[HUN] T-72 M1

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Kevesen akarják, hogy menjenek a tankok, de ők nagyon akarják. Nagyon sokan viszont nem örülnek annak, ha ez a maroknyi harckocsizó a nehéz körülmények ellenére sikert ér el. Nagy az ellenszél,

Konkréten mit értesz ez alatt ? Hisz alig létezik a harckocsizó fegyvernem. Ki lehet ellenérdekelt a Honvédségen belül, a fegyvernem fennmaradásában ? Elképesztő egyébként. Többen, többször írtuk itt, hogy néznek ki külsőre a tankjaink. Mint amikor a szíriai harcokból megérkezik egy alegység, akik több évet töltöttek ott, ugyan azzal a fegyverzettel, végig. 0 Ft, mint írtad a fenttartásukra fordítahtó összeg. Ez még elképesztőbb. Egy hadrendben lévő nehézfegyverhez addig biztosítani kellene az üzemeltetéshez szükséges feltételeket, ameddig az hadrendben van és használják. Értem én, hogy az új technika megérkezése okán, már ezeket a vasakat nem fogják felújítani, korszerüsíteni, ez még benne van. Azonban azt már nem tudom elfogadni, hogy ameddig hadrendben van, ne kapja meg azt a ráfordítást, amit a hadrendbentartáshoz elengedhetetlenül szükséges. Ebbe beletartozna az is, hogy a javításokon, normális karbantarátsokon túl, bizonyos időnként, újrafestik őket. Nem böki a szemét egyik katonai felsővezetőnek sem, hogy milyen állapotban lévő nehézfegyver van hadrendben ? Ami ráadásul a szárazföldi erők leguniverzálisabb fegyvere .
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 000
9 975
113
Konkréten mit értesz ez alatt ? Hisz alig létezik a harckocsizó fegyvernem. Ki lehet ellenérdekelt a Honvédségen belül, a fegyvernem fennmaradásában ? Elképesztő egyébként. Többen, többször írtuk itt, hogy néznek ki külsőre a tankjaink. Mint amikor a szíriai harcokból megérkezik egy alegység, akik több évet töltöttek ott, ugyan azzal a fegyverzettel, végig. 0 Ft, mint írtad a fenttartásukra fordítahtó összeg. Ez még elképesztőbb. Egy hadrendben lévő nehézfegyverhez addig biztosítani kellene az üzemeltetéshez szükséges feltételeket, ameddig az hadrendben van és használják. Értem én, hogy az új technika megérkezése okán, már ezeket a vasakat nem fogják felújítani, korszerüsíteni, ez még benne van. Azonban azt már nem tudom elfogadni, hogy ameddig hadrendben van, ne kapja meg azt a ráfordítást, amit a hadrendbentartáshoz elengedhetetlenül szükséges. Ebbe beletartozna az is, hogy a javításokon, normális karbantarátsokon túl, bizonyos időnként, újrafestik őket. Nem böki a szemét egyik katonai felsővezetőnek sem, hogy milyen állapotban lévő nehézfegyver van hadrendben ? Ami ráadásul a szárazföldi erők leguniverzálisabb fegyvere .
Mi a baj, mint az új:
https://honvedelem.hu/wp-content/uploads/2019/09/20190917_Brave-Warrior_harckocsi-3.jpg
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 302
113
2015 os bator harcoson volt lent tobb hk mint most /akkor par db al tobb./ akkor voltam hk s ez a mostani megkozeliti. De a 2015 osbe nagy szerepet kaptak a harckocsik.../az egy olyan gyakorlat volt.../

Ez a loter gyakter dolog hadgyakorlaton meg ugy mukodik.../a loveszetvaloban kotott hk nal../ De az egesz szimulacio... Elsonek gyakter.... Ott lejatszanak egy bizonyos szituaciot.../ugye egymasra nem lohetnek elessel :D / majd amikor ezek megvannak lelovik amit a gyakteren nem tudtak leloni es jon a matek.../melyiknek meddig szamit a talalat./ kozbe osszevetik az ellenseg mozgasaval es azok loveszeti eredmenyeivel... Es a vegen kiszamoljak hogy ez vagy az gyozott ilyen vagy olyan vesztesegekkel....
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 302
113
Ez nem hungarikum megvannak a kidolgozott szorzo oszto szamok meg minden fele... /a 24 esek valoszinusithetoleg a mi hk ink ellen is kimlettek szamolva ahogy a gripenek is de a gripenek is szerintem a gyalogsag ellen is es a helikmellen is... Es igy minden mindennel../vagy konkretan valamik teljesitmenyere voltak kivancsiak arra kielezve volt a dolog.../de ha igy is van azert belesza!oljak a tobbit ahol tudjak.../ a terkep asztalnal igazabol ez nem okoz problemat /hogy loveszet es a terep kulon van.../ annyi hogy a vegen jon az eredmeny nem folyamataba.../
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 302
113
Egy hadgyakorlat szimulacio. Es azert van a begyakorlas mert eles helyzetbe ehhez hasonlo muveleteket kell majd vegrehajtani.../kidolgozott hadmozdulatok had mozzanatok.../nem egesszen igy de hasonlot igy akimtobbet vegrehalyt a sok kissebb mozzanatbol osszetud legozni emlekbe egy csomo hadmozdulatot hadmozzanatot hogy hogy is kell pontosan /tapasztalat./ nem csak hogy elmondjak eligazitaskor.../hanem emlekszik apk es a kesszem is hogy ezt es ezt a reszet mar csinaltuk igy es igy kell es igy es igy a jo ez es ez a buktato erre arra kell figyelni.../
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 295
113
Sok, mert:
Kevesen akarják, hogy menjenek a tankok, de ők nagyon akarják. Nagyon sokan viszont nem örülnek annak, ha ez a maroknyi harckocsizó a nehéz körülmények ellenére sikert ér el. Nagy az ellenszél, ők pedig küzdenek, az egész zászlóalj együtt, egy irányban. Talpra állítják a leharcolt harckocsijaikat (6 fő javító segítségével, 0 forintból), és felkészülnek a következő gyakorlatra…

Ne bántsd őket, hidd el ők mindent megtesznek, amit katona megtehet….

Ez már nem az amin te voltál, hidd el. Van célja, van eredménye, még akkor is ha ez valakinek kevésnek tűnik.
Már bocs, de te is Szittyát utánzod? Az is 600 hozzászólásban ír le egy gondolatsort.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 074
13 704
113
Sok, mert:

A harcászat foglalkozások során sok körletfoglalás, körletben, TÁS-ban végrehajtott feladatot kell gyakorolni, ezek nem igényelnek nagy futásteljesítményt, de az eszközök folyamatosan mennek, a katonák, ki be ugrálnak, végzik feladataikat, és természetesen nagyon elfáradnak, mert ez kb. napi 12 órás kiképzéseket jelent.

Ezért fölösleges a bakonyig menni.
Ezt lehet tatai gyaktéren is gyakorolni.

Sok, mert:

A harckocsik kora és egyéb tényezők miatt minden tömítés, gumicső, szigetelés el van öregedve, emiatt gyakori a meghibásodás. Így a gyakorlaton lévő harckocsik nem mindegyike hajt végre kiképzést, gyakran egy-két napos (éjszakás) javítás miatt kiesnek a feladatokból.

Ha 1 hét alatt egy harckocsi 2 napig javításon van na az sok.
Ha figyelmesen olvastál ezt írtam, hogy a technika nem bírja. Ami igen szomorú, hiszen valószínű hosszadalmas felkészülésen vettek részt a gépek a gyakorlat elött.

Sok, mert:

A T-72 nagyon bonyolult harceszköz (BTR-hez képest), üzemeltetése, javítása nehéz és sok időt igényel, mind a „kezszemtől”, mind a maroknyi javító szakembertől. A napi üzemeltetés során több órát vesz el a kezelők idejéből a szükséges technikai kiszolgálások végrehajtása (kiműszakizás, levegő, elektromos problémák elhárítása, olaj, fagyálló utántöltés, fegyverzeti eszközök beszabályozása, hibaelhárítások, stb.)

Legyen. Hiszek neked.
Ezt a részt mégegyszer olvassa el az aki a tartalékosoknak akarja adni a 72eket.

Sok, mert:
Nagyon kevés katona üzemelteti a harckocsikat, a parancsnoki állomány (aki szintén a kezszem tagja) éjszaka végzi a harcfeladat tervezésével, megszervezésével kapcsolatos feladatait, úgy, hogy közben egy vagy több, bonyolult lőgyakorlatot is meg kell szervezniük, valós biztosítással, híradással, stb.

Ezt is adom.
Bár nem tudom hány különböző lőgyakorlat lett végrehajtva az 1 hét alatt.
Ezt az olvassa el mégegyszer aki több zászlóalj A7est akar. Mert a 44 kevés.

Sok, mert:
A konkrét lőgyakorlat előtt kötelék összekovácsolást hajtottak végre (lövészekkel együtt manővereztek, harcászkodtak), a lőgyakorlat begyakorlására nem volt lehetőségük. A tűzszakaszra csupán előző este jutottak ki egyszer, célok nélkül, a szétbontakozás begyakorlására.

Na számomra ez tök pozitív. Dícséretes hogy nem egy unalomig begyakorolt valamit lőttek. Sokkal életszerűbb így.

Sok, mert:

A napi futásteljesítmény hektikusan változik, van, hogy néhány kilométer csupán, és van, hogy 70-nél több. Van, hogy ebből 30 km-t egyhuzamban, pihenés nélkül mennek (hisz mélységből előrevonás volt a feladat, ha minden igaz). A tank nem kényelmes, minden kezelőszerv működtetése fizikai meló, nem egy személyautó. Ráadásul mindezt kemény terepen, alakzatváltásokkal, melegben koszban. Hidd el nagyon nehéz, nem mindenki bírja, sokan feladják.

A harckocsiban mindenki (EURO nullás) kipufogógáz és gázolajszagú. Kezük, arcuk fekete, mint az ördögé, izzadnak és sárosak, a kocsi belülről is mocskos, minden csöpög, a motor üvölt, a beszváltód meg nem jó. A technika mindig elromlik, javítani kell (a helyszínen), mert feladat van, amit végre kell hajtani. Napokig gyíkhúson élnek, néha az sem jut, mert a logisztika lemaradt, de a tanknak menni kell. És nincs megállás mindig mennek….

A harckocsizó munka kemény, mert az acél kemény, nem lesz puhább az évek múlásával. Egy ilyen gyakorlaton mindig megsérülnek emberek, összetörik magukat a tankban, leesnek, stb. A legtöbb hk-s összeszed ezt azt élete során (törés, ficam, „mokka”, meg ilyenek)

Szerintem ez mentalitás kérdése. Én imádtam a bmpt.
Azért tank és tank közt van különbség. Mennyire könnyű vezetni, mennyire kényelmetlen. Mennyire ergonómikus. Nem hiszem, hogy a 72es bármelyikben éllovas.

Elhiszem, hogy kemény munka és sokan nem bírják. Azok nem is odavalók.
Lövészkedni is kemény munka és ha leszerelt aki nem bírta én 1 könycseppet nem hullatam egyikért sem.

A sereg ilyen. Sérül az ember. Én is törtem kezem odabent úgy hogy műtöttek.
Sajna ez vele jár.

Sok, mert:
Kevesen akarják, hogy menjenek a tankok, de ők nagyon akarják. Nagyon sokan viszont nem örülnek annak, ha ez a maroknyi harckocsizó a nehéz körülmények ellenére sikert ér el. Nagy az ellenszél, ők pedig küzdenek, az egész zászlóalj együtt, egy irányban. Talpra állítják a leharcolt harckocsijaikat (6 fő javító segítségével, 0 forintból), és felkészülnek a következő gyakorlatra…

Ne bántsd őket, hidd el ők mindent megtesznek, amit katona megtehet….

Ez már nem az amin te voltál, hidd el. Van célja, van eredménye, még akkor is ha ez valakinek kevésnek tűnik.

Egy szóval nem szidtam vagy bíráltam őket!
Sőt! Minden tiszteletem azoké akik a te álltalad is leírt nehézségek ellenére ott vannak, és csinálják. Főleg ennyi fizuért.
Annyit írtam, hogy a 200km azért nem a világ.


Én a riportot csinálókat bíráltam. És ha nem is fejtettem ki csak 1 mondatban említettem a járművek állapotát, azaz azokat akik hagyták idáig fajulni a dolgokat.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Ha figyelmesen olvastál ezt írtam, hogy a technika nem bírja. Ami igen szomorú, hiszen valószínű hosszadalmas felkészülésen vettek részt a gépek a gyakorlat elött.

40+ éves tankok. Ezeket már nem lehet teljes generáljavítás nélkül rendesen felkészíteni, még egy gyakorlatra se nagyon. Mindig elő fog jönni valami meghibásodás. Nem beszélve arról, hogy írta itt egy kommentelő társunk, milyen ráfordítás is van a harckocsik üzemeltetésére. 0 Ft. Utána lehet nézni, harci körülmények között, 45-ben az itt harcoló német alakulatok hogy álltak harcértékben, napi szinten, Nem volt két egyforma napjuk. Minden nap más számok voltak, a bevethető nehézfegyverzetet illetően. Nem csak a veszteségek, hanem a meghibásodások és megjavítások is állandóan változtatták a képet.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 043
5 488
113
Az is beszédes, hogy sok helyen egyenesen szenzációként hozzák le, hogy összetudtak szedni egy századnyi harckocsit...

https://www.veol.hu/kozelet/helyi-kozelet/egy-egesz-harckocsiszazad-lott-a-bakonyban-3081894/

Ezen viszont megakadt a szemem a cikkben:
"miután az egész művelet a már javában zajló Brave Warrior 2019 és Bátor Harcos 2019 gyakorlatokba volt beillesztve, mely gyakorlatokon amúgy két harckocsiszakasza és a hozzájuk kapcsolódó, szükséges támogató és vezetési elemei vesznek részt a tatai dandárnak."

Akkor mégsem 12 vasat vittek, vagy csak az újságíró nem tudja hány szakaszból áll egy század?
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 074
13 704
113
40+ éves tankok. Ezeket már nem lehet teljes generáljavítás nélkül rendesen felkészíteni, még egy gyakorlatra se nagyon. Mindig elő fog jönni valami meghibásodás. Nem beszélve arról, hogy írta itt egy kommentelő társunk, milyen ráfordítás is van a harckocsik üzemeltetésére. 0 Ft. Utána lehet nézni, harci körülmények között, 45-ben az itt harcoló német alakulatok hogy álltak harcértékben, napi szinten, Nem volt két egyforma napjuk. Minden nap más számok voltak, a bevethető nehézfegyverzetet illetően. Nem csak a veszteségek, hanem a meghibásodások és megjavítások is állandóan változtatták a képet.


Nem is várok el teljes bevethetőséget.

Te vagy aki a 2vh-val jössz.
Ráadásul 45-tel.
Na ezt ne hasonlítsuk össze egy bakonyi gyakorlattal.

Én sem mondom, hogy amikor a romvárosban voltam 2 hetet helységharcon az olyan volt mint sztálingrád.;)
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 808
113
40+ éves tankok. Ezeket már nem lehet teljes generáljavítás nélkül rendesen felkészíteni, még egy gyakorlatra se nagyon. Mindig elő fog jönni valami meghibásodás. Nem beszélve arról, hogy írta itt egy kommentelő társunk, milyen ráfordítás is van a harckocsik üzemeltetésére. 0 Ft. Utána lehet nézni, harci körülmények között, 45-ben az itt harcoló német alakulatok hogy álltak harcértékben, napi szinten, Nem volt két egyforma napjuk. Minden nap más számok voltak, a bevethető nehézfegyverzetet illetően. Nem csak a veszteségek, hanem a meghibásodások és megjavítások is állandóan változtatták a képet.

A baj csak az,hogy nem igaz.Pénz van a harckocsik üzemeltetésére(az más kérdés,hogy teljes nagyjavítás kéne nekik bár így,hogy jönnek az A4-esek az csak pénzkidobás lenne),azért lehet int most egy század.Amíg nem volt rá pénz addig alig volt működőképes.Pont erre utalt a törzsfőnök!Van látszata annak,hogy több pénz jut a Honvédségre csak olyan mlyről kell indulni,hogy az elképzelhetetlen.
 

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 043
5 488
113
Tegnap volt szerencsénk premier plánban végig nézni a tataiak rakodását Hajmáskéren. Egész megdöbbentő volt, amikor arra keltünk a szomszéd faluban Gyulafirátóton, hogy szabályosan dübörög a Bakony :)
Darabra megvolt a 12db T72-es amit a sajtóban beharangoztak, de a kinézetük és az állapotuk az kiábrándító, 1-2 tényleg mintha egyenesen a szíriai frontról vánszorgott volna be, volt amelyiket nem is merték leállítani...És még így is elmondható, hogy impozáns látványt nyújtottak, aki arra járt mindenki megcsodálta a gépeket gyerek és felnőtt egyaránt. Minden elismerést megérdemelnek a srácok, hogy így is kihozzák a maximumot amit tudnak a gépekből, látszik ,hogy profikról van szó, nekem legalábbis elképesztő gyorsasággal kb 2 óra alatt felpakolták a gépeket a vasútra. Ha valakik, hát ők nagyon megérdemlik az új technikát! Bár a LEO-k már egy egészen más dimenzió, azért elnézve a T72-eseket az ember sajnálja, hogy így hagytuk lerohadni őket és mivel valószínű maximum 3-4 évük van hátra a szolgálatból(mire elkezdenek megjönni az A7-ek) ezért elég dicstelenül ér véget a típus hazai üzemeltetése :(
Azért remélem a valószínű kivonás előtt minél többet beüzemelnek és láthatunk ennél nagyobb tankos köteléket is együtt mozogni majd belőlük :)
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 822
31 809
113
fn274z0bk3w31.jpg