[HUN] Carl Gustaf M4

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Ment a lájk, azonban a darabszámok szerintem túlzóak.
Szerintem az aktív csapatokhoz nincs szükség többre mint 250db fegyver. Ha ennyit számolunk a tartalékosoknak + zárolt készletnek, akkor az még mindig csak 750db. (szerintem, jó ha kezdetnek 500db-ot rendeltünk)
Ne felejtsük el, hogy ezekhez lövedékre is szükség van, és azok nem annyiban vannak mint az AK lőszer. ;)
Nekem az a tippem, hogy kb. fele-fele alapon fizettünk (illetve fizetünk 3 évre lebontva) a fegyverekért, és a lőszerért. De lehet, hogy a lőszer az nagyobb tétel volt.

Én is így gondolom. Elég rendesen be kell készletezni gránátokból, hiszen számunkra teljesen új rendszerről van szó.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and borisz

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 954
113
olyanban, hogy léteznek és még menthetőek, de ha elpusztítják őket, akkor legjobb esetben is alkatrészforrások vesznek el... örökre...
mint írtam is, dac-ot, zilt, avia-t, robur-t nem sajnálnám (zilt esetleg)... de a képen lévő Csepel még akár menthetőnek is kinéz... (ráadásul ilyen kialakításban ritka is... talán kettőről tudok...)
nézz be egy Csepel-es fórumba, hogy honnét hoznak patika állapotba kocsikat.
Ez nem a vv-s Csepel? Hatul be lehet szorni a fat amivel felfutik a viztartalyt. Onnet meg csovekken zuhanyrozsakbol folyik a viz. Kb mint egy permetezogep. Most hogy csinal a sereg meleg vizet egy kitelepuleskor, tabori korulmenyek kozott? Van ennek valami modern valtozata rendszerben?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 954
113
Latom mar kiszortak a szocik altal 2003 korul nemet inkurrenciabol kikotort teherautokat. Vajon azok a Manok idosebbek vagy az Uralok? A legkomolyabb holmi az a keszonos berendezeses teherauto. :) Azert Marcali nem olcso, vagyis nem filleres. Egyik ismerosom hozott onnet jo par eve krazokat, nem tudom mar pontosan az arat,( 1 millio?) de szivta kicsit a fogat miattuk.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 320
113
Na itt azert lenne ertelme valami regi he licensenek megvasarlasa es gyartasa gyakorlasi celzattal.../persze akkor is bekene szerezni a modern valtozatos tipusokat de nagy sporolast jelenthetne egy regi license es azok gyakorlasi celu felhasznalasa... Igy a megvasarolt keszlet is tovabb kitartana.../
/igazabol mar rpg hez is erdemes lett volna.../ es kitudja tiz ev mulva elofordulhat hogy a regi alapjaira esetleg tudnak magumknak es a piacra is fejleszteni valamit /thermobar vagy repeszt../kicsit sargat savanyut de olcsot./
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Loken

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 320
113
Hosszutavon megeri a bulgaroknakmis mar 100x visszahozta az rpg es tartozekai es granatjai gyartasa fejlesztese.es ez meg inkabb fogyo eszkoz lessz a jovobeni konfliktusokba mint az rpg granat... /nem vilagszinten csak egy adott konfliktusba...igazabol lehet nem nagyon geppuskaznak egy jol beazonosizhato celra hanem szolnakmhogy a rajbol kuldjon oda valaki egy csomagot./nem rpg ugytudom nincs megkotes alkalmaazasba cel jelleget tekintve./es csak utanna veretnem meg geppuskaval.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Loken

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 688
3 825
113
Ne írd már, hogy vacak.:hadonaszos:
Ez mégis csak a cg topic;)
attól, hogy valamikor járt benne svéd levegő, ez csak egy csődarab... :D
Ez nem a vv-s Csepel? Hatul be lehet szorni a fat amivel felfutik a viztartalyt. Onnet meg csovekken zuhanyrozsakbol folyik a viz. Kb mint egy permetezogep. Most hogy csinal a sereg meleg vizet egy kitelepuleskor, tabori korulmenyek kozott? Van ennek valami modern valtozata rendszerben?
A CSepel D-344 és változatai című könyv szerint ebből a verzióból, az FMG-68M-ből összesen 100db-ot építettek anno.
A kazánban gázolajjal tüzeltek, szóval nem kellett fát hasogatni.
Még annyit ír róla, hogy 2012-ben egy nagyon leromlottat felújított egy magángyűjtő, akinek egész kollekciója van Csepelekből.
Csak egy mondat az „annyi van a telephelyeken, mint a retek” kezdetű vélemények alátámasztására:
„Nehéz helyzetet idézett elő a felépítmény műszaki hiányossága hiszen, ilyen berendezéseket sehol nem lehet beszerezni, a már leselejtezett FMG járművekből nem maradt semmi.” (Szintén a könyv szerint a honvédség pontosan 2012-ig használt ilyen kocsikat)
Hogy hogyan találják fel a langyosvizet manapság, azt nem tudom megmondani, de biztos vannak itt akik látták, már, hogy mi van ilyen esetekben. :)
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Annak idején lett írva a fórumba, ha jól emlékszem, hogy valami 1500 db-ot vettünk. Viszont a riportban több száz darabos tételről beszéltek....
A riportban azt nyilatkozzák:
"...gyakorlatilag minden egyes lövészraj rendelkezni fog egy ilyen eszközzel (CG M4-el)"
majd később:
"...hamarosan a gyalogsági harcjárművek beszerzésére is sor fog kerülni, ezeknek az eszközöknek a lövészrajokban lesz helyük ... és ebben a páncélozott harcjárműben kerül elhelyezésre ez is..."

Szóval lövészrajok száma egyenlő gyalogsági harcjárművek száma egyenlő CG darabszám?:rolleyes:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 427
113
A riportban azt nyilatkozzák:
"...gyakorlatilag minden egyes lövészraj rendelkezni fog egy ilyen eszközzel (CG M4-el)"
majd később:
"...hamarosan a gyalogsági harcjárművek beszerzésére is sor fog kerülni, ezeknek az eszközöknek a lövészrajokban lesz helyük ... és ebben a páncélozott harcjárműben kerül elhelyezésre ez is..."

Szóval lövészrajok száma egyenlő gyalogsági harcjárművek száma egyenlő CG darabszám?:rolleyes:
Annyira amennyire minden bogár rovar, de nem minden rovar bogár! :p:D
Nézd meg a PZH2000-es topicot. Ott írtam is, hogy elég érdekes dolgok vannak abba az önjáró lövegben. Pl. volt benne egy páncéltörő Panzerfaust is.
Pl. a felderítő alegységek is fognak kapni CG4-et. De a tartalékosoknak is előbb utóbb rendelkezésére kell bocsájtani, meg zárolni is kell belőle.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 840
113
Annyira amennyire minden bogár rovar, de nem minden rovar bogár! :p:D
Nézd meg a PZH2000-es topicot. Ott írtam is, hogy elég érdekes dolgok vannak abba az önjáró lövegben. Pl. volt benne egy páncéltörő Panzerfaust is.
Pl. a felderítő alegységek is fognak kapni CG4-et. De a tartalékosoknak is előbb utóbb rendelkezésére kell bocsájtani, meg zárolni is kell belőle.
Szerintem a tartalékosok nem fognak kapni cg4-et. Esetleg ha talán a távoli jövőben. Max majd talán a műveleti tartalékosok. Feltéve ha nem "nyugdijas" az állomány.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 427
113
A lőszer árak az USA nak $500 - $3.000 között mozognak.
A $3.000 a leg fejlettebb kettős robbanófejű HEAT 751.
Szerintem nekünk - még NER adóval együtt is - az egyik leg olcsóbb fegyver rendszer lesz...
Az a baj, hogy sok kicsi sokra megy.
A magyar kiképzési rendszernek az az alapja, hogy a raj fegyverei közül mindenkinek mindennel kell tudnia lőni.
Namost ez azt jelenti, hogy minimum minden egyes lövésznek el kell pukkantania ilyenből vagy 3-4-5db-ot. A dedikált kezelőknek meg többet. (Ezekről kriss-ék tudnak majd nyilatkozni) Hja és visszatérően.
Még, ha a legolcsóbbal is lövöldözünk - gondolom az az oktató lövedék -, akkor is komoly összeg fog kijönni.
Az kétségtelen, hogy ennek ellenére az egyik leghatékonyabb része lehet a MH-nek.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az a baj, hogy sok kicsi sokra megy.
A magyar kiképzési rendszernek az az alapja, hogy a raj fegyverei közül mindenkinek mindennel kell tudnia lőni.
Namost ez azt jelenti, hogy minimum minden egyes lövésznek el kell pukkantania ilyenből vagy 3-4-5db-ot. A dedikált kezelőknek meg többet. (Ezekről kriss-ék tudnak majd nyilatkozni) Hja és visszatérően.
Még, ha a legolcsóbbal is lövöldözünk - gondolom az az oktató lövedék -, akkor is komoly összeg fog kijönni.
Az kétségtelen, hogy ennek ellenére az egyik leghatékonyabb része lehet a MH-nek.
A gyakorlólszere 9milis lövedéket használ egy lényegében betétcsőként funkcionáló gyakorló"gránátbol".Az elég olcsó,hogy serényen durrogtathassák.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 427
113
A gyakorlólszere 9milis lövedéket használ egy lényegében betétcsőként funkcionáló gyakorló"gránátbol".Az elég olcsó,hogy serényen durrogtathassák.
Azt én értem, de ha csak azzal bohóckodsz, attól még nem tanulod meg kezelni.
Életem egyik legnagyobb élménye volt az a 3 gyakorló (értsd dummy fejjel szerelt) RPG amit annak idején elpukkantottam. De nem hinném, hogy ezzel is elértem azt a szintet, hogy egy jóérzésű hadsereg rám bízzon egy RPG-7-est. :p:D
(Én sosem lőttem 9mm-es gyakorlót)
Pl. az RPG-t szeles időben pont az ösztöneiddel - és a hagyományos balisztikus fegyverekkel - ellentétben kell irányozni. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: bel

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 840
113
Azt én értem, de ha csak azzal bohóckodsz, attól még nem tanulod meg kezelni.
Életem egyik legnagyobb élménye volt az a 3 gyakorló (értsd dummy fejjel szerelt) RPG amit annak idején elpukkantottam. De nem hinném, hogy ezzel is elértem azt a szintet, hogy egy jóérzésű hadsereg rám bízzon egy RPG-7-est. :p:D
(Én sosem lőttem 9mm-es gyakorlót)
Pl. az RPG-t szeles időben pont az ösztöneiddel - és a hagyományos balisztikus fegyverekkel - ellentétben kell irányozni. ;)
Valahol olvastam pár éve "most nem vagyok benne biztos" hogy az rpg hez is van gyakorló fej. Ami ha jól rémlik nem robban fel és elvileg többször használatos lehet. Hogy ez most csak kisérleteztek vele az oroszok vagy gyártják is pasz? Arra már nem emlékszek.
Egyébként meg szerintem egy olcsó egyszeri vagy többször használható gyakorló gránátot, fejet a mai világban egy rpg ez nem lenne nagy kunc kifejleszteni.
Azért valjuk be hogy mire kiképzel több száz katonát több száz,ezer fejel kicsit "kurva" sokba fájna.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Valahol olvastam pár éve "most nem vagyok benne biztos" hogy az rpg hez is van gyakorló fej. Ami ha jól rémlik nem robban fel és elvileg többször használatos lehet. Hogy ez most csak kisérleteztek vele az oroszok vagy gyártják is pasz? Arra már nem emlékszek.
Egyébként meg szerintem egy olcsó egyszeri vagy többször használható gyakorló gránátot, fejet a mai világban egy rpg ez nem lenne nagy kunc kifejleszteni.
Azért valjuk be hogy mire kiképzel több száz katonát több száz,ezer fejel kicsit "kurva" sokba fájna.

PUZ-7 a neve de az puskalőszert tüzel és belövésen kívül minden másra alkalmatlan.
Na ezzel(CG)nem fog mindenki lőni a rajban.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Valahol olvastam pár éve "most nem vagyok benne biztos" hogy az rpg hez is van gyakorló fej. Ami ha jól rémlik nem robban fel és elvileg többször használatos lehet. Hogy ez most csak kisérleteztek vele az oroszok vagy gyártják is pasz? Arra már nem emlékszek.
Egyébként meg szerintem egy olcsó egyszeri vagy többször használható gyakorló gránátot, fejet a mai világban egy rpg ez nem lenne nagy kunc kifejleszteni.
Azért valjuk be hogy mire kiképzel több száz katonát több száz,ezer fejel kicsit "kurva" sokba fájna.

Még a T-55 harckocsi ágyúhoz is volt nehézgéppuska lőszer kilövési lehetőség, egy szerkezettel. Ezzel gyakoroltak a harckocsizók ,a szombathelyi dandár lőterén. Magam is láttam ezt. Arra már nem emlékezem hogy csak belövéshez használták, vagy ezzel gyakoroltak, takarékossági okokból.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Még a T-55 harckocsi ágyúhoz is volt nehézgéppuska lőszer kilövési lehetőség, egy szerkezettel. Ezzel gyakoroltak a harckocsizók ,a szombathelyi dandár lőterén. Magam is láttam ezt. Arra már nem emlékezem hogy csak belövéshez használták, vagy ezzel gyakoroltak, takarékossági okokból.
Mi is használtunk az MT 12-höz 14.5-ös betétcsõvet a célzás betanulásához, mielőtt igazival lőttünk volna.
A CG-hez is van ilyen.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and honved