Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
A fejtegetésedben ott látom a hibát, hogy Te egyfolytában a FEGYVER pontosságáról értekezel, de a példáidban nem veszed figyelembe a célzórendszer / kezelő pontosságát (vagy inkább pontatlanságát), a lőszerek eltéréséből adódó hibát és az időjárási körülményeket sem. Ráadásul a tengeri példában ugye mozog a cél és a fegyverplatform is a hullámzás miatt.
  • A kommentet egyszerűsítettem, de figyelembe vettem ezt.
  • A források ezt figyelembe véve is értekeztek a pontosságról.
  • A tengerinél tudom, hogy kismértékben befolyásoló tényező, de a videókon a névleges szórások kb. 1,5-2-szeres is látható. Azért ez sok...
  • A Marder nem tengeren lőtt...
  • A Silka, egy kőkorszaki cucc mérési pontossága 1200 méteres a vonásokból visszaszámolva nincs több (így fejből, nincs előttem az anyagom) 1 méternél.
  • A IFV-k viszont nem radarral mérnek, optikával ráálltak a cél közepére. Úgy 1200 méterről nem sikerült vele egy batárnagy harckocsit eltalálni 3 lövésből 3 alkalommal, csak kétszer. Ez nem tűnik soknak, pedig igen nag eltérés. Mert a 0,5 mil szórás alapján ha te megcélzod a közepét akkor annak az egy mellének olyan kicsi a stat valószínűsége, hogy ehaj. Vagy nem igaz akkor valós körülmények között a 0,5 mil...
A Marder és ebből azért olyan szórás értékek számolhatóak vissza, hogy a 0,5 mil értéket legfeljebb viccnek tudom elfogadni álló helyzetben szárazföldön is.

Kézifegyverek pontosságát mindig rögzített állványra erősített fegyverrel, pontosan megadott távolságra elhelyezett belövő célokra leadott 3-5 egyes lövéssel ellenőrzik, amik között hagyni kell visszahűlni a csövet. A lőszereknek is speciális belövő lőszereknek kell lenniük, de legalább egy gyártási sorozatba kell tartozniuk. A belövést az utasítás szerint szélcsendben, vagy zárt helyen kell végezni. Az ilyen körülmények közötti pontosság értéke az, amit a FEGYVER tud.
Gondolom ez többé - kevésbé igaz nagyobb űrméretű fegyverek esetében is.
Kétlem, hogy harcjármű fegyverzetét zárt helyen lőnék be...
2K22M belövést is láttam, 100 méter távolsága lőtt. Nem volt zárt hely...

Ez persze köszönő viszonyban sincs a gyakorlati pontossággal, amiről a példáid szólnak. De az a körülmények állandó változása miatt nem is adható meg egy állandó értékkel. Ha nem így lenne, nem erőlködne mindenki bonyolult irányzékokkal, amik ráadásul csak az első lövés becsapódási pontját képesek megközelítő pontossággal kiszámítani.
Ha optikával célzol álló célra, akkor az irányzási gyakorlatilag 0 fegyver szórásához képest. Pontosan tudod, hogy merre néz a löveg és a ballisztikát is ismered. Egyedül a szél zavar be.

Nagyjából a fenti videók alapján belőttem egy modellt, amivel számolni fogok szórást, 1200 méteren 0,8 mil tája. De még ez is kérdőjeles, mert vajszívű voltam. Felettem, hogy a néhány lövéses Marder sorozat nagy melléje a kb. 75 centire levő találat a szórás közepéhez képest az már 3 szigma, de lehet, hogy csak kettő. Kicsi a minta, nem lehet eldönteni... Ha nem megengedő lennék, akkor bőven 1 mil feletti a szórás 1200 méteren. Ez 2 km feletti lőtáv esetén járműveknél főleg, ha mozognak és romlik a pontosság kb. a felére már számít, kis drónok ellen aztán meg hajjaj...

A videók viszont megmutatják, hogy mi jövő. Szerintem. Töredék tűzgyorsasággal, hasonló pontossággal AHEAD lőszerrel lőnek 2-3-at. Egyetlen AHEAD lőszer kb. 2,5-4 méteres szórásképet csinál. Tökmindegy a szórás ekkora távon. a puha célokat gyakorlatilag beteríti a repeszfelhő. Helit, páncélozatlan járművet és rakétákat / bombákat úgy darál be, mint a szél.

Pontvédelemre ennél olcsóbb dolgot nehéz elképzelni. Persze a korlát az, hogy ezzel 3-4 km felett tüzelni nem lehet és mivel van célbefogás, toronyforgatás stb. még több löveggel is korlátos az, hogy a több célcsatornával adott célsebességnél hány cél küzdhető le.

Szubszonikus célok ellen ez elég durva, mert kb. ha tudják érzékelni a célokat, akkor leszednek vele bombákat is akár. Csak kéne belőle mobil változat csapatlégvédelemre is...
 
T

Törölt tag 2361

Guest
Azért mégis csak azt látom hogy 30 éve a vadászbombázókkal rúgják rá a másikra az ajtót .

Van 100 db apache nekik
450 m1a2
48 CH-47
1700 db Oshkosh M-ATV
Javelin
1500 hummer
Kínától vettek 300 wing loong 2 drónt .

Ehhez képest az oroszoknál 60 százalékban még mindig kohószökevények vannak
Javelin és a vadászrepcsiknél használt pár kiegészítő meg még csak nem is létezik náluk ;)

Ha az arabok az a sok fegyver mellet, csak egy golyot lonek akar a ruszkikra, akar iranra az OSSZES finomitojuk fel nap alat szarra valna..a seik meg baszhatna a hadsereget es a milijardjait mert par ev mulva max az lenne belole hogy a tevejet lovagolna, ha azt is epp nem lotek szarra...

soha ne nezd csak a fegyvereket, nezzed az egesz kepet..normalis katona az araboknal nincs..ez is ami van azert van mert (attol fug melyik orszagrol van szo) ott all az arab fegyverkezelo mellet egy orosz vagy amcsi es pofoza minden erobol nehogy elkurjon valamit.

Tenyleg..azokat a F15 ki vezeti? ha valami pakisztani zsoldosok akkor a szaudik baszhatjak az egeszet.

Mi van a szaudi skyguard-okal? Azok leszedhetek volna a dronokat.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Ha az arabok az a sok fegyver mellet, csak egy golyot lonek akar a ruszkikra, akar iranra az OSSZES finomitojuk fel nap alat szarra valna..a seik meg baszhatna a hadsereget es a milijardjait mert par ev mulva max az lenne belole hogy a tevejet lovagolna, ha azt is epp nem lotek szarra...
soha ne nezd csak a fegyvereket, nezzed az egesz kepet..normalis katona az araboknal nincs..ez is ami van azert van mert (attol fug melyik orszagrol van szo) ott all az arab fegyverkezelo mellet egy orosz vagy amcsi es pofoza minden erobol nehogy elkurjon valamit.

Tenyleg..azokat a F15 ki vezeti? ha valami pakisztani zsoldosok akkor a szaudik baszhatjak az egeszet.

Mi van a szaudi skyguard-okal? Azok leszedhetek volna a dronokat.
Valami szaudarab kettős légigyőzelmet ért el a Sivatagi Viharban.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
  • A kommentet egyszerűsítettem, de figyelembe vettem ezt.
  • A források ezt figyelembe véve is értekeztek a pontosságról.
  • A tengerinél tudom, hogy kismértékben befolyásoló tényező, de a videókon a névleges szórások kb. 1,5-2-szeres is látható. Azért ez sok...
  • A Marder nem tengeren lőtt...
  • A Silka, egy kőkorszaki cucc mérési pontossága 1200 méteres a vonásokból visszaszámolva nincs több (így fejből, nincs előttem az anyagom) 1 méternél.
  • A IFV-k viszont nem radarral mérnek, optikával ráálltak a cél közepére. Úgy 1200 méterről nem sikerült vele egy batárnagy harckocsit eltalálni 3 lövésből 3 alkalommal, csak kétszer. Ez nem tűnik soknak, pedig igen nag eltérés. Mert a 0,5 mil szórás alapján ha te megcélzod a közepét akkor annak az egy mellének olyan kicsi a stat valószínűsége, hogy ehaj. Vagy nem igaz akkor valós körülmények között a 0,5 mil...
A Marder és ebből azért olyan szórás értékek számolhatóak vissza, hogy a 0,5 mil értéket legfeljebb viccnek tudom elfogadni álló helyzetben szárazföldön is.


Kétlem, hogy harcjármű fegyverzetét zárt helyen lőnék be...
2K22M belövést is láttam, 100 méter távolsága lőtt. Nem volt zárt hely...


Ha optikával célzol álló célra, akkor az irányzási gyakorlatilag 0 fegyver szórásához képest. Pontosan tudod, hogy merre néz a löveg és a ballisztikát is ismered. Egyedül a szél zavar be.

Nagyjából a fenti videók alapján belőttem egy modellt, amivel számolni fogok szórást, 1200 méteren 0,8 mil tája. De még ez is kérdőjeles, mert vajszívű voltam. Felettem, hogy a néhány lövéses Marder sorozat nagy melléje a kb. 75 centire levő találat a szórás közepéhez képest az már 3 szigma, de lehet, hogy csak kettő. Kicsi a minta, nem lehet eldönteni... Ha nem megengedő lennék, akkor bőven 1 mil feletti a szórás 1200 méteren. Ez 2 km feletti lőtáv esetén járműveknél főleg, ha mozognak és romlik a pontosság kb. a felére már számít, kis drónok ellen aztán meg hajjaj...

A videók viszont megmutatják, hogy mi jövő. Szerintem. Töredék tűzgyorsasággal, hasonló pontossággal AHEAD lőszerrel lőnek 2-3-at. Egyetlen AHEAD lőszer kb. 2,5-4 méteres szórásképet csinál. Tökmindegy a szórás ekkora távon. a puha célokat gyakorlatilag beteríti a repeszfelhő. Helit, páncélozatlan járművet és rakétákat / bombákat úgy darál be, mint a szél.

Pontvédelemre ennél olcsóbb dolgot nehéz elképzelni. Persze a korlát az, hogy ezzel 3-4 km felett tüzelni nem lehet és mivel van célbefogás, toronyforgatás stb. még több löveggel is korlátos az, hogy a több célcsatornával adott célsebességnél hány cél küzdhető le.

Szubszonikus célok ellen ez elég durva, mert kb. ha tudják érzékelni a célokat, akkor leszednek vele bombákat is akár. Csak kéne belőle mobil változat csapatlégvédelemre is...
Lehet nagyobb távra is tüzelni,csak növelni kell a kalibert.57/76milis gá-k 6-8km-ig jók.Haditengerészeti 100-127-130milis ágyukhoz is van időzitett/parncsjel robbantású repeszlövedékek,és a ma már klasszikus közelségi gyújtós.
És van csapatlégvédelmi AHEAD is.De elvileg semmi akadálya akár a régi Gepárd légvédelmi járgány felszerelését alkalmassá tenni az AHEAD lőszer használatára.Az alkalmazott gá lényegében ugyan az,mint a Skyguard rendszeré,csak az elektronika hiányzik hozzá
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 003
113
  • A kommentet egyszerűsítettem, de figyelembe vettem ezt.
  • A források ezt figyelembe véve is értekeztek a pontosságról.
  • A tengerinél tudom, hogy kismértékben befolyásoló tényező, de a videókon a névleges szórások kb. 1,5-2-szeres is látható. Azért ez sok...
  • A Marder nem tengeren lőtt...
  • A Silka, egy kőkorszaki cucc mérési pontossága 1200 méteres a vonásokból visszaszámolva nincs több (így fejből, nincs előttem az anyagom) 1 méternél.
  • A IFV-k viszont nem radarral mérnek, optikával ráálltak a cél közepére. Úgy 1200 méterről nem sikerült vele egy batárnagy harckocsit eltalálni 3 lövésből 3 alkalommal, csak kétszer. Ez nem tűnik soknak, pedig igen nag eltérés. Mert a 0,5 mil szórás alapján ha te megcélzod a közepét akkor annak az egy mellének olyan kicsi a stat valószínűsége, hogy ehaj. Vagy nem igaz akkor valós körülmények között a 0,5 mil...
A Marder és ebből azért olyan szórás értékek számolhatóak vissza, hogy a 0,5 mil értéket legfeljebb viccnek tudom elfogadni álló helyzetben szárazföldön is.


Kétlem, hogy harcjármű fegyverzetét zárt helyen lőnék be...
2K22M belövést is láttam, 100 méter távolsága lőtt. Nem volt zárt hely...


Ha optikával célzol álló célra, akkor az irányzási gyakorlatilag 0 fegyver szórásához képest. Pontosan tudod, hogy merre néz a löveg és a ballisztikát is ismered. Egyedül a szél zavar be.

Nagyjából a fenti videók alapján belőttem egy modellt, amivel számolni fogok szórást, 1200 méteren 0,8 mil tája. De még ez is kérdőjeles, mert vajszívű voltam. Felettem, hogy a néhány lövéses Marder sorozat nagy melléje a kb. 75 centire levő találat a szórás közepéhez képest az már 3 szigma, de lehet, hogy csak kettő. Kicsi a minta, nem lehet eldönteni... Ha nem megengedő lennék, akkor bőven 1 mil feletti a szórás 1200 méteren. Ez 2 km feletti lőtáv esetén járműveknél főleg, ha mozognak és romlik a pontosság kb. a felére már számít, kis drónok ellen aztán meg hajjaj...

A videók viszont megmutatják, hogy mi jövő. Szerintem. Töredék tűzgyorsasággal, hasonló pontossággal AHEAD lőszerrel lőnek 2-3-at. Egyetlen AHEAD lőszer kb. 2,5-4 méteres szórásképet csinál. Tökmindegy a szórás ekkora távon. a puha célokat gyakorlatilag beteríti a repeszfelhő. Helit, páncélozatlan járművet és rakétákat / bombákat úgy darál be, mint a szél.

Pontvédelemre ennél olcsóbb dolgot nehéz elképzelni. Persze a korlát az, hogy ezzel 3-4 km felett tüzelni nem lehet és mivel van célbefogás, toronyforgatás stb. még több löveggel is korlátos az, hogy a több célcsatornával adott célsebességnél hány cél küzdhető le.

Szubszonikus célok ellen ez elég durva, mert kb. ha tudják érzékelni a célokat, akkor leszednek vele bombákat is akár. Csak kéne belőle mobil változat csapatlégvédelemre is...

Azt vedd figyelembe,hogy amikor azt írják,hogy x pontosságú egy sorozatlövő fegyver akkor azt egyes lövésre értik nem sorozatra!Sorozaton minél hosszabb a sorozat annál pontatlanabb a lövés,ha csak nincs valamilyen eszközöd amivel figyeled a röppályát és folyamatosan korrigálsz(vagyis a tűzvezető rendszer nem te).
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Csak kéne belőle mobil változat csapatlégvédelemre is...
skyranger.jpg

Skyranger
 

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
391
1 397
93
Én már láttam fedett gépágyú belövő pályát (pl. a 40-es években a csepeli repülőgépgyárban is volt, amit a szovjetek is használtak a 70-es évek elejéig), és kétlem, hogy a gyártóknak ne futná rá. Csapatkörülmények között meg szélcsend (pl. MiG-21MF/bisz tényleges, vagyis nem optikai belövéséhez 0,5 m/s2 max. keresztirányú szélsebesség volt előírva).

Amiről Te írsz az nem is annyira a pontosság / szórás, hanem a találati valószínűség, vagyis az, hogy adott távolságon az adott területre a kilőtt lövedékek mennyi százaléka csapódik be.

A gondolatmeneteddel viszont egyetértek: légvédelmi feladatú sorozatlövő fegyverek terén a jövő az AHEAD lőszerrel leadott rövid sorozatok!
 
M

molnibalage

Guest
Azt vedd figyelembe,hogy amikor azt írják,hogy x pontosságú egy sorozatlövő fegyver akkor azt egyes lövésre értik nem sorozatra!Sorozaton minél hosszabb a sorozat annál pontatlanabb a lövés,ha csak nincs valamilyen eszközöd amivel figyeled a röppályát és folyamatosan korrigálsz(vagyis a tűzvezető rendszer nem te).
Olyan forrást is láttam, hogy a sorozatlövés pontosabb volt, mint az egyes lövés. Hát, pislogtam is. A videóban a Marder emlékeim szerint egyes lövéseket adott le.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 003
113
Ha még nem lett meg volna korábban...

Miért vesztik el az arabok a háborúikat

by Norvell B. De Atkine
Middle East Quarterly
December 1999

Egy mondatban?Azért mert az Iszlámból adódó életfelfogásuk(szarni bele úgy lesz ahogy Isten akarja) alkalmatlanná teszik őket a modern harcra.Igazából a középkori kora újkori tömegben előre ment nekik csak.Ami ennél komplexebb(kb a 17.századtól) azt képtelenek megoldani.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 221
4 573
113
Ezt megmutatnád belőle az igazi igaznak?
"Ez a kisértés többek között akkor lép fel, ha a kultúrális szokásokkal próbálják az ellenséges állam számbeli vagy fegyverzetbeli fölényét tagadni."
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Egy mondatban?Azért mert az Iszlámból adódó életfelfogásuk(szarni bele úgy lesz ahogy Isten akarja) alkalmatlanná teszik őket a modern harcra.Igazából a középkori kora újkori tömegben előre ment nekik csak.Ami ennél komplexebb(kb a 17.századtól) azt képtelenek megoldani.

Ugyanakkor van egy hatalmas kulturalis elonyuk. Megpedig hogy total tekintelyelvuek.. ?szamukra a demokracia furcsa termeszetellenes dolog. Az az konyen elfogadnak es szolgalnak egyemberes vezetest. Amikor pedig az a vezeto egy tehetseges vezeto lasd Salahadin akkor meg kiemelkedot kepesek alkotni.

Mas !

Szinten kulturalis elony egy peldaval illusztralva.

!526 Mohacsi csata elott a torok sereg efoglalja Petervaradot de olyan aldozatok aran hogy a fovezer Ibrahim vissza akar fordulni mert hogy rossz jel. Az egesz seregben szkepticizmus uralkodik a Janicsarokat es a Csaszari szpahikat kiveve. Elerik Eszeket a Drava partjan ahol hidat epitenek es atkelnek mikozben mar a csapataik folyamatosan szemmel tartjak a magyarokat. A moral tovabbra sem volt a csucson annyira nem hogy az atkeles utan elbontottak a hajohidat es ki is hirdettek hogy senki ne gondoljon futasra csak elore van. Ala NKVD II.Vilaghaboru. A csata napjan faradtan megerkeznek a Mohacsi mezore ahol a magyarok meglepetesre tamadasba kezdenek ami sikerrel is jar az elejen. A faradt es moralisan nem a toppon levo Rumeliai hadtestet megfutamitjak de olyan idoveszteseggelami alatt Ibrahim nagyvezernek sikerul rendeznia sorokat es moralisan felrazni "feltolteni" a torok katonakat. Szavai egyszeruek voltak es az iszlam vallasara kulturajara epultek. Olyat mondott amitol a muszlim katonak megnyugodtak es felbatorodtak.

" Meg van irva mindenkinek az elete sorsa mikor szuletik mikor hal meg. Ha ma nem tehetsz ellene semmit ha meg nem ma akkor semmi sem arthat neked"

Az az a kritizalt beleszarok mentalitas itt pozitivan sult el es meg is forditottak a csatat nekunk meg lett egy nagy osszeomlas es majd 300 eves megszallas belole amibol Trianon is kinott.

Roviden nem szabad csak ennyivel elintezni es lenezni oket mert a gyengeseguk lehet eppen erosseg is aztan meg csak pislogunk.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 003
113
Ugyanakkor van egy hatalmas kulturalis elonyuk. Megpedig hogy total tekintelyelvuek.. ?szamukra a demokracia furcsa termeszetellenes dolog. Az az konyen elfogadnak es szolgalnak egyemberes vezetest. Amikor pedig az a vezeto egy tehetseges vezeto lasd Salahadin akkor meg kiemelkedot kepesek alkotni.

Mas !

Szinten kulturalis elony egy peldaval illusztralva.

!526 Mohacsi csata elott a torok sereg efoglalja Petervaradot de olyan aldozatok aran hogy a fovezer Ibrahim vissza akar fordulni mert hogy rossz jel. Az egesz seregben szkepticizmus uralkodik a Janicsarokat es a Csaszari szpahikat kiveve. Elerik Eszeket a Drava partjan ahol hidat epitenek es atkelnek mikozben mar a csapataik folyamatosan szemmel tartjak a magyarokat. A moral tovabbra sem volt a csucson annyira nem hogy az atkeles utan elbontottak a hajohidat es ki is hirdettek hogy senki ne gondoljon futasra csak elore van. Ala NKVD II.Vilaghaboru. A csata napjan faradtan megerkeznek a Mohacsi mezore ahol a magyarok meglepetesre tamadasba kezdenek ami sikerrel is jar az elejen. A faradt es moralisan nem a toppon levo Rumeliai hadtestet megfutamitjak de olyan idoveszteseggelami alatt Ibrahim nagyvezernek sikerul rendeznia sorokat es moralisan felrazni "feltolteni" a torok katonakat. Szavai egyszeruek voltak es az iszlam vallasara kulturajara epultek. Olyat mondott amitol a muszlim katonak megnyugodtak es felbatorodtak.

" Meg van irva mindenkinek az elete sorsa mikor szuletik mikor hal meg. Ha ma nem tehetsz ellene semmit ha meg nem ma akkor semmi sem arthat neked"

Az az a kritizalt beleszarok mentalitas itt pozitivan sult el es meg is forditottak a csatat nekunk meg lett egy nagy osszeomlas es majd 300 eves megszallas belole amibol Trianon is kinott.

Roviden nem szabad csak ennyivel elintezni es lenezni oket mert a gyengeseguk lehet eppen erosseg is aztan meg csak pislogunk.

A "baj" csak az,hogy mint írtam az ő kultúrális előnyük(tekintélyelvűség)kb elfogyott akkor amikor a seregeket már nem tudta egy ember tekintélye/tudása irányítani.
Elharcolgatnak ők szívósan kisalegység szinten de pl század szinten már képtelenek.
Egész egyszerűen a modern harcászatban szakasznál nagyobb erőt nem lehet egy ember tudására/tekintélyére alapozva vezetni.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 312
17 432
113
Ugyanakkor van egy hatalmas kulturalis elonyuk. Megpedig hogy total tekintelyelvuek.. ?szamukra a demokracia furcsa termeszetellenes dolog. Az az konyen elfogadnak es szolgalnak egyemberes vezetest. Amikor pedig az a vezeto egy tehetseges vezeto lasd Salahadin akkor meg kiemelkedot kepesek alkotni.

Mas !

Szinten kulturalis elony egy peldaval illusztralva.

!526 Mohacsi csata elott a torok sereg efoglalja Petervaradot de olyan aldozatok aran hogy a fovezer Ibrahim vissza akar fordulni mert hogy rossz jel. Az egesz seregben szkepticizmus uralkodik a Janicsarokat es a Csaszari szpahikat kiveve. Elerik Eszeket a Drava partjan ahol hidat epitenek es atkelnek mikozben mar a csapataik folyamatosan szemmel tartjak a magyarokat. A moral tovabbra sem volt a csucson annyira nem hogy az atkeles utan elbontottak a hajohidat es ki is hirdettek hogy senki ne gondoljon futasra csak elore van. Ala NKVD II.Vilaghaboru. A csata napjan faradtan megerkeznek a Mohacsi mezore ahol a magyarok meglepetesre tamadasba kezdenek ami sikerrel is jar az elejen. A faradt es moralisan nem a toppon levo Rumeliai hadtestet megfutamitjak de olyan idoveszteseggelami alatt Ibrahim nagyvezernek sikerul rendeznia sorokat es moralisan felrazni "feltolteni" a torok katonakat. Szavai egyszeruek voltak es az iszlam vallasara kulturajara epultek. Olyat mondott amitol a muszlim katonak megnyugodtak es felbatorodtak.

" Meg van irva mindenkinek az elete sorsa mikor szuletik mikor hal meg. Ha ma nem tehetsz ellene semmit ha meg nem ma akkor semmi sem arthat neked"

Az az a kritizalt beleszarok mentalitas itt pozitivan sult el es meg is forditottak a csatat nekunk meg lett egy nagy osszeomlas es majd 300 eves megszallas belole amibol Trianon is kinott.

Roviden nem szabad csak ennyivel elintezni es lenezni oket mert a gyengeseguk lehet eppen erosseg is aztan meg csak pislogunk.
A tengerészeik milyenek? Pl a szaudiaknak, uae-nek, katariaknak? A flottánál is olyan magas a zsoldosok száma, mint pl a légierőnél?