A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 840
12 339
113
Ha itt esetleg valakinek van hatalma írjon már be a KMW-be hogy Pumára, Boxerra úszógumit szeretnénk és akkor talán ez a vita is lezárul végre. :rolleyes:

k-21-infantry-fighting-vehicle-1.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 208
76 696
113
Ezt nem tudom, hogy miből olvastad ki. o_O
Én ezt írtam:


Nem neked írtam.Egyébként nem nagyon lehet átkelni úgy,hogy ne legyen ott elleség.Egy ilyen átkelést elég sok idő(napok-hetek)előznek meg hisz nem elég elindulni,át is kell érni és ha átértél onnan tovább is kell tudni menni.Annak nincs értelme,hogy átmegy egy század és ott van de semmi mást nem képes csinálni mert semmilyen más feltétel nem adott hozzáArról nem is beszélve,hogy a gépesített lövészeknél a zászlóalj az alap egység így egy század magában át sem menne,egy zászlóaljnyi erő meg a büdös életben nem tud úgy átkelni,hogy az ellenség ne tudja,hogy ezt tervezi.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 314
46 040
113
Nem neked írtam.Egyébként nem nagyon lehet átkelni úgy,hogy ne legyen ott elleség.Egy ilyen átkelést elég sok idő(napok-hetek)előznek meg hisz nem elég elindulni,át is kell érni és ha átértél onnan tovább is kell tudni menni.Annak nincs értelme,hogy átmegy egy század és ott van de semmi mást nem képes csinálni mert semmilyen más feltétel nem adott hozzáArról nem is beszélve,hogy a gépesített lövészeknél a zászlóalj az alap egység így egy század magában át sem menne,egy zászlóaljnyi erő meg a büdös életben nem tud úgy átkelni,hogy az ellenség ne tudja,hogy ezt tervezi.
Igen ez így van.
Ezért is írtam, hogy az időtényező nagyon fontos.
Bármi, amivel meg lehet gyorsítani, vagy/és a manőver helyét váratlanná tenni, az életbe vágó lehet.
A lengyelek az úszóképességet választották eszközül. (És persze pl. nem minden Borsuk lesz úszóképes.) A németek meg az "önjáró pontonok" (M3) mellett döntöttek, kombinálva az ejtőernyős/légi mozgékony erőkkel. Ez utóbbi fajlagosan szerintem sokkal drágább, de sokoldalúbb megoldás.
Az M3-nak különben szintén az az előnye - azzal, hogy önjáró -, hogy kb. felére csökkentheti a pontonok összeállításának idejét, ezzel pedig javítják a manőver sikerességét.
Kétségtelen, hogy a modern felderítő eszközök nem segítenek ebben, de én el tudok képzelni olyan szituációt, hogy suttyomban átküldenek egy századnyi úszóképes erőt a folyón mindenféle plusz logisztikai támogatás nélkül, szigorúan korlátozott célokkal, és időtartamra. Azért egy századnyi AMV is tisztességes kupit tudna csapni a meglepetés erejével.
Szerencsére az ötleteimet csak szűk körben terjesztem! :p:D Mint ahogy a 3+6-os lövészraj elképzeléseimet is.:rolleyes:
Én arra is nagyon kíváncsi vagyok, hogy ha a PESCO-s UGV projekt is megvalósul idehaza, akkor azok hogyan fognak beépülni a HM harcrendjébe.
Az én tippem az, hogy századonként lesz 1-2 rendszeresítve. Vagy zászlóaljanként 3-4. Mondjuk ez egyben azt is jelentené, hogy ezeknek is külön kezelőre lesz szükség.
Egy önjáró .50-es kaliber azért elég hasznos tud lenni.
És még tulajdonképpen csökkenti a létszámigényt is.
Tulajdonképpen egy rajnyi ember (9 fő) ki tudna szolgálni 4 darab ilyen Themist.
És mivel többfeladatúak, ezért akár "mule" feladatokkal, akár távirányított tűztámogatói, akár felderítő funkcióikkal is hozzájárulhatnak az alegységek munkájához.
Szerintem legalább akkora hasznuk lenne, mint az UAVknak, vagy még több!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 208
76 696
113
Igen ez így van.
Ezért is írtam, hogy az időtényező nagyon fontos.
Bármi, amivel meg lehet gyorsítani, vagy/és a manőver helyét váratlanná tenni, az életbe vágó lehet.
A lengyelek az úszóképességet választották eszközül. (És persze pl. nem minden Borsuk lesz úszóképes.) A németek meg az "önjáró pontonok" (M3) mellett döntöttek, kombinálva az ejtőernyős/légi mozgékony erőkkel. Ez utóbbi fajlagosan szerintem sokkal drágább, de sokoldalúbb megoldás.
Az M3-nak különben szintén az az előnye - azzal, hogy önjáró -, hogy kb. felére csökkentheti a pontonok összeállításának idejét, ezzel pedig javítják a manőver sikerességét.
Kétségtelen, hogy a modern felderítő eszközök nem segítenek ebben, de én el tudok képzelni olyan szituációt, hogy suttyomban átküldenek egy századnyi úszóképes erőt a folyón mindenféle plusz logisztikai támogatás nélkül, szigorúan korlátozott célokkal, és időtartamra. Azért egy századnyi AMV is tisztességes kupit tudna csapni a meglepetés erejével.
Szerencsére az ötleteimet csak szűk körben terjesztem! :p:D Mint ahogy a 3+6-os lövészraj elképzeléseimet is.:rolleyes:
Én arra is nagyon kíváncsi vagyok, hogy ha a PESCO-s UGV projekt is megvalósul idehaza, akkor azok hogyan fognak beépülni a HM harcrendjébe.
Az én tippem az, hogy századonként lesz 1-2 rendszeresítve. Vagy zászlóaljanként 3-4. Mondjuk ez egyben azt is jelentené, hogy ezeknek is külön kezelőre lesz szükség.
Egy önjáró .50-es kaliber azért elég hasznos tud lenni.
És még tulajdonképpen csökkenti a létszámigényt is.
Tulajdonképpen egy rajnyi ember (9 fő) ki tudna szolgálni 4 darab ilyen Themist.
És mivel többfeladatúak, ezért akár "mule" feladatokkal, akár távirányított tűztámogatói, akár felderítő funkcióikkal is hozzájárulhatnak az alegységek munkájához.
Szerintem legalább akkora hasznuk lenne, mint az UAVknak, vagy még több!

Nekem sincs ellenemre a 3+6 fős raj ha Puma lesz.

Egy század sajnos nem nagyon tud csinálni semmit.
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Véleményem szerint az IFV beszerzésnek pár alapvető dologonak kell megfelelnie és utána az a fontos hogy adott összegből minél többet tudjunk beszerezni.
- A mostani kor követelményeinek meg kell felelni , itt gondolok a golyó elleni védetségre, akna elleni védetségre és az érzékel rendszerek minél kifinmultabb redszerére.
- Felszerelhetőnek kell lennie tank elhárító rendszerrel , pl spyke ( ez azért fontos mert a környékbeli szomszédainak elvalult technikája van és egy moderni tankelhárítóval felszerelt IFV , jó eséllyel bizonyos szituációkben letudja küzdeni, nem kell mindegyik IFV nek tankelhárítás képségével rendelkezni , de egy jó részüknek fel kell szerlve lennie.

Ezért zárnám ki a túl árazott német cuccokat, mert szerintem nem biztos hogy megérik az árát.
Én személy szerint a törököt láttom esélyesebbnek, de persze a törököket is paráztatni kell , hogy vannak más versenyzők.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Nekem sincs ellenemre a 3+6 fős raj ha Puma lesz.

Egy század sajnos nem nagyon tud csinálni semmit.
A megfelelő védelmi szint sajnos kizárja az úszóképességet. Egy lövészpáncélos belső terét STANAG 4569 Level 5-6 szinten körbepáncélozni csak 30 tonna feletti tömeggel lehet. Nekünk azt a kérdést kell feltenni, hogy a lehetséges műveleti területen (ez a magasabb szintű doktrínáinkból kikövetkeztethető) hogyan biztosítható a megfelelő manőverszabadság. Meg kell vizsgálni a nagy vizek (Duna, Tisza és árterületük, lehetséges elárasztásokat) gázolhatóságát, meder és partviszonyait, így kirajzolódnak azok a területek, ahol a vízi akadályok harcászati esetleg hadműveleti szintű akadályt képezhetnek. A lehetséges műszaki eszközök és megoldások alkalmazására, mennyiségére javaslatot lehet megfogalmazni, annak érdekében, hogy az úszóképesség hiánya a legkevésbé korlátozza az új GYHJ-k alkalmazását, azokat a leghatékonyabban tudjuk majd használni az esetleges műveletekben.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Véleményem szerint az IFV beszerzésnek pár alapvető dologonak kell megfelelnie és utána az a fontos hogy adott összegből minél többet tudjunk beszerezni.
- A mostani kor követelményeinek meg kell felelni , itt gondolok a golyó elleni védetségre, akna elleni védetségre és az érzékel rendszerek minél kifinmultabb redszerére.
- Felszerelhetőnek kell lennie tank elhárító rendszerrel , pl spyke ( ez azért fontos mert a környékbeli szomszédainak elvalult technikája van és egy moderni tankelhárítóval felszerelt IFV , jó eséllyel bizonyos szituációkben letudja küzdeni, nem kell mindegyik IFV nek tankelhárítás képségével rendelkezni , de egy jó részüknek fel kell szerlve lennie.

Ezért zárnám ki a túl árazott német cuccokat, mert szerintem nem biztos hogy megérik az árát.
Én személy szerint a törököt láttom esélyesebbnek, de persze a törököket is paráztatni kell , hogy vannak más versenyzők.
Sajnos a török nem annyival olcsóbb, mint amennyivel kevesebbet tud. Nagyon igyekeznek a törökök, szinte mindent gyártanak, de az igazán komoly cuccok (fegyverzet, optika, elektronika, meghajtás) mind német vagy legalább nyugati eredetűek. Ha ilyenekkel szereled fel a török vasat akkor az ára már közelít a német géphez, de még mindig török páncél, török gyártási minőség. És nem utolsó sorban nagyobb eséllyel zárja el az alkatrészellátást egy törökök elleni embargó, mint egy németek elleni. Persze egy magyarok elleni minden alkatrészforrástól elvág minket.:D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 314
46 040
113
A megfelelő védelmi szint sajnos kizárja az úszóképességet.
Ezzel vitatkoznék.
Az AMV XP beszerzése esetén az egyik dandárunk (debreceni?) 3 zászlóalja közül az egyik kaphat olyan moduláris páncélzatot, amellyel úszóképes marad. A komolyabb páncélzati készletet ehhez a zászlóaljhoz is meg kell venni, de csak szükség esetén kell felszerelni. Nem kell a teljes dandárt úszóképes állapotban tartani. Esetleg a 28A-hoz fejlesztett úszófeltéteket is meg lehet rendelni. Az úszóképes marad STANAG 4 esetén is. 'Asszem szemből még talán nagyobb is a védettsége.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Ezzel vitatkoznék.
Az AMV XP beszerzése esetén az egyik dandárunk (debreceni?) 3 zászlóalja közül az egyik kaphat olyan moduláris páncélzatot, amellyel úszóképes marad. A komolyabb páncélzati készletet ehhez a zászlóaljhoz is meg kell venni, de csak szükség esetén kell felszerelni. Nem kell a teljes dandárt úszóképes állapotban tartani. Esetleg a 28A-hoz fejlesztett úszófeltéteket is meg lehet rendelni. Az úszóképes marad STANAG 4 esetén is. 'Asszem szemből még talán nagyobb is a védettsége.
Nagyon jó gép az AMV XP, valószínüleg az tudja az úszóképesség mellet a legnagyobb védelmi szintet (a legújabb fejlesztésű is talán a piacon). Viszont a Puma túlélőképességét nem éri el. Nyilván, ha az a döntés születik, hogy a kerekes harcjármű legyen úszóképes és megelégszünk a Level 4-el, akkor nagyon jó harcjárművünk lehet. Ráadásul minden további nélkül hajlandó a finn átadni a részbeni gyártás, összeszerelés jogát, gyártástechnológiát.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Te tudsz valamit amit mi nem? :eek:
Ismereteim szerint szinte minden ügyfelük úgy vette meg, hogy saját összeszerelő üzemet létesített a finn gyártástechnológia részbeni (horvát), vagy magasabb szintű (lengyel) átvételével. A lengyel barátaink talán még saját export jogot is kaptak az általuk módosított változatukra (Rozsomák), ha jól emlékszem. A szlovén és szlovák üzlet részleteit nem ismerem, de a felvidékieket ismerve bizti, hogy saját hadiipari vállalataik fenntartásával, azokat minél szélesebb körben bevonva kívánják legyártani a néhány tucat járművüket.