A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
Igen csak műszaki felkészítés után ami minden művelet része... Akármilyen állapotban vannak mindenki gépei ezzel kezded a felkészülésnél.
Én különben abszolút értem, hogy Celebra mit próbál nektek magyarázni. Csak valahogy nem akarjátok megérteni.
A menetből való átkelés képessége azt jelenti, hogy nem kell megállni a parton, úszó feltéteket, vízi meghajtást, légző periszkópot, perem magasító szoknyát, esetleg sellőuszonyt felszerelni hanem szárazföldről a vízbe hajtva a vízi meghajtást bekapcsolva önerőből a víz felszínén úszva tud átkelni a vízi akadály túlpartjára.
Szerintem ennek pl. a BTR-80 alapvetően megfelel. De megfelel bizonyos tömeghatárok alatt a Patria AMV is.
Természetesen a tömítéseket alapvetően ellenőrizni kell, de ezt nem a vízparton dekkolva fogják megtenni, hanem a megindulási körletben, mielőtt elindulnának. És nem fognak "nyomáspróbázni" sem merítőmedencében harci körülmények közepette. (Persze egy 20mm-es által kivitelezett átütéssel nem fognak nekiindulni a Dunának.)
Ez a képesség ellenőrzés kb. azzal analógia, hogy a Gripenek sem végeznek minden egyes légtérsértési riasztásnál próbalövéseket felszállás után, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy ha tényleg szükség lenne a gépágyúra, akkor az működjön is! Persze belefuthatunk sajnos csőrobbanásokba is, de ez nem tartozik az üzemszerű használathoz.
Persze, békeidőben minden egyes átkelési gyakorlat minden gépet alaposan átvizsgálnak, de háborús körülmények közepette erre vajmi kevés lehetőség van. Ott marad a vizuális, meg a manuális ellenőrzés.
Azt gondolom, hogy egy emelt készültséget a Gripenek is úgy adnak, hogy az alap funkcióik mind működnek. Egy úszóképes járműnél az úszóképesség szerintem alap funkció.
Az, hogy a magyar BTR-ek milyen százalékban lennének alkalmasak a menetből való folyami átkelésre, nem tudom, de sejtéseim vannak. :rolleyes: Ezért nagy valószínűséggel nem a jármű, de még a benne szolgálatot teljesítő katona sem feltétlenül a felelős. Azoknak a járműveknek - és üzemeltetőiknek - szerintem kisebb bajuk is nagyobb annál, hogy tömített-e eléggé a páncéltest....
Szerencsére egy Patria esetén (és gyakorlatilag minden modern úszóképes gyalogsági harcjármű esetén is) ennél jóval egyszerűbb a helyzet. Azokon sokkal kevesebb tömítési pont van a vízvonal alatt.
De most már "evezzünk más vizekre"! :p:D
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
szerintem úgy értette a butát hogy mivel annyi pénzük van mint égen a csillag ezért leszarják mennyibe kerül csak mindenből a legjobbat veszik , az ár lényegtelen


Nem ők vették véletlenül a 400 db Yalcint? Akkor csak nem lehet rossz, mert pénzük van dögivel. Én mondjuk, csodálkoztam is rajta, mert vehettek volna jóval drágábbat is.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
szerintem úgy értette a butát hogy mivel annyi pénzük van mint égen a csillag ezért leszarják mennyibe kerül csak mindenből a legjobbat veszik , az ár lényegtelen
Én valami olyat olvastam, hogy azok az üzletek mindig "lifetime supporttal" vannak kalkulálva. Nem tudom melyik fél ragaszkodik az ilyenhez, de akár mindkettőt is meg tudom érteni! :rolleyes:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 326
76 964
113
Én különben abszolút értem, hogy Celebra mit próbál nektek magyarázni. Csak valahogy nem akarjátok megérteni.
A menetből való átkelés képessége azt jelenti, hogy nem kell megállni a parton, úszó feltéteket, vízi meghajtást, légző periszkópot, perem magasító szoknyát, esetleg sellőuszonyt felszerelni hanem szárazföldről a vízbe hajtva a vízi meghajtást bekapcsolva önerőből a víz felszínén úszva tud átkelni a vízi akadály túlpartjára.
Szerintem ennek pl. a BTR-80 alapvetően megfelel. De megfelel bizonyos tömeghatárok alatt a Patria AMV is.
Természetesen a tömítéseket alapvetően ellenőrizni kell, de ezt nem a vízparton dekkolva fogják megtenni, hanem a megindulási körletben, mielőtt elindulnának. És nem fognak "nyomáspróbázni" sem merítőmedencében harci körülmények közepette. (Persze egy 20mm-es által kivitelezett átütéssel nem fognak nekiindulni a Dunának.)
Ez a képesség ellenőrzés kb. azzal analógia, hogy a Gripenek sem végeznek minden egyes légtérsértési riasztásnál próbalövéseket felszállás után, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy ha tényleg szükség lenne a gépágyúra, akkor az működjön is! Persze belefuthatunk sajnos csőrobbanásokba is, de ez nem tartozik az üzemszerű használathoz.
Persze, békeidőben minden egyes átkelési gyakorlat minden gépet alaposan átvizsgálnak, de háborús körülmények közepette erre vajmi kevés lehetőség van. Ott marad a vizuális, meg a manuális ellenőrzés.
Azt gondolom, hogy egy emelt készültséget a Gripenek is úgy adnak, hogy az alap funkcióik mind működnek. Egy úszóképes járműnél az úszóképesség szerintem alap funkció.
Az, hogy a magyar BTR-ek milyen százalékban lennének alkalmasak a menetből való folyami átkelésre, nem tudom, de sejtéseim vannak. :rolleyes: Ezért nagy valószínűséggel nem a jármű, de még a benne szolgálatot teljesítő katona sem feltétlenül a felelős. Azoknak a járműveknek - és üzemeltetőiknek - szerintem kisebb bajuk is nagyobb annál, hogy tömített-e eléggé a páncéltest....
Szerencsére egy Patria esetén (és gyakorlatilag minden modern úszóképes gyalogsági harcjármű esetén is) ennél jóval egyszerűbb a helyzet. Azokon sokkal kevesebb tömítési pont van a vízvonal alatt.
De most már "evezzünk más vizekre"! :p:D

Kár,hogy nem ezt jelenti.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Olvastam tavaly, nagyon jó, ha tényleg ennyibe kerültek, kb 6-7 millió dollár/darab. Lényegében a németek drágábban vették a Pumáikat (8-9 millió EUR/db).
hivatalosan konkrét darabárat nem tudunk levetíteni ebből , mert 2 féle vasat tartalmaz a "csomag" nyilván ha le egyszerűsítjük akkor igen 6-7 misi/vas
Ez nagyon akciós ár volt, gondolom a BMW infrastruktúrájának kiépítésénél meg további kormányzati megrendeléseknél ellentételeztünk.
nem mondtam hogy nem adtunk érte semmit
Én valami olyat olvastam, hogy azok az üzletek mindig "lifetime supporttal" vannak kalkulálva. Nem tudom melyik fél ragaszkodik az ilyenhez, de akár mindkettőt is meg tudom érteni! :rolleyes:
az a lifetime az annyira arab szinten nem túl sok idő ám , még ha tényleg ilyen supporttal jönnének hozzájuk akkor is leszarják az árat , nekik ez nem összeg
Nem ők vették véletlenül a 400 db Yalcint? Akkor csak nem lehet rossz, mert pénzük van dögivel. Én mondjuk, csodálkoztam is rajta, mert vehettek volna jóval drágábbat is.
az arabok sok dolgot vettek ám , nem kevés mennyiségben , de még egyszer , nekik a pénz nem számít , ha nem jön be egyik vas ott nem nagy cucc lecserélni ( még több százas darabszám esetén is) ezért nem számít kb semmit hogyha egy arab ország rendszeresít valamit (akár nagy tételben is) , sajnos más világ , belelátni nem nagyon lehet
 
H

Hummen23

Guest
20191002-loter02.jpg

Netán ez lesz az új csúzli amit gyártani akarunk?

Nem.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113

Ezt el lehetett volna intézni 1 hozzászólásban is, és sokkal informatívabban. ;)
Azaz nagy valószínűséggel a Unique Alpine TPG-3-asa lehet az, amit idehaza gyártani fognak (Bár én a Bren BR-t is hallottam említés címén, ami meg DMR fegyverként lehet érdekes), ugyanis a Unique Alpine és az FN Herstal közösen nyit új üzemet Magyarországon.
At the international level, Unique Alpine works closely together with FN Herstal and will be opening up a new, state-of-the-art manufacturing facility in Hungary in 2019. German quality and precision standards will be carefully followed there as well.
Forrás
Ebből a hírből talán még sokkal fontosabb az FN, mint partner, mert ez egyúttal valószínűsíti a Minimi-t, mint raj támogató fegyvert.
Azért is lehet érdekes az FN, mert ugye ők gyártanak távirányított tornyokat is, és ezek már ki is lettek próbálva a Milrem Themis UGV-ken. (amiben PESCO program keretein belül szintén jelen vagyunk az észtekkel)
Hadd ne mondjam, hogy mekkora piaca van ezeknek az UGV-knek per pillanat!
Íme a Themis a deFNder Medium toronnyal.
Lehet, hogy nagyon előre szaladtam? :p:D
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Kár,hogy nem ezt jelenti.
Kár,hogy pontosan ezt jelenti technikailag.Harcászatilag is,ha a jármű alkalmas rá.Te arra gondolsz,hogy lehet menetből nem úszóképes jármvekkel is partváltást végrehajtani,harcászati-hadmveleti szempontbol,De az járműtechnikailag nem menetből való átkelés.
Ideállis esetben meg a technikanak az előre tervezett karbantartási-javitási ütemtervezésével el kellene érni,hogy legalább 2/3uk harcképes állapotban legyen.És ebbe egy úszóképes járműnél a tényleges úszóképesség is beletartozik.
Különben a BTR80 egy elavult szar,de attol még a szovjet mérnökök nem voltak full hülyék.Olyan fenékszivattyú teljesitményt terveztek bele,hogy a tömitések 50%ának hiánya esetén a járgány még úszóképes maradjon-ha műkdik az a nyavajás fenékszivattyú.És erősdve gyanitom,hogy a finn,svájci,vagy kinai mérnökök sem feledkeztek meg a dologrol
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 326
76 964
113
Kár,hogy pontosan ezt jelenti technikailag.Harcászatilag is,ha a jármű alkalmas rá.Te arra gondolsz,hogy lehet menetből nem úszóképes jármvekkel is partváltást végrehajtani,harcászati-hadmveleti szempontbol,De az járműtechnikailag nem menetből való átkelés.
Ideállis esetben meg a technikanak az előre tervezett karbantartási-javitási ütemtervezésével el kellene érni,hogy legalább 2/3uk harcképes állapotban legyen.És ebbe egy úszóképes járműnél a tényleges úszóképesség is beletartozik.
Különben a BTR80 egy elavult szar,de attol még a szovjet mérnökök nem voltak full hülyék.Olyan fenékszivattyú teljesitményt terveztek bele,hogy a tömitések 50%ának hiánya esetén a járgány még úszóképes maradjon-ha műkdik az a nyavajás fenékszivattyú.És erősdve gyanitom,hogy a finn,svájci,vagy kinai mérnökök sem feledkeztek meg a dologrol

Igen autóskártya színvonalon jelenti ezt!
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Tudja valaki miért jár Ural,meg néha Land Rover Nagykanizsán,vagy környékén? A Defendert néha láttom Zeg. Nagykanizsa között,ill. a városban. Az Uralt napi szinten.Lehet a tartalékosokal köthető össze? Kaptak a tarcsisok Uralt is?
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Ezt el lehetett volna intézni 1 hozzászólásban is, és sokkal informatívabban. ;)
Azaz nagy valószínűséggel a Unique Alpine TPG-3-asa lehet az, amit idehaza gyártani fognak (Bár én a Bren BR-t is hallottam említés címén, ami meg DMR fegyverként lehet érdekes), ugyanis a Unique Alpine és az FN Herstal közösen nyit új üzemet Magyarországon.

Forrás
Ebből a hírből talán még sokkal fontosabb az FN, mint partner, mert ez egyúttal valószínűsíti a Minimi-t, mint raj támogató fegyvert.
Azért is lehet érdekes az FN, mert ugye ők gyártanak távirányított tornyokat is, és ezek már ki is lettek próbálva a Milrem Themis UGV-ken. (amiben PESCO program keretein belül szintén jelen vagyunk az észtekkel)
Hadd ne mondjam, hogy mekkora piaca van ezeknek az UGV-knek per pillanat!
Íme a Themis a deFNder Medium toronnyal.
Lehet, hogy nagyon előre szaladtam? :p:D
Köszi,nem is hallotam erről az üzem nyitásról.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Igen autóskártya színvonalon jelenti ezt!
Jolvan kedves Dudi.Akkor magyarázd el nékünk,szegény hülye kávéházi Konrádoknak,mi is az.És azt is sziveskedjél beletenni a szakavatott magyarázatodba,hogy a BMP,VAB,M113,úszoképes Patria változat,Pandúr,AMX-10P,stb,ilesféle képességét mi a bánatos lófenéért hivják menetből való átkelési képességnek
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 217
119 866
113
Jolvan kedves Dudi.Akkor magyarázd el nékünk,szegény hülye kávéházi Konrádoknak,mi is az.És azt is sziveskedjél beletenni a szakavatott magyarázatodba,hogy a BMP,VAB,M113,úszoképes Patria változat,Pandúr,AMX-10P,stb,ilesféle képességét mi a bánatos lófenéért hivják menetből való átkelési képességnek
Jól néz ki az autóskártyán a laikusoknak...