lehet vagy 30 hegesztōmérnök. Ami furcsa volt, hogy a számok mind ugyanolyanok és a tinta színe ugyanaz.

A mappában még volt 7 hegesztō, mindenki ugyanazon a napon vizsgázott. Mindenki. Az emberkereskedō külön ki is hangsúlyozta, hogy tegnap csináltak "kiegészítō elméleti vizsgát, mert hallotta, hogy nálam ez is kell"

A próbamunka gyalázatos volt. Ilyen fos módra meghegesztett gyököt ritkán látni, viszont gyönyörűen mutatta, hogy az emberünk sosem hegesztett fej feletti helyzetben, mert fogalma sem volt róla, hogy az ömledék hogy viselkedik ebben a pozícióban...

Kéne Paksra is pár tökös ember és rendetvágni az elején, de erre valószínűleg csak elméleti esély van. A cigánykodás bele van kódolva egy ilyen projektbe - mivel túl sokan és gyorsan akarják a yachtot meg a X6-ost. Ez nem a nukleáris energia hibája, hanem a puhapöcs vezetésé...
 

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
807
2 353
93
Off
De, alkalmas rá, csak a kivitelezők (és a tervezők) nem alkalmasak rá:
1. nem az ágyazóhomokkal kell oldalesést adni mert szét fog menni. Ja, hogy így macerás...
2. nem lehet bármilyen terhelésre bármilyen alakú követ használni, mert szét fog menni. Ja, hogy így drágábbat kell venni..
3. a kövek fektetési mintáját a tervezőnek a várható forgalmi irányokhoz meg kell határozni, és ki kellene rajzolni (én is utálom ezt csinálni), amit a kivitelezőnek be kellene tartani. Ja, hogy ez így macerás
4. nem kellene átvenni a szart, átvételkor locsolókocsival telibe önteni, ha már akkor sem folyik el a víz akkor meg bontsa vissza, akkor is ha jön a választás vagy a polgármester sógora a kivitelező.
+1 tessék megnézni az 1-es villamos meghosszabbítását, minden gyalog átkelőt pocsolyába vezettek a Bikás parknál, és ezt valaki mosolyogva átvette, a kurva anyját
http://www.kavicsbeton.hu/uploads/images/kk_termekkatalogus_beliv_2013_02_11.pdf
http://www.maut.hu/MAUTDATA/mediatár/sajtófigyelés/cikk169.pdf
Ez nem atomfizika, én már csak mutatóban tudok integrálni, de ehhez az nem kell, csak olvasni tudás és odafigyelés.
On
OFF
Anno nézegettem vidinyókat térburkolásról, hogyha az udvarnak neki esek, ne vétsek nagy hibákat, akkor találkoztam e kisfilmmel.
Youtube link

OFF
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Érdekes hír fúziós energia témában.
Az új HTS mágnes technológia úgy tűnik kezd "felnőni"
A videó arról szól hogy az új technológiával 20 K hőmérsékleten stabilan fenn tudják tartani a szupravezetést és és +24 Tesla erősségű mágneses teret létrehozni.
A rendszer mechanikailag is "bullet proof"

Összehasonlítva az épülgető ITER mágneseivel ez hatalmas eredmény.
Az ITER mágneseit 4 Kelvin hőmérsékletre kell hűteni (cseppfolyós Héliummal) és mindössze 10 Tesla a teljesítményük.

A fúziós energia terén a plazmát összetartó mágnesek ereje a kulcs. A az új HTS mágnesek esélyt adnak egy az ITER-nél nagyságrendekkel kisebb és olcsóbb fúziós reaktor megépítésére.
 
M

molnibalage

Guest
A fúziós energia terén a plazmát összetartó mágnesek ereje a kulcs. A az új HTS mágnesek esélyt adnak egy az ITER-nél nagyságrendekkel kisebb és olcsóbb fúziós reaktor megépítésére.
Ez lenne az alapvető. Én az ITER-t annak komplexitása miatt nem tudom komolyan venni, mint megoldást. Biztosan szép tudományos kísérlet, csak annak drága úgy, ha nem szolgálja a célt.

Az ITER-hez képest egy sima 2.5 generációs erőmű is faék egyszerűségűnek tűnik...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ez lenne az alapvető. Én az ITER-t annak komplexitása miatt nem tudom komolyan venni, mint megoldást. Biztosan szép tudományos kísérlet, csak annak drága úgy, ha nem szolgálja a célt.

Az ITER-hez képest egy sima 2.5 generációs erőmű is faék egyszerűségűnek tűnik...
Az ITER egy agyon politizált projekt amiből minden résztvevő ország igyekszik legalább akkora hasznot húzni mint az àltala a projektbe fektetett összeg.
Ezért van hogy az ITER mágnesek felét Olaszországban a másik felét meg Japánban gyártják két teljesen egyforma üzemben két teljes garnitúra munkaerővel.
Naná hogy a végén minden eszméletlen drága és lassú lesz.
Most nekem úgy tűnik hogy mire az ITER megépülne addigra el is avul.
Azt a technológia amivel megtervezték már most meghaladott és az üzembe helyezéséig még 6-16 év van hátra.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 850
18 962
113
Az ITER egy agyon politizált projekt amiből minden résztvevő ország igyekszik legalább akkora hasznot húzni mint az àltala a projektbe fektetett összeg.
Ezért van hogy az ITER mágnesek felét Olaszországban a másik felét meg Japánban gyártják két teljesen egyforma üzemben két teljes garnitúra munkaerővel.
Naná hogy a végén minden eszméletlen drága és lassú lesz.
Most nekem úgy tűnik hogy mire az ITER megépülne addigra el is avul.
Azt a technológia amivel megtervezték már most meghaladott és az üzembe helyezéséig még 6-16 év van hátra.

Ez igaz, de ahhoz, hogy elavuljon el kellett kezdeni csinálni. El kell kezdeni önteni bele a pénzt, és akkor lesznek eredmények. Ilyen ez a fránya alapkutatás.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat